گزارش رادیو زمانه از وضعیت نقی احمدی‌آذر روزنامه نگار آذربایجانی در گفت و گو با یاشار حکاک‏پور، مسئول روابط عمومی آداپ و خانواده احمدی آذر همه
17/05/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

اردوان روزبه


در حالی که قریب به چهل روز از دستگیری نقی احمدی‏آذر، روزنامه‏نگار، فعال مطبوعاتی و نویسنده و شاعر آذربایجانی می‏گذرد، فعالان مدنی هنوز اعلام می‏کنند که از سرنوشت او اطلاعی در دست ندارند.


نقی احمدی‏آذر، عضو هیأت تحریریه‏ی نشریه‏ی توقیف شده‏ی «شمس تبریز» و مورخ و شاعر آذربایجانی است که در تاریخ پانزدهم فروردین‌ماه ۱۳۸۸ بازداشت شده است و علی‏رغم گذشت نزدیک به چهل روز، هنوز در بازداشت به‏سر می‏برد. خانواده‏ی احمدی، علت بازداشت وی را کتاب‏ها و دست‏نوشته‏های او می‏دانند.


برادر نقی احمدی درباره‌ی وضعیت او چنین می‏گوید: او نویسنده، روزنامه‏نگار و مورخ است. ما علت دستگیری او را همین موارد می‏دانیم.


آیا قبل از دستگیری تهدیدی شده بود؟


چند سال قبل، گاهی اداره‏ی اطلاعات او را می‏خواست. با او صحبت می‏کردند و بعد رهایش می‏کردند. اما اکنون، حدود چهل روز است دستگیر شده. یک بار هم همسر و پسرانش با او ملاقات کرده‏اند.


آیا تاکنون، دادگاهی برای برادرتان تشکیل شده است؟


خیر. فعلاً در این مورد اطلاعی نداریم. به نظر من، به خاطر نوشته‏هایش در زمینه‏ی فرهنگی و ادبی دستگیر شده است.برخی دیگر نیز وجود دست‏نوشته‏ها و رفت و آمدهایش به محافل ادبی جمهوری آذربایجان را یکی از دلایل دستگیری‏اش اعلام می‏کنند. اما مسئولین قضایی از اعلام جدی جرایم او سر باز می‏زنند. به گفته‏ی خانواده‏ی احمدی‏آذر، آن‏ها تنها یک بار اجازه‏ی ملاقات با وی داشته‏اند. خانواده او پس از این ملاقات وضعیت جسمی او را چندان مطلوب توصیف نکردند. احمدی‏آذر نویسنده و مترجم چندین کتاب در حوزه‏ی زبان، ادبیات و تاریخ آذربایجان است.


یاشار حکاک‏پور، مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)، علاوه بر وضعیت نقی احمدی‏آذر، به دستگیری هفت شهروند ارومیه‏‏ای اشاره می‏کند که در بازی میان تیم‏های فوتبال ایران و جمهوری آذربایجان، به دلیل شعار دادن و تشویق تیم جمهوری آذربایجان، دستگیر شده‏اند. یاشار حکاک‏پور، مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان می‌گوید:


آقای نقی احمدی‏آذر مقدم، روزنامه‏نگار و فعال مدنی و مطبوعاتی آذربایجانی از روز پانزدهم فروردین ۸۸ دستگیر شده است. اطلاعاتی که خانواده‌اش طی یک تماس تلفنی از وی گرفته‏‏اند، این بوده که وضعیتش جالب نیست و مسئولان قضایی از دادن اطلاعات در مورد اتهامات ایشان، امتناع می‏کنند.


در مورد دیگری، هفت تن از فعالین مدنی آذربایجانی در ارومیه که هنگام مسابقه‏ی فوتبال بین تیم‏های آذربایجان و ایران، در محل ورزشگاه ارومیه حضور داشته‏اند و اقدام به تشویق تیم جمهوری آذربایجان کرده بودند، دادگاه انقلاب خواسته و به شش ماه حبس تعزیری و سی ضربه‏ی شلاق محکوم کرده است.


اسامی این افراد به قرار زیر است: یاور شریفی، سعید محمودی، محمد شریفی، سعید رسول‏پور، مجتبی کهریز، غلامرضا دامنه و علی‏ اکبری.


دادگاه این افراد را در شهریور ماه ۸۷ به خاطر حمل پرچم آذربایجان در مسابقه‏ی فوتبال دوستانه‏ ایران و آذربایجان (در جریان مسابقات تورنمنت چهارجانبه مابین کشورهای آذربایجان، ترکیه، عراق و ایران) و تشویق این تیم، به شش ماه حبس تعزیری و سی ضربه شلاق محکوم کرده است.


آقای احمدی‏آذر هم‏اکنون در چه شرایطی به سر می‏برد؟


آقای احمدی‏آذر از فعالین استان آذربایجان شرقی است که از تاریخ پانزدهم فروردین ۸۸، دستگیر شده است. خانواده‏ی ایشان طی مراجعات مکرر، به دادسرا و اداره‏ی اطلاعات تبریز، تا کنون نتوانسته‏اند هیچ اطلاع دقیقی از اتهامات وی داشته باشند.


اتهامات ایشان تاکنون اعلام نشده و دادسرا و مسئولان قضایی از دادن اطلاعات در مورد اتهامات ایشان خودداری می‏کنند. اجازه‏ی ملاقات به خانواده داده نشده است. فعلاً ایشان وکیلی ندارد. منتها، خانواده به دنبال وکیل هستند تا پی‏گیر کارهای قضایی ایشان باشد.اما وقتی خانواده به مسئولین قضایی مراجعه می‏کند، این مسئولین هیچ‏گونه پاسخی به آنان نمی‏‏دهند.


خانواده و نزدیکان به خانواده‏ی آقای احمدی‏آذر می‏گویند که اتهامات وی بر اساس نوشته‏هایی بوده است که قبلاً در مجله‏ی «شمس تبریز» انتشار می‏داده است و هم‏چنین در بعضی از نشریات استان آذربایجان شرقی مطالبی می‏نوشته است. ایشان کتاب‏هایی در مورد تاریخ و فرهنگ آذربایجان دارد.


او در زمینه‏ی اجتماعی و سازمان‌های غیر دولتی نیز فعال بود و هم‏چنین اشعاری را که به زبان آذری و خط لاتین در جمهوری آذربایجان نوشته شده بود، به الفبای عربی تبدیل و در تبریز منتشر کرده بود. با شعرای جمهوری آذربایجان نیز ارتباط داشت. خانواده‏ی آقای احمدی‏آذر، دلایل دستگیری ایشان را این مسایل می‏داند.


فایل صوتی     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com