کردستان - فعال مدنی کورد، پس از 2400 کيلومتر رکاب زدن به پارلمان اروپا رسيد همه
14/07/2011 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
 Peyamner هه‌ولیر(اربیل)13/ژوئیه‌(PNA)- سليمان چوکلی، فعال مدنی کورد، پس از پيمودن بيش از 2400 کيلومتر با دوچرخه، روز سه‌شنبه‌ وارد شهر بروکسل می شود.


 اين فعال مدنی ساکن کشور نروژ در اعتراض به اجرای احکام اعدام در ايران و با اعلام حمايت از نامزدی محمدصديق کبودوند، جهت دريافت جايزەی صلح نوبل روز شنبه 18 ژوئن از شهر "تروندهايم" رکاب زدن‌های خود را به مقصد پارلمان اروپا در شهر بروکسل آغاز نمود.


 


وی پس از بيست و چهار روز توانست با عبور از کشورهای نروژ، سوئد، دانمارک، آلمان و هلند وارد کشور بلژيک شود.


 


"از نروژ تا بلژيک همگام با رکاب زدن‌های يک فعال مدنی کرد" عنوانی است که برای اين اقدام اعتراضی انتخاب شده است.


 


سليمان چوکلی با پشت سر گذاشتن بيش از هفتاد شهر در مسير ميان "تروندهايم" نروژ تا "بروکسل" بلژيک، روز سه‌شنبه 12 ژوئیه‌ به‌ همراه‌ هئیتی در محل پارلمان اروپا از سوی "سابین میر"، مشاور روابط بین‌الملل گروه‌ سبزهای پارلمان اروپا مورد استقبال قرار گرفت. جمعی از فعالان سیاسی و مدنی، نمایندگان احزاب و جریان‌های سیاسی ایران و کوردستان و نماینده‌ی سازمان انترناسیونال سوسیالیست پیشتر سلیمان چوکلی را در میدان لوکزامبورگ بروکسل مورد استقبال قرار داده‌ بودند.


 


سلیمان چوکلی همچنین یادداشت نامه‌ای را که‌ به‌ امضای بیش از 850 تن از فعالان سیاسی و مدنی کوردستان و ایران رسیده‌ بود و در آن به‌ نقض حقوق بشر در ایران و کوردستان و وضعیت زندانیان سیاسی اشاره‌ شده‌ بود را به‌ پارلمان اروپا ارائه‌ داد.


 


این فعال مدنی کورد طی روزهای گذشته با ورود به هر يک از اين شهرها، مورد استقبال مسئولان شهرداری‌ها، فعالان و سازمانهای سياسی و مدافع حقوق بشر قرار گرفت.


 


سليمان چوکلی در اطلاعیەای که همزمان با آغاز اين حرکت آن را منتشر نمود، هدف خود را از اين اقدام، حمايت از زندانيان سياسی و مدنی در ايران، اعتراض به اجرای احکام روز افزون اعدام و اعلام حمايت از نامزدی محمدصديق کبودوند، رئيس سازمان دفاع از حقوق بشر کوردستان، جهت دريافت جايزه‌ی صلح نوبل و همچنين معطوف نمودن افکار عمومی جهان و غرب به مسئلەی حقوق بشر در ايران و کوردستان عنوان کرده است.


 


يازده سازمان و نهاد فعال در عرصە‌ی حقوق بشر از جمله سازمان عفو بين الملل حمايت خود را از اين اقدام اعلام داشتەاند.     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com