بزرگترین زندان روزنامه نگاران؛ قعر جدول آزادی مطبوعات در جهان - حمیدرضا ظریفی نیا دیدگاه سازمان
12/12/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
 با احتساب بازداشت پنج روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی دیگر، جمهوری اسلامی ایران از جمهوری خلق چین در آمار روزنامه نگاران زندانی پیشی گرفت و با ٣۵ روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی، مقام اول زندان روزنامه نگاران جهان را از آنِ خود کرد، تا این دو کشور مجموعا نیمی از روزنامه نگاران زندانی جهان را در خود جای داده باشند و همزمان جمهوری اسلامی جایگاه خود را در پائین‌ترین رده جدول آزادی مطبوعات در جهان حفظ نماید.  
طی هفته ای که گذشت، کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، در بیانیه‌ای با اعلام اینکه شمار روزنامه‌نگاران زندانی در جهان به ۱۴۵ نفر رسیده، خاطرنشان کرده بود که "سرکوب صداهای منتقد از سوی جمهوری اسلامی و سرکوب روزنامه‌نگاران اقلیت در چین کماکان ادامه دارد"، و "ایران و چین، بدترین کشورهای محبوس کنندۀ روزنامه‌نگاران هستند که تقریباً نیمی از روزنامه‌نگاران زندانی در جهان، در این دو کشور محبوس می باشند."

 

روز سه شنبه هفته ای که گذشت (١۶ آذر – ٧ دسامبر)، در بحبوحۀ جنجال خبری مذاکرات اتمی ژنو و بحث آلودگی هوای تهران، سه خبرنگار روزنامه شرق، بنامهای فرزانه روستایی، کیوان مهرگان و احمد غلامی و مدیرعامل آن روزنامه علی خدابخش، همچنین امیرهادی انواری، خبرنگار اقتصادی روزنامه های اصلاح طلب، توسط ماموران امنیتی دستگیر شدند، تا به خیل دهها روزنامه نگاری بپیوندند که طی ١٨ ماه اخیر (بعد از انتخابات ریاست جمهوری) دستگیر، روانه بازداشتگاه یا محکوم شده اند.


 

هم اکنون ٣۵ روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی، در نقاط مختلف ایران تحت بازداشت یا در حال گذراندن دوران محکومیتی هستند، که قضات دادگاههای انقلاب و تجدیدنظر، تحت فشار و اِعمال نفوذ و تهدید نهادها و ماموران امنیتی، آنها را صادر کرده اند.


 

گفتنی است بعد از بازداشت پنج روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی طی روزهای اخیر، روز جمعه ١٩ آذرماه ١۰ دسامبر) خبر رسید که ماشاءالله شمس الواعظین، فعال مطبوعاتیِ روزنامه های اصلاح طلب، رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران وسخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، به اتهام "توهین به رئیس جمهوری" و تضعیف نظام"، توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۶ ماه زندان محکوم شده است.


 

هم اکنون بهمن احمدی امویی، امیرهادی انواری، مسعود باستانی، عمادالدین باقی، علی بهزادیان نژاد، محمد پورعبدالله، عبدالرضا تاجیک، عدنان حسن پور، علی خدابخش، نازنین خسروانی، محمد داوری، مصطفی دهقان ، فرزانه روستایی، سید حسین رونقی ملکی، احمد زید آبادی، عیسی سحرخیز، هنگامه شهیدی، هدی صابر، کیوان صمیمی، حشمت الله طبرزدی، احمد غلامی، علی اکبر عجمی، سیامک قادری، محمدایوب کاظمی، محمدصدیق کبودوند، نادر کریمی جونی، کوهیار گودرزی، مجتبی لطفی، مسعود لواسانی، سعید متین پور، مهدی محمودیان، محمدرضا مقیسه، علی ملیحی، کیوان مهرگان و محمد نوری زاد، روزنامه نگاران و فعالان مطبوعاتی محبوس و بازداشتی در ایران هستند، که تارنمای "تا آزادی روزنامه نگاران دربند"، بخشی از مشخصات آنان را نیز منتشر کرده بود.


 

این اسامی و مشخصات ه شرح زیر می باشد:


 

١- بهمن احمدی امویی


بهمن احمدی امویی، فعال مطبوعاتی، روزنامه نگار و تحلیل گر مسایل اقتصادی روزنامه های جامعه، سرمایه، وقایع اتفاقیه، شرق، نوروز، صبح امروز و توس بود، که شامگاه ٣۰ خرداد ٨٨، بهمراه همسر خود (ژیلا بنی بعقوب)، که وی نیز روزنامه نگار است، بازداشت شد.


 امویی بعد از ماهها بازداشت، در دادگاه بدوی به اتهام "تبانی به قصد اخلال در امنیت کشور"،"تبلیغ علیه نظام" و "خلال در نظم عمومی" و "توهین به رئیس جمهور رسمی کشور"، به ٧ سال و ۴ ماه حبس تعزيری و۳۴ ضربه شلاق محكوم شد که این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر به پنج سال زندان قطعی تغییر یافت.


 

٢- امیرهادی انواری


امیرهادی انواری، خبرنگار حوزه اقتصادی و از فعالان مطبوعاتی روزنامه های اصلاح طلب بود. این روزنامه نگار، شامگاه سه شنبه ١۶ آذر ٨٩، همزمان با بازداشت خبرنگاران روزنامه شرق، در تهران دستگیر و به بازداشتگاه امنیتی منتقل گردید.


 

 

٣- مسعود باستانی

مسعود باستانی، سردبیر تارنمای جمهوریت و روزنامه نگارِ روزنامه های شرق، جمهوریت و کارگزاران، ١۴ تیرماه ٨٨ بازداشت شد.


باستانی در شعبه ١۵دادگاه انقلاب (بدوی) به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "اجتماع و تبانی برای ایجاد اغتشاش"، به شش سال حبس تعزیری محکوم شد، که دادگاه تجدیدنظر آنرا عینا تایید کرد و وی در نهایت به زندان رجایی شهر منقل شد.


  


۴-عمادالدین باقی


عماد الدین باقی، نویسنده، روزنامه نگار، سردبیر روزنامه‌های توقیف شده فتح و جمهوریت، بینان گذار انجمن دفاع از حقوق زندانیان، در تاریخ ٧ دی ماه ۱۳۸۸ در پی موج دستگیری سازمان داده شده از سوی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت. وی در اول تیرماه سال جاری از زندان با سپردن وثیقه آزاد و در همان ماه در ارتباط با پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانیان به یک سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی و مدنی، و برای مصاحبه با آیت‌الله منتظری به شش سال زندان محکوم شد. عمادالدين روز یکشنبه ١٤ آذر زندانی شد.


 


 

۵- علی بهزادیان نژاد


علی بهزادیان نژاد، وبلاگنویس و عضو ستاد میرحسین موسوی، در اولین روزهای پس از انتخابات دستگیر و به اتهام "تبانی برای برهم زدن امنیت کشور" و "تبلیغ علیه نظام"، توسط دادگاه انقلاب به شش سال حبس محکوم شد، که حکم وی نیز در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.


  


۶-محمد پورعبدالله


محمد پورعبدالله، وبلاگنویس و فعال دانشجویی که در تاریخ ٢۴ بهمن ٨٧ بازداشت و به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام "و "اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور" به شش سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر به سه سال حبس تعزیری تغییر یافت.


  


٧-عبدالرضا تاجیک

عبدالرضا تاجیک فعال حقوق بشر، دبیر سرویس سیاسی روزنامه های اعتماد، کارگزاران، شرق و خبرگزاری ایلنا، فعال مطبوعاتیِ همکارِ روزنامه های خرداد، فتح، بنیان، بهار، همبستگی، ضمیمه همشهری، توسعه و صدای عدالت بود، که ٢٢ خرداد ٨٩ بازداشت شد.تاجیک از سال ۱۳۸۷ بارها احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود و از کشور نیز ممنوع خروج شده بود. وی در ملاقات روز ۲۳ تیرماه در زندان اوین به اعضای خانواده خود اعلام کرده بود که در نخستین شب بازداشت در حضور معاون دادستان تهران مورد بدرفتاری و " هتک حرمت" قرار گرفته است.  

٨-عدنان حسن پور

عدنان حسن پور سردبیر هفته نامه کردی زبان "آسو"، که ۵ بهمن ٨٧ بازداشت شد و در دادگاه بدوی به اتهام "جاسوسی برای دول متخاصم و گروهای مخالف"، "در اختیار قرار دادن مشخصات و موقعیتهای جغرافیایی"، "واردشدن و ارتباط با احزاب مخالف نظام"،" تبانی و همکاری افراد دیگر بر علیه امنیت داخلی  و خارجی" و" تبلیغ علیه نظام" به اعدام محکوم شد که با موافقت رئیس وقت قوه قضاییه، به ٣١ حبس تغییر یافت ودر دادگاه تجدیدنظر به ١۵ سال کاهش یافت. در پرونده دیگری، حسن پور به اتهام مطبوعاتی و همکاری با یک روزنامه محلی دو زبانه به نام “آسو” به دو ملیون ریال جزای نقدی محکوم شده و حکم مجازات وی نیز قطعیت یافت.


 

٩- علی خدابخش


علی خدابخش، فعال مطبوعاتی، مدیرعامل روزنامه شرق، و از سرمایه گذاران چند روزنامه اصلاح طلب بود. وی در جریان یورش ماموران امنیتی به دفتر روزنامه شرق در غروب ١۶ آذر ٨٩ دستگیر و به بازداشتگاه امنیتی منتقل گردید.


 


 

١۰- نازنین خسروانی

نازنین خسروانی از روزنامه نگاران اصلاح طلبی است که با روزنامه های نوروز، بهار، دوران امروز، اقبال، کارگزاران، سرمایه و خبرگزاری آفتاب همکاری داشته است. وی صبح چهارشنبه ۱۲ آبان ماه بعد از تفتیش منزلش در تهران دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد. وی طی پنج هفته اخیر ممنوع الملاقات بوده و این موجب نگرانی خانوادۀ وی شده است. 


 


  

١١- محمد داوری


‌محمد داوری روزنامه نگار و سردبير سحام نيوز(سايت رسمي حزب اعتماد ملي ) که به خواسته مهدي كروبي و پس ازهماهنگي با هر فرد،‌ از افراد مدعي تجاوز جنسي اقدام به فيلمبرداري جهت ارايه آن به مسوولان مي نمود. وی در ١٧ شهريور ٨٨ بازداشت و در دادگاه بدوی به اتهام" تبانی علیه نظام" به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد، که این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر عینا تایید گردید. وی برنده جایزه جهانی آزادی بیان شده است.


 


 


 

١٢- مصطفی دهقان 


مصطفی دهقان، فعال مطبوعاتی و از روزنامه نگاران حوزه اجتماعی و همکار تعدادی از نشریات اصلاح طلب است، که در شامگاه جمعه ۱۱ دی ماه ٨٨، در جریان دستگیری های پس از عاشورا بازداشت شد و وضعیت پرونده وی نیز فعلا مشخص نیست.


 

١٣-فرزانه روستایی


فرزانه روستایی، روزنامه نگار حوزه بین‌الملل واز نویسندگان روزنامه شرق، اعتماد، اطلاعات، جامعه، ‌توس، خرداد، فتح،‌ ضمیمه همشهری، الحیات، المستقبل بود. وی چندین بار از برگزیدگان جشنواره مطبوعات بود. وی شامگاه ١۶ آذر ٨٩، در جریان یورش ماموران امنیتی به روزنامه شرق، همراه با سه همکار دیگر خود بازداشت شد.


 


 

١۴- سید حسین رونقی ملکی

سید حسین رونقی ملکی وب نگار و وبلاگنویس (وبلاگ بابک خرمدین) که 22 آذر ٨٨ بازداشت ودر دادگاه بدوی به اتهام "عضویت در گروه اینترنتی ایران پروکسی و تبلیغ علیه نظام"،" توهین به رهبری" و" توهین به رئیس جمهور" به پازنزده سال حبس تعزیری محکوم شد.


  

 

١۵-احمد زیدآبادی

احمد زیدآبادی روزنامه‌نگار، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، سردبیر سابق روزنامه آزاد، تحلیل‌گر سیاسی اصلاح طلب و دبیرکل سازمان ادوار تحکیم که همکاری با روزنامه های اطلاعات، همشهری، هفته نامه شهروند امروز را در کارنامه حرفه ای خود دارد. وی در ٢٣ خرداد ماه ٨٨ بازداشت شد. زیدآبادی در دادگاه بدوی به پنج سال زندان در تبعید در گناباد و محرومیت دایم از فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی و هم‌چنین محرومیت از تحلیل‌های شفاهی محکوم شد که این حکم عینا از سوی دادگاه تجدیدنظر تایید شد، که اکنون به زندان رجایی شهر منتقل شده است.


 

 

١۶- عیسی سحرخیز

عیسی سحرخیز فعال سیاسی، مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد دوران اصلاحات، از بنیانگذاران انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و روزنامه نگار اصلاح طلب و مدیر مسئول روزنامه توقیف شده اخبار اقتصادی و نیز ماهنامه توقیف شده آفتاب می باشد. وی ١٢ تیر ٨٨ بازداشت شد. سحرخیز در دادگاه بدوی به اتهام "توهین به رهبری"، "تبلیغ علیه نظام" و "نشر اکاذیب از طریق مصاحبه با رسانه های خارجی" به سه سال  زندان و پنج سال ممنوعیت و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی محکوم شد. 

١٧-هنگامه شهیدی

هنگامه شهیدی مشاور مهدی کروبی در جریان انتخابات ریاست جمهوری و عضو حزب اعتماد ملی و نیز همکاری مطبوعاتی روزنامه های اصلاح طلب، ۶ اسفند ٨٨ بازداشت شد. شهیدی در دادگاه بدوی به اتهام به شش سال و سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به شش سال حبس و پرداخت پنجاه هزار تومان وجه نقد تغییر یافت.


 

 

١٨-هدی صابر

هدی صابر مترجم، فعال ملی مذهبی و روزنامه نگار بازداشتی، از گردانندگان مجله توقیف شده ایران فردا بود. وی ٢ مرداد ٨٩ دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. این روزنامه نگار، طی سال های ٧٩ و ٨٢ نیز بازداشت و به حبس های تعلیقی محکوم شده بود.


 

 

١٩- کیوان صمیمی

کیوان صمیمی مدیر مسئول ماهنامه نامه، عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، عضو شورای ملی صلح و کمیته های پی‌گیری بازداشت‌های خودسرانه ، حمایت از حقوق شهروندی و نیز کمیته دفاع از حق تحصیل و از چهره های سیاسی نزدیک به نیروهای ملی مذهبی می باشد. وی ٢٣ خرداد ٨٨ بازداشت و در دادگاه به اتهام "تشویش اذهان عمومی" و "اقدام علیه امنیت کشور از طریق تجمع و تبانی" به شش سال حبس و محرومیت مادام العمر از فعالیت های سیاسی و اجتماعی محکوم شد. دادگاه تجدیدنظر ضمن تایید مدت حبس صمیمی، محرومیت وی از فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را به ١۵ سال کاهش داد.


 

٢۰- حشمت الله طبرزدی


حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی و روزنامه نگار (مدیر مسئول نشریاتپیام دانشجو، ندای دانشجو،هویت خویش و گزارش روز) بارها طی سالهای اخیر بازداشت و محکوم گردید. وی در تاریخ هفتم دی ماه ۱۳۸۸ نیز بازداشت و بعد از ماهها بازداشت، با اتهاماتی چون "فعالیت تبلیغی علیه نظام"، "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور"، "توهین به رهبری و ریاست جمهوری" و "اخلال در نظم عمومی"، به ۹ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکومشد.


 

٢١-علی اکبر عجمی


علی اکبر عجمی، وبلاگنویس، مقاله نویس و عضو طیف "دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب" است که در تاریخ ١٧ مرداد ٨٩ از سوی دادگاه بدوی اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یک سال و به اتهام "تبانی علیه نظام" به سه سال زندان محکوم (جمعا به چهار سال حبس تعزیری) محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به دوسال حبس در تبعید مبدل شد. وی به زندان رجایی شهر منتقل شده است.


 

٢٢- احمد غلامی


احمد غلامی، روزنامه‌نگارو نویسنده، سردبیر روزنامه شرقو از همکاران سابق روزنامه اطلاعات و برخی روزنامه های اصلاح طلب بود. او برگزیده دوره سوم جایزه هوشنگ گلشیریدر سال ۱۳۸۱ گردید و دبیر هیات داوران جایزه منتقدان مطبوعاتبود. وی چندین سال در جنگ هشت ساله با عراق حضور داشت.


 

 

٢٣- سیامک قادری

سیامک قادی، وبلاگنویس، روزنامه نگار و خبرنگار رسمی خبرگزاری ایرنا، و فعال مطبوعاتی خبرگزاری تعطیل شده "سینا" بود، که در چندین روزنامه اصلاح طلب فعالیت داشت. وی ١۴ مرداد ٨٩ بازداشت شد.


 

 

٢۴- محمدایوب کاظمی

محمدایوب کاظمی روحانی، از شاگردان مرحوم آیت الله منتظری، وبلاگنویس (وبلاگ عربخانه) و مدرس حوزه که به ۲ سال و هفت ماه زندان محکوم شده است. وی هم اکنون دوران محکومیت خود را سپری می کند.


 

 

٢۵- محمدصدیق کبودوند

محمدصدیق کبودوند، مدیرمسئول و سردبیر هفته نامه "پیام مردم کردستان" و فعال حقوق بشر (موسس سازمان حقوق بشر کردستان) می باشد. وی دهم  تیر٨۶ بازداشت و در دادگاه بدوی به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" و" تبلیغ علیه نظام" به ١١ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ده سال و نیم تغییر یافت. 


 


    

٢۶- نادر کریمی جونی

نادر کریمی جونی روزنامه نگار و دبیر سیاسی روزنامه های جهان صنعت و سیاست روز که همکاری با نشریه ها و روزنامه های شرق، گزارش، فکر را نیز در کارنامه حرفه ای خود دارد. وی اوایل آذر ٨٧ بازداشت و در دادگاه بدوی به اتهام "اقدام علیه امنیت کشور"، "تبانی و جاسوسی" به ده سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر به پنج سال حبس تعزیری تغییر یافت.


  

٢٧- کوهیار گودرزی

کوهیار گودرزی، بلاگر، مقاله نویس، دانشجوی اخراجی رشته هوا فضا در دانشگاه شریف، عضو کمیته حقوق بشر سازمان ادوار تحکیم و گزارشگران حقوق بشر، ٢٩ آذر ٨٨ (در حال عزیمت به مراسم سوگواری آیت الله منتظری) بازداشت و در دادگاه بدوی به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به یک سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.


  

 

٢٨- مجتبی لطفی             

مجتبی لطفی، روحانی وبلاگنویس، مسئول واحد اطلاع رسانی دفتر مرحوم آیت الله العظمی منتظری، عضو تحريريه و سرپرست روزنامه‌‏هاي توقيف شده خرداد و فتح و عضو شوراي سردبيري هفته نامه توقيف شده آوا و سايت تعطيل شده نقشينه است. وی یکبار اواخر ارديبهشت ماه ٨٣ بازداشت و در تاریخ ٢٤ مرداد ماه همان سال در دادگاه ويژه روحانیت، به سه سال و ده ماه زندان محکوم شد. لطفی با قرار وثیقه ٦٥٠ شصت و پنج میلیون تومانی آزاد شد. مجتبی لطفی بار دیگر در ١٧ مهر ٨۶ بازداشت و نهم آذر همان سال از سوی دادگاه ویژه روحانیت به چهارسال حبس تعزیری و پنج سال تبعید از شهر قم محکوم شد. وی تیرماه ٨٩ برای سپری کردن دوران تبعید به آشتیان فرستاده شد.


       

٢٩- مسعود لواسانی

 مسعود لواسانی، وبلاگنویس و روزنامه نگار که همکاری با روزنامه‌هایی همچون آفتاب یزد، ایران، خبر، اعتماد، تهران امروز، همشهری، شرق، کارگزاران و اعتماد ملی، خبرگزاری‌ فارس، ماهنامه های ادبیات داستانی، مبدا نقش و خردنامه همشهری و نیز هفته نامه چاپ را در کارنامه حرفه ای خود دارد. وی در ۴ مهر ٨٨  بازداشت و بعد از ماهها بازداشت، در دادگاه بدوی به ٨ سال و نیم حبس تعزیری و محرومیت مادام العمر از روزنامه نگاری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال و حبس تعزیری و ١۰سال محرومیت از اشتغال به حرفه روزنامه نگاری تغییر یافت. لواسانی روز ۱۶ آذر ماه برای اجرای حکم به زندان فراخوانده شده بود، اما تا کنون هیچ گونه تماسی با خانواده خود نداشته به همین دلیل از محل نگهداری وی و وضعیتش اطلاعی در دست نمی باشد.


    

                                                                                                                     

٣۰- سعید متین پور

سعید متین پور، نویسنده، وبلاگنویس، روزنامه نگار، عضو سابق هیات تحریریه هفته نامه های «یارپاق»، «موج بیداری» و عضو جبهه مشارکت اسلامی زنجان می باشد، که یکبار ۴ خرداد ٨۶ بازداشت و در تاریخ ٨ اسفند ٨۶ با قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی آزاد شد. وی در دادگاه بدوی به اتهام "ارتباط با بیگانگان" و " تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی" به ٨ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.


        

٣١- مهدی محمودیان

مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب و افشاگر جنایات بازداشتگاه کهریزک و قبرهای نامعلوم، همچنین عضو جبهه مشارکت می باشد، که ۲۵ شهریور ٨٨ بازداشت و در دادگاه بدوی به اتهام "تبانی علیه نظام" به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.


     

٣٢- محمدرضا مقیسه

محمدرضا مقیسه روزنامه نگار، وسردبیر مجله بیست ساله ها، رزمنده دوران جنگ ٨ ساله و عضو کمیته پیگیری امور بازداشت‌شدگان و آسیب‌دیدگان پس از انتخابات ریاست‌جمهوری بود، که در تاریخ ۲۲ مهرماه ٨٨ بازداشت و توسط دادگاه بدوی به شش سال زندان محکوم گردید. مقیسه مجددا در در تاریخ ٢ آبان ٨٩ بازداشت شد.


 

٣٣- علی ملیحی

علی ملیحی عضو شوراي سياستگذاري و مسوول روابط عمومي سازمان دانش آموختگان ايران و روزنامه نگار که همکاری با روزنامه هاي شرق،اعتماد ملي، اعتماد و هفته نامه هاي شهروند امروز و ايراندخت را در کارنامه حرفه ای خود دارد. وی ٢۰ بهمن ٨٨ بازداشت و در دادگاه بدوی به اتهام "اجتماع و تبانی علیه نظام"، "تبلیغ علیه نظام"،" شرکت درتجمعات غیرقانونی"، "نشر اکاذیب" و "توهین به رییس جمهور" به چهار سال حبس تعزیری و جزای نقدی معادل یک میلیون ریال و ٧ سال حبس تعزیری محکوم شد که دادگاه تجدیدنظر حکم چهار سال حبس تعزیری را تایید کرد.


 

٣۴- کیوان مهرگان


کیوان مهرگان، دبیر سرویس سیاسی روزنامه شرق، دبیر سیاسی ضمیمه روزنامه اعتماد و از همکاران روزنامه های اصلاح طلب بود، که پس از حوادث عاشورا بازداشت و پس از مدتی به چهار سال حبس تعلیقی محکوم شد. وی غروب ١۶ آذر ٨٩، در جریان یورش ماموران امنیتی به روزنامه شرق، دستگیر و به بازداشتگاه امنیتی منتقل گردید.


   

٣۵- محمد نوری زاد

محمد نوری زاد، نویسنده، کارگردان، فیلمنامه نویس، وبلاگنویس و روزنامه نگار اصولگرایی بود، که طی ماههای بعد از انتخابات ریاست جمهوری، به جنبش مردم ایران پیوست و بدلیل نوشته ها و نامه های انتقادیش به مقامات ارشد نظام، اواخر آذر ٨٨ بازداشت شد. وی در دادگاه بدوی به اتهام" فعالیت تبلیغی علیه نظام نظام و تخریب چهره سی ساله نظام" ، "توهین به رهبری"، "توهین به رییس قوه قضاییه" و " توهین به رییس جمهور" مجموعا به سه سال و ٩١ روز حبس تعزیری و به اتهام "توهین به امام جمعه مشهد" به تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد. وی هم اکنون در اعتصاب غذا به سر می برد.


 


 

جمهوری اسلامی ایران، بنا به گزارش سازمانهای بین المللی، از جمله کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران و سازمان گزارشگران بدون مرز، "بزرگترين زندان روزنامه نگاران در جهان" معرفى شده است.گزارشگران بدون مرز چندی پیش در بيانيه اى خاطرنشان کرده بود که در جریان حوادث بعد از انتخابات رياست جمهورى ۲۲ خرداد ٨٨، بيش از ۱۰۰ روزنامه ‌نگار بازداشت و دهها روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی دیگر، کشورشان را ترک کردند.     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com