یاد کارگر مبارز و زحمتکش خباز جانباخته عطالله سلیمی زنده است دیدگاه آزاد
16/10/2013 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
بهنام ابراهیم زاده- سیدمحمد حیدری

یاد کارگر مبارز و زحمتکش خباز جانباخته عطالله سلیمی زنده است


بهنام ابراهیم زاده- سیدمحمد حیدری


مردان و زنان در سراسر جهان و در طول قرون و اعصار می آیند و می روند. بعضی از آنها چیزی از خود برجا نمی گذارند، حتی نامی هم از آنها باقی نمی ماند انگار هیچ کدام از آنها هرگز در این دنیا زندگی نکرده اند اما کسانی هم هستند که خود را وقف مبارزه برای هدایت انسان ها در همه زمینه ها کرده اند. در میان این افراد کسانی بوده اند و هستند که ارتش های آزادی بخش را فرماندهی کرده اند یا ایثارگری های دیگری انجام داده اند تا دیگران از زیر یوغ اختناق و استثمار خارج نمایندو زندگی بهتری برای مردمان فراهم کنند. ایجاد اشتغال، خانه و مدرسه و بیمارستان و .... هدف آنها کاستن از فاصله موجود بین فقرا و اغنیاء ، میان تحصیل کرده ها و بی سوادان بوده است. کارگر مبارز عطاالله سلیمی فرزند حاج محمد رحیم سلیمی متولد شهرستان سقز یکی از همین انسان های مبارز و سخت کوشی بود که همواره در دل میلیون ها انسان آزادی خواه و انسان دوست و کارگر دوست جای دارد. عطاءاله سلیمی یکی از پایه گذاران و جز هیات موسسان انجمن صنفی سندیکای خبازان شهرستان سقز بود. او فراموش نخواهد شد چرا که سال های سال در راستای اهداف جنبش طبقه کارگر گام های مثبت برداشت.


کارگر مبارز عطاءاله سلیمی سال ها پیش در یک اقدام هماهنگ و از پیش تعیین شده در روز روشن به دست عده ای که افکار و عقاید انسانی اش را برنمی تابیدند زیر ماشین گرفته شد و جان باخت. عطاءاله سلیمی با گلوله و طناب دار و تیرباران ... کشته نشد، او را عامداً زیر ماشین گرفتند. اما با وجود گذشت سال ها از این واقعه دردناک و دلخراش نه دولت و دستگاه های قضایی و امنیتی و نه خانواده و همفکران به اصطلاح فعالان کارگری در آن سندیکا نتوانستند ردی از قاتل یا عاملین مرگ عطاءاله سلیمی بیابند. اقدام به مرگ چهره محبوب فعال کارگری عطاءاله و اقدام به تیراندازی به دیگر فعالین کارگری آقای مجید حمیدی و توطئه و فتنه انگیزی و تخریب و رفتارهای رذیلانه دیگر از جمله آتش زدن خانه فعال کارگری محمود صالحی در سقز و دیگر چهره های شناخته شده کارگری اولین و آخرین اقدام ضدکارگری نبوده و نیست.


عطاءاله سلیمی شاطر خباز زحمتکشی بود که هرگز اصول و اعتقاد انسانی اش و وجدان پاک کاری اش را زیرپا نگذاشت. وی در سال 1374 به همراه تعداد دیگری از همکاران و همفکران آن موقع خود اقدام به تاسیس سندیکای صنفی خبازان سقز کرد. کارگری پرشور و عدالت خواه و انسان دوست و زحمتکش یار و یاور خانواده های کارگری بود که جز به منافع طبقه کارگر به چیز دیگری فکر نمی کرد. تاسیس سندیکای خبازان سقز و و سندیکای خبازان در شهرستان مهاباد از اقدامات مفید و موثر آقای عطاءاله سلیمی می باشد که از خود به یادگار گذاشته است اما سئوال اینکه همکاران و همراهان آن زمان کارگر جانباخته اهداف و آرمان انسانی عطاءاله سلیمی را آیا برآورد کرده اند.


اما فرجام سخن


کارگران و فعالین کارگری فهیم و مبارز


شکی در آن نیست که اقدام به تاسیس سندیکا و تلاش برای بهبود وضعیت زندگی کارگران توسط عطاءاله سلیمی اقدامی انسانی و قابل تحسین است اما اکنون باید دید که دوستان و همکاران اعضاء انجمن صنف خبازان سقز عطاءاله سلیمی تا چه حد توانسته اند اهداف و دستاوردهای انسانی رفیق جانباخته را برآورد کنند و در خدمت کارگران باشند؟ باید دید آیا در شهریورماه سال 75 که انجمن صنفی خبازان شهرستان سقز که برای ثبت نام کارگران در خانه معلم برای تهیه زمین از هر کارگر یک میلیون و 800 هزارتومان بابت قسط و پنج قسط 300 هزارتومانی ثبت نام کردند زمین تحویل کارگران ثبت نامی داده اند؟ آیا شکایت کارگران درباره ی عدم تحویل زمین به فرمانداری سقز و کلاهبرداری و زمین خواری راه به جایی برده است؟ باید دید آیا خرید زمین دیگر در تازه آباد سقز توسط اعضای آن موقع سندیکا به کارگران تحویل داده شد؟ نکته دیگر اینکه جمع آوری مبلغ350 هزار تومان برای هر کارگر در آبان ماه همان سال بعد از مرگ عطاءاله سلیمی و سرقت اجناس فروشگاه سندیکا و سرقت دفترچه های کارگران و استعفای تعدادی از اعضای سندیکا از جمله سیدمحمدحیدری و شهلا حسینی و فشار بر خانواده های حامد روح الهی و برهان ایوانگر را چگونه می توان توجیه کرد.


در پایان گرچه یاد و خاطره رفیق کارگر عطاءاله سلیمی برای فعالین کارگری آگاه زنده است اما تا کی باید یک عده عوام فریبانه و مزورانه به نام فعال کارگری از کارگران و زحمتکشان به بهانه های حمایت و زمین دار کردن و خانه دار کردن کارگران سوءاستفاده و اخاذی کنند و با رفتار و برخوردهای افراطی باعث اشقاق در بین خانواده های کارگران و فعالین کارگری شوند و اینکه آیا از زمان مرگ رفیق جانباخته عطاءاله سلیمی دوستان مدعی فعال کارگر تاکنون احوالی از خانواده عطاءاله سلیمی و غیره پرسیده اند؟ چه بر سر خانواده های برهان ایوانگر، حامد روح الهی و ... و دیگر خانواده های چشم انتظار زمین آمده است.


یاد عطاءاله سلیمی زنده است چرا که جهان به کسانی احترام می گذارد و می ستاید که ماهیتاً انسان های ساده و متواضع اند و به همه انسان ها فارغ از موقعیت اجتماعی آنها اعتقاد دارند. جهان امید خود را به این مردان و زنان بسته است.  تلاش ها و دستاوردهایشان در سرتا سر جهان مورد تائید و ستایش قرار می گیرد و همواره جاویدانند. زنده باد کارگر مبارز عطاءاله سلیمی


بهنام ابراهیم زاده  فعال کارگری و سیدمحمد حیدری از اعضاء انجمن صنفی خبازان سقز


 زندان اوین بند 350- مهر 1392     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com