اعتصاب غذای کبودوند برای دیدار با پسر بیمارش همه
07/06/2012 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

Mohammad Sadigh Kaboudvand, Gründer der iranischen Organisation Menschenrechte Kurdistans; Copyright: Rojapress


حقوق بشر


اعتصاب غذای کبودوند برای دیدار با پسر بیمارش

محمدصدیق کبودوند، بنیان‌گذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که پنج سال است در زندان اوین به سر می‌برد، از یک هفته پیش دست به اعتصاب غذا زده است. درخواست او دیدار با پسرش است که مبتلا به بیماری سختی شده است.محمدصدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و مؤسس سازمان حقوق بشر کردستان، از روز شنبه هفته گذشته (۶ خرداد / ۲۶ مه) در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است. خانم پرناز باغبان حسنی، همسر آقای کبودوند، در دیداری که روز دوشنبه گذشته (۸ خرداد) در اوین با وی داشته از اعتصاب غذای او باخبر شده است.


به گفته سامان رسول‌پور، روزنامه‌نگار و همکار سابق کبودوند در سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، فرزند محمدصدیق کبودوند، پژمان کبودوند، «ماه‌هاست بخاطر بیماری‌ای خطرناک بستری است». محمدصدیق کبودوند طی ماه‌های اخیر درخواست کرده به او مرخصی داده شود تا بتواند خود برای درمان پسرش اقدام کند. وی بدین خاطر حدود یک ماه و نیم پیش دست به اعتصاب غذا زد و پس از یک دوره اعتصاب به او اجازه دادند ملاقاتی با پسرش داشته باشد.


اما سپس بیماری پژمان کبودوند حادتر شد. مسئولان زندان به درخواست‌های محمدصدیق کبودوند برای مرخصی و رسیدگی به پسر بیمارش وقعی ننهادند.


«مقامات امنیتی و قضایی مسئولند»


محمدصدیق کبودوند حدود سه هفته پیش نامه‌ای نوشت که متن آن در سایت کلمه، از سایت‌های مخالفان دولت ایران، انتشار یافت. او در این نامه نوشت که چون با درخواست مرخصی‌اش مخالفت می‌کنند از تاریخ ۲۵ اردیبهشت (۱۴ مه) قصد اعتصاب غذای نامحدود دارد. او در این نامه از قصد خود برای «معالجه و نجات» فرزندش نوشته و افزوده بود: «بدیهی است عواقب بی‌توجهی به خواست قانونی و انسانی اینجانب متوجه دادستان تهران و مسئولان دستگاه امنیتی خواهد بود.»


به گفته سامان رسول‌پور، مسئولان قضایی و دادستانی تهران به محمدصدیق کبودوند و خانواده او گفته بودند مشروط به اینکه این فعال حقوق بشر اعتصابش را بشکند‌اجازه خواهند داد به مرخصی برود. در پی آن کبودوند با اتکا به گفته مسئولان به اعتصاب غذایش پایان داد، اما مسئولان به قول خود عمل نکردند.


اینک محمدصدیق کبودوند بار دیگر بخاطر مخالفت مسئولان با مرخصی خود از روز شنبه هفته گذشته دست به اعتصاب غذا زده است. طی هشت روز اخیری که محمدصدیق کبودوند در اعتصاب غذا بوده، مسئولان واکنشی نسبت به درخواست کبودوند از خود نشان نداده‌اند. همچنین خبری از وضعیت جسمانی او در دست نیست.


به گفته سامان رسول‌پور، محمدصدیق کبودوند پیش از بازداشت و حبس هم دچار ناراحتی حاد ریوی و بدین جهت تحت مراقبت بوده است. این بیماری در دوره حبس پنج ساله حادتر شده است. کبودوند همچنین دوبار دچار سکته شده است. با وجود آنکه مسئولان بهداری زندان تایید کرده‌اند که او بایست تحت درمان و مراقبت دائم پزشکان و در خارج از زندان به سر برد، اما دستگاه امنیتی و اطلاعاتی با این امر مخالفت کرده است. همچنین حقوق انسانی یک زندانی چون حق ملاقات با خانواده نیز در مورد محمدصدیق کبودوند به درستی رعایت نشده، به طوری که در چند سال حبس خود بندرت ملاقاتی چندساعته با همسر و فرزند بیمارش داشته یا توانسته به طور منظم تماس تلفنی با آنها داشته باشد است.


طلب عفو، شرط دیدار با فرزند


سامان رسول‌پور نظر خود را در مورد علت سخت‌گیری‌ها نسبت به محمدصدیق کبودوند چنین بیان می‌دارد: «تنها دلیل را می‌توان حالتی از انتقام‌جویی قضایی دانست. مسئولان قضایی و امنیتی می‌خواهند آقای کبودوند را بقول خودشان بخاطر فعالیت‌های حقوق بشری‌ای که داشته تأدیب کنند و بدین ترتیب ایشان را زیر فشار بگذارند.»


رسول‌پور از قول خانم باغبان حسنی، همسر محمدصدیق کبودوند، نقل می‌کند که اخیرا مسئولان زندان به پایه‌گذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان گفته‌اند یکی از شروط برای دادن مرخصی این است که عفونامه امضا کند؛ اما کبودوند پاسخ داده که جرمی مرتکب نشده تا بخاطر آن طلب عفو کند. به نظر رسول‌پور «این می‌تواند دلیلی باشد که چرا مسئولان این روند را ادامه می‌دهند و اجازه مرخصی به او نداده‌اند».


پاسخ جمهوری اسلامی به فعالیت حقوق بشری کبودوند


محمدصدیق کبودند مدیر مسئول هفته نامه "پیام مردم کردستان" بود و در سال ۱۳۸۳ بخاطر انتشار این نشریه بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شده بود. او سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان را با همراهی چند تن از دوستانش در ۹ آوریل ۲۰۰۵ (۲۰ فروردین ۱۳۸۴) بنیان نهاد. این سازمان از جمله در جهت مطرح کردن مسائل مربوط به وضعیت حقوق بشر و نقض این حقوق در کردستان در سطح جامعه ایران فعال بود.


مصاحبه‌دویچه وله با کبودوند به مناسبت تاسیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان


به گفته سامان رسول‌پور این سازمان که حدود ۲۰۰ نفر عضو داشت طی همان دوره فعالیت نسبتا کوتاهش تاثیری قابل توجه روی جامعه کردستان گذاشت و نسلی از فعالان حقوق بشر را تربیت کرد. به گفته این خبرنگار مقیم سوئد، آگاه کردن جامعه از حقوق انسانی خود و تهیه خبر و گزارش در مورد مسائل حقوق بشری مناطق کردنشین سرانجام موجب شد که دستگاه امنیتی و قضایی به این سازمان بتازد و برخی اعضای آن را، از جمله محمدصدیق کبودوند را بازداشت و زندانی کند. کبودوند در روز ۱۰ تیرماه سال ۱۳۸۶ دستگیر و در اوین زندانی شد. او را سپس محاکمه و به ۱۱ سال زندان محکوم کردند.


منابع آگاه حقوقی در ایران به دویچه وله گفتند که پرونده محمدصدیق کبودوند نزد قاضی صلواتی است. وکلای محمدصدیق کبودوند خانم‌ها نسرین ستوده و شیرین عبادی بوده‌اند که هر دو خود زیر فشار دستگاه‌های اطلاعاتی و قضایی هستند: نسرین ستوده در زندان به سر می‌برد و شیرین عبادی در خارج از کشور اقامت دارد. هم اکنون قرار شده محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری و از اعضای هیئت مدیره انجمن دفاع از حقوق زندانیان ایران، پیگیر وضعیت محمدصدیق کبودوند باشد.


محمدصدیق کبودوند در مراسم سال ۲۰۰۹ "جوایزمطبوعات بریتانیا" به عنوان "روزنامه‌نگار بین‌المللی سال" برگزیده شد. در زمستان ۱۳۸۷ نیز جایزه "هلمن – همت" سازمان دیده‌بان حقوق بشر را به او داده شد.


سازمان‌های مدافع حقوق بشر چون عفو بین‌الملل بارها خواستار آزادی محمدصدیق کبودوند از زندان شده‌اند.dw.de     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com