حقوق بشر دغدغه اصلی آیت الله منتظری - اشرف منتظری دیدگاه آزاد
13/12/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
 

در آستانه سوم محرم، اولین سالگرد رحلت مظلومانه مرجع شجاع و مبارز، مرحوم آیت الله العظمی منتظری می باشیم. حوادث و رخداد های گوناگون پس از انتخابات ریاست جمهوری، بخصوص آنچه مربوط به تامین حقوق و آزادی های قانونی و شرعی مردم می باشد، ویژگی ها و خصوصیات این مرجع فقید را بیش از پیش روشن می سازد. آن بزرگمرد مرجعی نبود که رسالت خود را منحصر در نوشتن رساله، داشتن تعداد زیادی مقلد، گرفتن وجوه شرعیه و صرف آنها در مصارف مقرره بداند. دغدغة اصلی او حفظ حرمت اسلام، ارزشهای متعالی آن، تامین حقوق مردم و مبارزه با عوامل جهل، استبداد و ظلم بود.


مرجع فقید ما، برای حقوق و آزادی های مردم آنقدر ارزش قائل بود و به آنها اهمیت می داد که سالها پیش در کنار رسالۀ عملیه، کتابی با نام " رساله حقوق" تالیف نمود. ایشان در این کتاب، با استناد به آیات و روایات اسلامی، حقوق بنیادی و فطری انسان و کرامت ذاتی او، حقوق شهروندی، حقوق زندانیان، آزادی بیان مخالفین سیاسی و اقلیت های مذهبی را فارغ از هر دین و عقیده ای مطرح کرد. ( رساله حقوق، صفحات 32 تا 39). او در این رساله آزادی اندیشه و تغییر عقیده را نیز حق هر انسانی دانسته که به دور از عناد و تعصب، در صدد رسیدن به حق و حقیقت است. (همان، صفحات 50 و 51)


ایشان حقوق ذاتی انسان را غیر قابل سلب و به دور از دسترس حکومتها می دانست. نگرانی او از تضییع حقوق مردم به خصوص در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، به حدی زیاد بود که لحظه ای از آنها غافل نمی شد. حتی در جمع اعضای خانواده، به هر مناسبتی نگرانی خود را از آنچه بر سر مردم آمده و حقوقی که از آنها تضییع شده است، با لحنی که حکایت از سوز دل دارد، اظهار می داشت. او محاکمه و زندانی کردن شخصیت های فرهیخته و دلسوز انقلاب و کشور را به اتهامات ساختگی و واهی، فاجعه ای می دانست برای آینده کشور.


به یاد دارم آن بزرگمرد پس از آزادی موقت مهندس بهزاد نبوی، ضمن مکالمه تلفنی و تفقد از وی، اظهار می کردند که من از زندانی کردن افراد و بخصوص شما خیلی ناراحت هستم و غصه می خورم که چرا کار حاکمیت به اینجا رسیده است که کسی مثل شما با آن سوابق و خدماتی که به کشور کرده است، باید با آن وضع فجیع محاکمه و زندانی شود. مهندس نبوی نیز با اظهار تواضع و فروتنی در پاسخ، ضمن تشکر از تفقد ایشان گفته بود: من هرگز راضی نیستم که شخصی مثل حضرتعالی برای مثل من نگران باشد و غصه بخورد.


در هر حال آن مرجع آگاه و مبارز، در سالهای آخر عمر خود و بخصوص در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، دغدغه و نگرانی اصلی او تضییع حقوق مردم و سلب آزادی های قانونی و شرعی آنان و نیز حقوق مخالفین سیاسی ارباب قدرت و همچنین انجام کارهای خلاف به نام اسلام و حاکمیت اسلامی بود. او در همین رابطه پیامهایی را صادر کرد که در سایت ایشان می توان ملاحظه نمود. در همین راستا و بخاطر ارج نهادن به تلاشهای فکری و عملی این بزرگمرد علم و عمل در مورد حقوق بشر، تندیس "تلاشگر حقوق بشر" نیز از سوی کانون مدافعان حقوق بشر، روزهایی قبل از رحلت معظم له، به ایشان اهدا شد.


امیدوارم علاقه مندان به این مرجع مبارز، راه او را ادامه داده و نگذارند ارزشهای الهی که ایشان یک عمر برای تحقق آنها مبارزه کرد، رو به فراموشی رود.     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com