شورای حقوق بشر سازمان ملل قعطنامه ای را در منع" توهین به مذاهب" به تصویب رساند شورای حقوق بشر
26/02/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

گزارشگران بدون مرز یک بار دیگر ناتوانی شورای حقوق بشر در دفاع از ارزش‌های اعلامیه جهانی حقوق بشر را محکوم می‌کند.


گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می‌کند :" شورای حقوق بشر با تصویب قعطنامه ای که هدفش خفه کردن انتقاد از مذهب اسلام است، ضربه ای کاری بر آزادی بیان که در اصل باید از آن دفاع کند وارد آورد. نهاد رسمی سازمان ملل برای دفاع از حقوق بشر باردیگر ناتوانی خود را در دفاع از این حقوق نشان داد. " به بهانه مبارزه با تعبض به رسانه هایی که از "نشانه‌های مذهبی و شخصیت‌های مقدس" از جمله در مذهب اسلام، انتقاد می‌کنند، هدف قرار گرفته‌اند. سازمان ملل صراحتا به نام مبارزه با " تحریک به کینه‌توزی علیه مذاهب" از رسانه‌ها می‌خواهد در باره اسلام سخن انتقادی نگویند. این قعطنامه فضاحت بار است و برای همه مدافعان آزادی بیان غیر قابل پذیرش است.


" سازمان ملل بر پرتگاه لغزنده خطرناکی برای ازادی بیان ایستاده است. همه‌ی آزادی‌ها باید یکسان مورد دفاع باشند، قابل قبول نیست که سازمان ملل از یک آزادی به شکلی طرفدارانه و به ضرر آزادی دیگری دفاع کند. این امر مغایر با همه معیارهای است که این سازمان را تشکیل داده است."


شورای حقوق بشر سازمان ملل که اجلاس دوره‌اش در ژنو برگزار می‌شود. در تاریخ ٢٦ مارس قعطنامه ای را در چارچوب برنامه عمل کنفرانس دوربان ٢ که در چارچوب مبارزه با نژادپرستی، از تاریخ ٢٠ تا ٢٤ آوریل در ژنو برگزار می‌شود، به تصویب رساند. این قعطنامه که از سوی کشور پاکستان و به‌نام کشورهای کنفرانس اسلامی پیشنهاد شد با ٢٣ رای موافق، ١١ رای مخالف ( کشورهای اتحادیه اروپا، کانادا و شیلی) و ١٣ رای ممتنع به تصویب رسید. در این قعطنامه از دولت های عضو سازمان ملل خواسته شده است موازینی برای مبارزه " با اقدامات کین‌پراکن،تبعیض آمیز، و رعب‌آور که از توهین به مذاهب منتج می‌شوند، اتخاذ کنند"


این سند " از استفاده از رسانه های الکترونیکی، تصویری و انتشاراتی و از جمله اینترنت برای توهین به نشانه های مذهبی اظهار تاسف" می‌کند. قعطنامه همچنین می افزاید که شورای حقوق بشر " به بی‌عملی برخی دولتها در مبارزه عملی با تبعیضات هشدار داده و انها را فرا می‌خواند که به شکل واقعی علیه توهین و تحریف علیه همه مذاهب و به ویژه اسلام مبارزه کنند."


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com