احتمال تجدیدنظر در حکم اعدام شیرکو معارفی قوت می‌گیرد میثاق گزارشگران
15/09/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
احتمال تجدیدنظر در حکم اعدام شیرکو معارفی قوت می‌گیرد

خبرگزاری دیده‌بان حقوق بشر کردستان: دفتر رییس قوه قضاییه در نامه‌ای به رییس کل دادگستری استان کردستان خواهان ارائه‌ی گزارشی در مورد پرونده شیرکو معارفی و بررسی شرایط اعمال ماده 18 در رابطه با حکم صادره علیه این زندانی سیاسی کُرد شد.
احمدسعید شیخی، وکیل شیرکو معارفی پیش از این با ارسال نامه‌ای به آیت الله صادق لاریجانی با اشاره به اشتباهات بیّن فقهی صورت گرفته در صدور حکم اعدام برای موکل خود از رییس قوه قصاییه درخواست کرده بود تا نسبت به اعلام اشتباه در حکم صادره و اعمال ماده 18 در مورد این پرونده اقدام نماید.
احمدسعید شیخی ابراز امیدواری کرده است که دادگستری استان کردستان با قبول اشتباه صورت گرفته در صدور رای دادگاه بدوی و تجدیدنظر در مورد شیرکو معارفی ضمن ارائه‌ی گزارشی از این پرونده به رییس قوه قضاییه با اعمال ماده 18 موافقت کند.
ماده واحده 18 قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مقرر می‌دارد: در مورادی که آرای قطعی به تشخیص رییس قوه قضاییه خلاف بیّن شرع باشد، این تشخیص به عنوان یکی از جهات اعاده دادرسی محسوب و پرونده حسب مورد به مراجع صالح برای رسیدگی ارجاع می‌شود.
شیرکو معارفی مهرماه سال 1387 در سقز بازداشت شد. وی به اتهام محاربه از طریق همکاری با یک حزب اپوزیسیون کردستان در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد. همین حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز مورد تایید قرار گرفت. صدور و تایید این حکم مورد اعتراض وکیل این زندانی سیاسی کُرد است.
احمدسعید شیخی معتقد است از آن‌جا که بنا بر شواهد موجود و استشهادیه‌ی اهالی روستایی که شیرکو در آن محل بازداشت شده، وی از اسلحه استفاده نکرده و پیش از آن نیز در هیچ عملیات مسلحانه‌ای علیه جمهوری اسلامی شرکت نداشته است. بنا بر این اتهام محاربه به لحاظ شرعی و فقهی نمی‌‌تواند صحیح باشد.

یکشنبه 27 دی 1388

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com