بلاتكليفی يك زندانی سياسی كُرد تبعه‌ی عراق گزارش هفته
11/07/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
بلاتكليفی يك زندانی سياسی كُرد تبعه‌ی عراق

خبرگزاری ديدبان حقوق بشر كردستان: عمر کریم شریف متولد 1979 میلادی تبعه‌ی کشور عراق می‌باشد كه در تاریخ 27/6/2000 میلادی به اتهام ترور اسماعیل معظمی معاون اطلاعات مریوان و فرزندش توسط مقامات محلی در كردستان عراق بازداشت و در تاریخ 15/4/79 شمسی به ایران تحویل داده شد.
نامبرده بعد از حدود 21 ماه بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج از سوی فاطمی قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم گردید. در همین زمان و از سوی دادگاه عمومی نيز به اتهام معاونت در قتل به 15 سال حبس محکوم می‌شود.
موارد زیر تکمیل کننده گزارش فوق می‌باشد:
1. دیگر مظنون به ترور که با نامبرده به حکم اعدام محکوم شد جمال محمد مراد بود که اینک آزاد می‌باشد.
2. بعد از گذشت 9 سال هنوز نامبرده بلاتکلیف است و 19 ماه نیز از 15 سال حکمی که از سوی دادگاه انقلاب به وی داده شده می‌گذرد اما با وجود اعتراض به حکم مذکور هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
3. در حالی که خانواده‌ی مقتول از نامبرده شاکی نیستند و مرتباً عنوان نموده‌اند که عمر کریم شریف قاتل فرزند آنان نمی‌باشد اما اصرار قاضی بر این مسئله جای تأمل دارد.
4. عمر کریم شریف که یکی از پیشمرگان حزب سوسیالیست کردستان عراق می‌باشد به گواهی حزب مذکور در تاریخ ترور مقتولین در مرخصی بوده و این موضوع به کرات از سوی دبیرکل حزب (محمد حاجی محمود) در رسانه‌ها اعلام گردیده است.
5. پرونده با پیگیری نماینده حزب مذكور در ایران در جریان می‌باشد و درخواست رسیدگی و آزدای نامبرده بارها از سوی احزاب متحد کردستان (شه‌ش به‌ره‌ی کوردستان) به مقامات ایرانی تحویل گردیده است.
6. مکاتبه معاون رئیس قوه قضائیه به دادگستری استان مبنی بر دادگاهی و یا درخواست عفو از نکات جالب این پرونده است که خود می‌تواند دال بر بی‌گناهی نام‌برده باشد.

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com