روزنامه نگاران و وب نگاران ایراانی خطاب به مسوولان قضایی و امنیتی در خصوص پرونده رکسانا صابری همه
03/05/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
سوء استفاده از خبرنگاران در بازی های سیاسی محکوم است
يکشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۰۳ مه ۲۰۰۹

جمعی از روزنامه نگاران و وب نگاران ایرانی در 13 اردیبشت ماه (سه می)، روز جهانی آزادی مطبوعات، با انتشار بیانیه ای، سوء استفاده از خبرنگاران را در بازی های سیاسی محکوم کردند. آنان همچنین خواستار آزادی رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی- آمریکایی و شفاف شدن چگونگی رسیدگی به این پرونده در دستگاه قضایی شدند. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن بیانیه روزنامه نگاران و وب نگاران که 13 اردیبهشت 1388 منتشر شده، به شرح زیر است:روزنامه نگاران و وب نگاران ایراانی خطاب به مسوولان قضایی و امنیتی در خصوص پرونده رکسانا صابریسوء استفاده از خبرنگاران در بازی های سیاسی محکوم است«دیپلماسی رکسانا» که در روزهای اخیر در تحلیل های برخی از سیاسیون مطرح می شود، اصحاب رسانه را با این سؤال مواجه کرده است که آیا این بار خبرنگاران وجه المصالحه سیاسیون شده اند؟ این تحلیل ها از روزی جدی تر شده است که دادگاهی در ایران «رکسانا صابری»، خبرنگار ایرانی- آمریکایی را به اتهام جاسوسی محاکمه و او را به هشت سال زندان محکوم کرد.

رکسانا صابری از بهمن سال 1387 و ابتدا با این اتهام که او مشروبات الکلی داشته است، تا کنون در بازداشت به سر می برد. پس از صدور حکم بدوی دادگاه انقلاب در خصوص پرونده رکسانا صابری که با واکنش محافل مطبوعاتی، حقوق بشری و سیاسی داخلی و بین المللی همراه شد، محمود احمدي‌نژاد، رييس‌جمهوری ایران در نامه‌اي به سعيد مرتضوي، دادستان تهران، ‏خواستار رعايت قسط و عدل و جمیع موازین قانونی در رسيدگي به اتهامات ركسانا صابري، خبرنگار ايراني- آمريكايي و حسین درخشان، وب نگار ایرانی شد. مقام های ارشد آمریکا نیز به این مسأله واکنش نشان داده و حکم صادره برای صابری را ناعادلانه خواندند.

مستقل از انگيزه‌ها و علل صدور نامه‌ محمود احمدي‌نژاد به سعید مرتضوي در هفته‌هاي پاياني دوران رياست‌جمهوري اش و اینکه این نامه از چه جایگاهی به یک مقام قضایی ارسال شده است، همزمانی این نامه با سفر احمدی نژاد به سوییس و شرکت در اجلاس دوربان و میزبانی دادستان تهران در اجلاس دادستان‌هاي كشورهاي اسلامي در تهران، قابل تأمل است. چرا که نگارش چنين نامه‌اي با نحوه‌ مواجهه‌ ‏پیشین و حال رییس جمهور با پرونده‌هاي دیگری مانند پرونده دانشجويان به خصوص دانشجویان دانشگاه اميركبير، همخواني ندارد.

اگر این تحلیل صحیح باشد که برخی از سیاسیون ایرانی قصد دارند تا از بازداشت رکسانا صابری- که در جایگاه یک خبرنگار انجام وظیفه می کرده است- در معاملات خود با کشورهای دیگر استفاده کنند، آنگاه باید از رييس‌جمهوری پرسید، «آيا عدل و قسط و موازين قانوني ‏مورد توجه تان در رفتار زيرمجموعه های‌ شما، رعايت شده است؟» ‏انتظار ما از شما به عنوان رییس جمهور، تأثیر بر رفتار ‏دستگاه‌هاي قضايي نیست؛ بلکه کمترین توقع، کنترل وزارتخانه های تحت امر تان است تا اينگونه از افراد برای مقاصد سیاسی استفاده نشود.

‏از سوی دیگر سؤال ما از مسوولان قضایی به عنوان خبرنگار این است که در صورت تأیید چنین تحلیل هایی، دستگاه قضایی با کدام توجيه قانوني، شرعي، عرفي و اخلاقي، اینگونه با خبرنگاری که در بازداشت ‏به‌سر مي‌برد و از حقوق دادرسی عادلانه نیز بی بهره بوده، برخورد کرده است؟

بر اين اساس ما روزنامه نگاران و وب نگاران ایرانی با ابراز تأسف و نگرانی از چگونگی روند پرونده رکسانا صابری، خواستار آزادی او و شفاف شدن چگونگی رسیدگی به این پرونده هستیم. بنابراین از مقام های قضايي مي خواهیم تا ضمن حفظ استقلال رأي خود در رسیدگی مجدد به این پرونده و رعایت موازین دادرسی عادلانه، خبرنگاران را که در راستای وظایف کاری خود در کسب خبر فعال هستند، وارد بازی های سیاسی نکرده و هر چه سريع تر ناقضان حقوق قانوني اين خبرنگار را مورد تعقيب قانوني قرار داده و محاکمه کنند. بازداشت روزنامه نگاران و ایجاد محدودیت برای آنان، به ازدیاد فاصله اصحاب رسانه با مسوولان می انجامد.

13/2/1388آشفته رضا

آصفی سهیل

آقایی ساسان

احمدی امویی بهمن

اسدی زیدآبادی حسن

اسدي هوشنگ

اسکندری دلیر

اغرازی مجید

افتخاری راد امیرهوشنگ

افروزمنش مهدي

افشارنیک مهدی

اکرمی علی

امامی پروین

امر آبادی مهسا

امیرحاجبی علیرضا

اميري نوشابه

ایران مهر امید

ایمانی معصومه

آقازاده مازيار

آئینی فرزانه

باستاني حسين

باستاني مسعود

براتی پرویز

بنی یعقوب ژیلا

بهاور عماد

بهكام نگين

بهمنی آرش

بهنود مسعود

بیگدلی زهرا

بیگی زاده امید

پاک مهر پیمان

پرهيزي احمد

پژوه فریبا

تاجیک عبدالرضا

تاجیک مهدی

توحیدی مرجان

توفیقی محمدعلی

تولایی مجید

تهرانی رضا

تهرانی فرنوش

جعفرزاده زهرا

جمشیدی ایرج

حسن‌نيا آرش

حکمت علی

حیدری محمد

حیدری یعقوب

خجسته رحیمی رضا

خضرحیدری فهیمه

خیرابی ناهید

دليري جواد

دهقان علی

رجایی علیرضا

رضایی عبدالعلی

رمضانی یگانه بنفشه

روح محمدجواد

روستایی فرزانه

زارع کهن نفیسه

زارعی مختار

زرآبادي شيوا

زهدی محمدرضا

زید آبادی احمد

سالمی فرزانه

سحرخیز عیسی

سخنور حسین

سید آبادی علی اصغر

شبانی مریم

شجاعی کاوه

شریف سولماز

شکری کاظم

شمس الواعظین ماشاءالله

شهبازي آرزو

شهرابي محمد

شهوق شایا

صالحی آرش

صفسری بیژن

صمیمی کیوان

طاهری سیامک

طجوزی علی

عبدی عباس

عزیزپناه ثریا

علی نژاد مسیح

علیپور محمد حسن

عليزاده امير

غلام حسینی ماهرخ

فاتحی مهدی

فتوره چی نادر

فخرزاده مهدی

فرازی حامد

فراهانی سیما

قاسمی کرمانشاهی کاوه

قاضیان حسین

قربانپور فرشاد

قوامی اجلال

قوچانی محمد

کاظمی نازنین

کاظمیان مرتضی

کبودوند تونیا

کبودوند محمدصدیق

کرمانی علیرضا

کریمی رئوف

گنجی اکبر

گهستونی مجتبی

مجتهدی حسین

محمدی سلیمان

محمدی نرگس

مدنی سعید

مرجایی فرید

مظاهری ریحانه

مظفر جواد

معصومی سارا

معصومي آزاده

معظمی علی

مفیدی بدرالسادات

مومیوند بیژن

مهدي‌زاده بابك

میرابراهیمی روزبه

میرزا مریم

میرزایی شهاب

میرزایی مریم

ميرزاده حميدرضا

نورانی نژاد حسین

نوروزیان مهدی

هادی فرهاد

هنری علی

یزدانی خرم مهدی

يزدان‌پناه محمدرضا

يوسفي هيوا

و کمیته دفاع از رسانه های توقیف شده

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com