گزارش هفته
دیدار شورای عالی سازمان حقوق بشر کردستان با خانواده گلپری پور 28/6/1389
شورای عالی سازمان حقوق بشر کردستان با حضور در منزل حبیب ا... گلپری پور با خانواده وی دیدار کردند
بیشتر

  گزارش هفته
تفهیم اتهام جدید به دانشجوی کُرد 24/6/1389
تفهیم اتهام جدید به دانشجوی کُرد خضر رسول مروت دانشجوی کُرد دانشگاه ارومیه که مرداد ماه سال پیش بازداشت شد و هم اینک دوره محکومیت 3 ساله‌ی خود را در زندان میاندوآب می‌گذراند، اخیراً با انتقال به دادگاه انقلاب مهاباد مورد تفهیم اتهام جدید قرار گرفت. وی فاقد وکیل است و در حال حاضر در شرایط نامناسب در بند متادون زندان میاندوآب نگهداری می‌شود. چهارشنبه 7 بهمن 1388
بیشتر

  میثاق گزارشگران
احتمال تجدیدنظر در حکم اعدام شیرکو معارفی قوت می‌گیرد 24/6/1389
خبرگزاری دیده‌بان حقوق بشر کردستان: دفتر رییس قوه قضاییه در نامه‌ای به رییس کل دادگستری استان کردستان خواهان ارائه‌ی گزارشی در مورد پرونده شیرکو معارفی و بررسی شرایط اعمال ماده 18 در رابطه با حکم صادره علیه این زندانی سیاسی کُرد شد.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
اخباری از زندانیان سیاسی در زندان سقز 10/6/1389
دو معلم و پنج فعال کُرد به نام‌های محمدصالح شکری، محمد منیری، علی امینی، احمد احمدپور، کاوه غفاری، بختیار خوشنام و عباد شیخی که ماه گذشته بازداشت شده بودند، پس از 20 روز نگهداری در بازداشتگاه اداره اطلاعات سقز به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند. نام‌بردگان در حال حاضر ممنوع الملاقات هستند.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
بازداشت افشین کرمیان نسب، فعال فرهنگی در کرمانشاه 24/6/1389
بیشتر

  گزارش هفته
محبت محمودی:پس کجایند مدافعان حقوق بشر؟ 24/6/1389
گروه خبر؛ محبت محمودی که پس از تحمل 9 سال زندان سرانجام حکم قطعی اعدامش توسط دیوان عالی تایید گردیده است با ارسال نامه ای به دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان خواستار کمک مردم ایران به خود و خانواده اش شد.
محبت محمودی از سال 1379 به جرم قتل مردی که قصد تجاوز به وی را داشت در زندان مرکزی ارومیه دوران محکومیت خود را می گذراند.
این زن متاهل پس از تحمل 9 سال زندان سرانجام توسط دادگاه ارومیه در آستانه ی اعدام قرار گرفت که حکم قطعی اعدام او توسط دیوان عالی نیز تایید گردید. تایید حکم اعدام نامبرده توسط دیوان عالی در 20 تیر ماه سالجاری در زندان ارومیه به وی ابلاغ گردید که با دستور قوه ی قضائیه به اجرا در خواهد آمد.
آنگونه که در خبرها آمده است تا کنون هر دو همسر مرد مقتول مخالف اعدام محبت هستند اما برادر مقتول خواهان اجرای حکم اعدام محبت محمودی است.
وی با ارسال نامه ای به دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و ضمن اشاره به آنچه که در طی این سالها بر او رفته است از مردم ایران تقاضای کمک نمود.
متن کامل نامه ی محبت محمودی بدین شرح است:
بیشتر

  میثاق گزارشگران
یکسال حبس تعزیری برای 5 شهروند کرد 24/6/1389
بیشتر

  میثاق گزارشگران
تبعید یک شهروند17 ساله بانه ای به زاهدان 24/6/1389
بیشتر

  میثاق گزارشگران
حکم اعدام برای دو معارض کرد 24/6/1389
ماکو: دو فعال معارض کرد به نام های سرهد چالش و سعید رمضان به اتهام همکاری و عضویت در یک گروه کرد مخالف دولت در ایران به اعدام محکوم شدند.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
بازداشتهای دامنه دار شهروندان کرد 24/6/1389
به گزارش گزارشگران سازمان دفاع از حقوق یشر کردستان نیروهای امنیتی وابسته به سپاه پاسداران در اقدامی گسترده و دامنه دار از روز 22 تیرماه تاکنون ده ها نفر از تجار و بازاریان و فعالان اصناف و اتحادیه ها و فعالان مدنی و سیاسی را از شهر ها ی شمالی مناطق کردنشین ایران بازداشت کرده اند.
بیشتر

  گزارش هفته
اعلام اسامی 33 شهروند بازداشت شده تهرانی 24/6/1389
گزارشگران حقوق بشر کردستان
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان پیشتر خبر داده بود تعداد 33 نفر از شهروندان تهرانی که به اتهام شرکت در تجمعی در جنوب تهران دستگیر شدند بیش از 50 روز است که در زندان بسر می برند. در همین رابطه گزارشگران حقوق بشر کردستان نیز اطلاعاتی به قرار ذیل دریافت کرده اند:
بیشتر

  میثاق گزارشگران
رهنمود گزارشگري 24/6/1389
                                                                   رهنمود گزارشگري

گزارشگران حقوق بشر سازمان حقوق بشر کردستان، براساس اساسنامه سازمان و ميثاق گزارشگران عهد بسته اند از حقوق بشر دفاع کنند. گزارشگران متعهد شده اند هرگونه تعرض به حقوق اساسي و آزاديهاي بنيادي مردم از سوي هر کس يا کساني با هر مقام و موقعيتي که باشد افشا کنند. ذيلا" خلاصه موضوعات مورد گزارش، چگونگي تهيه گزارش و نحوه ارائه آن، بيان شده است.


بیشتر

  میثاق گزارشگران
ميثاق گزارشگران 24/6/1389

 


گزارشگران حقوق بشر كردستان


وابسته به سازمان حقوق بشر كردستان


در فرايند جست و جو، جمع آوري، تهيه و تدوين اخبار و اطلاعات عيني مورد نياز و انتقال و اعلام و انتشار آنها، "گزارشگر حقوق بشر" براساس آزاديهاي بنيادي و آزادي بيان، وظايف حرفه اي خود را انجام  ميدهد.


به بياني، "گزارشگر حقوق بشر" با توجه به رسالت انساني و اجتماعي خود در دفاع از حقوق شهروندي، حقوق انساني و آزاديهاي اساسي، زندگي مدني، اجتماعي، افشاي موارد نقض حقوق بشر و پاسداري از مصالح و منافع مردم حق دستيابي آزادانه به همه منابع خبري و گزارشي و آزادي انجام بررسي و تحقيق هاي ضروري در باره تمام رويدادهاي زندگي عمومي را دارد. با اين حال "گزارشگر حقوق بشر" ، نسبت به رعايت اصول و معيارهاي گزارشگري متعهد و مسئول است.


 

بیشتر


آرشیو ماهیانه:

بهمن1387  -  تیر1388  -  مرداد1388  -  شهریور1388  -  

شهریور1389  -  آذر1389  -  تیر1390  -  فروردین1391  -  

تیر1391  -  شهریور1391  -  بهمن1392  -  فروردین1393  -  


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com