بیانیه عمومی
نسرين ستوده آزاد شود 23/6/1389
سازمان حقوق بشر کردستان با انتشار بيانيه يي از مسوولان قضايي خواسته است تا هرچه زودتر مقدمات آزادي نسرين ستوده فراهم شده و وي به آغوش خانواده اش بازگردد
بیشتر

  بیانیه عمومی
بازداشت کاوه قاسمی کرمانشاهی، غیرقانونی و نقض صریح حقوق بشر است 11/6/1389
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان؛ کاوه قاسمی کرمانشاهی عضو ارشد و از اعضای شورای عالی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان صبح روز چهارشنبه 14 بهمن ماه در منزل پدری خود در شهر کرمانشاه توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شد.
بیشتر

  نامه سرگشاده
نامه‌ی‌ سرگشاده سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به رییس قوه قضاییه در مورد اعدام فصیح یاسمنی 10/6/1389
آیت الله صادق آملی لاریجانی

بر حسب مسئولیت جنابعالی به عنوان بالاترین مقام قضایی کشور، این نامه خطاب به شما نوشته می‌شود. هرچند درخواست‌های پیشین ما و دیگر سازمان‌ها و افراد مدافع حقوق بشر در رابطه با متوقف ساختن اجرای حکم اعدام احسان فتاحیان و موارد مشابه دیگر که تا کنون برای‌ شما ارسال گردیده، متأسفانه با کمترین توجه و اقدام مثبت از سوی جنابعالی مواجه شده است.
بیشتر

  بیانیه عمومی
رئیس سازمان حقوق بشر کردستان 10/6/1389
دبیرخانه سازمان حقوق بشر کردستان

در پی حادثه خونین سیستان و بلوچستان ،محمد صدیق کبودوند ریس زندانی این سازمان با صدور بیانیه ای و ارسال آن به بیرون زندان اقدامات خشونت آمیز را غیر قابل قبول ،مبادرت به انجام اعمال تروریستی را غیر قابل توجیه و مردود و کشتار انسانها را به مثابه اعمالی غیر انسانی محکوم قلمداد و اعلام نمود.

متن بیانیه به قرار ذیل است.
بیشتر

  نامه سرگشاده
روزنامه نگاران در بند آزاد شوند 10/6/1389
بیشتر

  بیانیه عمومی
کبودوند: ترورانسان ها تنفر برانگیز و توجیه ناپذیر است. 10/6/1389


کبودوند: ترورانسان ها تنفر برانگیز و توجیه ناپذیر است.

دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

محمد صدیق کبودوند ریس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان طی بیانیه ای که از زندان اوین به بیرون ارسال داشت اقدام به فعالیتهای تروریستی در کردستان را غیر قابل توجیه خواند ومبادرت به انجام و اعمال این گونه اقدامات را تنفر برانگیز خواند.

متن کامل بیانامه به قرار ذیل است:.

در خلال هفته گذشته و روزهای اخیر چند واقعه اقدام به ترور در کردستان به وقوع پیوسته که در انجام آن دو مقام دستگاه دادگستری و دو روحانی وابسته به حکومت به ترتیب مجروح و مقتول گردیده اند، این ترور ها در سنندج مرکز استان کردستان که یک شهر فرهنگی و از مراکز اصلی فعالیتهای مدنی فعالان کردستان ایران است روی داده است.

کردستان ایران که از ماکو در شمال تا ایلام در جنوب شامل تمام یا قسمت های از شش استان غرب ایران است در دهه های گذشته مدت ها میدانگاه جنگ ودرگیری با کشور متجاوز همسایه و همچنین کانون عملیات پارتیزانی گروهای رزمنده چریکی و آوردگاه فعالیتهای مبارزان سیاسی گروه ها و احزاب اپوزیسیون هویت طلب کرد بوده که اینگونه فعالیتها امروز جای خود را به فعالیتهای مدنی و سیاسی مسالمت آمیز داده است. مردم این سرزمین که در سالیان گذشته متحمل رنج های فراوانی شده اند عزیزانی را در جنگ باکشور متجاوزگر خارجی و یا در درگیر های داخلی از دست داده اند و به نوعی قربانی جنگ و ترور و خشونت گردیده اند. هنوز اذهان عمومی مردم منطقه بویژه زنان و کودکان آن ایام در وحشت، اضطراب و نگرانی از جنگ و ترور در آن سالها هنوز مجروح است، مردم کرد آزار ها و آسیب های بس فراوانی دیده اند لذا آنچه که در خلال روز های گذشته رخ نموده تنها میتواند زنگ خطر بازگشت اعمالی باشد که هدف عمده اش ایجاد ترس و وحشت دگرباره در اذهان افراد و اذهان عمومی جامعه است.

اقداماتی اینچنینی نمودی روشن از تروریسم و عملیات کور وناجوانمردانه است که برغم مقاصد یا انگیزه فردی یا گروهی آن،اغلب به منظور ایجاد رعب و وحشت عمومی و تهدید وآسیب رساندن و یا به خطر انداختن جان آزادی و امنیت و حقوق نه یک فرد که همه شهروندان، انجام می گیرد.

تروریسم با دفاع مشروع و مبارزه مردم برای کسب حقوقشان مرزبندی دارد و اگر چه این مرز بندی ها همیشه به درستی و روشن نمی باشد با این حال مبارزه مردمی که هدف کسب تعیین سرنوشت و دفاع از هویت ملی فرهنگی خویش برای آزاد سازی سرزمینشان صورت میگیرد و یا مبارزه مردم بر ضد تجاوز به اشغال گری بیگانگان و استیلای استعمارگران را نمی توان به عنوان جرائم تروریستی محسوب نمود.

ما به نام سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان اعلام میداریم که هر نوع اعمالی که به مقصد ایجاد رعب و وحشت در بین مردم توسط اشخاصی معین و یا گروهی از افراد با اهداف شخصی یا سیاسی ارتکاب میابد، قطع نظر از انگیزه های سیاسی، فلسفی، ایدئولوژیکی، مذهبی و قومی و نژادی مرتکبین آن غیر قابل توجیه میباشند و همه اعمال، روش ها و رویه های اینگونه اقدامات جزو جرائم تروریسم محسوب میشود بنابراین مبادرت به انجام ترور انسانها با هر هدف و منظوری در هر جا و از سوی هر شخص، گروه، سازمان یا دولتی که باشد غیر موجه قلمداد می گردد و ما قویا آن را تنفر برانگیز، توجیه ناپذیر و مردود میشماریم .

تهران/زندان اوین

27شهریور ماه 1388
بیشتر

  بیانیه تحلیلی
اتهامات و اعترافات غيرواقعی و نامتناسب با شخصيت و فعاليت‌های عبدالله مومنی است 10/6/1389
بيانيه سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان در خصوص محاكمه‌ی سخنگوی ‌سازمان ادوار تحكيم وحدت: اتهامات و اعترافات غيرواقعی و نامتناسب با شخصيت و فعاليت‌های عبدالله مومنی است در ادامه‌ی برگزاری جلسات دادگاه فعالان سياسی و اجتماعی كه در جريان وقايع پس از اعلام نتايج دهمين دوره از انتخابات رياست جمهوری بازداشت شده‌اند، در پنجمين جلسه از اين دادگاه شاهد محاكمه‌ی عبدالله مومنی سخنگوی سازمان ادوار تحكيم وحدت و پنج نفر ديگر از بازداشت شدگان حوادث اخير بوديم. بنا به گزارش خبرگزاری‌های حامی دولت عبدالله مومنی در جريان اين دادگاه با پذيرفتن اتهامات مطرح شده عليه خود در متن كيفرخواست قرائت شده از سوی نماينده دادستان اقدام به اعترافاتی در رابطه با فعاليت‌های‌ خود نموده‌ است. اين در حالی‌‌ست كه وی بدون وكيل مدافع در دادگاه حاضر شده‌ بود. هر چند گفته شد، عدم حضور وكيل به درخواست خود متهم بوده است. اتهامات نسبت داده شده به سخنگوی ‌سازمان ادوار تحكيم وحدت و اعترافاتی كه از زبان وی در جلسه‌ی دادگاه مذكور بيان شد آن‌چنان غيرواقعی و نامتناسب با شخصيت سياسی و زمينه‌ی فعاليت‌های وی بود كه هر شخص يا گروهی كه عبدالله مومنی را می‌شناسد و در جريان فعاليت‌های ‌سياسی و حقوق بشری وی قرار دارد به نادرست بودن آن‌ها اذعان خواهد داشت. عبدالله مومنی از معدود چهره‌های سياسی و تشكيلاتی در ايران است كه پايبندی راسخ و صادقی نسبت به حقوق بشر ورای ديدگاه سياسی و وابستگی تشكيلاتی خود دارد و هميشه در دفاع از حقوق انسان‌ها و اعتراض به موارد نقض آن در جامعه‌ی ايران، در بين كنشگران پيشگام و ثابت قدم بوده است. دفاع از حقوق بشر همواره يكی از اركان اصلی فعاليت‌های وی و سازمان ادوار تحكيم وحدت بوده است. دفاعی كه با تحريفات صورت گرفته در عنوان و ماهيت آن‌ها بخشی از اتهامات و اعترافات منتسب به عبدالله مومنی‌ را شامل می‌شود. آن‌چه در اين دادگاه حمايت از اراذل و اوباش و دفاع از حقوق تجزيه طلبان خوانده شده در واقع اشاره به مراسم‌هايی است كه طی سال گذشته يكی در خصوص توجه به حقوق شهروندی و ديگری در قدردانی از فعاليت‌های حقوق بشری محمدصديق كبودوند رئيس زندانی ‌سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان از سوی‌ ادوار تحكيم وحدت در دفتر اين سازمان با سخنرانی شيرين عبادی برگزار شده است. موارد بسيار ديگری نيز در كيفرخواست و اعترافات مزبور عليه عبدالله مومنی مطرح شده است كه در جايی كه به نظر می‌رسد متهم خود در موقعيتی نبوده تا بتواند در شرايطی آزادانه به دفاع حقيقی از خود بپردازد، طی بيانيه‌ای از سوی سازمان متبوع وی نادرست و مغاير با واقعيت اعلام شده است. سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان ضمن ارج نهادن بر كوشش‌های حقوق بشری عبدالله مومنی و سازمان ادوار تحكيم وحدت طی سال‌های اخير آن‌چه به نام اعترافات از زبان اين فعال سياسی در دادگاه بيان گشت را با توجه به وضعيت نگهداری وی كه تا پيش از حضور اخير در دادگاه آن‌چنان نامعلوم بود كه باعث ايجاد نگرانی‌هايی جدی در مورد سلامت جسمی او شده بود را فاقد اعتبار می‌داند، زيرا به نظر می‌رسيد اين اعترافات تحت شرايطی خاص به ايشان تحميل شده باشد. سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان همچنين بار ديگر اعتراض و نگرانی خود را نسبت به بازداشت‌ ‌گسترده شهروندان و فعالان سياسی و اجتماعی در جريان حوادث پس از انتخابات و شرايط نگهداری و شيوه محاكمه آنان اعلام می‌دارد و خواستار رفتار مستقل و به دور از جهت گيری‌ سياسی و جناحی دستگاه قضايی در اين رابطه است.
بیشتر

  بیانیه عمومی
از رواج پدیده ترور جلوگیری شود 10/6/1389
در سنندج مرکز استان کردستان در دو رویداد جداگانه فرد یا افرادی ناشناس اقدام به ترور یک مقام قضایی ویک روحانی اهل سنت کرده اند که در حادثه اول دادیار شعبه 5 دادسرای کردستان مجروح ودر حادثه دوم ملا برهان عالی امام جماعت شهرک بهاران سنندج به قتل رسیده است.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
ابلاغ چندباره یک حکم یا اعمال شکنجه روحی؟ 10/6/1389
روز یکشنبه 25 مردادماه محمدصدیق کبودوند در زندان اوین خارج و به شعبه دوم دادیاری منطقه 23 قضایی تهران اعزام گردید. در شعبه یادشده حکم محکومیت به تحمل 6 ماه حبس موضوع اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار مطالبی در هفته نامه پیام مردم به وی ابلاغ شده است. در این باره و در رابطه با اعزام های هرچند مدت یک بار کبودوند به دادگاه ها موارد ذیل قابل بیان است:
بیشتر

  مناسبتنامه
پیام تسلیت 10/6/1389
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
مطالبه مالی برای انتقال به زندان اوین 10/6/1389
مسئولان زندان مهاباد در ازای اعزام رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از زندان مهاباد به زندان اوین هفصد هزار تومان پول طلب می کنند محمد صدیق کبودوند که از 5 شنبه 25 تیر از زندان اوین به مهاباد منتقل گردیده پس از دادگاهی 5 دقیقه در دادگاه انقلاب مهاباد به زندان این شهر منتقل شده و تا کنون هیچ گونه اقدامی جهت انتقال به زندان اوین تهران صورت نگرفته است.
در این رابطه مسئولان زندان مهاباد به آقای محمد صدیق کبودوند گفته اند در صورت تامین مخارج ماموران بدرقه و تامین مبلغ هفتصد هزار تومان جهت هزینه مربوطه وی را به زندان اوین باز خواهند گردانید
شایان ذکر است ایشان از تاریخ 14 تیر ماه گذشته چندین بار از زندان اوین خارج و به بازداشگاهی در جنوب تهران انتقال و پس ار حبس انفرادی 5 روزه به زندان مهاباد منتقل گردید
کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان است که به اتهام تشکیل سازمان غیر دولتی حقوق بشری به 10.5 سال حبس قطعی محکوم گردیده و بیش از 25 ماه را در زندان اوین بسر برده است .
بیشتر

  بیانیه عمومی
دستگیری و بازداشت مردم مدنی مهاباد پایان داده شود 10/6/1389
روز 22 تیرماه بازاریان شهرهای شمالی کردستان بصورت خودجوش دست به اعتصاب یک روزه زدند که این اعتصاب در شهرهایی نظیر سقز و بوکان و بویژه شهر مهاباد بطور گسترده و یکپارچه ای انجام گرفت. متعاقب این اقدام مدنی شهروندان کردستان که گفته می شود در اعتراض به قتل سیاسی یکی از رهبران کرد در دو دهه پیش صورت گرفته، سپاه پاسداران و نیروی بسیج، با تهیه لیستی از کسبه و تجار و اعضای اصناف و اتحادیه های بازاریان اقدام به دستگیری و بازداشت آنها کرده اند. در لیست یاد شده که گفته می شود اسامی بیش از 400 نفر از فعالان بازار و برخی از فعالان مدنی و سیاسی ذکر شده تاکنون ده ها نفر دستگیر و راهی بازداشتگاه و زندان گردیده اند. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از دستگیری هایی که هر روز به تعداد گستره آن افزوده می شود شدیداً نگران است بویژه آنکه گفته می شود حفاظت اطلاعات سپاه و بسیج نسبت به دستگیرشدگان با خشونت رفتار می کنند. این سازمان از نیروهای امنیتی مذکور درخواست می کند به دستگیری و بازداشت بازاریان و فعالان مدنی و رفتار خشونت آمیز با شهروندان مهابادی پایان داده و بازداشت شدگان را در اسرع وقت آزاد نماید.
تهران: 1 مرداد 1388/ سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
کبودوند دادگاهی شد 10/6/1389
ریس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در مهاباد دادگاهی شد.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
کبودوند در مهاباد 10/6/1389
کبودوند صبح روز پنجشنبه 25 تیرماه به زندان مهاباد انتقال یافت.
بیشتر

  بیانیه عمومی
بيانيه سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان پيرامون وقايع اخير: 10/6/1389
آن‌گونه كه طی روزهای اخير شاهد بوده‌ايم در پی اعلام نتايج دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران و انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به عنوان رئيس جمهور كه بنا بر اظهار ديگر رقبای ايشان و نيز منابع آگاه و بی‌طرف، در نتيجه‌ی تقلبات گسترده‌ و سازماندهی شده صورت گرفته است موجی از اعتراضات مردمی سراسر كشور را فرا گرفته است.
اين اعتراضات كه بيش‌تر خود را در شكل تجمعات و تظاهرات‌های خيابانی در چند شهر بزرگ ايران و به طور گسترده، متداوم و متمركز در تهران نشان داده است با تأكيد بر روش‌های مدنی و استفاده از حق قانونی شهروندان در انجام راهپيمايی‌های خيابانی كه در قانون اساسی جمهوری اسلامی نيز به آن اشاره شده است به صورتی كاملاً خودجوش و مسالمت آميز از سوی شهروندان معترض صورت می‌پذيرد.
اما متأسفانه برخورد‌های خشونت آميز نيروهای ‌انتظامی، گارد ضدشورش و به ويژه افراد موسوم به لباس شخصی‌ با شركت كنندگان در اين گونه تجمعات خيابانی هيچ سنخيتی ‌با ماهيت و نوع اعترضات آنان كه در دفاع از حق خويش و اكثراً بدون شعار و در سكوت برگزار می‌‌شود نداشته و هيچ توجيه‌ای برای اعمال اين همه خشونت و سركوب به شكل ضرب و شتم مردم و حتی اقدام به تيراندازی به سوی آنان كه تا كنون منجر به مجروح و كشته شدن شمار زيادی از هم‌ميهنان بی‌گناه و بی‌دفاع شده است نمی‌توان يافت. مگر آن‌كه انجام اين‌گونه اقدامات سركوب‌گرانه و اعمال چنين برخوردهای خشونت ‌آميزی با شهروندان و نيز دانشجويان معترض را در كنار بازداشت‌های گسترده فعالان سياسی منتقد طی هفته‌ی اخير در ادامه‌ی پروژه تقلب سازماندهی شده در انتخابات و يا به تعبير برخی تحليل‌گران سياسی كودتای نرم عليه جمهوريت نظام و حركت در مسير ديكتاتوری و خفقان مطلق قلمداد نمود.
سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان ضمن آن‌كه دعوت به برگزاری و انجام تجمعات و راهپيمايی‌های مسالمت‌آميز خيابانی را حق نامزدهای معترض و شهروندان ناراضی می‌داند و هر گونه برخورد خشونت آميز از سوی نيروهای مسلح وابسته به حكومت در سركوب آنان را محكوم می‌نمايد از خواست ابطال اين انتخابات و برگزاری یک انتخابات آزاد و دموکراتیک تحت نظارت ناظران بی‌طرف و بين‌المللی كه مورد تائيد و تأكيد فعالان و نهادهای داخلی و بين المللی سياسی و حقوق بشری نيز می‌باشد حمايت می‌كند.
سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان همچنين با ابراز تأسف و تأثر شديد از جان باختن تعدادی از هم‌ميهنان طی وقايع اخير و نيز با ابراز نگرانی از وضعيت شهروندان عادی و فعالان سياسی بازداشت شده توسط نهادهای انتظامی، امنيتی و قضايی خواهان آن است تا مقامات مسئول در جمهوری اسلامی ايران ضمن پايان بخشيدن به هر گونه سركوب و رفتار خشونت آميز با معترضان با آزادی بدون قيد و شرط بازداشت شدگان، فراهم نمودن امكانات لازم جهت مداوای مجروحان و دل‌جويی از خانواده جان باختگان و پرداخت غرامت به آنان از گسترش بيش از پيش خشونت و درگيری در جامعه جلوگيری نموده و با گردن نهادن به خواست عمومی مبنی بر ابطال انتخابات اخير و برگزاری مجدد آن تحت شرايط اعلام شده موجبات آرامش جامعه و رضايت خاطر شهروندان را فراهم آورد.
سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان در پايان با اعلام اين‌كه مسئوليت هر گونه نقض حقوق بشر، ايجاد درگيری و خون ريزی را متوجه دستگاه حاكمه و نيروهای‌ مسلح وابسته به آن می‌داند از شهروندان کُرد در ايران درخواست می‌کند تا آنان نيز به طرق مدنی و ممكن از قبيل مشاركت در اعتصاب عمومی روز سه‌شنبه در كردستان كه از سوی گروه‌هايی از كنشگران كُرد اعلام شده همبستگی و حمايت خود را از هم‌ميهنان‌شان در شهرهای مختلف ايران اعلام نموده و هم‌صدا با مردم ايران عليه نقض فاحش حقوق بشر، بازداشت‌ها، توقيف روزنامه‌ها، فيلترينگ سايت‌ها و كشتارهای اخير كه چند شهروند كُرد نيز از جمله قربانيان آن بوده‌اند اعتراض كنند.

سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان
31 خرداد 1388 برابر با 2009-06-21
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
توضيح در مورد اعلام اعتصاب عمومی ‌در كردستان 10/6/1389
به دنبال پرسش‌های مطرح شده از سوی رسانه‌ها به اطلاع می‌رساند در مورد اعتصاب عمومی ‌اعلام شده در كردستان مورخ سه‌شنبه دوم تير ماه 1388 در اعتراض به انجام تقلبات گسترده در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری و محكوميت سركوب خشونت آميز معترضان به آن و كشتار تعدادی از هم‌ميهنان در جريان اين وقايع سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان نه در مقام اعلام كننده اعتصاب عمومی كه به عنوان نهادی حقوق بشری كه اعتراضات مدنی و مسالمت آميز را حق شهروندان می‌داند طی بياينه‌ای كه پيرامون وقايع اخير و در محكوميت سركوب و كشتار شهروندان و حمايت از اعتراضات مدنی و مطالبات به حق مردم ايران صادر نموده است به اعتصاب اعلام شده از سوی گروه‌هايی از فعالان كُرد در همبستگی با ديگر شهروندان معترض ايرانی اشاره نموده و به عنوان حركتی مدنی از آن حمايت كرده است.

دبيرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان
بیشتر

  بیانیه عمومی
معارضان بلوچ به فعالیت‌های خشونت آمیز پایان دهند. 10/6/1389
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان تأسف شدید خود را از حادثه کشته شدن تعدادی از شهروندان زاهدانی در اثر اقدام هولناک بمب گذاری و همچنین اعدام اختصاری و عجولانه سه زندانی بلوچ اعلام می‌نماید و از معارضان بلوچی درخواست می‌کند به فعالیت‌های مسلحانه و خشونت آمیز خود پایان دهند.

بر اساس آن‌چه که خبرگزاری‌ها و رسانه‌های عمومی مخابره و بیان کرده‌اند روز پنجشنبه 7 خرداد ماه در جریان یک حادثه بمب گذاری در شهر زاهدان در جنوب شرق ایران ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که در اثر انفجار یک بمب کار گذاشته شده در یک مسجد حداقل 25 نفر جان خود را از دست داده‌اند. مقام‌های دولتی اعلام کرده‌اند که عامل بمب گذاری در جریان انفجار بمب کشته شده و در عین حال 2 نفر نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند و همچنین سه نفر دیگر که از مدت‌ها پیش در بازداشت بودند در انظار عموم به دار آویخته شده‌اند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن ابراز تأسف عمیق از وقوع حادثه بمب گذاری در زاهدان که منجر به کشته شدن تعداد از شهروندان این شهر شده، اقدام به بمب گذاری در امکان مذهبی و قتل شهروندان را اقدامی غیر قابل توجیه، غیر قابل پذیرش و عملی غیرانسانی و هولناک می‌داند.

این سازمان همچنین تأسف خود را از اعدام اختصاری و عجولانه سه نفر که گفته می‌شود بدون انجام تشریفات قانونی و رعایت الزامات حقوقی، قضایی و دفاعی و ظاهراً به شکل انتقام جویانه به دار آویخته شده‌اند ابراز و اعلام می‌نماید.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان اگر چه از ارتباط بمب گذاری و گروه‌های مخالف و معارض و مسلح بلوچ اطلاعی در دست ندارد با این حال از معارضان بلوچ درخواست می‌کند به فعالیت‌های مسلحانه و خشونت آمیز خود پایان دهند.
بیشتر

  پیام نامه
پيام سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان به نشست سراسری حق تحصيل در كرمانشاه 10/6/1389
عصر امروز چهارمين نشست سراسری حق تحصيل در كرمانشاه برگزار شد. كاوه قاسمی كرمانشاهی از اعضای ارشد سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان نيز با حضور در اين نشست پيامی را از سوی سازمان حقوق بشر كردستان قرائت نمود كه متن آن در پی خواهد آمد.

هم‌ميهنان و هم‌شهريان گرامی
اينك كه در ادامه‌ی برگزاری سلسله نشست‌های سراسری حق تحصيل از سوی كميته‌ی پی ‌جويی حق تحصيل بهائيان و مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران شاهد برگزاری اين نشست در كرمانشاه هستيم بر خود لازم می‌دانيم تا به نام سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان در راستای دفاع بدون اغماض و اغراض از حقوق بشر و به دنبال اعتراضات صورت گرفته نسبت به تضيع حقوق جامعه‌ی بهايی در ايران و به تبع آن كردستان كه مشخصاً در آخرين بيانيه‌ی اين سازمان خطاب به نامزدهای رياست جمهوری ايران نيز مورد اشاره قرار گرفته است ضمن اعتراض دوباره به محروم نمودن داوطلبان و دانشجويان از حق ادامه‌ی تحصيل در مقاطع آموزش عالی حمايت خود را از تلاش شما برای ورود و بازگشت به دانشگاه اعلام داريم.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
کیفرخواست جدید و قرار مجرمیت غیابی برای رئیس حقوق بشر کردستان 10/6/1389
روز چهارشنبه 2 اردیبهشت ماه دادگاه عمومی و انقلاب حوزه مرکزی تهران– دادگاه مطبوعات، محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان را از زندان اوین فراخواند و او را در شعبه 1803 کیفری این دادگاه تحت محاکمه قرار داد.

براساس گزارش های تنظیمی و شکایت اداره کل حفاظت اطلاعات ستاد مشترک سپاه پاسداران پرونده چهارمی علیه آقای کبودوند در دادسرای کارکنان دولت – دادگاه مطبوعات تهران افتتاح گردید و ادعا شده که، سایت «انسانیت» وابسته به سازمان حقوق بشر کردستان و تحت مدیریت محمدصدیق کبودوند طی سالهای 1385 و 86 اقدام به انتشار مطالبی تحریک آمیز برعلیه نظام جمهوری اسلامی نموده است.

طبق محتویات پرونده و اطلاعات موجود در آن به رغم داشتن نشانی پستی و شماره صندوق پست، شماره فکس دفتر، تلفن منزل و شماره موبایل «تلفن همراه» آقای کبودوند در پرونده، دادسرای مذکور در تاریخ شهریورماه 1386 اقدام به انتشار آگهی مبنی بر مجهول المکان بودن آقای کبودوند در روزنامه رسمی ایران و روزنامه کثیرالانتشار «خبر» با این مضمون نموده است که: «آقای محمدصادق (صدیق) کبودوند رئیس سازمان و مدیرسایت انسانیت به اتهام انجام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی تحت تعقیب بوده و فعلاً مجهول المکان است». برهمین اساس دادستانی تهران اقدام به صدور کیفرخواست غیابی و صدورقرار مجرمیت با استناد به ماده 500 قانون مجازات اسلامی برعلیه آقای کبودوند کرده است.
بیشتر

  بیانیه عمومی
امنیت و آزادی همه جانبه ،برای کارگردان نامدار کرد باید تامین شود. 10/6/1389
به مقامات جمهوری اسلامی
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان تامین و حفظ آرامش روانی ،عاطفی–خانوادگی ، تامین وآزادی حرفه ای ،هنری و شغلی کارگردان نامدار کرد آقای بهمن قبادی را از دولت جمهوری اسلامی ایران خواستار است.
به دنبال بازداشت و صدور حکم 8 سال حبس برای خانم رکسانا صابری خبرنگار ایرانی– امریکایی ،بهمن قبادی طی نامه ای سرگشاده اعلام نموده که رکسانا صابری نامزد،دوست و همراه وی طی این سالها بنا به خواست و اسرار و تشویق او در ایران ماندگار بوده است.
قبادی می گوید که سالهاست صابری را میشناسد و لحظه به لحظه در کنار وهمراه وی بوده است او همچنین می گوید برای ایجاد انگیزه به ماندن رکسانا در ایران وی را تشویق به نوشتن و انتشار کتابی غیر سیاسی و با مطلب مجاز کرده و رکساناطی این مدت مشغول مطالعه و تحقیق و بررسی این کتاب بوده است.
بیشتر

  مناسبتنامه
سال نو بر مردم ایران و کر دستان مبارک باد 10/6/1389
دبیرخانه سازمان دفاع از حقو ق بشر کردستان
فرا رسیدن سال نو و نوروز را به مردم ایران و کردستان تبریک میگوید و امیدوار است سال جدید آغازی بر پایان رنج وترس و فقر و نامیدی مردم ایران و کردستان باشد این دبیرخانه همچنین امیدوار است که سال جدید سال آزادی مردم ایران و کردستان و سال پایان بخشی به نقض حقوق بشر و سال رعایت و احترام به این حقوق در ایران و کردستان و کشور های منطقه و سراسر جهان باشد.
این دبیرخانه اعلام می نماید که پیام نوروزی ریس کل سازمان متاسفانه به دلیل تشدید بیماری ایشان در آستانه سال نودریافت نشده است ضمن ابراز تاسف از این بابت دبیرخانه آرزوی بهبودی هر چه سر یعتر و سلامتی برای آقای کبودوند را داردو امیدوار است در سال جدید شرایط رهایی و آزادی ایشان فراهم شود.
بیشتر

  مصاحبه مدیران سازمان
روند نقض حقوق بشر در کردستان پایان یابد 10/6/1389
اجلال قوامی سخنگوی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان با اشاره به وضعیت نامناسب جسمی محمد صدیق کبودوند ریس دربند سازمان حقوق بشر کردستان از مقامات قضایی درخواست نمود که زمینه ای فراهم شود تا وی بتواند در خارج از زندان به معالجات پزشکی اش ادامه دهد .
بیشتر

  مناسبتنامه
جنایت علیه مردم کرد در حلبچه، فراموش ناشدنی است 10/6/1389
در جریان جنگ طولانی مدت ایران و عراق، مناطق تحت سکونت مردم کرد در 2 سوی مرزها به میدانگاه اصلی جنگ تبدیل شده بود. از آغاز مخاصمات این 2 کشور در سپتامبر 1980 تا پایان درگیری ها در ژوئیه 1988 به فاصله هر سال از 5 استان جنگ زده در ایران، 4 استان کردنشین ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی که درگیر جنگ شده بودند متحمل تلفات جبران ناپذیر انسانی و خسارات مادی و مالی فراوانی شده اند. در طول این جنگ خانمان سوز مناطق شهری و روستایی این استان ها از گلوله باران، بمباران و تخریب و ویرانگری در امان نماند و ده ها هزار نفر از اهالی بی دفاع این استان ها کشته، مجروح و آواره و قربانی پیامدها و حواشی جنگی فرسایشی و خانمان برانداز گردیدند. علاوه بر این شهرها و مناطقی مثل سردشت در کردستان ایران و حلبچه در کردستان عراق به میدانی تبدیل شدند برای آزمایش جنگ افزارهای غیرمتعارف و تسلیحات کشتار جمعی.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
اطلاعيه‌ی سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان در مورد حوادث اخير دانشگاه اميركبير 10/6/1389
همان گونه كه طی هفته‌ی گذشته شاهد بوديم دانشجويان معترض به خاك‌سپاری اجساد شهدا در محوطه‌ی دانشگاه اميركبير با هجوم نيروهای امنيتی و گروه‌های فشار مواجه شده و اعتراض مسالمت آميز آنان با واكنش شديد و در عين حال خشونت بار مهاجمان سركوب گرديد. در جريان اين تهاجم ده‌ها تن از دانشجويان معترض با سلاح‌های سرد از قبيل چماق، چاقو، پنجه بكس مورد ضرب و شتم قرار گرفتند كه شماری از اين تعداد به دليل شدت جراحات به بيمارستان منتقل شدند. همچنين نزديك به صد نفر دانشجو نيز در جريان اين مراسم يا در مراجعه‌ی مأموران اداره اطلاعات به منازل‌شان بازداشت گرديدند. هر چند طی روزهای ‌اخير بيش‌تر اين افراد آزاد شده‌اند، اما وضعيت تعدادی از دانشجويان بازداشتی هنوز نامشخص است.
بیشتر

  بیانیه عمومی
اعتراض به ادامه‌ی بازداشت جواد علی‌زاده و عباس جليليان 10/6/1389
سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان با صدور بيانيه‌ای اعتراض خود را به ادامه‌ی بازداشت جواد علی‌زاده فعال حقوق بشر و عباس جليليان نويسنده و پژوهشگر اعلام داشت.
در ابتدای اين بيانيه كه صبح امروز برابر با 5 اسفند 1387 از سوی دبيرخانه اين سازمان انتشار يافت آمده است: «26 دی ماه سال جاری طی دو اقدام جداگانه، جواد علی‌زاده در سنندج و عباس جليليان در كرمانشاه توسط نيروهای انتظامی و امنيتی دستگير شدند و اكنون 40 روز است كه در بازداشت به سر می‌برند. جواد علی‌زاده با طی 21 روز از اين مدت در بازداشتگاه‌های ناجا و اداره اطلاعات سنندج با اتهام تبليغ عليه نظام و سامان‌دهی تجمع غيرقانونی به قرنطينه‌ی زندان مركزی اين شهر منتقل گرديده است، اما عباس جليليان همچنان بدون آن‌كه مورد تفهيم اتهام قرار گيرد در بازداشتگاه اداره اطلاعات كرمانشاه به سر می‌برد».
بیشتر

  پیام نامه
شناسایی زبان و فرهنگ اقوام و ملیتهای ایرانی یک ضرورت است 10/6/1389
بیشتر

  بیانیه عمومی
نقض دامنه دار حقوق بشر پایان یابد 10/6/1389
به دستگاه های دولتی
نقض حقوق قانونی و شهروندی ، شهروندان به طور دامن داری ادامه دارد به طوری که روزانه خبرهایی از بازداشت و دستگیری، ممنوع الخروج شدن از کشور ، محروم شدن از حقوق اجتماعی و شهروندی، شکنجه و خود سوزی و صدور احکام حبس و اعدام در یافت می شود .
بر اساس گزارش های منتشر از سوی گروه های دانشجویی طی ماه های اخیر ده ها نفر از فعالان دانشجوی بازداشت و زندانی شده و یا از ادامه تحصیل محروم و تعلیق از تحصیل گردیده اند.
در ادامه این بر خورد ها سعید رضوی فقیه از فعالان دانشجوی که مدتی در خارج ازکشور اقامت گزیده به محض ورود به کشور بازداشت و راهی زندان می شود در همان حال تعدادی دیگر از فعالان دانشجوی ار جمله مجید توکلی ، حسین ترکاشوند ، اسماعیل سلمانپور،کوروش دانشیار، مهسا نادری،حامد یازرلو و حسن طلایی بازداشت شده اند .
بیشتر

  میثاق ها
ميثاق گزارشگران 10/6/1389
در فرايند جست و جو، جمع آوري، تهيه و تدوين اخبار و اطلاعات عيني مورد نياز و انتقال و اعلام و انتشار آنها، "گزارشگر حقوق بشر" براساس آزاديهاي بنيادي و آزادي بيان، وظايف حرفه اي خود را انجام ميدهد.
به بياني، "گزارشگر حقوق بشر" با توجه به رسالت انساني و اجتماعي خود در دفاع از حقوق شهروندي، حقوق انساني و آزاديهاي اساسي، زندگي مدني، اجتماعي، افشاي موارد نقض حقوق بشر و پاسداري از مصالح و منافع مردم حق دستيابي آزادانه به همه منابع خبري و گزارشي و آزادي انجام بررسي و تحقيق هاي ضروري در باره تمام رويدادهاي زندگي عمومي را دارد. با اين حال "گزارشگر حقوق بشر" ، نسبت به رعايت اصول و معيارهاي گزارشگري متعهد و مسئول است.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
شهروند سنندجی در آستانه اعدام 10/6/1389
اطلاعیه

شورش مهدی خانی که از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام عضویت در یک گروه مذهبی و بمب گذاری از محاکمه ومحارب شناخته شده با خطر اجرای حکم اعدام روبرو است .

این شهروند سنندجی که در دهم اذر ماه 1386 بازداشت شده است مدتی را در بازداشتگاه های تهران و سنندج تحمل حبس نموده،حکم اعدام وی از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی سنندج صادر شد و با تایید این حکم از سوی دادگاه تجدید نظر و ارسال آن به شعبه 4 اجرای احکام در معرض اجرای حکم قرار گرفته است.

اجلال قوامی سخنگوی سازمان حقوق بشرکردستان با اظهار نگرانی نسبت به خطر اجرای حکم اعدام این شهروند سنندجی گفت: بعنوان یک نهاد حقوق بشری از مسئولان قضایی کشور میخواهیم که در حکم صادره تجدید نظر نمایند و پرونده نامبرده بار دیگر مورد دادرسی مجدد قرار گیرد .
بیشتر

  پیام نامه
پیام سازمان حقوق بشر کردستان 10/6/1389
محمدصدیق کبودوند نویسنده و روزنامه نگار، مدیرمسئول و سردبیر پیام مردم، موسس و رئیس زندانی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و فعال سرشناس حقوق بشر ایرانی، که از دو سال پیش بازداشت و زندانی و طی حکمی ظالمانه و کینه‌توزانه به اتهام فعالیت‌های حقوق بشری به 11 سال حبس محکوم شده است ازچندی پیش نامزد دریافت جایزه بین‌المللی سال 2009 هلمن- همت گردیده بود براساس اطلاعیه سازمان دیده بان حقوق بشر اینک به دریافت این جایزه نایل آمده است.
اقدام سنجیده و شایسته سازمان دیده‌بان حقوق بشر در تقدیر تلاش‌های صادقانه و انسان‌دوستانه آقای کبودوند موجبات امیدواری و دلگرمی و شادمانی فعالان و مدافعان حقوق بشر در کردستان و ایران و را فراهم آورده است. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن قدردانی از اقدام احترام برانگیز سازمان حقوق بشر کردستان اعطای این جایزه بین‌المللی را به شخص کبودوند، خانواده محترم ایشان، اعضای سازمان و همه مدافعان حقوق‌بشر و مردم شریف کردستان و ایران تبریک می‌گوید.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
کارگزاریهای وابسته به سازمان از ورود به موضوعات مورد مناقشه افراد و گروهها اجتناب نمایند. 10/6/1389
سازمان دفاع از حقوق بشر در کردستان از بدو تاسیس تا کنون هیچگاه مبادرت به تهیه و انتشار خبر ننموده ودر تنظیم و انتشار اخبار و گزارشهای کارگزاری های وابسته به خود نیز دخالت نداشته و ندارد.
دو کارگزاری «دیدبان حقوق بشر کردستان و گزارشگران حقوق بشرکردستان » مسئول کسب,دریافت,تنظیم و انتشار کلیه اخبار وگزارشهای مربوط به موارد نقض حقوق بشرودیگر مسائل حقوق بشر می باشند ودر حال حاضر نیز«خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان»متعلق به دیدبانان حقوق بشر مسئولیت انتشار اخبار را بر عهده دارد با این حال کارگزاری های مذکور در قبال وظایف خود و پاسخگوئی به سازمان متعهد و مسئولند .
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
بیوگرافی، فعالیت های مدنی و اجتماعی ،آخرین وضعیت قضایی و جسمانی کبودوند 10/6/1389
محمدصدیق کبودوند که زادگاه وی شهر کوچک دیواندره در حوالی سنندج مرکز استان کردستان است در 22 مارس 1963 به دنیا آمد. او فرزند چهارم یک خانواده که دو برادر و سه خواهر داردپدر و مادر وی در قید حیات نیستند.
محمدصدیق کبودوند که در 14 سالگی پدرش را از دست داده تا 20 سالگی همراه مادر و خانواده اش در سنندج زندگی میکرده و پس از ازدواج در تهران سکونت گزیده است. وی هم اکنون 2 پسر و 1 دختر 18 تا 23 ساله دارد.
کبودوند در رشته های مدیریت، حسابداری و حقوق بین الملل تحصیل نموده و کارشناسی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مالی است و شروع به تحصیل وی در مقطع کارشناسی ارشد حقوق بین الملل ناتمام مانده است.
بیشتر

  بیانیه عمومی
لغو امتياز هفته‌نامه‌ی روژهه‌لات الغا گردد 10/6/1389
طی‌ روزهای اخير خبر لغو امتياز هفته‌نامه‌ی روژهه‌لات از سوی سردبير اين نشريه‌ی كُردی ـ فارسی اعلام گرديد. روژهه‌لات پس از آن‌كه نخستين بار در مهر ماه سال ۸۵ توقیف شد آبان ماه سال جاری با رأی ديوان عالی كشور رفع توقيف و فعاليت خود را با انتشار منظم دو هفته يك بار در استان‌های كردنشين كشور از سر گرفت. اما متأسفانه در آستانه‌ی توزيع پنجمين شماره از دوره جديد از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد لغو امتیاز گرديد
بیشتر

  بیانیه عمومی
شهروندان در بند تهرانی آزاد شوند 10/6/1389
بیانیه
به مقام های قضایی
براساس اطلاعات موجود اطلاعیه مطبوعاتی گزارشگران حقوق بشر کردستان تعداد 33 نفر از شهروندان تهرانی به نام های فاطمه قاسمی، سمیه (سوزان) زندلشنی، عباس محسنی نژاد، محمدرضا میرزاپور شفتی، مرتضی پیروزی جدی، محمدرضا سالاران، امیر عزیزی اصل، ایوب عزیزی اصل، پرویز پورنجاری، امیرحسین کیانی، فرامرز عزیزی اصل، حامد ثابتی، محمدساعی، علی راهنورد، سیاوش (امیر) تراغه، مهدی عطایی، داوود پارسا، مهدی باباخانی، محمدرسول کریم پور اراسته، مهرداد طاهری، شیرزاد صفری، بهزاد زرین گل، محمد حسینی، اسماعیل اکبری، عبدالرضا جباری، عباس حاجی رحیمی، ناصر داوودپور، سعید شاه محمدی، ذبیح الله پیروزی جدی، افشین صادقی، مرتضی رجبی، سعید قائدرحمت (مهربد)، عباس جوادی دوست به اتهام شرکت در تجمع بدون مجوز هم اکنون در بازداشت بسر می برند. این افراد در رابطه با تجمع و مراسمی غیردولتی که گفته می شود جهت تجلیل و ادای احترام به قربانیان جنگ در گورستان بهشت زهرا در جنوب تهران ترتیب یافته بود از اول آذرماه سالجاری دستگیر و تاکنون در بازداشتگاه های امنیتی تحت بازجویی بوده و هم اکنون در انتظار دادگاهی در زندان بسر می برند.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
پزشک متخصص قلب: کبودوند فوراً به خارج از زندان و مرخصی استعلاجی اعزام شود 10/6/1389
اطلاعیه مطبوعاتی
سرانجام پس از 18 روز از زمان دومین حمله قلبی محمدصدیق کبودوند، پزشک متخصص قلب و عروق به زندان اوین مراجعه کرد و پس از معاینه اولیه نارسائی قلبی ایشان را مورد تایید قرار داد.
پزشک مذبور با تهیه گزارشی از وضعیت نارسائی قلبی و تشخیص خود، از مقام قضائی درخواست اعزام فوری به خارج از زندان و مرخصی استعلاجی نمود.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
وزارت اطلاعات و دادستانی با معالجه و درمان کبودوند مخالفت کردند 10/6/1389
وزارت اطلاعات و معاونت امنیت دادستانی انقلاب با درخواست محمد صدیق کبودوندجهت مرخصی استعلاجی ویا اعزام به مراکز درمانی جهت معالجه و درمان ،که قرار بود روز دوشنبه مورد بررسی و موافقت مقامات زندان و قضایی قرار گیرد، مخالفت کردند.

بر اساس خبر دریافتی از زندان اوین روز دوشنبه 9 دیماه جلسه شورای زندان در خصوص وضعیت زندانیان دادگاه انقلاب با حضور نمایندگان این دادگاه برگزار شد دراین جلسه علیرغم وعده های قبلی ،درخواست آقای کبودوند جهت معالجه ودرمان رد شد و نماینده دادگاه انقلاب تصریح نمود که موضوع در خواست مرخصی استعلاجی و یا اعزام به بیمارستان کبودوند از سوی وزارت اطلاعات و معاونت امنیت دادگاه انقلاب رد شده و مراجع مذکور با معالجه و درمان ایشان در خارج از زندان مخالفت کردند .

شایان ذکر است زندانیان سیاس
بیشتر

  بیانیه عمومی
ریس سازمان حقوق بشر کردستان 10/6/1389
دبیرخانه سازمان حقوق بشر کردستان

در پی حادثه خونین سیستان و بلوچستان ،محمد صدیق کبودوند ریس زندانی این سازمان با صدور بیانیه ای و ارسال آن به بیرون زندان اقدامات خشونت آمیز را غیر قابل قبول ،مبادرت به انجام اعمال تروریستی را غیر قابل توجیه و مردود و کشتار انسانها را به مثابه اعمالی غیر انسانی محکوم قلمداد و اعلام نمود.

متن بیانیه به قرار ذیل است.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
مواضع سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از سوی سخنگوی آن اعلام میگردد. 10/6/1389
اخیرا بیانیه های در حمایت و دعوت از شهروندان کرد ایرانی مبنی بر اعتصاب عمومی منتشر شده است که نام سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نیز به عنوان یکی از جریان های حمایتی این اعتصاب در برخی از این بیانیه ها درج شده است.
به اطلاع مردم شریف کرد میرساند که مواضع و اعلام برنامه های سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان فقط از طریق سخنگوی این سازمان جناب آقای اجلال قوامی و مرکزاطلاع رسانی انسانیت وابسته به سازمان اعلام میشود و هرگونه اظهار نظری غیر از مراجع فوق فاقد و جاهت قانونی بوده و سازمان مسولیت آن را نمی پذیرد.
در عین حال این سازمان اعتراضات مدنی و آرام را حق مردم میداند.

یکشنبه 31 خرداد1388
دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
بیشتر

  رهنمودها
رهنمود گزارشگري 10/6/1389
گزارشگران حقوق بشر سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، براساس اساسنامه سازمان و ميثاق گزارشگران عهد بسته اند از حقوق بشر دفاع کنند. گزارشگران متعهد شده اند هرگونه تعرض به حقوق اساسي و آزاديهاي بنيادي مردم از سوي هر کس يا کساني با هر مقام و موقعيتي که باشد افشا کنند. ذيلا" خلاصه موضوعات مورد گزارش، چگونگي تهيه گزارش و نحوه ارائه آن، بيان شده است.
بیشتر

  بیانیه عمومی
دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را فک پلمپ کنید 10/6/1389
متأسفانه طی روزهای اخير هم‌زمان با مراسم بزرگداشت شصتمين سال‌روز تصويب اعلاميه‌ی جهانی حقوق بشر كه قرار بود روز شنبه اول دی ماه در دفتر كانون مدافعان حقوق بشر برگزار گردد مأموران انتظامی و امنيتی ضمن ممانعت از برپايی اين مراسم اقدام به پلمپ دفتر اين تشكل حقوق بشری نمودند.
اين اقدام در حالی صورت گرفت كه هيچ حكم قضايی مبنی بر پلمپ دفتر كانون به مسئولان اين تشكل ارائه نگرديد و حتی اقدامات قانونی لازم در پلمپ يك محل از جمله صورت برداری از اسباب و اسناد موجود در دفتر نيز انجام نشده است. اين موردی ا‌ست كه روابط عمومی كانون مدافعان حقوق بشر در دومين اطلاعبه خود پس از پلمپ دفتر نسبت به آن هشدار داده است.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
کبودوند، مدافع سرشناس حقوق بشر در اعتراض به شکنجه خود اعتصاب غذا می‌کند 10/6/1389
محمدصدیق کبودوند که طی هفته گذشته برای دومین بار در زندان دچار نارسایی قلبی و عروقی شده بود هم ‌اکنون نیز به دلیل عفونت شدید کلیه و کبد و ریه به طور شکنجه‌آمیزی در حال دست و پنجه نرم کردن است؛ این وضعیت وی با سهل ‌انگاری و اهمال و بی‌توجهی مسئولان قضایی و زندان مواجه شده است. گفته می‌شود در پرونده درمانگاه ایشان مراجعه هر روزه به درمانگاه ثبت شده است اما تاکنون معاینه دقیقی به عمل نیامده است.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
آخرین خبر از وضعیت کبودوند 10/6/1389
اطلاعیه مطبوعاتی
براساس آخرین خبر دریافت شده از زندان اوین پزشکان زندان طی دو روز اخیر آقای کبودوند را طبق همان روال معمول در درمانگاه زندان مورد معاینه قرار داده و براساس نوار قلب و غیره وضعیت وی را در حال حاضر عادی اعلام کرده اما تاکید کردند در صورت تکرار نارسائی قلبی در هر ساعت و زمان و مکانی که باشد باید سریعاً به مرکز درمانی اعزام شود و در عین حال سونوگرافی و ام آر آی و آزمایشات پزشکی دیگر را برای وی در نظر گرفتند و بناست به زودی اقدامات پزشکی آغاز شود.
بیشتر

  نامه سرگشاده
بخشی از مکاتبات کبودوند با مقامات قضایی و مسئولان زندان 10/6/1389
نمونه‌های مکاتبات کبودوند با مقامات قضایی و مسئولان زندان آنچه در پی می‌آید نمونه‌های از مکاتبات روزهای اخیر کبودوند رئیس زندانی و بیمار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و مقامات قضایی، دادستانی معاونت امنیت دادگاه انقلاب و رئیس زندان اوین است. صداقت، رئیس بازداشتگاه زندان اوین عصر روز یکشنبه 2 دی‌ماه در واکنش به بخشی از نامه اخیر آقای کبودوند اطلاعیه‌ای به شماره 78448/د برای زندانیان صادر کرده که بسیار جای تامل و تاسف است در این دستوریه نه تنها برنامه صبحگاهی متوقف نشده و یا کاهش نیافته بلکه به ساعت 5بامداد افزایش یافته و علاوه بر این زندانیان تهدید به محرومیت از ملاقات و مرخصی شده‌اند.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
کبودوند دوباره دچار حمله قلبی شد 10/6/1389
براساس آخرین اطلاعات دریافتی در ساعات بامدادی نیمه شب چهارشنبه محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان برای بار دوم ظرف 7 ماه گذشته در بند 8 زندان اوین دچار حمله قلبی شد. این واقعه در حالی روی داده که دیگر زندانیان در خواب بودند.

اگرچه حمله قلبی اخیر نیز بدون عوارض بوده ودفع شده اما سازمان حقوق‌بشر کردستان نمی‌تواند نگرانی خود را از تکرار مجدد آن برای رئیس زندانی خود پنهان بدارد. لذا مسئولیت هرگونه عواقب سوء و احتمال اتفاقات ناگوار را متوجه دادستانی انقلاب، دادگاه انقلاب و وزارت اطلاعات می‌داند.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
معرفی سخنگوی مطبوعاتی و اطلاع رسانی 10/6/1389
ریس سازمان حقوق بشر کردستان آقای محمد صدیق کبودوند ،اجلال قوامی عضو ارشد سازمان رابه عنوان سخنگوی مطبوعاتی و اطلاع رسانی معرفی نمود.

متن معرفی نامه به قرار ذیل است:

((جناب آقای اجلال قوامی بدینوسیله جنابعالی به عنوان سخنگوی مطبوعاتی و اطلاع رسانی سازمان حقوق بشر کردستان انتخاب مشوید،شایسته است در اجرای وظیفه محوله مطابق اساسنامه و اصول ومعیارهای پذیرفته شده سازمان ،اقدام و اعلام نمایید))

با توجه به نامه آقای کبودوند مسولیت سخنگوی مطبوعاتی و اطلاع رسانی سازمان از اول آذر ماه 1387 تا اطلاع ثانوی به عهده آقای اجلال قوامی گذاشته شده است و این دبیرخانه با صدور این اطلاعیه مسولیت جدید ایشان را اعلام می نماید.تهران/اول آذرماه 1387

دبیرخانه سازمان حقوق بشر کردستان
بیشتر

  بیانیه عمومی
درخواست لغو حکم اعدام جوان کرد 10/6/1389
شنبه 2 آذر 1387- سازمان حقوق بشر کردستان امروز طی بیانیه ای از مسئولان قضایی جمهوری اسلامی خواست تا حکم اعدام " فصیح یاسمنی"یک جوان 27 ساله کرد را لغو نمایند و سلامتی وی را تضمین کنند.
شعبه اول دادگاه انقلاب خوی یک جوان 27 ساله بنام "فصیح یاسمنی" را به اتهام "محاربه" از طریق"همکاری و عضویت در یکی از احزاب کرد" به اعدام محکوم کرد.
فصیح یاسمنی به همراه "حسین یاسمنی"پدر 65 ساله اش،هفت ماه پیش در روستای "هندوانه" از توابع شهر خوی –در استان آذربایجان غربی- توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و اخیرا دادگاه انقلاب خوی برای "فصیح یاسمنی" حکم اعدام صادر کرده و پدر وی را هم به دو سال حبس محکوم کرده است.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
درخواست بازنگری در حکم یاسر گلی 10/6/1389
چهارشنبه 29 آبان 1387 - سازمان حقوق بشر کردستان امروز در بیانیه ای از آیت الله شاهرودی خواست تا در حکم سنگین 15 سال حبس در تبعید برای یاسر گلی بازنگری نماید.

شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج اخیرا یاسر گلی فعال دانشجویی کرد را به اتهام "محاربه" به حبس سنگین 15 سال و نیز تبعید به زندان بافت کرمان محکوم کرده است.این در حالی است که یاسر گلی بیش از 13 ماه است که در بازداشت بسر می برد و از این میان چندین ماه را در سلول انفرادی بسر برده است.

یاسر گلی نخستین دبیر اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد و از دانشجویان ستاره دار بوده و با برخی از نهادهای مدنی در استان کردستان همکاری داشته است.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
توضیحات کبودوند در مورد حکم محکومیتش 10/6/1389
محمدصدیق کبودوند جز فراخواندن دولت و حکومت جمهوری اسلامی به احترام حقوق بشر و جز دعوت از مردم به شناخت حقوق خود و احترام به حقوق دیگران هیچ‌گونه جرمی مرتکب نشده‌ام. من در نهاد «اتحاد برای دموکراسی» تلاشم متقاعد کردن دوستان بر تمرکز هرچه بیشتر بر حقوق بشر بود و در «پیام مردم» مردم را به شناخت حقوق خود و حکومت را به شناسایی و احترام به حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق مردم کرد دعوت کردم. سازمان حقوق بشر کردستان نیز احترام به حقوق مردم کردستان و ایران را طبق روح منشور ملل متحد و منشور حقوق بشر خواستار شدم.
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
متن کامل حکم محکومیت کبودوند 10/6/1389
آقای کبودوند یک فعال مدنی،‌یک روزنامه‌نگار، یک کوشنده حقوق بشر، یک دموکرات و انساندوستی به تمام معناست که شایسته است از وی به بنیانگذار حقوق بشر کردستان، پدر حقوق بشر کردستان و وجدان بیدار کردستان یاد شود. او در تمام طول عمرش به هیچ حزب، گروه سیاسی چه مخالف حکومت و چه موافق حکومت نپیوسته و هیچ‌گونه ارتباط و همکاری با هیچ طیف و جریان سیاسی نداشته و ایشان هیچ گاه به هیچ نهاد و ارگان حکومتی و مجموعه‌های پیرامونی آن نیز وارد نشده است. تمامی فعالیت‌های مدنی، مطبوعاتی و حقوق بشری ایشان صادقانه و شرافتمدانه به طور مستقل و فارغ از هرگونه گرایش سیاسی بوده است
بیشتر

  بیانیه عمومی
اعتراض به تداوم بازداشت نگين شيخ الاسلامی 10/6/1389نگين شيخ الاسلامی، فعال حقوق زنان، پس از گذشت 25 روز از بازداشت همچنان در بند 209 زندان اوين به سر می‌برد و با این وجود هنوز شعبه بازپرسی وی تعیین نشده است.این در حالی است که وکلای خانم شیخ الاسلامی تاکنون اجازه ملاقات با وی و تنظیم وکالت نامه را نیافته اند
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
ده و نیم سال زندان برای وجدان بیدار کردستان 10/6/1389

دبیرخانه سازمان  حقوق بشر کردستان


 


اطلاعیه مطبوعاتی


 


ده و نیم  سال زندان برای وجدان بیدار کردستان


 


دادگاه تجدیدنظر انقلاب اسلامی تهران، سرانجام با تائید رای شعبه 15 دادگاه انقلاب محکومیت ده سال حبس بنیانگذار حقوق بشر کردستان را قطعی نمود. آقای محمدصدیق کبودوند موسس سازمان حقوق بشر کردستان، مدیر مسئول و سردبیر هفته‌ نامه «پیام مردم» در اوایل تابستان سال گذشته دستگیر، و به اتهام تشکیل جمعیت مدافع حقوق بشر و دعوت از جمهوری اسلامی به پایبندی به تعهدات حقوق بشری و دفاع از حقوق بشر و افشای موارد نقض آن در گفتگو با رسانه‌های عمومی، به یازده سال حبس توأم با شکنجه محکوم گردید. با احتساب حبس اتهام مطبوعاتی رئیس سازمان حقوق بشر کردستان میزان محکومیت قطعیت یافته ایشان در حال حاضر ده و نیم سال است. گفته می‌شود با توجه به اینکه میزان حبس آقای کبودوند بیش از ده سال است در هیچ مرجعی قابل تجدیدنظر نمی‌باشد. علاوه بر این پرونده‌هایی با اتهام‌ تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام برای ادامه فشار بر وی در جریان است.


دبیرخانه سازمان حقوق بشر کردستان درنظر دارد پیرو این اطلاعیه متن کامل حکم دادگاه را جهت قضاوت وجدان ‌عمومی و بررسی حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر منتشر نماید.


سازمان حقوق بشر کردستان همچون خود آقای کبودوند و خانواده ایشان انتظاری بیش از این از دستگاه‌های امنیتی و قضایی نداشتند اما از سازمان‌ها و نهادها و مجامع و محافل حقوق بشر انتظار دارد که موقعیت آقای کبودوند را به عنوان بزرگترین زندانی وجدانی در ایران و خاورمیانه و بعنوان مدافع حقوق بشر زندانی با بالاترین میزان محکومیت حبس در جهان، برای وجدان عمومی جهانیان افشا نماید و علاوه بر این امید است که حکومت جمهوری اسلامی بعنوان بزرگترین ناقض حقوق مدافعان حقوق بشر در جهان شناخته شود.


یادآور می‌گردد آقای کبودوند طی 16 ماه گذشته تنها یک بار با خانواده و فرزندانش ملاقات دیداری داشته و در حال حاضر برغم بیماری و تشدید آن ممنوع الملاقات شده و هم اکنون در وضعیت نگران‌کننده تحمل حبس می‌نماید.


 


تهران: 4 آبان 1387/25 اکتبر 2008


«انسانیت» مرکز مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی سازمان حقوق بشر کردستان

بیشتر

  اساسنامه
اساسنامه سازمان حقوق بشر کردستان 10/6/1389

 


ديباچه


از آنجا که در جوامع استبداد زده خاورميانه، مردمان به تبع استبداد زدگي، ناآگاهي و عدم شناخت حقوق خويش، ناچار به گذران زندگي با رفتاري رعيت گونه و همراه با اطاعت محض از حاکمان بوده اند،


از آنجا که در کشورهاي خاورميانه، فرمانروايان حقوق مردمان را در دايره محدود حاکميت سياسي خويش تعريف کرده و مانع از ايجاد بستري مناسب براي پذيرش هنجارهاي حقوق بشري شده اند،


از آنجا که رسانه ها و دستگاههاي حکومتي به تنظيم رفتار خلقها در هماهنگي با تمايل و خواست و منافع حاکمان سياسي پرداخته و به تبع آن ذهن و انديشه مردم را از موضع خشنودي و وفاداري به حاکمان شکل داده اند،


با اذعان به اينکه در غياب دموکراسي، حقوق بشر و اساسي ترين و بنيادي ترين حقوق و آزاديهاي انساني در کردستان، در ايران و در خاورميانه همواره نقض، تحقير و پايمال گرديده است،


با اذعان به اينکه در فقدان جامعه مدني، مطالبه حقوق مدني، سياسي، فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و شهروندي همواره از دشواريهاي زندگي مردمان، خلقها و ملتهاي کردستاني، ايراني و خاورميانه اي بوده است،


با توجه به اينکه فروپاشي و نابودي عامدانه هويت و حيات فرهنگي ملت هاي تحت ستم، به مثابه جنايتي در حقوق بشريت، همواره موجوديت اين ملتها را تهديد مي کند،


با اذعان به اينکه نابودي هويت ملتها در نهايت منجر به سلب امنيت، آزادي، سلامت و حق زندگي افراد متعلق به مليت ها مي گردد،


با توجه به اينکه اصل عدم تبعيض، اصل تساوي حقوق و اصل همزيستي مسالت آميز در روابط داوطلبانه و مناسبات ميان ملل، و حق خودمختاري و حق تعيين سرنوشت ملتها همچنان ناديده گرفته مي شود،


بنا براين سازمان  حقوق بشر کردستان تاسيس مي شود تا براي شناخت، آموزش، آگاهي بخشي و تقاضا براي تضمين و تامين حقوق بشر، دموکراسي و جامعه مدني و دفاع از آن، و رعايت و احترام به حقوق ملت کرد و ملت هاي ايراني تلاش کند.

بیشتر

  اعلام موجودیت
اعلام موجودیت و برنامه موقت 10/6/1389

اعلام موجودیت و برنامه موقت


سازمان حقوق بشر کردستان 


بند1. سازمان حقوق بشرکردستان یک نهاد مستقل غیرسیاسی وغیرآیین گرا است که در20 فروردین ماه   1384 درمناطق کردنشین ایران تشکیل شده است .


بند2. منشورسازمان حقوق بشرکردستان اعلامیه جهانی حقوق بشرمی باشد وهدف این سازمان عبارت است  از تلاش برای  رعایت بدون قید وشرط  تمامی حقوق انسانی و آزادی های اساسی تصریح شده  دراعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقهای بین المللی حقوق مدنی و سیاسی  و حقوق اجتماعی، اقتصادی  و فرهنگی و مفاد کنوانسیونها و پروتکلهای الحاقی ذیربط  و بطور کلی دفاع  از حقوق  و آزادیهای اساسی مردم  کردستان ایران است.


بند3. شیوه ومنش سازمان حقوق بشر کردستان برای تحقق اهداف خود، مبتنی است بر ترویج وتقویت فرهنگ حقوق بشر، تبلیغ برنامه های انسانی و رعایت این حقوق، افشای پیگیرانه موارد نقض حقوق بشر و آزادی های اساسی و انجام بررسی ها و پی جویی های لازم دراین خصوص و تهیه گزارشهای مربوط  و ارجاع آن به مراجع و مراکز ذی صلاح درداخل کشور و درصورت لزوم ارجاع  به مراجع بین المللی  و نیزهمکاری با نهاد ها و مراجع و محافل مدافع حقوق بشری درایران و منطقه و جهان.


بند4. سازمان حقوق بشر کردستان کلیه فعالیتهای خود درعرصه های گوناگون را به شکل کاملا علنی انجام می دهد. این سازمان فعالیت خود را درداخل کشور و بویژه درمناطق کردنشین گسترش و تداوم می بخشد.


بند5. سازمان حقوق بشر کردستان درروند فعالیتهای خود  با تاکید برحفظ ارزش و کرامت انسانی به عنوان اصلی اساسی، برای تامین آن و حقوق  و آزادی های اساسی مردم درچارچوب برنامه های خود ازامکانات نهادها و مجامع رسما غیر دولتی مدافع حقوق بشر و نیز امکانات تبلیغی- خبری مطبوعات و رسانه های گروهی کشوری و بین المللی بهره می گیرد.


بند6.همه افراد صرفنظرازاعتقادات فلسفی، ایدئولوژیکی، مذهبی و یا غیرمذهبی، تعلقات وعلایق و موقعیتهای اجتماعی خود می توانند درسازمان حقوق بشر کردستان عضو شوند، به شرط انکه منشورسازمان را بپذیرند و برای تحقق آن به  رهنمودهای این سازمان عمل نمایند.


تبصره-1. افرادی که عضو گروه، نهاد، و یا ارگانی باشند که به هرعنوان و نحوی مرتکب خشونت واعمال ضد حقوق بشری شده باشد و نیزافراد وابسته به جریانهای ضد مردمی نمی توانند عضو سازمان شوند.


تبصره-2. شرایط ونحوه پذیرش عضویت توسط کمیته ای که دراین رابطه ایجاد خواهد شد، اعلام وانجام می گیرد .


بند7. ازآغاز تاسیس سازمان حقوق بشر کردستان تا زمان تشکیل مجمع عمومی، این برنامه موقت بصورت آزمایشی اجرا می شود و سپس در مجمع عموی سازمان با مشارکت مستقیم کلیه اعضا، برنامه واساسنامه اصلی تدوین و تصویب خواهد شد.


بند8. مجمع عمومی سازمان حقوق بشر کردستان با شرکت کلیه اعضای سازمان دراول اردیبهشت ماه      1385درمنطقه کردستان تشکیل خواهد شد. وظایف مجمع عمومی عبارت است از بررسی عملکرد سازمان درفاصله یک سال، رسیدگی به انتقادات و گزارشات اعضا، اصلاح  و تغییر و تکمیل برنامه موقت آزمایشی و تدوین  و تصویب  برنامه واساسنامه و انتخاب دبیر و اعضای شورای مرکزی و کمیسیون بازرسی و تعیین خط مشی سازمان برای آینده .


بند9. سازمان حقوق بشر کردستان از طریق کمک های  مادی ومالی مردم وعلاقه مندان و حق عضویت آزادانه اعضای سازمان تامین مالی خواهد شد.


بند10. با توجه به شرایط مشخص و وضعیت حساس کنونی کردستان ایران سازمان حقوق بشر کردستان تا زمان برگزاری مجمع عمومی خود دراردیبهشت ماه 1385آقای محمد صدیق کبودوند را بعنوان دبیر معرفی مینماید. سازمان به آقای محمد صدیق کبودوند ماموریت می دهد تا درجهت انجام برنامه سازمان حقوق بشر کردستان به اجرای وظایف زیر عمل نماید.


1-10. شناساندن سازمان به مجامع و نهادهای کشوری، منطقه ای و بین المللی مدافع حقوق بشر وایجاد ارتباطات لازم با نهادهای مذکور.


2-10. شناساندن سازمان به افراد، شخصیتها، سازمانها، احزاب  وتشکلات سیاسی، اجتماعی و جامعه مطبوعاتی و فرهنگی کشور و جهان.


3-10. ایجاد کمیته ای برای تعیین شرایط ونحوه پذیرش اعضا.


4-10. ایجاد چارچوب ساختارارگانیک متناسب با شرایط کنونی سازمان.


5-10. ایجاد کمیته های ضروری برای انجام وظایف اجرایی برنامه های سازمان.  


6-10. ایجاد دفاتر وشعبات ضروری محلی در جهت تسهیل فعالیت علاقه مندان.


7-10. دریافت کمکهای مالی و مادی از مردم و نهادهای  مدافع حقوق بشر.


8-10. انتشار اطلاعیه ها وبیانیه های لازم در موارد ضروری .


9-10. برگزاری مجمع عمومی سازمان درموعد مقرر.


 


سازمان حقوق بشر کردستان


 


تهران: 20 فروردین1384/9 آوریل2005

بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
پایگاهاطلاع رسانی انسانیت مجددا راه اندازی شد 10/6/1389    


اطلاعیه مطبوعاتی


 


پایگاه اطلاع رسانی انسانیت مجددا راه اندازی شد


 


اطلاعیه


 


پایگاه  اطلاع رسانی انسا نیت متعلق به سازمان حقو ق بشر کردستان پس از وقفه دوماهه مجددا راه اندازی شد.این پایگاه که در حال حاضر به طور آزمایشی راه اندازی شده طی روزهای آتی تکمیل و فعالیتهای جاری را آغاز خواهد کرد . پایگاه انسانیت به دبیرخانه سازمان، مرکز دیده بانان،  گزارشگران ، وبسایت محمد صدیق کبودوند،مجله حقوق بشر و مرکز آموزش سازمان حقوق بشرکردستان  سرویس ارائه خواهد داد.


 


لطفا در صورت امکان آدرس این پایگاه را لینک ویا به علاقمندان اطلاع دهید .


 


 


 


www.insann.net


 


«انسانیت» مرکز مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی سازمان حقوق بشر کردستان


 


 


تهران: 4 آبان 1387/25 اکتبر 2008بیشتر


آرشیو ماهیانه:

آذر1387  -  دی1387  -  بهمن1387  -  اسفند1387  -  

فروردین1388  -  اردیبهشت1388  -  خرداد1388  -  تیر1388  -  

مرداد1388  -  شهریور1388  -  مهر1388  -  اسفند1388  -  

فروردین1389  -  شهریور1389  -  مهر1389  -  آبان1389  -  

آذر1389  -  دی1389  -  بهمن1389  -  اسفند1389  -  

فروردین1390  -  اردیبهشت1390  -  خرداد1390  -  تیر1390  -  

مرداد1390  -  شهریور1390  -  مهر1390  -  آبان1390  -  

آذر1390  -  دی1390  -  بهمن1390  -  فروردین1391  -  

اردیبهشت1391  -  خرداد1391  -  تیر1391  -  مرداد1391  -  

شهریور1391  -  آبان1391  -  آذر1391  -  دی1391  -  

بهمن1391  -  اسفند1391  -  فروردین1392  -  اردیبهشت1392  -  

خرداد1392  -  تیر1392  -  مرداد1392  -  شهریور1392  -  

مهر1392  -  آبان1392  -  آذر1392  -  دی1392  -  

بهمن1392  -  اسفند1392  -  فروردین1393  -  اردیبهشت1393  -  

خرداد1393  -  تیر1393  -  مرداد1393  -  شهریور1393  -  

مهر1393  -  آبان1393  -  آذر1393  -  دی1393  -  

بهمن1393  -  اسفند1393  -  فروردین1394  -  اردیبهشت1394  -  

خرداد1394  -  تیر1394  -  مرداد1394  -  مهر1394  -  

آبان1394  -  آذر1394  -  دی1394  -  بهمن1394  -  

اسفند1394  -  فروردین1395  -  اردیبهشت1395  -  خرداد1395  -  

تیر1395  -  مرداد1395  -  آبان1395  -  آذر1395  -  

دی1395  -  فروردین1396  -  اردیبهشت1396  -  خرداد1396  -  

تیر1396  -  مرداد1396  -  شهریور1396  -  مهر1396  -  

آبان1396  -  دی1396  -  بهمن1396  -  اسفند1396  -  

فروردین1397  -  اردیبهشت1397  -  تیر1397  -  مرداد1397  -  

شهریور1397  -  مهر1397  -  آبان1397  -  آذر1397  -  

دی1397  -  اسفند1397  -  

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com