گزارش ماهانه انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ)- آوریل ۲۰۰۹ همه
11/05/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

روند برخورد با فعالان مدنی و فرهنگی آذربایجانی در ایران همچون ماههای گذشته در آوریل ۲۰۰۹ نیز ادامه داشته است. فعالان خود سرانه بازداشت و بدون محاکمه، تفهیم اتهام و بدون اجازه برای گرفتن وکیل و برخورداری از حق ملاقات در خطر شکنجه و يا ساير انواع بد رفتاري قرار دارند.


انتقال رامین صادقی به  زندان اردبیل


رامین صادقی اصل، فعال مدنی آذربایجانی که روز ۱۷ بهمن ۸۷ ( ۵ فوریه ۲۰۰۹ ) در منزل پدری اش در اردبیل بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات انتقال یافته بود، از روز یکشنبه ۲۳ فروردین ۸۸ ( ۱۲ آوریل ۲۰۰۹) به بند عمومی زندان این شهر منتقل شده است.


خانواده این فعال بازداشتی، که مراجعات مکرر آنها به دادگاه و زندان جهت اطلاع از اتهامات فرزندشان و ملاقات با او تا کنون بی نتیجه مانده است، معتقدند که او بشدت «شکنجه شده» و هم اکنون «تحت شرایط نامناسبی » به سر می برد. پیش از این منابع خبری از شکنجه شدید جسمی و روحی این زندانی سیاسی آذربایجانی به منظور گرفتن اعترافات دروغین و تمدید قرار بازداشت موقت صادقی بدلیل رد اعترافات اخذ شده از سوی وی خبر داده بودند.


شایان ذکر است رامین صادقی پیش از این نیز در جریان مراسمات روز جهانی زبان مادری در ۲ اسفند ۸۵ بازداشت و پس از مدتی به قید وثیقه از زندان آزاد شده بود.همزمان سازمان عفو بین الملل طی بیانیه ای رامین صادقی را زندانی عقیدتی نامیده بود وخواهان آزادی وی شده بود.


صدور احکام حبس


ابراهیم نوری دانش آموز ۱۷ ساله و مدافع هویت  آذربایجانی در اهر به تحمل ده ماه حبس تعلیقی به مدت پنج سال محكوم شد. نوری ۱۷ فروردین ۸۸ ( ۶ آوریل ۲۰۰۹) به صورت غير علني و بدون برخورداری از وکیل مدافع در شعبه یک دادگاه انقلاب اهر به اتهام "تبلیغ علیه نظام" از طریق شرکت در تظاهرات خرداد ۸۵ آذربایجان محاكمه شده بود. نوری به حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب اهر اعتراض و درخواست تجدید نظر کرده است.


این دانش آموز ۱۷ ساله آذربایجانی بارها به خاطر فعالیتهای هویت طلبانه احضار و بازداشت شده است. او بار اول ۱۷ اردیبهشت ۸۶ (۷ می ۲۰۰۷) به اداره اطلاعات اهر احضار و پس از ۳ روز بازداشت به قید کفالت از زندان آزاد شده بود. او برای بار دوم ۳۱ اردیبهشت همان سال (۲۱ می ۲۰۰۷) به اتهام پخش اعلامیه فراخوان شرکت در تجمعات غیر قانونی دستگیر و پس از یک هفته به قید کفالت آزاد شده بود. سال گذشته نیز نامبرده به دلیل فعالیت های هویت طلبانه اش از طرف مدیر مدرسه محل تحصیل اش به مدت ۳ روز از مدرسه اخراج گردیده بود.


شعبه ششم دادگاه تجدید نظر آذربایجان شرقی به ریاست قاضی ایمانی طی حکمی محمد جراحی، از فعالین کارگری آذربایجانی را به چهار ماه حبس تعلیقی محکوم نمود.


 جراحی پیش از این در سال ۸۶ در رابطه با توزیع نشریه ای مرتبط با حقوق کارگران و به اتهام تبلیغ علیه نظام به چهار ماه حبس تعزیری محکوم شده بود .در پی صدور این حکم، جراحی در ۳۰ شهریور ۸۷ در تبریز دستگیر شد. مامورین اجرای احکام پس از دستگیری او را به زندان تبریز منتقل نموده و اعلام کردند که حکم چهار ماه او قطعی شده است. این در حالی بود که حکم دادگاه بدوی به نامبرده ابلاغ نشده بود و حق اعتراض به حکم از او سلب شده بود. بدنبال اعتراض وکیل مدافع نامبرده به حکم صادره، پرونده به شعبه ششم دادگاه تجدید نظر استان آذربایجانشرقی ارجاع و جراحی پس از تحمل ۲۰ روز بازداشت موقت از زندان تبریز آزاد شد. دادگاه تجدید نظر نیز پس از مطالعه پرونده طی حکمی در اسفند ماه ۸۷ ، جزای چهار ماه حبس تعزیری جراحی را به مدت دو سال به حالت تعلیق در آورد. گفتنی است محمد جراحی به دلیل بازداشت در شهریور ۸۷ از محل کارش اخراج شده است.


زندان


علی حسین نژاد از فعالین حقوق فرهنگی و زبانی آذربایجان٬ روز شنبه ۱۵ فروردین ٨٨ (۴ آوریل ۲۰۰۹)بازداشت و برای اجرای حکم هشت ماه حبس به زندان ماکو فرستاده شد. این فعال آذربایجانی در رابطه با دعوت مردم به شرکت در تجمع اولین سالگرد تظاهرات اعتراض آمیز خرداد۸۶ شهرهای آذربایجان، بازداشت شده بود. او به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه و به یکسال حبس تعزیری محکوم شد که حکم صادره در دادگاه تجدید نظر به هشت ماه حبس تعزیری کاهش یافت.


لازم به ذکر است که حسین نژاد پیش از این نیز در خرداد ۸۵ بازداشت شده بود. وی پس از تحمل یک ماه بازداشت موقت٬ از طرف دادگاه انقلاب به پرداخت پانصد هزار تومان جرای نقدی محکوم گردید.


بازداشت


به گزارش منابع موثق نقی احمدی آذر نویسنده و از فعالین فرهنگی در تبریز روز پانزدهم فروردين ۸۸ (۴ آوریل ۲۰۰۹) توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریزانتقال یافته است.


خانواده احمدی آذر که هنوز از اتهامات وارده مطلع نیستند احتمال می دهند که بازداشت این نویسنده و مترجم آذربایجانی در ارتباط با آثار و کتاب های منتشره او بوده باشد.


احمدی آذر مقدم نویسنده و مترجم چندین کتاب در حوزه زبان، ادبیات و تاریخ آذربایجان از جمله "ساخلاما ایزیمی دونیا"، "دیوان عاشق شمشیر"، "دیوان علی آقا واحد"، "هامیسی قوچاقلیقداندی"، "زبان ترکی و تاریخ آذربایجان"، "سلطان محمد و مکتب مینیاتور تبریز " و "وقایع مشروطیت" می باشد. او همچنین عضو انجمن نویسندگان ایران و عضو افتخاری انجمن نویسندگان آذربایجان است.


آزادی حجت الاسلام عظیمی قدیم روحانی هویت طلب آذربايجانی


حجت الاسلام عبدالعزیز عظیمی قدیم روحانی هویت طلب آذربايجانی، روز پنجشنبه ۲۷ فروردین ۸۸ (۱۶ آوریل) پس از اتمام دوره حبس یکساله از زندان لنگرود قم آزاد شد. عظیمی قدیم فروردين ۱۳۸۴ (آوریل ۲۰۰۵) توسط دادگاه ويژه روحانيت با اتهام «هتک حرمت روحانيت» محاکمه و به ۱۰ سال محروميت از پوشيدن لباس روحانيت محکوم شد، اما وی اين حکم را اجرا نکرد و به دليل تخلف از حکم و پوشيدن لباس روحانيت از طرف دادگاه ویژه روحانیت قم با اتهام قبلی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.او ۱۴ ارديبهشت ۱٣٨۷(۳ مای ۲۰۰۸) در پی احضار به دادگاه ویژه روحانیت قم بازداشت و جهت گذاراندن دوران محکومیت اش به زندان لنگرود قم فرستاده شد.


عظیمی قدیم طی سالهای گذشته بارها دستگیر و به زندان فرستاده شده است. از آن جمله او روز جمعه چهاردهم مردادماه ۱۳۸۴ (۵ اگوست ۲۰۰۵) به هنگام شرکت در مراسم گراميداشت سالروز مشروطيت كه در پارك طوبي تبريز در كنار مزار باقرخان سالار ملی، برگزار شده بود دستگیر و بعد از حدود سه ماه با قرار وثیقه از زندان آزاد گشته بود. او بعد از محاکمه در دادگاه ویژه روحانیت تبریز به ۱۸ماه زندان تعزیری با احتساب ایام بازداشت، پنج سال نفی بلد، تبعيد از استانهای آذربایجان و ۱۰ سال خلع لباس محکوم شد.این روحانی آذربایجانی برای گذراندان مدت حبس در فروردین ۸۵ به زندان تبریز فرستادند. او ۶ ماه بعد و با احتساب مدت سه ماهه بازداشت موقت به صورت عفو مشروط از زندان آزاد شد.


سازمان عفو بین الملل در تاریخهای ۲۴ آوگوست ۲۰۰۵ - چهار مه ۲۰۰۶ و ۲۷ اکتبر ۲۰۰۶ سه بیانیه جداگانه در مورد عبدالعزیز عظیمی قدیم صادر کرده است.


اعتصاب غذای زندانیان اهل حق - علوی


سهند علی محمدی٬ بخشعلی محمدی و عبادالله قاسم زاده سه تن از علویان آذربایجان که در زندان یزد بسر می برند در وضعیت نامناسبی قرار دارند. آنها در اعتراض به آنچه نقض حقوق اولیه خود از طرف مسئولین زندان عنوان نموده اند از روز سه شنبه یکم ارديبهشت ۱۳۸۸ (۲۱ آوریل ۲۰۰۹) دست به اعتصاب غذا زده اند.


به گفته خانواده این افراد مسئولین زندان یزد از عبادت عبادالله قاسم زاده در شب هنگام ممانعت نموده اند و هنگامی که با اصرار وی به منظور انجام عبادت شبانه مواجه شدند او را کتک زده و به سلول انفرادی منتقل کرده اند. به دنبال انتقال قاسم زاده به سلول انفرادی ماموران متوجه عبادت وی در داخل سلول انفرادی شده و با ورود به داخل سلول و پاشیدن اسپری فلفل به صورت وی او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده اند.


بدنبال این واقعه سهند علی محمدی٬ بخشعلی محمدی در اعتراض به ممانعت از عبادت و نقض حقوق اولیه شان توسط مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده اند و از وضعیت عبادالله قاسم زاده که در بند انفرادی زندان یزد به سر می برد خبری در دست نیست.


این سه تن به همراه یونس آقایان و مهدی قاسم زاده از علویان آذربایجان و پیروان فرقه آتش بیگی و از اهالی روستای "اوچ تپه" (میاندوآب) هستند که در پی درگیریهای مسلحانه مهرماه ۱۳۸۳ بین نیروی انتظامی و جمعی از پیروان این فرقه در میاندوآب دستگیر شده و بعد از محاکمه به اعدام محکوم شدند. پس از اعتراض نامبردگان به حکم صادره در دادگاه تجدید نظر حکم اعدام سهند علي محمدي ، بخشعلي محمدي و عباداله قاسم زاده به ۱۳ سال حبس و تبعید به زندان یزد کاهش یافت اما حکم اعدام مهدی قاسم زاده و یونس آقایان در دادگاه تجدید نظر تایید شد که مهدی قاسم زاده در ۹ اسفند ۸۷ ( ۲۸ فوریه سال ۲۰۰۹ )اعدام شد و یونس آقایان که در زندان ارومیه بسر میبرد در انتظار اجرای حکم اعدام می باشد.


سازمان عفو بين الملل روز دوشنبه ۲۷ آوریل ۲۰۰۹، با انتشار اطلاعیه ای نسبت به خطر اعدام قریب الوقوع یونس آقایان ابراز نگرانی کرده و خواستار لغو این حکم شد.


برگزاری دادگاه


جلسه رسیدگی به پرونده صالح ملاعباسی و محرم کامرانی از فعالین مدنی و فرهنگی آذربایجانی در اهر روز شنبه ۲۲ فروردين ۱٣٨٨ (۱۱ آوريل ۲۰۰۹) در دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد. ملاعباسی و کامرانی، فروردین ۸۵ درشهر اهر بازداشت شده بودند که هر کدام به ترتیب پس از تحمل ۴۵ و ۲۰روز بازداشت موقت در بازداشتگاههای اداره اطلاعات شهرهای اهر و تبریزبه قید وثیقه از زندان آزاد شدند. اتهام نامبردگان تبلیغ علیه نظام از طریق پخش اعلامیه و تبلیغ پان ترکیسم و شرکت در تجمعات غیر قانونی عنوان شده است.


مهندس ملاعباسی فارغ التحصیل رشته کشاورزی از دانشگاه تبریز واز فعالین سابق دانشجویی در این دانشگاه و دکتر محرم کامرانی نیز فارغ التحصیل رشته دامپزشکی از دانشگاه ارومیه، عضو شورای مرکزی کانون شهریار، مدیر مسئول نشریه دانشجویی توقیف شده اویانیش و عضو کانون نشریات آذربایجانی است.


ملاعباسی پیش از این نیز در اولین سالگرد تظاهرات اعتراض آمیز خرداد ۸۵ بازداشت و پس از یک هفته بازداشت موقت از زندان آزاد شده بود. سازمان عفو بین الملل طی دو بیانیه جداگانه در دوم و سوم می ۲۰۰۶ به دستگیری صالح ملاعباسی و محرم کامرانی اعتراض کرده بود و خواهان آزادی آنها شده بود.


Monthly Report of Association for the Defense of Azerbaijani Political Prisoners in Iran(ADAPP) - April 2009


The Iranian government continues its policy of undue pressure on Azerbaijani ethnic and human rights activists. The activists are detained arbitrarily and without charge, then tried. They are not allowed access to a lawyer or to visit their family during the detentions. Usually they are both subjected to torture and are generally mistreated. 


New Detention


Naghi Ahmadi Azer, an Azerbaijani cultural activist and writer, was arrested on April 4, 2009 by Tabriz security forces and is in the custody of the Tabriz Intelligence Service. Ahmadi’s family has not been informed of the reason for his detention. They suspect he was arrested because of the books he has published. 


Ahmadi is a writer of Azerbaijani literature and history, and has also translated several books into Azerbaijani Turkish. He is a member of the “Iranian Writers Association” and additionally is an honored member of the “Azerbaijani Writers Association”.


Fears For the Health of Azerbaijani Ethnic Rights Activist, Ramin Sadeghi


Ramin Sadeghi Asl, an Azerbaijani ethnic rights activist, was transferred to Ardebil Prison from the custody of the Ardebil Intelligence Service on April 12, 2009.  He was arrested without warrant on February 5, 2009.


His family’s efforts to gain information about the reason for his detention as well as their efforts to visit him have been unsuccessful. However, they have reason to believe he has been tortured and is in a state of deteriorated physical health.  Last month reports of severe physical and psychological torture of Sadeghi were published in the news.  He has reportedly been tortured in order to make false statements about other Azerbaijani ethnic rights activists, but his temporary detention was extended when Sadeghi refused to make such confessions.   


Mohammad Sadeghi, Ramin Sadeghi’s brother, was also arrested and held for a period of 17 days. During this time he was both tortured and mistreated. On March 14, 2009 he was released on a 300 million rial ($38,000) bail.


Ramin Sadeghi was also arrested in 2007 during the International Mother Tongue ceremonies (February 21, 2007), but was released on bail after one month’s detention. Amnesty International released a public action at the time, deeming him a prisoner of conscience and calling on Iranian authorities for his immediate release.


Azerbaijani Activists Sentenced To Prison


Ebrahim Nuri, a seventeen year old student, was recently sentenced to ten months of suspended imprisonment, which has been postponed for 5 years. Nuri was tried on April 6, 2009, though the trail was not public and Nuri’s legal representative was not present. After participating in May 2006 in Azerbaijani demonstrations against a cartoon found offensive to Azerbaijanis, he has been charged with “propaganda against the regime.” Nuri has appealed the verdict.


Nuri has been arrested number of times because of his activities involving Azerbaijani ethnic rights.  He was first arrested on May 7, 2007 after he was called to the Ahar (a city near to Tabriz) Intelligence Service office where was detained for three days; he was subsequently released on bail.  The second arrest involved a one week detention in the same month beginning May 21, 2007, and was allegedly because of his involvement in distributing articles and announcements inviting people to participate in a demonstration marking the anniversary of the earlier cartoon protests. He was again released on bail. Last year he was suspended from high school because of his social activism.


Mohammad Jarrahi, an Azerbaijani labor activist, was sentenced to four months of suspended imprisonment in March 2009.  Prior to this he was sentenced to four months of imprisonment in 2007 because of circulating an article about labor rights; he was charged with “propaganda against the regime”. Following this verdict he was arrested in Tabriz on September 20, 2008 and transferred to Tabriz Prison, although his verdict had not yet been officially released at that time. As a result, he was not given any chance to appeal the verdict. When his lawyer objected to his trail procedings, Jarrahi’s appeal was finally accepted and he was released after 20 days of imprisonment. The Court of Appeals decreased his sentence to four months of suspended imprisonment, which was postponed for two years. Following this 2008 imprisonment, Mr. Jarrahi lost his job.


Azerbaijani Activist Sent To Prison


Ali Hossein Nejad, an Azerbaijani ethnic rights activist, was arrested on April 4 2009 and sent to Maku Prison to serve an eight month prison term. Hossein Nejad was detained in May 2007 after inviting people to participate in demonstrations against an offensive cartoon. He was then tried and sentenced to one year of imprisonment, having been charged with “propaganda against the regime”. Subsequently the Court of Appeals reduced his prison term to eight months.


Prior to this episode, Hossein Nejad was detained for one month in May 2006. He was released and ordered to pay a 5 million rial fine.


Azerbaijani Ethnic Right Defender Cleric Azimi Ghadim Released 


Abdulaziz Azimi Ghadim, an Azerbaijani ethnic rights defender and religious figure, was released from Ghom Prison on April 26, 2009. Azimi’s punishment had included a ban on wearing the cleric’s clothing, because of having allegedly “insulted cleric honor.”  When he refused to follow this ban, Azimi was called to the Special Court for the Clergy in May 2008 and was deemed guilty of the crime and ordered to one year of imprisonment. On May 3, 2008 he was sent to Ghom Prison to serve his jail term.


Prior, Azimi was arrested several times because of his activities in and also speeches during Azerbaijani gatherings and meetings. His first arrest occurred on August 5, 2005 when he participated in a commemoration of Iran’s Constitutional Revolution in Tabriz. He was detained for three months but was released on bail. After this time in jail, Azimi was tried in court and sentenced to another 18 months of imprisonment along with exile. After six months in prison, he was released conditionally.  Amnesty International issued three public actions regarding Azimi’s case on August 24, 2005, May 4, 2006, and October 27, 2007.


Ahli-Haq Faith (Alevi) Prisoners’ Hunger Strike


Sehendali Mohammadi, Bakhshali Mohammadi, and Abdullah Ghasemzadeh, members of the Azerbaijani Ahli-Haq faith, are in prison under very difficult conditions. On April 21, 2009, they went on hunger strike in objection to violations of their fundamental rights by prison security guards.


According to their families, prison guards have prevented Abdullah Ghasemzadeh from praying at night; upon seeing his insistence to do so, they beat him and confined him to his cell. The guards also prevented him from praying in his cell and abused him there as well.


Following this event, Sahandali and Bakhshali Mohammadi began a hunger strike to protest the guards’ obstruction to their praying in jail.


Mehdi Ghasemzade, Sehend Ali Mohammadi, Bakhshali Mohammadi, Abdullah Ghasemzadeh, and Yunes Aghayan, members of the Ehli-Haq religious order from “Uch Tepe” village, were all arrested following a clash between security forces and villagers in 2004; they were subsequently sentenced to death. The Court of Appeals reduced the verdict of Sehend Ali Mohammadi, Bakhshali Mohammadi, and Abdullah Ghasemzadeh to 13 years of imprisonment coupled with exile to Yazd, but the verdicts of Mehdi Ghasemzade and Yunes Aghayan were not changed.


Following the execution of Mehdi Ghasemzade, human rights organizations have expressed their fears of the possible execution of Yunes Aghayan, the other Ehli faith prisoner sentenced to death.


Azerbaijani Cultural Activists Tried


The trial of Saleh Molla Abbasi and Moharram Kamrani, Azerbaijani cultural activists, took place on April 11, 2009.  Molla Abbasi and Kamrani were arrested in March 2006 in Ahar and were detained for 45 and 20 days, respectively, in the custody of Ahar Intelligence Services. They were charged with “propaganda against the regime” for distributing articles and also for participating in meetings deemed illegal.


Molla Abbasi is an agricultural engineer and a former student activist at Tabriz University; Kamrani is a veterinary from Urmia University, a member of the Shahriyar Association Board, the former Editor in Chief of the now closed down “Oyanish” Journal, and is also a member of Azerbaijani Journal Association.


Prior to this time, Molla Abassi was detained for one week in May 2006 during the Azerbaijani demonstrations against an offensive cartoon. Amnesty International released two public actions on the detentions of Molla Abbasi and Kamrani, calling on Iranian authorities to release the detainees.


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com