میثاق دیده بانان
وضعیت وخیم 3 فعال کرد در ارمنستان 25/12/1388
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:سه فعال کرد ایرانی که از 8 روز پیش در ارمنستان در اعتراض به وضعیت خود در این کشور دست به اعتصاب غذا زده اند دچار مشکلات گوارشی و معده شده اند.
نگار مردادی ،انور و خالد مینا زاده که از چند ماه پیش جهت کسب پناهنگی از یک کشور اروپایی در کشور ارمنستان به سر میبرند در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف خود در مقابل دفتر سازمان ملل در این کشور دست به اعتصاب غذا زده اند.به گفته دوستان این سه نفر خالد مینا زاده که قبلا 15 سال را در حبس به سر برده در شارایط بسیار وخیم قرار گرفته است.
تاکنون غیر از آقای دایک از عفو بین الملل کسی با این افراد هیچ نماسی نگرفته و آنها پیاپی از سوی کارمندان سازمان ملل جهت شکستن اعتصاب غذا مورد تهدید تحویل به ایران قرار میگیرند.

تلفن تماس با این افراد در ارمنستان

0037455442270
سه شنبه 25 اسفند88
بیشتر

  میثاق دیده بانان
ارجاع پرونده حبیبالله لطیفی به کمسیون عفو و بخشودگی قوه قضاییه 25/12/1388
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان :پرونده حبیب الله لطیفی فعال مدنی که از دو سال پیش در زندان سنندج بسرمیبرد به کمسیون عفو و بخشودگی قوه قضایه ارسال شده است.صالح نیکبخت وکیل مدافع حبیب الله لطیفی با اعلام این مطلب گفت:این دومین باری است که پرونده لطیفی به این کمسیون ارجاع میشود که در نوبت اول ارجاع آن متاسفانه موکلم مشمول هیچگونه عفو ورفعت مجازات نشد.
نیکبخت اظهار امیدواری نمود با توجه به وضعیت متهم و و دفاعیات وی،حبیب الله لطیفی مشمول تخفیف در مجازات و حکم اعدام وی لغو شود.

سه شنبه 25 اسفند88
بیشتر

  میثاق دیده بانان
دو سال و 4 ماه حبس برای یک شهروند سنندجی 25/12/1388
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج برا ی محمد قوامی دو سال و 4 ماه حبس تعزیزی صادر نمودواقدام علیه امنیت و فعالیت و تبلیغ به نفع یک حزب کردی از اتهامات این شهروند سنندجی میباشد.
گفتنی است محمد قوامی سال گذشته مدت 3 ماه را در بازداشتگاه امنیتی گذراند و همکنون با قرار وثیقه 50 میلیون تومانی بطور موقت آزاد میباشد.
سه شنبه 25 اسفند88
بیشتر

  خبر
اعتصاب 3 فعال کرد در ارمنستان 22/12/1388
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:سه فعال کرد ایرانی از 5 روز پیش در ارمنتستان در اعتراض به وضعیت زنگی خود دست به اعتصاب غذا زده اند.

نگار مردادی ،انور و خاد مینا زاده که از چند ماه پیش جهت کسب پناهنگی از یک کشور اروپایی در کشور ارمنستان به سر میبرند در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف خود در مقابل دفتر سازمان ملل در این کشور دست به اعتصاب غذا زده اند.

به گفته این اشخاص آنها توسط کارمندان سازمان ملل تهدید به تحویل به پلیس و سفارت ایران شده اند .

به گفته نگار مرادی فرزند 8 ساله او ماه هاست که از خوردن غذای مناسب یک بچه 8ساله محرو م گشته است

تلفن تماس با این افراد در ارمنستان

0037455442270
بیشتر

  خبر
بلاتکلیفی یک فعال کرد در زندان 22/12/1388
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:یک فعال کرد بنام محمد علی محمودی از شهروندان مریوانی از 6 ماه پیش به اتهام هواداری از یک حزب کردی توسط نیرو های امنیتی بازداشت شد در بلاتکلیفی به سر میبرد .
علی محمودی مدت 3 ماه و 10 روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان مریوان بسر برده است و اخیرا به بند عمومی زندان اوین منتقل شده است.
وی توسط نیرو های امنیتی به حبس بلند مدت تهدید شده است.
بیشتر

  گزارش خبری
انتقال زینب جلالیان به مکانی نامعلوم 19/12/1388
بیشتر

  خبر
جلسه دادگاه عامر گلی به زودی برگزار خواهد شد 18/12/1388
بیشتر

  گزارش خبری
تقاضای کمک مالی برای خرید حکم اعدام یک زن 4/12/1388
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان؛ محبت محمودی که به جرم قتل یک مرد و پس از تحمل نه سال زندان، حکم اعدامش به تایید دیوان عالی رسیده و در 20 تیرماه سالجاری در زندان ارومیه به وی ابلاغ گردیده بود با ارسال نامه ای به دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و با اعلام اینکه «شاکیانش حاضر به دادن رضایت در قبال دریافت دیه شده اند» از مردم ایران تقاضای کمک مالی برای پرداخت دیه و خرید حکم اعدامش نمود
بیشتر

  گزارش خبری
تمدید بازداشت مختار زارعی 4/12/1388
بیشتر

  میثاق دیده بانان
شیرین علم هولی در نامه ای شرح فشارها و شکنجه های وارد شده بر خود را برای گرفتن اقرار آورده است. 4/12/1388
من در اردیبهشت 1387 در تهران توسط تعدادی از ماموران نظامی و لباس شخصی دستگیر شدم و مستقیما به مقر سپاه منتقل شدم. به محض ورود و پیش از هر گونه سوال و جوابی، شروع به کتک زدن من کردند. من در مجموع 25 روز در سپاه ماندم. 22 روز آن را در اعتصاب غذا به سر بردم و تمام آن مدت متحمل انواع شکنجه های جسمی و روحی شدم. بازجوها مرد بودند و من با دستبند به تخت بسته شده بودم. آنها با باتوم برقی، کابل، مشت و لگد به سر و صورت و اعضای بدنم و کف پاهایم می کوبیدند. من حتا در آن زمان به راحتی نمی توانستم فارسی را بفهمم و صحبت کنم. زمانی که سوال های شان بی جواب می ماند، باز مرا به باد کتک می گرفتند تا از هوش می رفتم. صدای اذان که می آمد برای نماز می رفتند و به من تا زمان بازگشت شان فرصت می دادند تا به قول خودشان فکرهایم را بکنم و زمانی که باز می گشتند، دوباره کتک، بی هوشی، آب یخ و ...
بیشتر

  میثاق دیده بانان
چهار نفر دیگر از بازداشت شدگان سنندجی آزاد شدند 4/12/1388
صبح امروز 4 نفر دیگر از بازداشت شدگان مراسم سال‌گرد ابراهیم لطف الهی در سنندج آزاد شدند. آزاد لطفی پور، مهدی دعاگو، امید شیخی و لقمان احمدی از فعالان مدنی و اعضای اتحادیه دمکراتیک دانشجوبان کُرد، هر یک با قرار وثیقه‌ی 40 میلیون تومانی آزاد شدند.
بیشتر

  میثاق دیده بانان
بازداشت دانشجوی کُرد دانشگاه تهران 4/12/1388
بیشتر

  میثاق دیده بانان
محکومیت قطعی و بدوی برای دو فعال کُرد 4/12/1388
حکم 6 سال حبس تعزیری برای محمد عزیزی در مرحله‌ی تجدیدنظر تایید شد. وی هم اکنون در بند عمومی زندان سقز به سر می‌برد.
بیشتر

  میثاق دیده بانان
آزادی تعدادی از بازداشت شدگان مراسم سالگرد ابراهیم لطف الهی در سنندج 4/12/1388
خبرگزاری دیده‌بان حقوق بشر کردستان: 4 فعال دانشجویی عضو اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد به نام‌های خلیل شهبازی، دارا حسینی، سیوان اداک و هیوا کریمی که در مراسم سالگرد ابراهیم لطف الهی در سنندج بازداشت شده بودند صبح روز یکشنبه 27 دی آزاد شدند.
بیشتر

  میثاق دیده بانان
حکم اعدام برای شیرین علم هولی بدوی است 4/12/1388
حکم اعدام برای شیرین علم هولی زندانی سیاسی کُرد از سوی دادگاه بدوی صادر شده و هنوز در دادگاه تجدیدنظر مورد تایید قرار نگرفته است.
به دنبال انتشار خبر صدور حکم اعدام برای شیرین علم هولی در دادگاه بدوی از سوی این خبرگزاری، خبر دیگری مبنی بر تایید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و با حتی ارتقاء آن از حکم اولیه‌ی حبس ابد به حکم قطعی اعدام در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های دیگر انتشار یافت.
بیشتر

  میثاق دیده بانان
بازداشت دست كم 10 نفر در مراسم سالگرد ابراهيم لطف الهي در سنندج 4/12/1388
ظهر امروز پنج‌شنبه 24 دی ماه مراسم دومین سالگرد شهادت ابراهیم لطف الهی به دعوت خانواده وی و اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد تحت تدابیر شدید امنیتی بر سر مزار این دانشجوي كُرد در بهشت محمدی شهر سنندج برگزار شد.
بیشتر

  میثاق دیده بانان
فرزاد سلطانی با قرار وثیقه‌ی 70 میلیون تومانی آزاد شد 4/12/1388
فرزاد سلطانی، وکیل دادگستری در کرمانشاه صبح امروز پس از یک هفته بازداشت با تودیع وثیقه‌ی 70 میلیون تومانی آزاد شد.
بیشتر

  خبر
تایید قرار بازداشت موقت کامران آسا برادر شهید کیانوش آسا 4/12/1388
خبرگزاری دیده‌بان حقوق بشر کردستان: قرار بازداشت موقت کامران آسا روز گذشته با انتقال وی به شعبه‌ی 28 دادگاه انقلاب از سوی قاضی مقیسه تایید شد.

کامران آسا برادر کیانوش آسا دانشجوی جان باخته طی وقایع اخیر پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، روز 16 آذر هنگامی که قصد ورود به دانشگاه علم و صنعت برای شرکت در مراسم بزرگداشت برادرش را داشت توسط نیروهای انتظامی بازداشت شد.
بیشتر

  میثاق دیده بانان
بلاتکلیفی مهدی حمیدی، فعال کُرد پس از یک سال بازداشت 4/12/1388
بیشتر

  میثاق دیده بانان
درگیری نیروهای انتظامی با اهالی یک روستا در کردستان 4/12/1388
بیشتر

  خبر
مراسم چهلم احسان فتاحیان برگزار شد 4/12/1388
خبرگزاری دیده‌بان حقوق بشر کردستان: عصر امروز با حضور خانواده و گروهی از فعالان کرمانشاهی مراسم چهلمین روز شهادت احسان فتاحیان بر مزار وی در باغ فردوس کرمانشاه برگزار شد.
این مراسم در محدودیت و ممنوعیت ناشی از فشار نهادهای امنیتی بر خانواده فتاحیان برای عدم اطلاع رسانی عمومی در مورد مراسم چهلم احسان انجام شد.
در حالی که طی هفته‌ی اخیر بلوک سیمانی روی مزار احسان فتاحیان از سوی افرادی ناشناس شکسته شده بود، امروز نیز نام احسان فتاحیان که بر روی سنگی جدید نوشته شده بود را گِل اندود کرده بودند تا مزار وی قابل شناسایی نباشد.
احسان فتاحیان، فعال سیاسی 27 ساله‌‌ی کُرد 40 روز پیش در تاریخ 20 آبان ماه به اتهام عضویت در یک حزب کردستانی در زندان سنندج اعدام شد. حکم اولیه‌ی وی 10 سال حبس بود که در دادگاه تجدید نظر به اعدام تبدیل شده بود.
بیشتر

  خبر
مرگ مشكوك يك سرباز وظيفه در پادگان مهاباد و دادخواهی خانواده وی 4/12/1388
خبرگزاری ديده بان حقوق بشر كردستان: آرمان مامندی فرزند حسين، سرباز وظيفه در پادگان مهاباد در حالی كه روزهای ‌پايانی خدمت خود را می‌گذراند در تاريخ نهم مهر ماه سال جاری به طرز مشكوكی در پادگان محل خدمت خود جان باخت.

بنا بر اخبار واصله كه مورد تائيد خانواده اين شهروند كُرد نيز قرار گرفته است اصابت گلوله‌ای كه از اسلحه‌ی ژـ3 شليك گرديده منجر به مرگ وی شده است. در مراجعات مكرر خانواده نامبرده به پادگان محل خدمت فرزندشان برای اطلاع از چگونگی مرگ وی، مسئولان پادگان مهاباد در اظهار نظری غيررسمی و شفاهی به آنان اعلام كرده‌اند كه آرمان مامندی خودكشی نموده است. اين در حالی‌ست كه منابعی ‌از داخل پادگان در اطلاع به خانواده مامندی از بازداشت يك سرباز وظيفه ديگر در همان پادگان به اتهام قتل آرمان خبر داده‌اند. همين منابع افزوده‌اند كه اين شخص پس از انجام بازجويی در مهاباد به زندان شهر محل سكونتش در مياندوآب منتقل شده است.
بیشتر

  خبر
8 سال حبس برای هیوا بوتیمار 4/12/1388
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
سنندج: حکم هیوا بوتیمار به 8 سال حبس تعزیری کاهش یافت.
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:صالح نیک بخت وکیل مدافع هیوا بوتیمار در گفتگوی کوتاه با خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان اعلام کرد که دادگاه تجدید نظر اهیوا بوتیمار را به 8 سال حبس تعزیری محکوم کرد.پیشتر دادگاه بدوی هیوا بوتیمار را به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یکسال حبس و خرید و فروش مهمات جنگی به 10 سال حبس جمعا 11 سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.
با اعتراض صالح نیکبخت دادگاه تجدید نظر با توجه به دفاعیات انجام گرفته توسط وکیل مدافع هیوا بوتیمار را از اتهام تبلیغ علیه نظام تبرئه و با توجه به عدم سوی پیشینه و وضعیت خاص متهم حکم وی را به 8 سال حبس تعزیری کاهش داد.
چهارشنبه 29 مهرماه
بیشتر

  خبر
تماس تلفنی فریدون رازانی با خانواده اش 4/12/1388
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
کرمانشاه:فعال مدنی اهل شهر کرمانشاه از زندان اوین با خانواده اش تماس گرفت.
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:فریدون رازانی (آزوان)فعال مدنی کرمانشاهی که مدتی پیش توسط نیروهای امنیتی درکرمانشاه بازداشت و به زندان اوین انتقال یافته طی تماس تلفنی با خانواده اش از تشکیل پرونده در شعبه 5 دادیاری انقلاب تهران خبر داد.
وی وضعیت روحی و جسمانی خود را مناسب توصیف کرده بود.
بیشتر

  میثاق دیده بانان
کشته شدن چند عضو گروه موسوم به کتائب کردستان 4/12/1388
بیشتر

  میثاق دیده بانان
بیماری یک زندانی سیاسی کرد 4/12/1388
بیشتر

  میثاق دیده بانان
21 سال حبس قطعی برای 5 جوان کرد 4/12/1388
بیشتر

  خبر
معيارهای ارزيابی عملکرد قوه قضائيه ايران 4/12/1388
سرکوب و اعمال خشونت در برابر اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی، شکنجه و تجاوز به دستگیرشدگان اعتراضات و نیز دفن مخفیانه‌ی اجساد، بازداشت گسترده فعالان سیاسی، فعلان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران، سانسور و توقيف مطبوعات، روند روز افزون اعدام‌ها در ماه‌های اخیر و نیز گزارش‌های متعدد نهادهای حقوق بشر از موارد نقض شده حقوق بشر در ايران نشان از اراده‌ی مستحکم جمهوری اسلامی ایران در نقض گسترده، مستمر و برنامه‌ریزی حقوق بشر دارد. در حالی که حجم عظیم گزارش‌های مستند در این زمینه تنها ترسیم‌گر بخش کوچکی از نقض حقوق جامعه ایرانی است.
بیشتر

  میثاق دیده بانان
خبر اصلاحی و تكميلی در مورد مرگ مشكوك دانشجوی كُرد، محمد جواد پرنداخ 4/12/1388
بیشتر

  میثاق دیده بانان
يكی ديگر از كشته شدگان وقايع اخير در كرمانشاه به خاك سپرده شد 4/12/1388
خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان: ظهر امروز پيكر محمدجواد پرنداخ يكی ديگر از كشته شدگان وقايع اخير در شهر گيلان غرب استان كرمانشاه تشيع و به خاك سپرده شد.
بیشتر

  خبر
بيانيه تعدادي از احزاب و تشکل‌هاي عضو کميته پي‌‌گيري بازداشت‌هاي خودسرانه در محکوميت بازداشت‌ و محاکمه‌هاي اخير و دفاع از اين کميته 4/12/1388
تعدادي از احزاب و تشکل‌هاي عضو کميته پي‌‌گيري بازداشت‌هاي خودسرانه در دفاع از اين کميته و محکوميت بازداشت‌‌ها و محاکمه‌هاي اخير، بیانیه‌ای صادر کردند.متن بیانیه به این شرح است:

ملت ایران؛

در بیش از شصت ‌روزی که از انتخابات ریاست جمهوری دور دهم می‌گذرد، احزاب و گروه‌های سیاسی، اجتماعی و دانشجویی هوادار دموکراسی، حقوق بشر، تمامیت ارضی و منافع ملی در کنار بسیاری از شهروندان با سرکوب بی‌سابقه‌ای مواجه شده و یکی از گسترده‌ترین هجوم‌های استبداد علیه حقوق و آزادی‌های اساسی مصرح در قانون اساسی‌ و موازین جهانی حقوق بشر که جمهوری اسلامی نیز بدان متعهد شده است، را تجربه می‌کنند.

تنها یکی از آلامی که بر پیکر جنبش دموکراسی‌خواه ایران وارد شده، بازداشت‌های غیرقانونی و فله‌ای جمعی از رهبران و اعضای احزاب و تشکل‌های سیاسی اصلاح طلب و تحول‌خواه است. این بازداشت‌ها از ساعاتی پس از اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری آغاز شده و طی این مدت نیز ادامه داشته است.
بیشتر

  خبر
بازداشت حاکم شرع کردستان 4/12/1388
سنندج:حسن امینی حاکم شرع کردستان در امور اهل سنت در فرودگاه زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:روز جمعه دوم مردادماه 1388 حسن امینی حاکم شرع کردستان و از رهبران ارشد مکتب قران کردستان که پس از مراسن مذهبی در حال مراجعت به سنندج بود توسط ماموران لباس شخصی در فرودگاه زاهدان بازداشت شد.
شایان ذکر است که بازداشت حسن امینی موجب خشم و ناراحتی مردم کردستان شده و مردم نگران آزار و اذیت ایشان توسط نیروهای امنیتی هستند.
بیشتر

  خبر
30 سال زندان وتبعید برای یک فعال کرد 4/12/1388
شاکر بگی از اتِباع کردستان ترکیه به اتهام عضویت در یک حزب مخالف کرد به 30سال زندان و تبعید محکوم و این حکم توسط داددگاه تجدید نظر کردستان تایید شد.

شاکر بگی از دو سال پیش در زندان مرکزی سنندج به سر میبردو تاکنون هیچگونه ملاقاتی با خانواده اش نداشته است.
بیشتر

  گزارش خبری
مراسم ختم كيانوش آسا، از دانشجويان كشته شده طی وقايع اخير، در كرمانشاه برگزار شد 4/12/1388
خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان: مراسم ختم كيانوش آسا دانشجوی نخبه‌ی كُرد يارسان كه طی وقايع اخير پس از انتخابات رياست جمهوری در جريان يكی از تجمعات اعتراضی در تهران كشته شده بود عصر امروز از سوی خانواده وی در كرمانشاه برگزار شد.
در اين مراسم كه جمعيتی بالغ بر شش هزار نفر از خويشاوندان خانواده آسا، وابستگان طوايف سنجابی و گوران، شهروندان كرمانشاهی، جامعه‌ی اهل حق (يارسان)، دانشجويان و اساتيد دانشگاه علم و صنعت تهران و رازی كرمانشاه، فعالان سياسی و مدنی استان در آن حضور يافتند، دكتر اشرفی زاده استاد كيانوش در دانشگاه علم و صنعت تهران به سخنرانی پرداخت.
وی با ابراز تأسف شديد از جان باختن كيانوش آسا، خود و جامعه‌ی دانشگاهی و علمی كشور را شريك در غم و عزای خانواده، دوستان و هم‌شهريان اين دانشجوی شهيد دانست. دكتر اشرفی زاده در حالی كه شديداً تحت تأثير فضای مراسم و به ويژه سوگواری مادر كيانوش قرار گرفته بود خطاب به حاضرين گفت: كيانوش نه تنها به لحاظ علمی در رشته‌ی تحصيلی خود يك نخبه محسوب می‌شد بلكه رفتار و منش وی نيز در محيط دانشگاه در بين اساتيد و دانشجويان زبانزد بود و آن‌چه بيش از پيش ما را در غم فقدان وی ناراحت می‌كند همين دانش علمی و اخلاق نيكوی اوست.
مراسم ترحيم كيانوش آسا در حالی پايان گرفت كه جمعيتی حدود دو هزار نفر از شركت كنندگان با در دست داشتن شاخه‌های گل و بالا بردن عكس‌های كيانوش، خانواده وی را از درب تالار محل برگزاری مراسم واقع در چهارراه شير و خورشيد، در مسير خيابان منتهی به ميدان مصدق تا درب منزل ايشان همراهی نمودند.
هر چند اين مراسم و نيز راهپيمايی پس از آن، بدون شعار و در سكوت كامل برگزار شد اما حضور مأموران انتظامی و امنيتی در اطراف محل برگزاری مراسم و در مسير راهپيمايی مشهود بود اگر چه هيچ گونه برخوردی با شركت كنندگان و راهپيمايان صورت نگرفت.
گفته می‌شود كيانوش آسا دانشجوی ترم آخر كارشناسی ارشد رشته‌ی پتروشيمی و از نخبگان دانشگاه علم و صنعت ايران در جريان تظاهرات روز دوشنبه 25 خرداد ماه 1388 ميدان آزادی تهران در اثر اصابت گلوله توسط افراد موسوم به لباس شخصی جان خود را از دست داده است. خانواده وی در پی روزها بی‌خبری از وضعيت كيانوش با مراجعه به بيمارستان‌ها و پزشكی قانونی تهران پس از چندين روز سرگردانی نهايتاً موفق به شناسايی جسد و تحويل آن جهت تشيع و خاكسپاری در كرمانشاه شدند.
طی روزهای اخير چندين مراسم سوگواری و راهپيمايی‌های ‌اعتراضی برای كيانوش آسا و در واكنش به قتل وی از سوی دوستان و هم‌دانشگاهیانش در صحن عمومی دانشگاه علم و صنعت و در محل خوابگاه‌ها برگزار شده است و امروز نيز بنا بر اعلام دكتر اشرفی زاده استاد كيانوش آسا در دانشگاه علم و صنعت هم‌زمان با مراسم ختم وی در كرمانشاه همچنان برگزاری مراسم‌های مشابه در دانشگاه علم و صنعت ادامه دارد.

سه‌شنبه 9 تير 1388
بیشتر

  میثاق دیده بانان
سايت سازمان حقوق بشر كردستان مجدداً فيلتر شد 4/12/1388
خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان: سايت انسانيت، پايگاه اطلاع رسانی ‌سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان فيلتر شد.
در ادامه‌ی فيلترينگ گسترده سايت‌های خبری طی روزهای ‌اخير سايت انسانيت به عنوان پايگاه اطلاع رسانی ‌سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان برای دهمين بار از زمان آغاز به كار خود فيلتر شد.

دوشنبه 1 تير 1388
بیشتر

  دیدار
برگزاری مراسم ختم يكی از جان ‌باختگان حوادث اخير در كرمانشاه 4/12/1388
خبرگزاری ديده بان حقوق بشر كردستان: مراسم ختم يكی از جان باختگان وقايع اخير مربوط به اعلام نتايج دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری ايران در كرمانشاه عصر امروز در تالار امام حسين واقع در چهارراه شير و خورشيد (حلال احمر) اين شهر برگزار شد. در اين مراسم اقشار مختلف مردم و گروهی از فعالان كرمانشاهی حضور داشتند و در انتهای مراسم صدها تن از شركت كنندگان با تجمع مقابل درب تالار و دادن شعار الله اكبر نسبت به وقوع اين قتل اعتراض نموده و از اين طريق با خانواده مقتول ابراز همدردی نمودند.
نام اين جوان 25 ساله حسين طهماسبی می‌باشد كه در جريان تجمعات اعتراضی روز دوشنبه 25 خرداد ماه در خيابان نوبهار كرمانشاه مورد حمله‌ی مأموران مسلح وابسته به دولت قرار گرفته و در اثر ضربات وارده به قتل رسيده است.
خانواده اين جوان كرمانشاهی‌ در برگزاری مراسم ختم وی با محدوديت بسيار مواجه بوده به طوری كه به آنان اجازه استفاده از عنوان شهيد در متن اعلاميه ترحيم و حتی اعلان عمومی مراسم ختم از طريق پخش اعلاميه در سطح شهر داده نشده بود. همچنين خانواده وی در پايان مراسم تحت فشار نيروهای ‌امنيتی حاضر در محل مجبور به درخواست مكرر از شركت كنندگان معترض برای پايان دادن به تجمع خود در مقابل درب تالار محل برگزاری مراسم ختم شدند.
گفته می‌شود يك دختر جوان نيز طی درگيری‌های اخير پس از تجمعات اعتراضی روز دوشنبه در كرمانشاه كشته شده است اما خانواده وی در اعلان اين خبر وادار به سكوت شده و لذا از برگزاری مراسم ختم نيز خودداری كرده‌‌اند. اخبار تائيد نشده ديگر شمار كشته شدگان حوادث اخير كرمانشاه را بيش از اين تعداد و تا 5 نفر می‌داند.
بیشتر

  خبر
حکم حبس برای دو شهروند کرد 4/12/1388
بانه: دو شهروند کرد اهل روستای برده ره‌ش (سنگ سیاه) از توابع شهرستان بانه به 6 ماه حبس محکوم شدند.
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان: شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان سقز جمال سلیمانی و علی خدرپور را به اتهام تبلیغ برای احزاب کردی به 6 ماه حبس تعزیزی محکوم کرد. نام‌بردگان از 2 ماه پیش در زندان عمومی شهرستان بانه در بازداشت می‌باشند.
لازم به ذکر است این دو نفر در پی پخش سخنرانی سیاسی یکی از سران احزاب کردی در مسجد بازداشت شده بودند. این افراد اتهام عنوان شده را رد کرده‌اند.
بیشتر

  گزارش خبری
عليه سياست ابتذال (بيانيه جمعی از فعالان دانشجويی كُرد دانشگاه‌های تهران) 4/12/1388
باخبر شدیم که گروه موسوم به «اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد» در بیانیه‌ای دو اپیزودی تحت عنوان «در نفی...» به طرح مطالبات و نیز اعلام موضع انتخاباتی خود پرداخته است. متعاقب آن طی روزهای گذشته با تماس و پرسش مکرر دوستان دور و نزدیک در باب چرایی حمایت از این بیانیه مواجه شدیم. ظاهراً سرچشمه این سوء تفاهم، وجود امضای جمعی تحت عنوان «جمعی از فعالین دانشگاه‌های تهران» در پای آن بوده است. بدین‌وسیله اعلام می‌داریم که امضاء کنندگان ذیل که جزو باسابقه‌ترین فعالین دانشگاه‌های تهران هستند، هرگونه ارتباطی با بیانیه‌­ی «در نفی...» را که از جانب تشکل مذکور صادرشده است، تکذیب و آن را منحصر به خود این «اتحادیه» می­‌د‌انند. بدیهی است در صورت موضع‌­گیری انتخاباتی، اقشار مبارز مردم کردستان را متعاقباً خطاب قرار خواهیم داد.
بیشتر

  گزارش خبری
بیانیه اعلام موجودیت اتحادیه‌ دمکراتیک دانشجویان کورد مرکز اصفهان 4/12/1388
به شهروندان ایران و هم‌میهنان سرزمین بانگ آزادی و حقوق بشر، کوردستان
به جنبش دانشجویی همیشه بیدار و دانشجویان کورد
بیشتر

  خبر
احضار دو شهروند کرد به دادگاه 4/12/1388
سقز: دو فعال کرد به نام‌های آرمان محمدپور و بهزاد امین توکل به اتهام هواداری از احزاب کردی به دادگاه احضار شدند.
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان: آرمان محمدپور و بهزاد امین توکل از اهالی شهرستان بانه که دو ماه پیش به قید وثیقه از زندان آزاد شده بودن توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان سقز به اتهام هواداری از احزاب اپوزیسون کرد احضار شدند.
بیشتر

  خبر
سرنوشت مبهم یک شهروند بانه ای 4/12/1388
بانه:یک شهروند بانه ای بنام شهرام گلنازی سه روز پیش توسط افراد ناشناس بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:شهرام گلناری روز شنبه دوم اردیبهشت ماه توسط افراد ناشناس بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.این در حالی است که خانواده وی اظهار کرده اند که به مراجع دولتی از جمله اداره امکان ،اداره اطلاعات و دیگر ارگانهای دولتی مراجعه و پیگر وضعیت فرزندشان شده اند اما این مراجع از بازداشت وی اظهار بی اطلاعی کرده اند.
لازم به توضیح است که این شخص در محل کارش بازداشت شده است.
به گفته همسایگان افراد بازداشت کننده از اداره امکان بوده اند.
بیشتر

  خبر
بيانيه طرح مطالبات دانشجويان كرد توسط اتحاديه دمكراتيك دانشجويان كرد 4/12/1388
امروز 2 خرداد و در آستانه ي دهمين انتخابات رياست جمهوري ايران بيانيه طرح مطالبات دانشجويان كرد توسط اتحاديه دمكراتيك دانشجويان كرد انتشار يافت. اين بيانيه كه به امضاي اتحاديه دمكراتيك دانشجويان كرد استان هاي كردستان ، كرمانشاه ،آذربايجان غربي ، اصفهان ، قزوين و مجموعه اي از فعالين دانشجويي كرد دانشگاه هاي تهران رسيده است ،در پنج بخش اصلي مطالبات سياسي ، حقوق بشري، اقتصادي، صنفي – دانشگاهي و رفع محروميت از مناطق مرزي و جنگ زده تهيه و تنظيم گرديده است.متن كامل اين بيانيه به شرح زير است.
بیشتر

  خبر
((بیانیه جمعی از فعالان کرد در مورد انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری )) 4/12/1388
اجرای اصول قانون اساسی به ویژه اصولی که بر بعضی از حقوق اقوام تاکید دارد مهم ترین خواسته ما در بیانیه شماره (1) بود. انتشار غیر رسمی بیانیه در بعضی رسانه ها حتی در روزهای پایان سال گذشته که مراسم نوروز مسائل را در حاشیه قرارمیدهد با استقبال عمومی مواجه گردید .
بیشتر

  خبر
محكوميت يك فعال دانشجويی كُرد به پرداخت سه ميليون تومان جزای نقدی 4/12/1388
خبرگزاری ديده بان حقوق بشر كردستان: سهراب كريمی، فعال دانشجويی كُرد از سوی شعيه سی دادگاه انقلاب تهران به پرداخت سه ميليون تومان جزای نقدی محكوم شد.
بیشتر

  خبر
آسیب دیدگی جسمانی و شنوایی 2 زندانی کرد 4/12/1388
تهران: 2 زندانی کرد به نام های «جمهور اورگویچ» و «علی احمد سلیمان» (از کردهای ترکیه و عراق) که به اتهام ارتباط با گروه های مخالف به ترتیب 13 سال و 5 سال محکوم شده اند در زندان دچار آسیب دیدگی جسمانی و شنوایی و کلیوی شده اند.
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان: 2 زندانی کرد در زندان دچار ضایعه کلیوی و پارگی پرده گوش شده اند. جمهور اورگویچ اهل کردستان ترکیه از 3 سال پیش دستگیر و به اتهام ارتباط با گروه های مخالف کرد توسط دادگاه انقلاب ارومیه به 13 سال حبس محکوم شده است. نامبرده در زندان دچار بیماری و ضایعه کلیوی شده و در اثر عدم رسیدگی پزشکی و درمانی کلیه خود را از دست داده است. همچنین علی احمد سلیمان که در 3 سال پیش به اتهامی مشابه به حبس 5 ساله محکوم شده گفته می شود در اثر ضرب و شتم در زندان دچار پارگی گوش شده و ناشنوا گردیده است. نامبردگان که هم اکنون در زندان ارومیه تحمل حبس می نمایند از بی توجهی و عدم درمان و رسیدگی پزشکی شکایت دارند.
بیشتر

  خبر
بیماری دو شهروند بازداشت شده 4/12/1388
ارومیه: 2 شهروند بازداشت شده کرد به نام های «حسن سرداری» اهل کرمانشاه و «صفی الدین بابا» اهل ارومیه که به اتهام ارتباط با گروه های مخالف به طور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند از آسیب جسمانی و بیماری قلبی رنج می برند.
خبرگزاری دیده بان حقوق بشرکردستان: 2 شهروند کرد در جریان بازداشت دچار بیماری قلبی و آسیب دیدگی جسمانی شده اند. حسن سرداری اهل کرمانشاه که از یک سال پیش به اتهام ارتباط با گروه های کرد دستگیر و زندانی شد. گفته می شود در جریان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و ساعد و آرنج دست وی دچار شکستگی و آسیب دیدگی شدید شده است. همچنین صفی الدین بابا اهل ارومیه که از 5 ماه پیش به اتهام فعالیت سیاسی بازداشت شده از بیماری شدید قلبی رنج می برد. نامبردگان تاکنون دادگاهی نشده و همچنان بلاتکلیف در بازداشت به سر می برند.
بیشتر

  خبر
بازداشت مجدد فرهاد حاجی میرزای 4/12/1388
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان

سنندج:فرهاد حاجی میرزای و خواهرش پرشنگ که رو ز یکشنبه جهت پیگیری پرونده قضایی به شعبه 1 دادگاه انقلاب سنندج مراجعه کرده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان: فرهاد حاجی میرزای و خواهرش پرشنگ که رو ز یکشنبه جهت پیگیری پرونده قضایی به شعبه 1 دادگاه انقلاب سنندج مراجعه کرده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

فرهاد حاجی میرزایی پس از 16 ماه بازداشت سه روز پیش با قرار وثیقه 430 میلیون تومانی آزاد شده بود.

خانواده حاجی میرزای از مکان بازداشت فرزندان خود و یا اتهام آنها اظهار بی اطلاعی میکنند.
بیشتر

  خبر
15 سال حبس غیرقابل اعتراض برای یک شهروند 4/12/1388
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان

مهاباد: «احمد نموئی» اهل شهر سلماس که از 9 ماه پیش به اتهام ارتباط با گروه های مخالف کرد دستگیر گردید، توسط دادگاه انقلاب مهاباد به 15 سال حبس غیرقابل اعتراض محکوم شده است.

خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان: دادگاه انقلاب مهاباد احمد نموئی را به اتهام ارتباط با گروه های مخالف به 15 سال حبس محکوم کرد. نامبرده که اهل شهر سلماس می باشد در اوایل پاییز سال گذشته در مهاباد دستگیر گردید. گفته می شود دادگاه انقلاب اجازه اختیار وکیل و اعتراض به حکم صادره بدوی را به این متهم نداده و حکم محکومیت 15 سال حبس تعزیری نامبرده قطعی می باشد.
بیشتر

  خبر
خودکشی دختر 18 ساله در بانه 4/12/1388
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان

بانه:یک دختر نوجوان 18 ساله به نام (نسرین- ص) اهل روستای بوین پایین از توابع شهرستان بانه خود را حلق اویز کرد. این دختر نوجوان روز سه شنبه هفته گذشته خود را حلق آویز کرد.

گفته میشود نسرین به علت آزار و اذیت های پدرش دست به خودکشی زده است.

یاد آوری میگردد یک برادر که خواهرش به نام (کویستان –ب)23ساله اهل شهرستان بانه را به خاطر مسائل ناموسی به قتل رسانده بود با رضایت خانواده اش توسط دادگاه پس از شش ماه حبس آزاد شد.
بیشتر

  میثاق دیده بانان
کارگران در سلول انفرادی 240 هستند 4/12/1388
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
تهران:تعدادی از کارگران بازداشت شده اول ماه می از جمله حسین اکبری،ستار امینی،محمد گیلانی،عبدالله وطن خواه،حسن شفا،حمید شرفی،عزیز یاری،مصطفی حاتمی،ناصر ابراهیمی،جمشید رجبی،داوود میرزایی،عزیز محمدی،نبی معروفی،اسدالله اقبالی،و نودهی پس از 5 روز حبس در بخش عمومی زندان اوین به بازداشتگاه انفرادی 240منتقل شدند.
بیشتر

  خبر
تاکید بر حقوق بشر و حقوق اقلیتها 4/12/1388
تهران:جمعی از فعالان مدنی ،سیاسی و حقوق بشری کرد با انتشار بیانیه ای خطاب به کاندیدا های ریاست جمهوری بر لزوم تبیین آنها نسبت به مسله ی حقوق بشر ،حقوق شهروندی و حقوق اقلیتها تاکید شده است .در این بیانیه که به امضای یکصد نفر از این فعالین رسیده است با انتقاد از عدم توجه به حقوق اقلیتها در دوران اخیر بر پایبندی این کاندیداها بر گفتمان دمکراسی و حقوق بشر تاکید شده است .متن کامل بیانیه به شرح ذیل میباشد.
بیشتر

  خبر
بیماری یک زندانی کرد 4/12/1388
تهران:یک زندانی کرد بنام متین ارجان تبعه کشور ترکیه که از چهار سال پیش به اتهام سیاسی بازداشت و زندانی شده اخیرا با ناراحتی قلبی مواجه گردیده است.
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:براساس خبر دریافت شده متین ارجان که در زندان اوین بسر میبرد طی روز های گذشته به دلیل بیماری و ناراحتی جسمانی به درمانگاه زندان اعزام شده و گفته میشود همکنون با بیماریهای قلبی نیز مواجه گردیده است.
بیشتر

  خبر
سامان رسول‌پور به يك سال حبس محكوم شد 4/12/1388
خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان: سامان رسول‌پور، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر از طرف شعبه يكم دادگاه انقلاب مهاباد به يك سال حبس تعزيری محكوم شد.

اين حكم به اتهام تبليغ عليه نظام و تشويش اذهان عمومی ‌از طريق مصاحبه با رسانه‌های خارجی برای اين فعال كُرد صادر شده است.

گفتنی‌ست سامان رسول‌پور در پی بازداشت در مرداد ماه سال گذشته و متعاقب آن فشارهای وارده از سوی نهادهای امنيتی مجبور به ترك كشور شد و حكم مزبور نيز به صورت غيابی برای وی صادر شده است.
بیشتر

  گزارش خبری
لغو حکم اعدام دو فعال کرد 4/12/1388
حکم اعدام انور حسین پناهی و ارسلان اولیایی که از حدود 16 ماه پیش در زندان شهر سنندج به سر می‌برند از سوی شعبه 4 دادگاه تجدیدنظر استان کردستان لغو گرديد.
بیشتر

  خبر
ديدار جمعی از فعالان مدنی كرمانشاه با خانواده زندانيان سياسی كُرد 4/12/1388
خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان: تعدادی از فعالان مدنی كرمانشاهی به مناسبت ايام نوروز با قصد دلجويی از خانواده زندانيان سياسی ديدارهايی را با خانواده برخی از آنان انجام دادند.
بیشتر

  خبر
خودكشی دختری در دهگلان 4/12/1388
بیشتر

  خبر
بیانیه جمعی از زندانیان وجدانی و سیاسی 4/12/1388
وجدانهای بیدار ما امضا کنندگان ذیل این بیانیه اعلام میداریم که پروژه { اعدام خاموش } زندانیان سیاسی در زندانهای جمهوری اسلامی که طی سالهای اخبر با مرگ چند زندانی در تهران، کرج، ارومیه و چند شهر دیگر کلید خورده در ماههای اخیر با مرگ مرموز تعداد دیگری از زندانیان سیاسی از جمله عبدالفتاح رجبی و امیرحسین حشمتساران، شتاب گرفته و اینک با مرگ امید رضا میرصیافی وارد مرحله ای خطرناک شده است.

هم بندی امید رضا میر صیافی جوان وبلاگ نویس که به دلیل بیان و ابراز عقایدش به دوسال و نیم حبس محکوم شده بود تنها پس از تحمل دوره کوتاه حبس اش به شکل مرموزی در گذشته است . مرگ نامبرده تائید مجددی است بر تامل ناپذیری وضعیت زندانهای جمهوری اسلامی. مرگ غم انگیز امید جوان از طاقت فرسا بودن شرایط شکنجه آور موجود در زندانها و از اعمال فشار و تحقیر و تبعیض بر علیه زندانیان وجدانی و سیاسی و از بی پناهی این دسته از زندانیان حکایت میکند.
بیشتر

  میثاق دیده بانان
مخالفت با درخواست آزادی مشروط يك زندانی سياسی كُرد 4/12/1388
خبرگزاری ديده بان حقوق بشر كردستان:‌ رئيس زندان شهر قروه با تقاضای آزادی مشروط يك زندانی سياسی به نام احمد قاسمی مخالفت كرد.
بیشتر

  خبر
آزار و اذیت کودکان در کامیاران 4/12/1388
کامیاران:پنج نوجوان به نام های سامان ،میلاد ،کاروان ،زانیار و فرشاد همگی مرادی اهل کامیاران توسط نیروهای امنیتی با اتهام شعار نویسی بازداشت شدند.
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان: حدود 20روز پیش این 5 نوجوان کرد اهل روستای خامسان از توابع کامیاران که سن آنها 13 تا 14 سال میباشد و در مقطع راهنمایی تحصیل میکنند با همکاری چند نفر از اهالی روستا که عضو بسیج میباشند توسط نیرو های امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات این شهرستان انتقال یافتند .آنها پس از چند روز با وثیقه های 10،15و 20 میلیون تومانی آزاد شدند.
این چند نوجوان پس ازآزادی توسط نیروهای بسیجی روستا تهدید به ضرب و شتم و وادار به خبر چینی و شعار نویسی علیه احزاب کرد و فحاشی به آنها میشوند،به نحوی که این چند نوجوان دچار افت شدید تحصیلی و هچنین مشکلات روحی و روانی شده اند.
لازم به ذکر است این چند نوجوان با هجوم به مدرسه و ایجاد رعب و وحشت توسط نیرو های امنیتی باز داشت شده اند.
بیشتر

  خبر
خودسوزی زنی در قروه به دلیل فقر مالی 4/12/1388
قروه:یک زن کرد اهل شهرستان قروه به دلیل فقر مالی دست به خودسوزی زد.
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان :(ص- خ)زن جوان 30 ساله اهل روستای الوز آغاج قروه به علت مشکلات خانوادگی ناشی از فقر دست به خود سوزی زد وی پس از انتقال به بیمارستان سنندج در اثر شدت جراحات ناشی از خودسوزی جان سپرد.
شایان ذکر است شوهر این شخص بیکار بوده و دارای دو فرزند خردسال نیزبود.
بیشتر

  گزارش خبری
انتقال فرزاد کمانگر به بند 7 عمومی زندان اوین 4/12/1388
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
پس از چند روز نگهداری فرزاد کمانگر در بند 240 ویژه اجرای احکام دستگاه قضای، وی صبح امروز به بند 7 عمومی منتقل کردید .
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
خلیل بهرامیان وکیل مدافع این فعال کرد به خبرگزاری دیبان حقوق بشر کردستان گفت در پی اعتراض ما مبنی بر انتقال کمانگر به زندان رجای شهر و طی ملاقاتی که با آیت الله شاهرودی داشتیم چند روز پیش یک سری از ماموران لباس شخصی دستگاه قضایی با اعلام اینکه نام بردگان برای اجرای حکم اعدام انتقال داده شده اند آنها را به بند ویژه و در سلول انفرادی نگه داشته و با راه انداختن فضای رعب و وحشت جنگ روانی برای موکلم ایجاد نموده اند .
بیشتر

  خبر
سرنوشت نامعلوم سه بازداشت شده كُرد 4/12/1388
با گذشت نزديك به 20 روز از بازداشت سه فعال كُرد هنوز از سرنوشت آن‌ها اطلاعی در دست نيست.
بیشتر

  خبر
قتل يك دختر جوان در بانه با انگيزه‌های ناموسی 4/12/1388
دختر جوانی به نام ز ـ ع در تاريخ 8 اسفند ماه در يكی از روستاهای شهرستان بانه در استان كردستان به قتل رسيد.
بیشتر

  خبر
خودکشی زنی در پاوه 4/12/1388
زنی 42 ساله اهل روستای نجار از توابع شهرستان پاوه در استان كرمانشاه اقدام به خودكشی نمود.
بیشتر

  خبر
دادگاه سهراب کریمی برگزار شد 4/12/1388
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
تهران:روزهای یکشنبه ودوشنبه جلسه دادگاهی سهراب کریمی فعال دانشجوی کرد برگزار شد .
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان: جلسه دادگاهی وی در شعبه 30 امنیت دادگاه انقلاب تهران با حضوروکیل وی (سزارکشاورز) برگزار شد.
بیشتر

  خبر
5سال حبس برای تبعه کرد عراقی 4/12/1388
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
سنندج:یک تبعه اقلیم کردستان عراق بنام محمود عارف به اتهام ارتباط با دولتهای خارجی از سوی دادگاه انقلاب سنندج به 5 سال حبس محکوم شد.
بیشتر

  خبر
6 ماه حبس نوجوان بانه ای 4/12/1388
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
بانه:یک نوجوان18ساله اهل بانه به نام زانا کریمی به اتهام ارتباط با گروهای مخالف کرد به 9 ماه حبس تعزیری محکوم شد.
بیشتر

  خبر
تایید حکم اعدام حبیب الله لطفی فعال دانشجویی 4/12/1388
سنندج:حکم اعدام حبیب لطفی فعال دانشجوی از اهالی شهرستان سنندج از سوی شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان تایید شد.
بیشتر

  خبر
احضار مجدد سهراب كريمي، فعال دانشجويي به دادگاه انقلاب 4/12/1388
تهران:یک دانشجوی کرد به نام سهراب کریمی از سوی دادگاه انقلاب تهران برای چندمین بار احضار شد .
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:طی احضاریه که روز سه شنبه به دست این فعال دانشجویی رسیده وی باید هفته آینده خود را به شعبه سوم دادگاه انقلاب تهران معرفی نماید.
بیشتر

  خبر
اعدام یک زندانی در سنندج 4/12/1388
سنندج:یک زندانی به نام رحمت صادقی صبح روز سه شنبه در زندان مرکزی سنندج به دار آویخته شد.
بیشتر

  خبر
حبس تعلیقی برای 4 شهروند 4/12/1388
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان
تهران: دادگاه انقلاب 4 معترض اجتماعی به نام های حامد ثابتی، اسماعیل اکبری، عبدالرضا جباری و شیرزاد صفری را به اتهام اقدام علیه امنیت کشور هریک به 2 سال حبس تعلیقی محکوم کرد.
بیشتر

  خبر
حکم حبس وتبرئه برای 4 نفردر تهران 4/12/1388
تهران: دادگاه انقلاب تهران 2 معترض اجتماعی به نام های مهردادطاهری و محمد سلیمی را به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به 2 سال حبس تعلیقی محکوم و پرویز پوربهاری و امید عزیزی را از اتهام منتسبه تبرئه نمود.
بیشتر

  خبر
قطع عضو یک کول بر در اثر انفجار مین 4/12/1388
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان
بانه:یک کول بر از اهالی شهرستان بانه بنام سلیم تنها قربانی تله انفجاری مین گردید.
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:روز یکشنبه 27 بهمن ماه یک کول بر اهل روستای میراباد از توابع شهرستان بانه قربانی تله انفجاری مین گردید .نامبرده در جریان این حادثه دلخراش یک پای خود را از دست داد.
بیشتر

  خبر
ده سال حبس برای پنج شهروند تهرانی 4/12/1388
شعبه‌ی دوم دادگاه انقلاب اسلامی تهران 5 شهروند معترض تهرانی را جمعاً به 10 سال حبس تعليقی محكوم نمود
بیشتر

  خبر
بازداشت فعال کُرد در سنندج 4/12/1388
یک فعال کُرد به نام عارف صلواتی اهل سنندج توسط نیروهای امنیتی در دهستان صلوات آباد واقع در حومه‌ی سنندج به اتهام ارتباط با احزاب کُردی بازداشت شد
بیشتر

  خبر
اعتراض جمعی از دانشجويان كُرد و فعالان مدنی همدان به ادامه‌ی بازداشت جواد عليزاده 4/12/1388
خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان: جمعی از دانشجويان كُرد دانشگاه بوعلی و فعالان مدنی و سياسی شهر همدان با انتشار بيانيه‌ایی خواستار آزادی جواد عليزاده شدند.

در بيانيه‌ی مذكور آمده است: اين فعال حقوق بشر 26 دی ماه سال جاری به دنبال سخنرانی در باب نقض گسترده حقوق بشر در كردستان و دفاع از كرامت انسانی، در مراسم يادبود ابراهيم لطف الهی ـ دانشجوی كُردی كه سال گذشته در بازداشت‌گاه اطلاعات سنندج به طرز مشكوكی جان داد ـ بازداشت گرديد.
بیشتر

  خبر
حکم زندان برای سه فعال بانه ای 4/12/1388
بانه:سه شهروند بانه ای به نام های محسن خسرو زاده ,شیرزاد عباسی و بهزاد ذبیحی به اتهام اخلال در نظم عمومی به حبس محکوم شدند.
بیشتر

  خبر
تایید حکم اعدام یک فعال مذهبی کرد 4/12/1388
سنندج:حکم اعدام شورش مهدخانی فعال مذهبی کرد به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه تجدید نظر استان کردستان تایید شد.
بیشتر

  گزارش خبری
تداوم پلمپ کلاس آموزش زبان کردی در قروه 4/12/1388
قروه:خانم خاتون حبیبی مدیر اموزشگاه زبان کردی در شهر قروه در گفتگوی کوتاه با خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان از تداوم پلمپ آموزشگاه مذکور خبر داد
بیشتر

  خبر
اجرای حکم اعدام دونفر در قروه 4/12/1388
قروه:دو نفر از اهالی شهر قروه به نام های حسین .م و علی .ص به اتهام قتل عمد به دار اویخته شدند .
بیشتر

  خبر
یک سال حبس برای نوجوان بانه ای 4/12/1388
بانه:یک نوجوان اهل شهر بانه بنام محسنوثوقی به اتهام ارتباط با گروه های مخالف به یک سال حبس محکوم گردید.
بیشتر

  خبر
بازداشت شهروند مهابادی 4/12/1388
مهاباد:یک شهروند مهابادی به نام منصور بایزیدی به اتهام ارتباط با گروه های مخالف کرد دستگیر و روانه زندان شد.
بیشتر

  گزارش خبری
محمد صدیق کبودوند برنده جایزه هلمن/همت شد 4/12/1388
(نیویورک، 20 ژانویه 2009) ـ دیده بان حقوق بشر امروز اعلام کرد جایزه هملن / همت که به نویسندگان تحت آزار و اذیت تعلق می‌گیرد، به محمدصدیق کبودوند فعال ایرانی حقوق بشر اهدا می‌شود. کبودوند به دلیل نوشته‌هایش هم اکنون در حال گذراندن محکومیت ده ساله خود در زندان است. وی در شرایط جسمی وخیمی قرار دارد و نیازمند مراقبت‌های اضطراری پزشکی است.

دیده بان حقوق بشر هر سال جوایز هلمن / همت را به نویسندگانی اهدا می‌کند که به خاطر ابراز دیدگاه‌های مخالف، انتقاد از مقام‌ها و اقدامات حکومت و یا گزارش موضوعاتی که حکومت با انتشار آن‌ها مخالف است، مجازات می‌شوند.
بیشتر

  خبر
بازداشت و زندانی شدن دهها نفر در تهران 4/12/1388
تهران: تعداد 20 نفر از دهها شهروند تهرانی که در روز 26 دی ماه در میدان انقلاب، بازداشت شده بودند به زندان عمومی منتقل گردیدند.
بیشتر

  خبر
بازداشت عباس جليليان، نويسده كُرد در كرمانشاه 4/12/1388
بیشتر

  خبر
اصلاحیه خبر 4/12/1388
بیشتر

  خبر
3 زندانی سیاسی به دادگاه احضار نشدند 4/12/1388
تهران: 3 زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام به نام های فرهاد وکیلی، علی حیدریان و فرزاد کمانگر خبر منتشره در مورد احضار به دادگاه و تفهیم اتهام جدید را به شدت تکذیب کردند.
بیشتر

  گزارش خبری
بازداشت 3 روزه دانشجوی كرمانشاهی و آزادی وی با قرار وثيقه‌ی 50 ميليون تومانی 4/12/1388
بیشتر

  خبر
نگرانی خانواده های سنندجی از تداوم بازداشت فرزندانشان 4/12/1388
سنندج – خانواده های 20 نفر از تماشاچیان بازداشت شده دیدار روز شنبه 21 دیماه دیدار بستکبال بین تیم های هیات بستکبال شهرکرد و تراکتور سازی سنندج خواهان آزادی فرزندان جوانشان شدند.
بیشتر

  خبر
تبرئه‌ی دو فعال دانشجويی دانشگاه سيستان و بلوچستان 4/12/1388
تبرئه‌ی دو فعال دانشجويی دانشگاه سيستان و بلوچستان
بیشتر

  خبر
انتقال 33 شهروند بازداشت شده تهرانی به بندهای عمومی زندان اوین 4/12/1388
تهران: طی هفته گذشته و روزهای اخیر جمعاً 33 نفر از شهروندان تهرانی بازداشت شده اول آذرماه در جنوب تهران، به بندهای عمومی زندان اوین منتقل گردیدند.
بیشتر

  گزارش خبری
خبر جديد از پرونده فرزاد كمانگر 4/12/1388
خليل بهراميان وكيل فرزاد كمانگر از كشف حقايق جديدی در پرونده اين فعال كُرد محكوم به اعدام خبر داد.

خليل بهراميان در گفت‌وگويی كوتاه با خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان گفت: در تاريخ هفتم مرداد ماه سال جاری قرار بود حكم اعدام فرزاد كمانگر اجرا گردد. اما از آن‌جا كه مأموران اطلاعات در جريان اين پرونده به موارد مبهمی برخورد كرده بودند طی گزارشی به وزير اطلاعات و رئيس قوه قضائيه حكم متوقف شد. نهايتاً با پيگيری‌های به عمل آمده مشخص گرديد وكيل يكی ديگر از متهمان همين پرونده كه قبلاً هم رئيس دادگاه انقلاب يكی از شهرستان‌های كردستان بوده است با دريافت مبلغ كلانی از خانواده اين شخص تعهد نموده تا با مقصر وانمود كردن فرزاد كمانگر امكان آزادی موكل خود را فراهم آورد. هر چند وی در جلوه دادن فرزاد كمانگر به عنوان مقصر اين پروند تلاش نمود اما نتوانست مانع از صدور حكم اعدام برای شخص مورد نظر شود.
بیشتر

  خبر
4/12/1388

شاکر بگی از اتباع کردستان ترکیه به اتهام عضویت در یک حزب مخالف کرد به 30سال زندان و تبعید محکوم و این حکم توسط داددگاه تجدید نظر کردستان تایید شد.
شاکر بگی از دو سال پیش در زندان مرکزی سنندج به سر میبردو تاکنون هیچگونه ملاقاتی با خانواده اش نداشته است.

بیشتر

  میثاق دیده بانان
((بیانیه جمعی از فعالان کرد در مورد انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری )) 4/12/1388
اجرای اصول قانون اساسی به ویژه اصولی که بر بعضی از حقوق اقوام تاکید دارد مهم ترین خواسته ما در بیانیه شماره (1) بود. انتشار غیر رسمی بیانیه در بعضی رسانه ها حتی در روزهای پایان سال گذشته که مراسم نوروز مسائل را در حاشیه قرارمیدهد با استقبال عمومی مواجه گردید .
بیشتر

  خبر
دختر نوجوان قربانی قتل ناموسی 4/12/1388
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
بانه:یک دختر نوجوان 17 ساله بنام (ز/ع)اهل بانه به دلیل سو ظن خانواده اش قربانی قتل ناموسی گردید.
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان: دختر نوجوان قربانی قتل ناموسی گردید. شب پنجشنبه 8اسفند ماه یک دختر 17 ساله بنام (ز-ع)اهل روستای (م)از توابع شهرستان بانه به دلیل سوه ظن خانواده اش نسبت وی به قتل رسید.
بیشتر

  خبر
سهراب کریمی دادگاهی شد 4/12/1388
تهران:سهراب کریمی دانشجوی دانشگاه تهران به اتهام عضویت در احزاب مخالف دولت جمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام و تحریک دانشجویان در شعبه 3 بازپرسی دادگاه انقلاب اسلامی تهران دادگاهی شد
بیشتر

  گزارش خبری
بیانیه مکتب قرآن کردستان 4/12/1388
در شرایطی که ملّتهای ایران با مذاهب و عقاید متفاوت و نگرشهای سیاسی و اجتماعی مختلف، بیش از هر زمان دیگری نیازمند تفاهم، همدلی و همگامی می­باشند، و اوضاع اسفبار اجتماعی و اخلاقی، جوانان این مرزوبوم را هر روز به ورطه­ی هلاکت و نابودی نزدیکتر می­نماید، برخی مسئولین مدعی مردم سالاری دینی، برخلاف قوانین مدون کشوری آگاهانه این قوانین را زیرپا نهاده و پایبندی به این عقاید و تبلیغ آن را از سوی دلسوزان ملّت و مملکت، مورد بازخواست و پیگرد قرار می­دهند.
بیشتر

  خبر
دانشجوی کرد دادگاهی می شود 4/12/1388
قروه:سهراب کریمی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران 4 شنبه به اتهاتم تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با احزاب مخالف نظام در تهران دادگاهی می شود.
بیشتر

  خبر
روحانی کرد آزاد شد 4/12/1388
قروه:هاشم نوری امام جماعت اهل سنت روستای یلغوزآغاج قروه پس از یک ماه زندان آزاد شد
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان: هاشم نوری به اتهام تحریک احساسات مذهبی و قومی بازداشت شده بود نوری با قرار وثیقه 80 میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان دادگاهی آزاد شده است
بیشتر

  خبر
دادگاهی معلم کامیارانی برگزار شد . 4/12/1388
سنندج :ساسان بابائی معلم کامیارانی به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی دادگاهی شد .
بیشتر

  گزارش خبری
رادیو زمانه 4/12/1388
هیئت مدیره‌ انجمن قلم سوئد (Swedish PEN) محمدصدیق کبودوند را به عضویت افتخاری خود پذیرفت.

عضویت افتخاری آقای کبودوند در این انجمن، در پی درخواست انجمن بین‌المللى قلم صورت گرفته است.

کبودوند سردبیر هفته‌نامه‌ توقیف شده‌ «پیام مردم» و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان است که هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد.

دادگاه انقلاب تهران، کبودوند را به اتهام «فعالیت علیه امنیت ملى» به ۱۱ سال زندان محکوم کرده است.
بیشتر

  گزارش خبری
خانواده کمانگر از احتمال اجرای حکم اعدام فرزندشان نگرانند 4/12/1388
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
کامیاران:در دیدارنمایندگان سازمان حقوق بشرکردستان، خانواده فرزاد کمانگر نسبت به وضعیت سلامتی و نیزاز احتمال اجرای حکم اعدام در مورد وی اظهار نگرانی شدید کردند.
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:روزسه شنبه 26آذر ماه 1387 نمایندگان سازمان دفاع ازحقوق بشر کردستان در کامیاران با خانواده فرزاد کمانگر دیدار کردند در این دیدار خانواده کمانگر با اشاره به این که 30 ماه از بازداشت وی میگذرد اظهار داشتند پرونده فرزاد کمانگر وارد فاز جدیدی شده است که پیچیدگی آن را دو چندان کرده است وما از این بابت نگرانیم .
بیشتر

  خبر
تمدید قرار بازداشت یک فعال مدنی 4/12/1388

خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:
سنندج:قراربازداشت وریا مروتی از فعالان مدنی در سنندج به مدت یک ماه دیگر تمدید شد .
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان: وریا محمدی دانشجوی دانشگاه پیام نور بیجار از دو ماه به اتهام فعالیتهای مدنی دستگیر وبازداشت شده است.بر اساس خبر دریافتی از خانواده وی حکم بازداشت وی برای مدت یک ماه دیگر تمدید شده است.شایان ذکر است خانواده ویاز تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ویبسیار نگران و خواهان تعیین وضعیت وی هستند.
بیشتر

  خبر
انتقال روحانی زندانی کرد به مراکز درمانی 4/12/1388
سنندج :ایوب گنجی روحانی سرشناس اهل سنت به دلیل وخامت بیماری به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل گردید
بیشتر

  خبر
سلول انفرادی برای یک فعال مدنی 4/12/1388
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان

تهران:یک فعال مدنی و سیاسی به نام جواد علیزاده که از دو ماه پیش به اتهام اقدام علیه امنیت کشور زندانی شده است طی روزهای گذشته به بند انفرادی 209 وزارت اطلاعات منتقل شده است.
بیشتر

  خبر
خلیل بهرامیان: خطری در کار نیست ،فرزاد حالش خوب است 4/12/1388
خلیل بهرامیان وکیل مدافع فرزاد کمانگر، فعال کرد محکوم به اعدام لحظاتی پیش در گفتگوی کوتاهی با خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان ،پیرامون وضعیت موکلش گفت:" من همین یک ساعت پیش به زندان اوین رفتم و توانستم حدود یکساعت با فرزاد ملاقات داشته باشم.در کل حالش خیلی خوب بود و هیچ مشکل خاصی نداشت و بنابر این ،احتمال اعدام وی همانگونه که دیروز خبرش انعکاس پیدا کرده بود، وجود ندارد و صحت ندارد".
بیشتر

  خبر
پوزش از خوانندگان 4/12/1388
مورخ پنج شنبه سی ام آبان ماه 1387 خبری مبنی بر آزادی دکتر آرش و کامیار علایی از سوی خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان منتشر شد که متعاقباً از سوی وکیل برادران علایی تکذیب گردید. لازم به توضیح می باشد خبر مزبور آن گونه که در ابتدای متن خبر آمده بود نه توسط گزارشگران این خبرگزاری بلکه بنا بر اخبار رسیده به این خبرگزاری تهیه شده بود. هر چند پس از دریافت خبر مزبور یکی از گزارشگران ما در شهر کرمانشاه جهت اطمینان از صحت خبر حضورا به منزل پدر این دو پزشک مراجعه نموده بودر، اما متاسفانه پدر علایی ها حاضر به در اختیار گذاشتن اخباری از وضعیت فرزندان خود نشده بود که این امتناع می تواند ناشی از تحت فشار گذاشتن ایشان و خانواده در رابطه با عدم انتشار اخباری از وضعیت دکتر آرش و کامیار علایی بوده باشد. به هر روی آقای علایی نهایتاً ضمن اشاره به روند پرونده فرزندانش و قول های داده شده از سوی مسئولان مبنی بر آزادی ایشان با گفتاری مبهم این احتمال را می دهد که ممکن است فرزندانش در تهران آزاد شده و یا در آستانه ی آزادی قرار داشته باشند.

بیشتر

  خبر
تعیین وقت دادگاهی روزنامه نگار کرد 4/12/1388
جلسه رسیدگی به اتهامات" انور ساعدی موچشی"، روزنامه نگار سنندجی روز 8 دی در دادگاه انقلاب سنندج برگزار خواهد شد.
بیشتر

  خبر
پیگیری وضعیت کبودوند از سوی کیمسیون حقوق بشر اسلامی 4/12/1388
نمایندگان سازمان حقوق بشر کردستان با کمیسیون حقوق بشر اسلامی دیدار کردند.
در این نشست که در دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی درتهران برگزار شد امید بیگی زاده و اجلال قوامی با ارائه گزارشی از وضعیت رئیس سازمان حقوق بشر کردستان که هم اکنون دوران محکومیت 11 ساله خود را سپری می نماید،بر ضرورت توجه کمیسیون حقوق بشر اسلامی به نقض حقوق بشر درمناطق مختلف ایران به ویژه کردستان تاکید کردند .
بیشتر

  خبر
احضار و بازجویی از فعال خوزستانی 4/12/1388
"امیررضا امیربختیار" فعال سیاسی اهوازی و مسئول حزب ایران در استان خوزستان روز گذشته در پی احضار تلفنی، به ستاد خبری اطلاعات شهر اهواز مراجعه کرد و در انجا به مدت 4 ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.

بیشتر

  خبر
نگین شیخ الاسلامی با وثیقه از زندان آزاد شد 4/12/1388
یکی از اعضای خانواده نگین شیخ الاسلامی با اعلام این خبر به خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان گفت " خوشبختانه امروز نگین با وثیقه آزاد شد و به خانه بازگشت.وضعیت جسمی اش نسبتا خوب است.او در مجموع 50 روز در بند 209 زندان اوین بازداشت بود و ما توانستیم دو بار ملاقاتش کنیم و در نهایت شعبه یک دادگاه انقلاب تهران و قاضی پرونده آقای راسخ پذیرفتند نگین تا زمان تشکیل دادگاه آزاد گردد".
بیشتر

  گزارش خبری
در دیدار با مهندس حشمت الله طبرزدی عنوان شد : 4/12/1388
نمایندگان سازمان حقوق بشر کردستان با مهندس حشمت الله طبرزدی دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران دیدار کردند. در این دیدار که اسماعیل فتی زاده امید بیگی زاده و اجلال قوامی حضور داشته اند ،حشمت لله طبرزدی با تاکید بر ادامه فعالیت های مدنی و حقوق بشری خطاب به نمایندگان سازمان حقوق بشر کردستان گفت : در شرایط فعلی مبارزات مدنی و دموکراتیک در کشور باید بیش از پیش تداوم یابد و از هر گونه فعالیت در چارچوب مدنی ومسالت آمیز باید استقبال کرد
بیشتر

  خبر
احتمال آزادی نگين شيخ الاسلامی با وثيقه 4/12/1388
يكی از اعضای خانواده "نگين شيخ الاسلامی" با اعلام اين خبر به خبرگزاری ديده بان حقوق بشر كردستان گفت: شعبه 1 دادگاه انقلاب تهران به رياست قاضی راسخ مسئول رسيدگی به پرونده خانم شيخ الاسلامی است و با در نظر گرفتن شرايط جسمی نگين و لزوم پيگيری معالجات در خارج از زندان پذيرفته‌اند تا زمان تشكيل دادگاه خانم شيخ الاسلامی بتواند با قرار وثيقه آزاد گردد. وی ميزان وثيقه را 50 ميليون تومان عنوان نمود و گفت: اميدواريم هر چه زودتر با تأمين وثيقه امكان آزادی نگين شيخ الاسلامی فراهم گردد.
بیشتر

  خبر
بازداشت امام جماعت روستایی در قروه 4/12/1388
هاشم نوری امام جماعت اهل سنت روستای یلغوزآغاج قروه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافت.
بیشتر

  خبر
معلم بوکانی روانه زندان شد 4/12/1388
علی‌ پاس‌بار دبیر مدارس بوکان که به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود، جهت گذراندن دوران حبس روانه زندان مهاباد شد.
بیشتر

  گزارش خبری
در مراسم سازمان ادوار تحکیم وحدت عنوان شد: 4/12/1388
مراسم حمایت از محمدصدیق کبودوند دبیر دربند سازمان حقوق بشر کردستان عصر پنجشنبه در محل سازمان ادوار تحکیم وحدت با حضور چهره های مدنی، حقوق بشری، سیاسی و روزنامه نگاری برگزار شد. در این نشست چکه به همت کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران وبا همکاری شعبه کرمانشاه این سازمان برگزار شد، چهره هایی چون شیرین عبادی، جلال جلالی زاده،عبدالله مومنی،محمود سعیدزاده ،شیوا نظراهاری،ثریا عزیزپناه، محمدعلی توفیقی، صلاح الدین خدیو، عبدالرضا تاجیک، اجلال قوامی،امید بیگی زاده، کاوه قاسمی کرمانشاهی، حسن اسدی زیدآبادی، اسماعیل مفتی زاده،نمایندگای از جبهه ملی ایران،شورای فعالان ملی مذهبی حضور داشتند.
بیشتر

  خبر
بی اطلاعی از سرنوشت یک دانشجوي کرد 4/12/1388
"رحمان رحیم پور" 25 آبان از راه یک تماس تلفنی مشکوک - گویا از طرف دوستان - جهت ملاقات خصوصی به مکان تعیین شده ای دعوت شد و بعد از رفتن وی به این مکان هیچ خبری از سرنوشت وی در دست نیست.
بیشتر

  خبر
پنج شنبه از سوی کمیته حقوق بشر برگزار می شود/ نشست "دفاع از مدافعان حقوق بشر" در سازمان دانش آموختگان ایران 4/12/1388
ادوارنیوز: کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران، نشستی را تحت عنوان "دفاع از مدافعان حقوق بشر" با محوریت اعتراض به محکومیت "محمد صدیق کبودوند"، فعال حقوق بشر و موسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان برگزار می کند.
بیشتر

  خبر
بازداشت بهمن توتونچی، روزنامه‌نگار سنندجی 4/12/1388
صبح امروز مأموران امنيتی‌ با مراجعه به منزل بهمن توتونچی در سنندج اقدام به بازداشت وی نمودند. يكی از اعضای خانواده اين روزنامه‌نگار كُرد با اعلام اين خبر به خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان گفت: ساعت هفت صبح امروز هشت مأمور با مراجعه به منزل ما ضمن بازرسی و تفتيش منزل بهمن را دستگير كرده و با خود بردند. وی در مورد اين‌كه آيا مأموران حكم جلب آقای توتونچی را داشتند می‌گويد: يكی از مأموران برگه‌ای را كه فكر می‌كنم حكم جلب وی و بازرسی منزل بود به بهمن نشان داد و پس از آن‌كه در تفتيش منزل هيچ چيزی نيافتند دستگاه رسيور ماهواره و چند برگ از مقالات بهمن را همراه خود بردند.
بیشتر

  خبر
برگزاری جلسه‌ دادگاهی ثريا عزيزپناه 4/12/1388
صبح روز شنبه 25 آبان 1387 ثريا عزيزپناه صاحب امتياز و مدير مسئول ماه‌نامه كُردی ـ فارسی راسان در دادسرای كاركنان دولت در تهران حضور يافت.
ثريا عزيزپناه با اعلام اين خبر به خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان گفت: طبق احضاريه‌ای كه در تاريخ 21 آبان ماه دريافت نمودم صبح ديروز همراه با وكيل خود در شعبه‌ی 6 بازپرسی كاركنان دولت حاضر شديم. وی اتهام خود را تبليغ به نفع گرو‌هك‌ تروريستی مخالف نظام عنوان كرد و در توضيح اين اتهام افزود: يك شعر كُردی كه در شماره فروردين ماه 87 نشريه راسان به چاپ رسيده مستمسك شكايت فرمانده بسيج شهرستان پاوه در استان كرمانشاه از من به عنوان مديرمسئول نشريه قرار گرفته است.
بیشتر

  خبر
در مراسم افتتاحيه شعبه‌ی كرمانشاه سازمان ادوار تحكيم وحدت عنوان شد: 4/12/1388تأكيد بر حقوق اقليت‌هااجلال قوامی روزنامه‌نگار به عنوان نماينده سازمان حقوق بشر كردستان در مراسم افتتاحيه شعبه‌ی كرمانشاه اين سازمان مشكل اقليت‌ها را نگاه رضا شاهی به آن دانست و گفت: جنبش دموكراسی خواهی در ايران بايستی جايگاه مناسبی برای خواسته‌های انسانی اقليت‌ها تعريف نمايد و در فهرست مطالبات خود آزادی كنش‌های هويت طلبانه، مشاركت در تصميم ‌گيری‌ها و فرصت‌های ويژه برای محروميت زدايی را لحاظ نمايد. قوامی مخالفت آشكار با نقض حقوق اقوام و حمايت موثر و گسترده از فعالان كُرد را ضرورتی انسانی و فضيلتی اخلاقی از سوی جريان دموكراسی خواهی در ايران دانست.

بیشتر

  خبر
گزارشگران بدون مرز:محمد صدیق کبودوند به درمان فوری نیاز دارد نه تائید یازده سال زندان 4/12/1388

در تاریخ ٢ آبان ماه دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم یازده سال زندان محمد صدیق کبودوند را تایید کرد. این حکم در دوم تیر ماه از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به اتهام تشکیل "سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" و " تبلیغ علیه نظام" صادر شده بود. وکیل مدافع این روزنامه‌نگار خانم نسرین ستوده به گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است که پرونده را با درخواست بازرسی مجدد برای رئیس دستگاه قضایی آیت‌اله شاهرودی ارسال خواهد کرد.
گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می‌کند : " محمد صدیق کبودوند با اتهاماتی بی‌پایه محکوم به زندان شده است. دفاع از حقوق بشر " اقدام علیه امنیت ملی" نیست. این فقط بهانه‌ا‌ی برای به سکوت وادار کردن روزنامه‌نگاری‌ست که در نوشته‌هایش همیشه به تبعیض و نابرابری علیه اقلیت های قومی اعتراض کرده است.

بیشتر

  خبر
درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر 4/12/1388


درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر


 اطلاعات جدید


IRN 003 / 0707 / OBS 072.2


حبس خودسرانه / محکومیت


28 اکتبر 2008


برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) و "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" (FIDH) اطلاعات جدیدی را دریافت کرده و از شما درخواست می کند که سریعا درخصوص موارد زیر در جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایید.


 اطلاعات جدید:برنامه نظارت از سوی منابع قابل اطمینان مطلع شده که محکومیت 11 ساله آقای محمد صدیق کبودوند، روزنامه نگار و دبیر سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان (RMMK)، در دادگاه تجدید نظر به تأیید رسیده است. با توجه به اطلاعات به دست آمده، دادگاه پژوهشی انقلاب تهران در تاریخ 28 اکتبر 2008 محکومیت آقای محمد صدیق کبودوند به 10 سال زندان و به جرم "تأسیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان (RMMK) و اقدام برضد امنیت کشور" و یک سال حبس تعلیقی به جرم "تبلیغ برضد نظام" را تأیید کرده است. آقای کبودوند درحال حاضر در زندان اوین تهران بسر می برد و به گفته وکیل مدافع او، شرایط جسمانی وی بسیار وخیم می باشد.


برنامه نظارت مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به تأیید این محکومیت سنگین که در فضایی مملو از سرکوب های روزافزون در قبال مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران مستقل و دانشگاهیان کردستان ایران انجام شده اعلام می دارد. برنامه نظارت همچنین نگرانی شدید خود را نسبت به سلامت جسمانی آقای کبودوند که در 19 مه 2008 دچار سکته قلبی شده اعلام می کند.

بیشتر

  خبر
کمپین بین المللی حقوق بشر :محکومیت مدافع سرشناس حقوق بشر در ایران به یازده سال زندان 4/12/1388

تنها جرم این مدافع حقوق بشر گزارشدهی در باره نقض حقوق بشر است


  7 آبان ماه 1387- کمپین بین المللی حقوق بشر امروز گفت که قوه قضائیه باید هر چه سریعتر حکم یازده سال زندان محمد صدیق کبودوند؛ مدافع سرشناس حقوق بشر را لغو کند.


  کبودند؛ موسس سازمان حقوق بشر در کردستان ایران فقط بخاطر ترویج حقوق بشر و مستند کردن آن محاکمه می شود. کبودوند از خرداد ماه 1386 همچنان در زندان بسر می برد و از بیماریهای متعددی رنج می برد.


 

بیشتر

  خبر
کمیته گزارشگران حقوق بشر:محکومیت کبودوند، محکومیت تمامی فعالان حقوق بشر است 4/12/1388

7 آبان 1387

حکم 10 سال حبس محمد صديق كبودوند، روزنامه‌نگار و فعال مدني كرد که پس از گذشت نزديك به يك سال از زمان بازداشت از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب صادرشده بود، در دادگاه تجدید نظر استان تهران مورد تأیید قرار گرفت. کبودوند مؤسس و رئيس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بوده که طی سالهای گذشته جهت اعتراض به روند نقض حقوق بشر در کردستان، تلاشهای قابل توجهی انجام داده است.

بیشتر

  خبر
ستوده در گفتگو با بی بی سی:اتهام آقای کبودوند تاسیس سازمان حقوق بشر کردستان 4/12/1388محمد صدیق کبودوند

آقای کبودوند بیش از یک سال است که در بازداشت به سر می برد
حکم یازده سال زندان برای محمد صدیق کبودوند، از فعالان مدنی کرد در ایران، از سوی قوه قضائیه این کشور، تایید شده است.


نسرین ستوده، از وکلای آقای کبودوند، به بخش فارسی بی بی سی گفت که شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران، این حکم را به وی اعلام کرده است.


حکم محمد صدیق کبودوند برای تحمل یازده سال زندان طبق قوانین ایران قطعی است اما وکیل آقای کبودوند می گوید که امیدوار است بتواند موافقت قوه قضائیه را برای رسیدگی مجدد به این پرونده به دست آورد.
http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2008/10/081027_mg_kurdishactivist.shtml


بیشتر

  خبر
نسرین ستوده در گفتگو با رادیو فردا:من تا به حال با چنين حکم سنگينی برای يک مدافع حقوق بشر روبه رو نشده بودم 4/12/1388محمد صدیق کبودوند، فعال حقوق بشر در کردستان.

تایید حکم یازده سال زندان برای محمد صدیق کبودوند


هانا کاویانی


محمد صدیق کبودوند، موسس سازمان حقوق بشر کردستان و همچنين مدير مسول هفته نامه توقيف شده «پيام مردم» از دهم تير ماه سال ۸۶ در زندان به سر می برد و همچنين وضعيت جسمانی وی نيز در زندان مناسب نيست.نسرين ستوده يکی از وکلای مدافع آقای کبودوند در گفتگو با راديو فردا این خبر را تایید کرد و گفت که این حکم در حالی صادر می شود که فعاليت آقای کبودوند صرفا در زمینه حقوق بشر بوده است.خانم ستوده افزود: «آقای کبودوند به جای انتخاب هرگونه مبارزه ای مثل مبارزه مسلحانه، با تاسيس اين سازمان سعی در بهبود وضعيت مردم منطقه کردستان داشته است.»


بیشتر

  میثاق دیده بانان
رهنمود گزارشگري 4/12/1388

 


رهنمود گزارشگري


 


گزارشگران حقوق بشر سازمان  حقوق بشر کردستان، براساس اساسنامه سازمان و ميثاق گزارشگران عهد بسته اند از حقوق بشر دفاع کنند. گزارشگران متعهد شده اند هرگونه تعرض به حقوق اساسي و آزاديهاي بنيادي مردم از سوي هر کس يا کساني با هر مقام و موقعيتي که باشد افشا کنند.

بیشتر

  میثاق دیده بانان
ميثاق دیده بانان حقوق بشر 4/12/1388

میثاق گزارشگران برای گزارشگران سازمان حقوق بشر کردستان و خبرنگاران خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان تهیه و تنظیم شده و هم گزارشگران و هم خبرنگاران متعهد به رعایت اصول آین میثاق میباشند.

بیشتر

  میثاق دیده بانان
در باره خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان 4/12/1388

در باره خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان


 


خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان، شبکه خبری وابسته به سازمان حقوق بشر کردستان است. این خبرگزاری طی دوران فعالیت خود، بخش قابل توجهی از خبرهای مربوط به موارد نقض حقوق بشر در کردستان را توسط خبرنگاران خود تحت پوشش قرار داده و با مخابره و انتشار بموقع اینگونه خبرها سهمی شایان توجه در فعالیتهای انسان دوستانه داشته است.
بیشتر


آرشیو ماهیانه:

مهر1385  -  آبان1387  -  آذر1387  -  دی1387  -  

بهمن1387  -  اسفند1387  -  فروردین1388  -  اردیبهشت1388  -  

خرداد1388  -  تیر1388  -  مرداد1388  -  شهریور1388  -  

مهر1388  -  اسفند1388  -  فروردین1389  -  خرداد1389  -  

شهریور1389  -  مهر1389  -  آبان1389  -  آذر1389  -  

دی1389  -  بهمن1389  -  اسفند1389  -  فروردین1390  -  

اردیبهشت1390  -  خرداد1390  -  تیر1390  -  مهر1390  -  

آبان1390  -  آذر1390  -  دی1390  -  بهمن1390  -  

فروردین1391  -  اردیبهشت1391  -  خرداد1391  -  تیر1391  -  

مرداد1391  -  شهریور1391  -  فروردین1392  -  تیر1392  -  

مرداد1392  -  دی1392  -  بهمن1392  -  اسفند1392  -  

فروردین1393  -  اردیبهشت1393  -  خرداد1393  -  مرداد1393  -  

شهریور1393  -  مهر1393  -  آبان1393  -  آذر1393  -  

بهمن1393  -  اسفند1393  -  مرداد1394  -  مهر1394  -  

آبان1394  -  آذر1394  -  دی1394  -  فروردین1395  -  

خرداد1395  -  تیر1395  -  مرداد1395  -  بهمن1395  -  

اسفند1395  -  اردیبهشت1396  -  خرداد1396  -  شهریور1396  -  

دی1396  -  بهمن1396  -  فروردین1397  -  اردیبهشت1397  -  

تیر1397  -  شهریور1397  -  مهر1397  -  آبان1397  -  

آذر1397  -  اردیبهشت1398  -  بهمن1399  -  

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com