گزارش خبری
انتقال زینب جلالیان به مکانی نامعلوم 19/12/1388
بیشتر

  گزارش خبری
تقاضای کمک مالی برای خرید حکم اعدام یک زن 4/12/1388
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان؛ محبت محمودی که به جرم قتل یک مرد و پس از تحمل نه سال زندان، حکم اعدامش به تایید دیوان عالی رسیده و در 20 تیرماه سالجاری در زندان ارومیه به وی ابلاغ گردیده بود با ارسال نامه ای به دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و با اعلام اینکه «شاکیانش حاضر به دادن رضایت در قبال دریافت دیه شده اند» از مردم ایران تقاضای کمک مالی برای پرداخت دیه و خرید حکم اعدامش نمود
بیشتر

  گزارش خبری
تمدید بازداشت مختار زارعی 4/12/1388
بیشتر

  گزارش خبری
مراسم ختم كيانوش آسا، از دانشجويان كشته شده طی وقايع اخير، در كرمانشاه برگزار شد 4/12/1388
خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان: مراسم ختم كيانوش آسا دانشجوی نخبه‌ی كُرد يارسان كه طی وقايع اخير پس از انتخابات رياست جمهوری در جريان يكی از تجمعات اعتراضی در تهران كشته شده بود عصر امروز از سوی خانواده وی در كرمانشاه برگزار شد.
در اين مراسم كه جمعيتی بالغ بر شش هزار نفر از خويشاوندان خانواده آسا، وابستگان طوايف سنجابی و گوران، شهروندان كرمانشاهی، جامعه‌ی اهل حق (يارسان)، دانشجويان و اساتيد دانشگاه علم و صنعت تهران و رازی كرمانشاه، فعالان سياسی و مدنی استان در آن حضور يافتند، دكتر اشرفی زاده استاد كيانوش در دانشگاه علم و صنعت تهران به سخنرانی پرداخت.
وی با ابراز تأسف شديد از جان باختن كيانوش آسا، خود و جامعه‌ی دانشگاهی و علمی كشور را شريك در غم و عزای خانواده، دوستان و هم‌شهريان اين دانشجوی شهيد دانست. دكتر اشرفی زاده در حالی كه شديداً تحت تأثير فضای مراسم و به ويژه سوگواری مادر كيانوش قرار گرفته بود خطاب به حاضرين گفت: كيانوش نه تنها به لحاظ علمی در رشته‌ی تحصيلی خود يك نخبه محسوب می‌شد بلكه رفتار و منش وی نيز در محيط دانشگاه در بين اساتيد و دانشجويان زبانزد بود و آن‌چه بيش از پيش ما را در غم فقدان وی ناراحت می‌كند همين دانش علمی و اخلاق نيكوی اوست.
مراسم ترحيم كيانوش آسا در حالی پايان گرفت كه جمعيتی حدود دو هزار نفر از شركت كنندگان با در دست داشتن شاخه‌های گل و بالا بردن عكس‌های كيانوش، خانواده وی را از درب تالار محل برگزاری مراسم واقع در چهارراه شير و خورشيد، در مسير خيابان منتهی به ميدان مصدق تا درب منزل ايشان همراهی نمودند.
هر چند اين مراسم و نيز راهپيمايی پس از آن، بدون شعار و در سكوت كامل برگزار شد اما حضور مأموران انتظامی و امنيتی در اطراف محل برگزاری مراسم و در مسير راهپيمايی مشهود بود اگر چه هيچ گونه برخوردی با شركت كنندگان و راهپيمايان صورت نگرفت.
گفته می‌شود كيانوش آسا دانشجوی ترم آخر كارشناسی ارشد رشته‌ی پتروشيمی و از نخبگان دانشگاه علم و صنعت ايران در جريان تظاهرات روز دوشنبه 25 خرداد ماه 1388 ميدان آزادی تهران در اثر اصابت گلوله توسط افراد موسوم به لباس شخصی جان خود را از دست داده است. خانواده وی در پی روزها بی‌خبری از وضعيت كيانوش با مراجعه به بيمارستان‌ها و پزشكی قانونی تهران پس از چندين روز سرگردانی نهايتاً موفق به شناسايی جسد و تحويل آن جهت تشيع و خاكسپاری در كرمانشاه شدند.
طی روزهای اخير چندين مراسم سوگواری و راهپيمايی‌های ‌اعتراضی برای كيانوش آسا و در واكنش به قتل وی از سوی دوستان و هم‌دانشگاهیانش در صحن عمومی دانشگاه علم و صنعت و در محل خوابگاه‌ها برگزار شده است و امروز نيز بنا بر اعلام دكتر اشرفی زاده استاد كيانوش آسا در دانشگاه علم و صنعت هم‌زمان با مراسم ختم وی در كرمانشاه همچنان برگزاری مراسم‌های مشابه در دانشگاه علم و صنعت ادامه دارد.

سه‌شنبه 9 تير 1388
بیشتر

  گزارش خبری
عليه سياست ابتذال (بيانيه جمعی از فعالان دانشجويی كُرد دانشگاه‌های تهران) 4/12/1388
باخبر شدیم که گروه موسوم به «اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد» در بیانیه‌ای دو اپیزودی تحت عنوان «در نفی...» به طرح مطالبات و نیز اعلام موضع انتخاباتی خود پرداخته است. متعاقب آن طی روزهای گذشته با تماس و پرسش مکرر دوستان دور و نزدیک در باب چرایی حمایت از این بیانیه مواجه شدیم. ظاهراً سرچشمه این سوء تفاهم، وجود امضای جمعی تحت عنوان «جمعی از فعالین دانشگاه‌های تهران» در پای آن بوده است. بدین‌وسیله اعلام می‌داریم که امضاء کنندگان ذیل که جزو باسابقه‌ترین فعالین دانشگاه‌های تهران هستند، هرگونه ارتباطی با بیانیه‌­ی «در نفی...» را که از جانب تشکل مذکور صادرشده است، تکذیب و آن را منحصر به خود این «اتحادیه» می­‌د‌انند. بدیهی است در صورت موضع‌­گیری انتخاباتی، اقشار مبارز مردم کردستان را متعاقباً خطاب قرار خواهیم داد.
بیشتر

  گزارش خبری
بیانیه اعلام موجودیت اتحادیه‌ دمکراتیک دانشجویان کورد مرکز اصفهان 4/12/1388
به شهروندان ایران و هم‌میهنان سرزمین بانگ آزادی و حقوق بشر، کوردستان
به جنبش دانشجویی همیشه بیدار و دانشجویان کورد
بیشتر

  گزارش خبری
لغو حکم اعدام دو فعال کرد 4/12/1388
حکم اعدام انور حسین پناهی و ارسلان اولیایی که از حدود 16 ماه پیش در زندان شهر سنندج به سر می‌برند از سوی شعبه 4 دادگاه تجدیدنظر استان کردستان لغو گرديد.
بیشتر

  گزارش خبری
انتقال فرزاد کمانگر به بند 7 عمومی زندان اوین 4/12/1388
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
پس از چند روز نگهداری فرزاد کمانگر در بند 240 ویژه اجرای احکام دستگاه قضای، وی صبح امروز به بند 7 عمومی منتقل کردید .
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
خلیل بهرامیان وکیل مدافع این فعال کرد به خبرگزاری دیبان حقوق بشر کردستان گفت در پی اعتراض ما مبنی بر انتقال کمانگر به زندان رجای شهر و طی ملاقاتی که با آیت الله شاهرودی داشتیم چند روز پیش یک سری از ماموران لباس شخصی دستگاه قضایی با اعلام اینکه نام بردگان برای اجرای حکم اعدام انتقال داده شده اند آنها را به بند ویژه و در سلول انفرادی نگه داشته و با راه انداختن فضای رعب و وحشت جنگ روانی برای موکلم ایجاد نموده اند .
بیشتر

  گزارش خبری
تداوم پلمپ کلاس آموزش زبان کردی در قروه 4/12/1388
قروه:خانم خاتون حبیبی مدیر اموزشگاه زبان کردی در شهر قروه در گفتگوی کوتاه با خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان از تداوم پلمپ آموزشگاه مذکور خبر داد
بیشتر

  گزارش خبری
محمد صدیق کبودوند برنده جایزه هلمن/همت شد 4/12/1388
(نیویورک، 20 ژانویه 2009) ـ دیده بان حقوق بشر امروز اعلام کرد جایزه هملن / همت که به نویسندگان تحت آزار و اذیت تعلق می‌گیرد، به محمدصدیق کبودوند فعال ایرانی حقوق بشر اهدا می‌شود. کبودوند به دلیل نوشته‌هایش هم اکنون در حال گذراندن محکومیت ده ساله خود در زندان است. وی در شرایط جسمی وخیمی قرار دارد و نیازمند مراقبت‌های اضطراری پزشکی است.

دیده بان حقوق بشر هر سال جوایز هلمن / همت را به نویسندگانی اهدا می‌کند که به خاطر ابراز دیدگاه‌های مخالف، انتقاد از مقام‌ها و اقدامات حکومت و یا گزارش موضوعاتی که حکومت با انتشار آن‌ها مخالف است، مجازات می‌شوند.
بیشتر

  گزارش خبری
بازداشت 3 روزه دانشجوی كرمانشاهی و آزادی وی با قرار وثيقه‌ی 50 ميليون تومانی 4/12/1388
بیشتر

  گزارش خبری
خبر جديد از پرونده فرزاد كمانگر 4/12/1388
خليل بهراميان وكيل فرزاد كمانگر از كشف حقايق جديدی در پرونده اين فعال كُرد محكوم به اعدام خبر داد.

خليل بهراميان در گفت‌وگويی كوتاه با خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان گفت: در تاريخ هفتم مرداد ماه سال جاری قرار بود حكم اعدام فرزاد كمانگر اجرا گردد. اما از آن‌جا كه مأموران اطلاعات در جريان اين پرونده به موارد مبهمی برخورد كرده بودند طی گزارشی به وزير اطلاعات و رئيس قوه قضائيه حكم متوقف شد. نهايتاً با پيگيری‌های به عمل آمده مشخص گرديد وكيل يكی ديگر از متهمان همين پرونده كه قبلاً هم رئيس دادگاه انقلاب يكی از شهرستان‌های كردستان بوده است با دريافت مبلغ كلانی از خانواده اين شخص تعهد نموده تا با مقصر وانمود كردن فرزاد كمانگر امكان آزادی موكل خود را فراهم آورد. هر چند وی در جلوه دادن فرزاد كمانگر به عنوان مقصر اين پروند تلاش نمود اما نتوانست مانع از صدور حكم اعدام برای شخص مورد نظر شود.
بیشتر

  گزارش خبری
بیانیه مکتب قرآن کردستان 4/12/1388
در شرایطی که ملّتهای ایران با مذاهب و عقاید متفاوت و نگرشهای سیاسی و اجتماعی مختلف، بیش از هر زمان دیگری نیازمند تفاهم، همدلی و همگامی می­باشند، و اوضاع اسفبار اجتماعی و اخلاقی، جوانان این مرزوبوم را هر روز به ورطه­ی هلاکت و نابودی نزدیکتر می­نماید، برخی مسئولین مدعی مردم سالاری دینی، برخلاف قوانین مدون کشوری آگاهانه این قوانین را زیرپا نهاده و پایبندی به این عقاید و تبلیغ آن را از سوی دلسوزان ملّت و مملکت، مورد بازخواست و پیگرد قرار می­دهند.
بیشتر

  گزارش خبری
رادیو زمانه 4/12/1388
هیئت مدیره‌ انجمن قلم سوئد (Swedish PEN) محمدصدیق کبودوند را به عضویت افتخاری خود پذیرفت.

عضویت افتخاری آقای کبودوند در این انجمن، در پی درخواست انجمن بین‌المللى قلم صورت گرفته است.

کبودوند سردبیر هفته‌نامه‌ توقیف شده‌ «پیام مردم» و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان است که هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد.

دادگاه انقلاب تهران، کبودوند را به اتهام «فعالیت علیه امنیت ملى» به ۱۱ سال زندان محکوم کرده است.
بیشتر

  گزارش خبری
خانواده کمانگر از احتمال اجرای حکم اعدام فرزندشان نگرانند 4/12/1388
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
کامیاران:در دیدارنمایندگان سازمان حقوق بشرکردستان، خانواده فرزاد کمانگر نسبت به وضعیت سلامتی و نیزاز احتمال اجرای حکم اعدام در مورد وی اظهار نگرانی شدید کردند.
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:روزسه شنبه 26آذر ماه 1387 نمایندگان سازمان دفاع ازحقوق بشر کردستان در کامیاران با خانواده فرزاد کمانگر دیدار کردند در این دیدار خانواده کمانگر با اشاره به این که 30 ماه از بازداشت وی میگذرد اظهار داشتند پرونده فرزاد کمانگر وارد فاز جدیدی شده است که پیچیدگی آن را دو چندان کرده است وما از این بابت نگرانیم .
بیشتر

  گزارش خبری
در دیدار با مهندس حشمت الله طبرزدی عنوان شد : 4/12/1388
نمایندگان سازمان حقوق بشر کردستان با مهندس حشمت الله طبرزدی دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران دیدار کردند. در این دیدار که اسماعیل فتی زاده امید بیگی زاده و اجلال قوامی حضور داشته اند ،حشمت لله طبرزدی با تاکید بر ادامه فعالیت های مدنی و حقوق بشری خطاب به نمایندگان سازمان حقوق بشر کردستان گفت : در شرایط فعلی مبارزات مدنی و دموکراتیک در کشور باید بیش از پیش تداوم یابد و از هر گونه فعالیت در چارچوب مدنی ومسالت آمیز باید استقبال کرد
بیشتر

  گزارش خبری
در مراسم سازمان ادوار تحکیم وحدت عنوان شد: 4/12/1388
مراسم حمایت از محمدصدیق کبودوند دبیر دربند سازمان حقوق بشر کردستان عصر پنجشنبه در محل سازمان ادوار تحکیم وحدت با حضور چهره های مدنی، حقوق بشری، سیاسی و روزنامه نگاری برگزار شد. در این نشست چکه به همت کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران وبا همکاری شعبه کرمانشاه این سازمان برگزار شد، چهره هایی چون شیرین عبادی، جلال جلالی زاده،عبدالله مومنی،محمود سعیدزاده ،شیوا نظراهاری،ثریا عزیزپناه، محمدعلی توفیقی، صلاح الدین خدیو، عبدالرضا تاجیک، اجلال قوامی،امید بیگی زاده، کاوه قاسمی کرمانشاهی، حسن اسدی زیدآبادی، اسماعیل مفتی زاده،نمایندگای از جبهه ملی ایران،شورای فعالان ملی مذهبی حضور داشتند.
بیشتر


آرشیو ماهیانه:

بهمن1387  -  اسفند1387  -  اسفند1388  -  بهمن1389  -  

اردیبهشت1390  -  خرداد1390  -  تیر1391  -  مرداد1392  -  

اردیبهشت1393  -  تیر1395  -  بهمن1395  -  فروردین1397  -  

اردیبهشت1398  -  

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com