سلطانی بار دیگر بازداشت شد همه
11/09/2011 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
مائده سلطانی فرزند عبدالفتاح‌ سلطانی، علت بازداشت پدرش را ادامه فشارهای سابقه‌دار به وکلا در مورد کانون مدافعان حقوق بشر می‌داند.

او در گفت‌وگو با جرس ضمن اعلام خبر بازداشت پدرش توضیح می‌دهد: امروز صبح پدرم طبق روال کاری‌اش برای خواندن پرونده‌ی تعدادی از موکلان‌اش به دادگاه انقلاب رفته بود، پس از خواندن چند پرونده برای هواخوری از اتاق خارج می‌شود و در همین زمان، انگار که منتظر او باشند چهار مامور وزارت اطلاعات او را در راهروهای دادگاه انقلاب بازداشت می‌کنند.فرزند این وکیل دادگستری ادامه می‌دهد: پس از بازداشت پدرم در محل دادگاه انقلاب، این چهار مامور همراه وی روانه‌ی دفتر کارش می‌شوند. از آن‌جا که پدرم کلید دفتر را همراه نداشته و کسی هم در محل کار آن‌ها نبوده، ماموران وزارت اطلاعات با شکستن قفل در ورودی و ایجاد خسارت وارد دفتر کار او می‌شوند و به تفتیش محل می‌پردازند.

مائده سلطانی با بیان این که پس از آن و حوالی ساعت یک و نیم بعدازظهر ماموران به همراه پدرش به خانه‌ی آن‌ها می‌روند می‌گوید: وقتی ماموران همراه پدرم برای تفتیش به خانه‌ی ما آمدند، مادرم از آن‌ها حکم ورود و تفتیش خواست اما در جواب تنها گفتند "ما همه‌ی این حکم‌ها را داریم" و هیچ حکمی به خانواده نشان ندادند.
به گفته‌ی دختر آقای سلطانی، ماموران از ساعت یک و ۴۵ دقیقه تا سه و نیم بعدازظهر خانه را تفتیش کرده و وسایلی چون سی‌دی، کارت حافظه و حتی لپ‌تاب پسر آقای سلطانی را با خود برده‌اند.

وی همچنین اضافه می‌کند: خیلی از لوازمی که با خودشان بردند نه در اتاق کار پدرم بوده و نه حتی به کار او مربوط می‌شده. با این حال ماموران در جواب اعتراض مادرم به بردن وسایل بی‌ارتباط، گفته‌اند که هر کدام مربوط به کانون نباشد بازمی‌گردانند. در حالی که هنوز هیچ یک از آلبوم‌های عکس خانوادگی ما را که در بازداشت قبلی پدرم با خود بردند تحویل نداده‌اند و پی‌گیری‌هایمان برای گرفتن آن‌ها هم همیشه بی‌نتیجه مانده است.
او می‌گوید که پس از تفتیش خانه، ماموران به همراه عبدالفتاح سلطانی بار دیگر به محل کار او رفته‌اند و توضیح می‌دهد: این بار همکاران پدرم در دفتر کار حضور داشته‌اند و دیده‌اند که ماموران پرونده‌های موکلان دفتر را گشته‌ و چند برگه نیز از بین آن‌ها برداشته‌اند. موقع رفتن نیز هارد تنها کامپیوتر موجود در آن دفتر را با خود برده‌اند و در نهایت محل کار پدرم را به همراه او ساعت پنج عصر ترک کرده‌اند.

دختر عبدالفتاح سلطانی با تاکید بر این که ماموران هیچ دلیلی برای این بازداشت عنوان نکرده‌اند، می‌گوید: الان ما نمی‌دانیم پدرم را با چه اتهامی و کجا برده‌اند.
معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی که دبیر بازنشسته و فردی غیرسیاسی است، نیز نزدیک به دو ماه پیش بازداشت شده بود و عبدالفتاح سلطانی آن زمان این بازداشت را در جهت افزایش فشارها بر او و وکلا عنوان کرده بود.

مائده سلطانی نیز با تاکید بر همین موضوع می‌گوید: دستگیری مادرم هم که دو ماه پیش اتفاق افتاد برای ایجاد فشار بیشتر بر پدرم بود و حتی در بازجویی هم به او گفته بودند "پاره‌ای از توضیحات" ذکر شده در احضاریه منظور چرایی دریافت جایزه حقوق بشر پدرم بوده است.
او در پایان با اشاره به این تعیین گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر برای ایران و تهیه‌ی گزارش توسط احمد شهید درباره‌ی شرایط ایران اظهار می‌کند: هر عقل سلیمی می‌گوید در شرایطی که قرار است وضعیت حقوق بشری کشوری بررسی شود، باید وضعیت آن را بهبود بخشید، اگر زندانی هست به شرایط آن‌ها توجه کنند و حتی از تعداد آن‌ها بکاهند تا گزارشگر موارد منفی کمتری برای گزارش دادن داشته باشند. اما این اقدامی که انجام داده‌اند برای دستگیری یک وکیل دیگر حقوق بشری در کنار این همه وکلا که هم اکنون در زندان هستند یا با قید وثیقه بیرون هستند، به نظر عجیب می‌رسد و با عقل سازگار نیست.
گزارش معصومه دهقان از بازداشت سلطانی


معصومه دهقان، همسر سلطانی نیز با اعلام خبر بازداشت او به بی بی سی فارسی گفته است: "امروز ساعت یک و نیم بعد از ظهر آقای سلطانی به همراه چهار نفر وارد خانه شدند و در داخل اتاق او هر چه سی دی و کاغذ و مدارک بود برداشتند؛ وقتی هم اعتراض کردیم اینها مدارک بچه‌‎ها است، گوش ندادند و حتی لپ تاپ فرزندانم را هم با خود بردند".


  همسر عبدالفتاح سلطانی گفت که هنگام ورود ماموران از آنها برگه اجازه ورود خواسته است، اما آنها گفته اند که آقای سلطانی در جریان است، "گویا برگه‌‌ای از مقامات را به او نشان داده بودند، اما من هیچ برگه ای ندیدم".


 


خانم دهقان از دلیل بازداشت همسرش اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: "متوجه نشدم چرا این کار را می‌کنند، به ما گفتند هر چه مربوط به کانون مدافعان حقوق بشر است لازم دارند در صورتی که خیلی از وسایلی که بردند هیچ ارتباطی با کانون نداشت".


عبدالفتاح سلطانی، عضو کانون مدافعان حقوق بشر وکیل بسیاری از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران و کنشگران مدنی در سال های اخیر بوده است.


وی در جریان بازداشت های فله ای و غیرقانونی سال ۱۳۸۸ نیز بازداشت شده بود که پس از تحمل بیش از دو ماه حبس، از جمله ۱۷ روز انفرادی، آزاد شد.

فاطمه شجاعی


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com