مناسبتنامه
اعلام عزای عمومی و تسلیت به مردم کردستان 20/4/1397
بیشتر

  مناسبتنامه
دولت جمهوری اسلامی ایران به نقض حقوق اقتصادی و اجتماعی مردم، پایان دهد 10/2/1397
بیشتر

  مناسبتنامه
اعدام قاضی محمد، به دارآویختن حقوق بشر در کُردستان بود 9/1/1397
بیشتر

  مناسبتنامه
به فعالیت‌های حقوق بشری ادامه میدهیم 19/1/1396
به فعالیت‌های حقوق بشری ادامه میدهیم

سیزدهمین سالروز تشکیل سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

«سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان» در بيستم فروردين۱۳۸۴ (نهم آوريل ۲۰۰۵) با هدف کوشش برای تحقق حقوق و آزادی‌های تصریح شده در اعلامیه جهانی حقوق‌بشر،دیده‌بانی و پاسداری از حقوق بشر،آموزش و ترویج حقوق‌بشر و دموکراسی،توسعه روابط و مناسبات دوستانه در میان ملت‌ها و اقوام تاسیس شد.
بیشتر

  مناسبتنامه
تبریک نوروز و آغاز سال نو 28/12/1394
بیشتر

  مناسبتنامه
حقوق رسمیت یافته جهانی زنان تضمين و تامين شود 17/12/1394
بیشتر

  مناسبتنامه
كبودوند:سازمان ما نهادي كاملا قانوني است 20/1/1393
بیشتر

  مناسبتنامه
ما از حقوق بشر در ایران همچنان دفاع می کنیم 19/1/1393
ما از حقوق بشر در ایران همچنان دفاع می کنیم

نهم آوریل، برابر است با دهمين سالروز تاسیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در حالی که رييس و بنیانگذار آن آقای محمدصدیق کبودوند در زندان هشتمین سال از ١١ سال حبس تحمیلی بر خود را تحمل خواهد کرد. این سازمان در کردستان پا به عرصه وجود نهاده است، سرزمینی انباشته از ظلم و بیدادگری و لگدمالی سیستماتیک حقوق بشر، با مین های امنیتی و تله های انفجاری اتهام زنی، تله ها و مین هایی که برخورد هر تیکه از آن به هر فعال کرد ولو حقوق بشری موجبات محکومیت وی و حبس و زندان بلندمدت و حتی اعدام را فراهم می آورد. در این سرزمین امنیتی اوضاع و احوال و شرایط سیاسی به واسطه موضوعی به نام مسئله حقوق مردم کرد آنچنان خاص و فوق العاده از سوی دولت تعریف شده که هیچ نهاد و گروه حقوق بشری نمی تواند از حقوق انسانی مردمان آن حمایت و دفاع کند مگر با تحمل هزینه های سنگین، تا جایی که اگر سازمان های بین المللی حتی خود سازمان ملل هم وارد موضوع حقوق بشر در کردستان شود بی هیچ تردیدی متهم به حمایت از تجزیه طلبی و دفاع از جدایی خواهد شد.با چنین شرایط و در چنین محیط و فضایی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و مسئولان آن با به جان خریدن تمامی خطرات موجود،دفاع از حقوق ساکنان کردستان را در حکم یک مسئولیت انسانی برعهده گرفته اند و امروز این سازمان تجربه ٩سال پایداری و ایستادگی در برابر فشار و آزار و تهدید و سرکوبگري در سخت ترین شرایط با دفاع منصفانه و خالصانه از حقوق و آزادی هاي اعلامی در اسناد بین المللی حقوق بشر را در بحرانی ترین وضعیت ها و در امنیتی ترین اقلیم ایران در کارنامه خود ثبت کرده است.
سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان همچنان امیدوار به پشت سر نهادن موانع و دشواری های پیش رو است و در دهمین سال عمر خود با انرژی و توان بیشتر و با برنامه های منظم ، مصمم به حمایت و دفاع جامع تر و هدفمند از حقوق بشر و حقوق مردم کرد و ایران و کمک به شناسایی و رعایت و احترام به آن است.در این رابطه هیات اجرایی سازمان در نظر دارد با بازنگری در برنامه ها و انجام تغییرات ضروری و فعال سازی واحدهای راکد و نوسازی پایگاه ها و سایت های مجازی و راه اندازی شعبه و دفتر خارج از کشور دور تازه ای از فعالیت ها را آغاز کند. اين سازمان همچنین برنامه هایی برای دعوت از نمایندگان مجامع حقوق بشری از جمله دعوت از آقای احمد شهید گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بازدید از کمپ ها و سکونتگاه های آواره های کرد ايراني و گفتگو با زندانیان و آسیب دیدگان و تبعیدشدگان کردحداقل در اقلیم کردستان را در نظر دارد. بدیهی است اقدامات و پیگیری های این سازمان در موعد مقرر اعلام خواهد شد. در پایان سالروز تاسيس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان را به اعضای این سازمان و مردم ایران و کردستان تبریک گفته و آزادی هرچه سریعتر آقای محمدصدیق کبودوند و همه زندانیان سیاسی و مدنی را آرزومندم.

هشتم آوريل ٢٠١٤

اميد بيگي زاده

مسئول هیات اجرایی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستانبیشتر

  مناسبتنامه
پیام تبریک نوروزی کبودوند 29/12/1392
پیام تبریک نوروزی کبودوند
نوروز آغاز سال تازه، فصل تجدید حیات طبیعت و شکوفه شدن گل و سنبل را به مردم ایران، مردم کردستان و همه مردمانی که آیین نوروز را جشن می گیرند شادباش گفته و با آرزوی شادی همیشگی و بهار جاودانه برای همگان، امید است سال جدید آغازی باشد در رویش نوین اندیشه آزادی، اندیشیدن به رهایی و آزادانه زیستن و رشد آزادی خواهی، دموکراسی طلبی، صلح خواهی و احترام به کرامت انسان و انسانیت و رعایت حقوق بشر برای تمام انسان ها بویژه برای مردمان تحت ستم و انقیاد.
با تبریک مجدد نوروز و آغاز سال نو
محمدصدیق کبودوند
رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
تهران زندان اوین
29 اسفند 1392
بیشتر

  مناسبتنامه
فاجعه آفرینان جنایت حلبچه و شرکای آنها هرگز تبرئه نمی شوند 24/12/1392
فاجعه آفرینان جنایت حلبچه و شرکای آنها هرگز تبرئه نمی شوند!

طي سالیان گذشته ده هاعملیات سرکوبگرانه و تجاوزکارانه برعلیه مردان ،زنان بی دفاع و کودکان بیگناه ملت كرد صورت گرفته که موارد و مصادیق فراوانی از نوع دردناکترین جنایات از جمله نسل کشی، جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی در آنها قابل ردیابی و شناسایی است، جنایاتی که سران و رهبران حکومت ها و دولت های حاکم بر بخش های مختلف مناطق کردنشین، بویژه به هنگام مخاصمات دوره ای، مقطعی و ناحیه ای، داخلی و منطقه ای عمدتاً به قصد نابود کردن تمامی یا قسمتی از گروه ها و جوامع ملی- قومی ملت کرد مرتکب شده اند. تخریب و ویران سازی هزاران دهکده و روستا و سرکوب و قتل و کشتار هزاران زن و مرد و کودک به کرات و در مقاطع مختلف زمانی و مکانی در هر چهار بخش کردستان همانند قتل عام، نسل کشی و جنایات انکار ناپذیری که در دهه هشتاد میلادی در موکریان بویژه در قارنا و قالاتان و کاریزه اتفاق افتاد و یا کشتار و اخراج و آواره کردن صدها هزارنفری موسوم به انفال و سرانجام فاجعه هولناک بمباران شیمیایی حلبچه و کشتار هزاران زن و کودک و ساکنین بی دفاع این شهر در شانزدهم مارس ١٩٨٧از جمله جنایات اعمال شده علیه مردم بی دفاع و تحت ستم کرد و از فجایع فراموش ناشدنی و ثبت شده در تاریخ بشریت می باشد.

ما و مردم کرد بر این نظریم که در آفریدن جنایت و کشتار زنان و کودکان شهر حلبچه حکومت وقت حاکم بر عراق تنها نبوده و نه تنها آنهایی که زراتخانه شیمیایی در اختیار آن حکومت گذاشتند بلکه اشغالگران بیگانه ای که با تصرف آن شهر بی دفاع، مردم تحت ستم مضاعفش را در برابرجنایتکاران خشمگین و انتقامجو سپر قرار دادند به نوعی شریک در کشتار جمعی مردم آن شهر کردستانی هستند. آنها در قتل یکایک هزاران زن و کودکی که مظلومانه قربانی خشم و انتقام شدند شریک جرم محسوب می شوند و شراکتشان در آن جنایت هولناک غیرقابل انکار است. با این حال آنها که تاکنون درصدد برنیامدند تا حداقل برای جبران بخشی هرچند بسیار کوچک از جراحات وارده بر قلب و روان مردم کرد و تاریخ کردستان از ملت کرد عذرخواهی کنند باید بدانند که وجدان بیدار بشریت و وجدان جامعه هوشیار کرد هرگز آنها را تبرئه نمی کند و از جامعه بین المللی درخواست خواهند کرد تا برای پیشگیری از تکرار آنچه که در حلبچه رخ داد و یا هرگونه جنایتی برعلیه بشریت، متجاوزان به حقوق بشر و مرتکبین، معاونین، مباشرین و شرکای اینگونه جنایات را شناسایی و مورد پیگرد قرار داده و مجازات نماید.

تهران ،اسفند١٣٩٢/مارس ٢٠١٤

محمدصدیق کبودوند

رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
بیشتر

  مناسبتنامه
به آپارتاید زبانی پایان داده شود 1/12/1392
بیشتر

  مناسبتنامه
پیام کبودوند به مناسبت دوم بهمن :از حق خودمختاری و نظام فدرال حمایت کنید 30/10/1392
از حق خودمختاری و نظام فدرال حمایت کنید

پیام کبودوند به مناسبت دوم بهمن

سالگرد دوم بهمن، روز خودمختاری کردستان را به مردم کرد تبریک گفتە،اقدام زنده یاد «قاضی محمد» و یاران و همراهانش را در اعلام خودمختاری کردستان ایران در 22 ژانویه 1946 و تلاش آنها در جهت مشارکت دادن مردم کرد در تعیین سرنوشت خود در چارچوب ایرانی دموکراتیک و نیز مبارزه همه کسانی را که برای آزادی و احقاق حقوق انسانی مردم کرد از جان و مال و زندگی و هستی خود گذشته اند ارج می نهیم و با احترام از آنها یاد می کنیم.
دولت خودمختار کردستان در 68 سال پیش اگرچه بخش های اصلی و نواحی میانی و جنوبی کردستان را تحت حاکمیت نداشت و تنها یازده ماه دوام داشت، اما بنای آن دولت کوچک در چارچوب ایران و بر اصول دموکراتیک، جمهوریت، پلورالیسم، صلح و حقوق بشرنهاده شده بود. اهداف و برنامه هایش در آن روزگار و پیش از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر مبتنی بر اصول انسانی و در نوع خود کم‏نظیر، به هنگام و دموکراتیک بود و به همین علت ما امروز از روز دوم بهمن به عنوان نقطه عطف در مبارزه مدنی و سیاسی مردم کرد با رویکرد مسالمت جویانه و مبتنی بر شناخت متقابل حقوق اقوام و ملیت ها و جوامع ایرانی و همزیستی در چارچوب مرزهای کشور و احترام به آنها نام می بریم.
در این روز تاریخی حمایت دگرباره خود را از خواست مردم کرد برای خودمختاری در نظامی فدرال و امید و آزادی این مردم و دیگر مردمان و تمامی انسان هایی که برای رهایی از ستم و بیداد و برای نیل به آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی و حقوق بشر در حال مبارزه هستند ابراز می نماییم و امید و اطمینان داریم که مردم کرد و همه آنهایی که در معرض ستم، بی عدالتی و محروم از حقوق بنیادین و آزادی های انسانی خویش نگه داشته شده اند با اتکا به اراده و اتحاد و همبستگی آگاهانه و توان خود، از ستم، رنج و بی حقوقی آزاد،رستگار می شوند و به حقوق و آزادی و حاکمیت بر سرنوشت خویش دست خواهند یافت.

تهران، زندان اوین
محمدصدیق کبودوند
رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان


بیشتر

  مناسبتنامه
زندانیان سیاسی و مدنی آزاد شوند 18/9/1392
بیشتر

  مناسبتنامه
نامه محمد صدیق کبودوند به مناسبت برگزاری کنگره سالانه سازمان حقوق بشر کرد(اروپا) 12/8/1392
بیشتر

  مناسبتنامه
تسلیت به مردم کردستان 13/5/1392
تسلیت به مردم کردستان
شاعر بزرگ و نامدار کرد جناب آقای شیرکو بیکس(بی که س) امروز چشم از دنیا فروبست و مردم کرد را از موهبت وجودش محروم کرد.
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان با حزن و اندوه فراوان مرگ این شاعر فرهیخته را به ملت کرد تسلیت میگوید و صبر و تحمل مصیبت وارده را برای خانواده آن بزرگوار آرزومند است.
دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
یکشنبه 13 مردادماه 1392
چهارم اگوست2013

وصیت نامه شیرکو بیکس
راستش را بخواهید من نمیخواهم در هیچکدام از تپه ها و گورستان های مشهور این شهر به خاک سپرده شوم. اول به خاطر اینکه جای خالی نمانده و دوم برای اینکه من اصولا اینگونه جاهای شلوغ را دوست ندارم!.من میخواهم –اگر شهرداری شهرمان اجازه دهد- من را در جوار تندیس شهدای 1963 سلیمانی به خاک بسپارند.(فضای آنجا لذت بخش تر است و من نفسم نمی گیرد!)
من دوست دارم پس از مرگم هم همراه و همدم با مردم شهرم و صدای موسیقی و رقص و زیباییهای این پارک باشم.
میخواهم کتابخانه و دیوانهای اشعار و عکس هایم را در یک کافه تریا و باغچه ای کوچک نزدیک مزارم بگذارید تا پاتوقی شود برای شاعران و نویسندگان و دختران و پسران عاشق و همه آنها مهمان من باشند.
من دوست دارم از الان مانند یک رویا تمام این صحنه ها را در این پارک ببینم.
من می خواهم همزمان با صدای دلنواز ساز و آواز و مقام علی مردان و سرود " خدایا وطن را آباد کن"
در پرچم کردستان کفن شده و به خاک سپرده شوم
من میخواهم در مراسم خاکسپاری و تعذیه ام موسیقی نواخته شود و تابلوی هنرمندان شهرم بر روی مزارم گذاشته شود .
من میخواهم پس از مرگم جایزه ای ادبی سالانه ای به نام "بیکس" به زیباترین دیوان شعر داده شود و هزینه آن از آنچه به ارث می گذارم پرداخت شود


بیشتر

  مناسبتنامه
طرح مطالبات اقوام و ملیت ها محدود به انتخابات نشود 20/3/1392
بیشتر

  مناسبتنامه
تبریک سال نو توسط کبودوند 28/12/1391
کبودوند در جریان ملاقات با خانواده فرا رسیدن نوروز و آغاز سال نو و بهار طبیعت را به مردم کرد به مردمان ایران و جوامعی که نوروز را جشن می گیرند شادباش گفته و ابراز امیدواری کرده است سال نو آغازی باشد بر آزادی مردم ایران و مردم کرد از رنج و فقر و مصیبت و ترس، رهایی جامعه کرد از بی حقوقی وستم کاری ها، آزادی وجدانی و سیاسی از بند و رهایی آزادی و حقوق بشر از سرکوب
محمدصدیق کبودوند زندگی در صلح و رفاه، امنیت انسانی آزادی و حقوق بشر را برای جامعه کرد و مردم ایران و جامع بشری در سال نو آرزو کرده است.
بیشتر

  مناسبتنامه
دولت ها و جوامع برای تامین و تضمین حقوق زنان اقدام کنند. 16/12/1391
محمدصدیق کبودوند به مناسبت روز جهانی زنان پیامی کوتاه ارسال نموده که متن آن در پی می آید:

امروز در کشور ما و در دیگر کشورهای جهان زنان هم چنان با نابرابری های حقوقی روبرواند، تبعیضات گسترده ای علیه آنها روا داشته می شود، هنوز موانع فراوانی فراروی مشارکت آنها در زندگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی وجود دارد. هنوز زنان زیادی با فقر و تنگدستی در زمینه های دسترسی به امکانات بهداشتی، آموزشی و اشتغال مواجه اند و بسیاری از آنها با عدم امنیت مادی و جسمانی و روانی روبرو هستند. اینها و صدها مورد دیگر از بی حقوقی، تبعیض و نقض حقوق بشر دغدغه اصلی زنان و جوامع مدافع حقوق آنان است.
بیشتر

  مناسبتنامه
منع آموزش به زبان مادری نقض حقوق اساسی بشر است 15/12/1391
محمدصدیق کبودوند به مناسبت روز جهانی زبان مادری پیامی به شرح زیر ارسال داشت که با تاخیر دریافت گردید:
با اینکه اسناد حقوق بشری بر حق آموزش به زبان مادری و تضمین و تامین آن تاکید کرده است، اما متاسفانه امروز تعدادی از کشورها و برخی از دولت ها، حق آموزش به زبان مادری مردمان متعلق به اقوام و اقلیت های ملی- قومی و زنده نگه داشتن این حق که همانا حق حفظ هویت و فرهنگ آنهاست را به مثابه تهدیدی بزرگ و بالقوه برای وحدت سرزمین و امنیت و حاکمیت خود قلمداد و ارزیابی می نمایند. از این رو در عمل نه تنها از آموزش چنین زبان هایی جلوگیری می کنند، بلکه این دولت ها مجموعه ای از سیاست های آموزشی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی با هدف تخریب، تحدید، ممنوعیت حذف و نابودی و سرانجام سپردن زبان اقوام و ملت های غیرحاکم به موزه ها بکار گرفته اند، بطوری که هم اکنون زبان مادری دهها میلیون کرد، ترک، بلوچ، عرب و ترکمن در ایران و دهها میلیون کرد در خاورمیانه با چنین وضعیت و سرنوشتی مواجه شده است.
تردیدی نیست که اعمال اینگونه سیاست ها از سوی دولت ها در تضاد با حقوق بشر و نقض حقوق اساسی مردمان در اقلیت است. بنابراین از دولت ایران و دیگردولت های منطقه دارای اقلیت ملی- قومی و زبانی درخواست می شود به سیاست های نابودسازی زبان ها و فرهنگ ها پایان داده و شرایط لازم برای رسمیت بخشیدن به زبان اقوام و اقلیت های ملی- قومی و آموزش رسمی و قانونی این زبان ها را در مدارس و مراکز آموزشی و علمی فراهم نمایند. در همین راستا از مجامع جهانی مدافع زبان و فرهنگ اقوام و ملل و اقلیت ها و سازمان های مدنی و فرهنگی و حقوق بشری درخواست می گردد که از حق آموزش به زبان مادری و حق پاسداشت فرهنگ و هویت مردمان در اقلیت دفاع و پشتیبانی کنند.
تهران، زندان اوین : 2 اسفند1391/ 20 فوریه 2013
بیشتر

  مناسبتنامه
محمد صدیق کبودوند:دفاع از حقوق بشر زاویه دید گسترده ای می طلبد 20/9/1391


دفاع از حقوق بشر زاویه دید گسترده ای می طلبد

روز جهانی حقوق بشر فرا می رسد و به این مناسبت فعالان حقوق بشر و احتمالا هر گروه و جمعیتی به فراخور زاویه دید خود بیانیه هایی در رابطه نقض حقوق بشر صادر خواهند کرد. متاسفانه برخی از این بیانیه ها صرفا بیان کننده مواضع گروهی و جناحی برخی طیف های سیاسی اند، مشابه بیانیه ایی که اخیراً در زندان صادرشده است. در بیانیه مذکور گویا تمامی موارد نقض حقوق بشر ، مصائب و رنج های مردم محدود به دوره زمانی بعد از خردادماه 1388 است و بس. تاسف بارتر اینکه برخی دوستان آن سوی آبها نیز، نقض حقوق بشر درایران را تنها محدود به چندنفر از همکاران و همفکران خود محدود ساخته اند و این تمایز و تبعیض در دفاع از حقوق بشر بی شک خود نقض حقوق بشر است. بدون تردید اینگونه بیانیه ها و گزارش ها به هیچ وجه نمی توانند گویای رنج های عظیمی باشند که مردمان ایرانی، اقوام ساکن در ایران، زنان، جوانان، روشنفکران، کارگران و گروه های آسیب پذیر در طی سالیان متمادی متحمل گردیده اند. هیچ کس نمی تواند انکار کند که تمامی مردمان ایران طی سه دهه گذشته به نوعی حقوق و آزادی شان را از دست داده اند و یا دچار رنج و آزار و شکنجه و حبس شده اند و یا بازماندگانی از قربانیان اعدام ها، ترورها و کشتارهای جمعی و غیرجمعی اند و اگرچه شاید دیر شده، با این حال ضمن ابراز همدردی با آنها، تاسف و تاثر عمیق خود را برای تمامی رنج هایی که طی این سال ها کشیده اند بیان می دارم.

به باور من اعدام و ترور و سنگسار اگر قرار است محکوم شود، باید بدون استثناء برای همه مردمان ایرانی اعم از زن و مرد، مذهبی و غیرمذهبی، مسلمان و غیرمسلمان، شیعه و سنی، کارگر و غیرکارگر، روشنفکر و عامی، فارس و ترک، کرد و عرب، بلوچ و ترکمن، لر و گیلک و مازنی و هر انسان دیگری باید محکوم گردد. هم چنین حبس و زندانی اگر برای زندانی سیاسی رفرم خواه، توجیه ناپذیر است آن نیز باید برای کرد و ترک و بلوچ و عرب حق طلب مساوات خواه و خودمختاری طلب هم غیرموجه قلمداد شود.

بنابراین برای دفاع از حقوق بشر باید زاویه دید را تا حدامکان گسترش داد و دراین رابطه نباید هیچگونه تبعیض و تمایزی قائل بود و مردم را نباید به خودی و غیرخودی تقسیم کرد. اما فقط نداشتن حقوق سیاسی و مدنی و آزادی درد امروز مردم ایران نیست، بلکه رنج ها، مصائب و مشکلات به مراتب حادتری چون بحران و گرانی کمرشکن ناشی از تحریم های اقتصادی و سیاست های مغایر با منافع و مصالح مردم زمینه های نقض گسترده تر حقوق اقتصادی، شغلی، مادی، معیشتی، اجتماعی، فرهنگی، امنیت انسانی مردم ایران را نیز فراهم نموده و اینها موضوعاتی است که نه تنها حقوق و آزادی های مدنی و سیاسی بلکه حقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی تمامی مردم ایران را در معرض نقض گسترده و فاحش حقوق بشر قرار داده است.

بنابراین من به عنوان یک کوشنده حقوق بشر در خصوص موضوع پاراگراف اخیرالذکر از دولت و حکومت ایران درخواست می نمایم ضمن پذیرش معیارها و استانداردهای بین المللی حقوق بشر با اتخاذ تدابیر جدی و ضروری برای حل معضلات و مشکلات حقوق بشر بطور همه جانبه اقدام فوری به عمل آورند.

تهران/زندان اوین 13 آذرماه 1391

محمدصدیق کبودوند
بیشتر


آرشیو ماهیانه:

فروردین1388  -  اردیبهشت1388  -  تیر1388  -  فروردین1389  -  

شهریور1389  -  آذر1389  -  بهمن1389  -  تیر1390  -  

آبان1390  -  فروردین1391  -  آذر1391  -  اسفند1391  -  

خرداد1392  -  مرداد1392  -  آبان1392  -  آذر1392  -  

دی1392  -  اسفند1392  -  فروردین1393  -  اسفند1394  -  

فروردین1396  -  فروردین1397  -  اردیبهشت1397  -  تیر1397  -  


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com