سازمان عفو بین الملل و کمپین حمایت از محمدصدیق کبودوند همه
14/07/2012 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر


در گفت‌وگو با پریناز حسنی، همسر محمدصدیق کبودوند

سارا روشن
سازمان عفو بین‌الملل، از روز چهارشنبه یازدهم ژوئیه سال جاری (۲۰۱۲)، کمپینی در حمایت از محمدصدیق کبودوند، فعال اجتماعی معروف به پدر حقوق بشر کردستان به راه انداخته است.


در این کمپین از مردم دنیا خواسته شده است برای آزادی بی‌قید و شرط محمدصدیق کبودوند، ایجاد امکانات پزشکی و درمانی داخل و خارج از زندان و مرخصی فوری وی برای حضور در کنار پسر بیمارش، نامه‌هایی به آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ارسال کنند.


این زندانی عقیدتی، از روز ششم خرداد ۱۳۹۱ (برابر با ۲۶ مه ‌۲۰۱۲)، در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است. علت اعتصاب غذای او، عدم موافقت مسئولان زندان و دادگستری ایران با دادن مرخصی به وی برای دیدار با پسر بیمارش است. «پژمان»، یکی از پسران آقای کبودوند از بهمن ماه سال ۱۳۹۰ با نوعی بیماری خونی دست و پنجه نرم می‌کند که مراحل درمان دشواری دارد. در طی ماه‌های اخیر، محمد صدیق کبودوند فقط یک بار اجازه ملاقاتی دو ساعت و نیمه با فرزندش در بیمارستان داشته است.


در ماه‌ها و هفته‌های گذشته، کمپین‌های مختلفی برای حمایت از این زندانی عقیدتی و جلب توجه کشورهای دیگر نسبت به مسئله نقض گسترده حقوق بشر و وضیعت زندانیان سیاسی در ایران

راه‌اندازی شده است.


ضرورت اطلاع‌رسانی و نامه‌نگاری‌های اعتراضی


پریناز حسنی، همسر محمد صدیق کبودوند، در گفت‌وگویی کوتاه با زمانه، نسبت به تاثیرات این کمپین جهانی ابراز امیدواری کرد و گفت: «در این پنج، شش ماهی که ما به دلیل وضعیت فرزندم درخواست مرخصی از زندان برای همسرم داده‌ایم، کسی جوابگوی ما نبوده است، ولی شاید الان فشار مردم، سازمان‌ها و جوامع بین‌المللی، تاثیر داشته باشد.»


خانم حسنی ضمن ابراز نگرانی نسبت به شرایط جسمی محمدصدیق کبودوند، با تاکید بر اینکه او و بسیاری از دوستان وی، خواستار شکسته شدن اعتضاب غذای این فعال اجتماعی هستند ادامه داد به نظر می‌رسد همسرش «در تصمیم خود مصمم است و به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد».


پریناز حسنی با اشاره به شرایط نامناسب جسمی همسر و پسرش به زمانه گفت: «ما نگران وضیعت محمدصدیق کبودوند هستیم. ما در کنار فرزندم هستیم و از وضعیت او اطلاع داریم، ولی او را هر هفته یک بار، هر دوشنبه ملاقات می‌کنیم و راه دیگری برای کسب اطلاعات از شرایط ایشان نداریم.»


پژمان کبودوند یکی از پسران محمدصدیق کبودوند دچار نوعی اختلال خونی است که باعث لختگی آن می‌شود. به گفته پریناز حسنی حتی با مصرف داروهای تجویز شده نیز شرایط او بهبود پیدا نمی‌کند.


او در پاسخ به این پرسش که در شرایطی که محمدصدیق کبودوند در زندان به سر می‌برد و یکی از پسرانش هم بیماری دشواری را پشت سر می‌گذارد، از مردم چه توقعی دارد، گفت: «ما از مردم داخل ایران، به خاطر مسائل امنیتی هیچ توقعی نداریم. ایرانیان خارج از ایران اما می‌توانند با همین نامه نوشتن‌ها، اطلاع‌رسانی‌ها و حمایت‌ها به ما کمک کنند.»


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com