سربازان رسانه ای جمهوری اسلامی در کردستان دیدگاه آزاد
14/06/2014 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
سیروان رحیمی

سربازان رسانه ای جمهوری اسلامی در کردستان


سیروان رحیمی


بهار مطبوعات کردی با توقیف هفته نامه های پیام مردم،روژ هه‌ڵات، و... به خزان گرایید.بسیاری از روزنامه نگاران منتقد چون : محمد صدیق کبودوند، عدنان حسن پور، اجلال قوامی،مادح احمدی روانه زندان شدند و برخی دیگر : شهاب شیخی، امید احمدزاده ،منصور طیفوریو... راهی دیار غربت شدند. با روی کار آمدن دولت پوپولیست احمدی نژاد وضعیت روزنامه نگاری در کردستان به نازلترین سطح خود رسید.بسیاری با نام خبرنکار و روزنامه نگار به میدان آمدند اما نه به نام روزنامه نگار بودند و نه به صفت بلکه بیشتر عریضه نویسان و مداحان رسانه ای وابسته به محافل امنیتی نظامی بوده و هستند. جهت تنویر افکار عمومی به برخی از آنها اشاره می شود:


1-    خبرگزاری فارس : این رسانه وابسته به اطلاعات سپاه در کردستان توسط فردی به نام خبات ساعدی از عناصر بسیجی در سنندج اداره می شود ، گزارش نویسی و ارائه بولتن های محرمانه به سپاه از کار ویژه های خبرنگار خبرگزاری فارس(خبات ساعدی) می باشد. جعل خبر و تحریف خبر مجمع عمومی خانه مطبوعات کردستان توسط نامبرده از آخرین اقدامات وی در این حوزه می باشد.


2-    خبرگزاری کرد پرس : این رسانه توسط فردی به نام سرتیپ حاجی هادی فر از عناصر اطلاعاتی سپاه قدس مدیریت می شود. مجوز این خبرگزاری سال 89 در جریان سفر آیت الله خامنه ای در جهت جنگ نرم با اپوزیسیون کردی صادر شد.لازم به ذکر است که منابع مالی کرد پرس توسط سپاه قدس تامین و هر کدام از خبرنگاران و تحریریه آن از گردانندگان سایت ها و وبلاگ های مخالف احزاب کردی می باشند.


3-    خبرگزاری شبستان : این خبرگزاری توسط عنصر بسیجی سامان احمدی که کارمند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان می باشد اداره می شود.سامان احمدی از رابطین نهادهای امنیتی در امور رسانه می باشد که تا کنون اظهارات تندی را بر علیه روزنامه نگاران منتقد داشته است و خواهان برخورد نهادهای امنیتی با این روزنامه نگاران شد.


4-    هفته نامه روژان : این هفته نامه به مدیر مسئولی سلیمان الله مرادی و سردبیری فرشید گروهی منتشر می شود.


فرشید گروهی از عناصر مرتبط با نهادهای امنیتی می باشد که در جریان بازداشت دانشجوی شهید ابراهیم لطف اللهی نقش اساسی داشت.گروهی که در آن سالها رئیس دانشگاه پیام نور سنندج بود با تهدید و ارعاب فعالان دانشجویی آنها را وادار به همکاری با نهادهای امنیتی می کرد. وی در انتخابات سال گذشته از افراد موثر ستاد قالی باف درسنندج بود.گفتنی است توهین و ناسزا گفتن فرشید گروهی در جلسه انتخاباتی در ستاد قالی باف به دکتر عبدالرحمن قاسملو و انتشار فایل صوتی آن رسوایی بزرگی را برای ستاد تبلیغاتی قالیباف در کردستان به همراه داشت وی هم اکنون به همراه برخی عناصر همراه نظام این هفته نامه را منتشر می کند.           پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com