همسر محمد صدیق کبودوند، روزنامه نگار و فعال زندانی در خصوص اظهارات اخیر سخنگوی قوه قضاییه در خصوص بند ۳۵۰ به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «آقای محسنی اژه‌ای گفته اند برای کسانیکه اموال زندان را تخریب کرده اند، پرونده تشکیل خواهد شد و به شکستن شیشه هم اشاره کرده اند.  اما اول باید بدانیم علت شکستن شیشه چه بوده است. چرا زندانیان شیشه شکسته اند. به نظرم این شیشه شکسته در مقابل رفتارهای که ماموران داشتند جای صحبتی ندارد.»


پریناز باغبان حسنی به کمپین گفت: « در فیلمی هم که صداوسیما از بند ۳۵۰ پخش کرد،عده ای از زندانیان نشان داده شدند که پشت در بسته فریاد می زدند و یک نفر هم به شیشه حمله کرد. لابد آقای اژه ای منظورشان همان شیشه بوده است. این زندانیان نگران هم بندی هایشان بوده اند که در داخل کتک می خوردند و صداوسیما کتک زدن ها را نشان نداد. آخر سوال این است که برای چه زندانیان در بیرون بند فریاد می زدند و شیشه می شکستند؟!»


غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه روز هشتم اردبیهشت ماه گفت برای کسانی که در “قائله داخل زندان اوین اقدام به تخریب اموال زندان کرده اند پرونده تشکیل شده است.” آقای محسنی اژه‌ای با اظهار اینکه یک بازرسی ساده از زندان صورت گرفته بوده، گفت “اینکه یک زندانی شروع به بد گفتن و تعرض کند و شیشه بشکند، درست نیست.”


محسنی اژه‌ای همچنین در بخش دیگری از صحبت هایش از کشف مشروبات الکلی در بند ۳۵۰ زندان اوین گفت. سخنگوی قوه قضاییه در توضیح دلیل حضور مشروب الکلی در بند ۳۵۰ گفت: «اگر فردی بخواهد چیزی را مخفیانه وارد کند این کار را انجام می‌دهد. مثلا ممکن است همان وسیله را به همان ترکیب وارد بند نکند و آرام آرام قطعات مربوطه را جدا کرده و ظرف مدت زمان آنها را به یکدیگر متصل کند.»


محسنی اژه ای همچنین گفت: «افرادی سعی کردند با میوه‌ای که در اختیارشان قرار می‌گیرد مشروب در حد معمول تهیه کنند نه این که شما تصور کنید یک پاتیل مشروب در این بند کشف شده و از خارج از زندان تهیه شده است. این گونه نبوده و افراد با در اختیار داشتن وسایل‌های موجود چنین چیزی را به وجود آوردند.»


پریناز باغبان حسنی در خصوص ادعای کشف مشروبات الکلی در بند ۳۵۰ که از سوی محسنی اژه ای مطرح شده است، گفت: «به جای اینکه جوابگوی درخواست های ما برای ضرب و شتم زندانیان مان باشند، داستان درست کرده اند. من ۸ سال است که برای ملاقات همسرم به زندان می روم. در ملاقات های کابینی که پشت شیشه صورت می گیرد قبل از ورورد، خودمان و کیف هایمان را بازرسی می کنند. برای ملاقات حضوری نیز از سه مرحله بازرسی می گذریم. این حرف یک دروغ زشت است.»


پریناز باغبان حسنی به کمپین گفت: «در مقابل پیگیری هایی که ما خانواده های زندانیان تاکنون داشتیم فقط شاهد بودیم مقامات اتفاق های افتاده را تکذیب کردند و واقعیت ها را نادیده گرفتند. اما واقعیت این است که من به عنوان همسر یکی از زندانیان به چشم خودم دیدم که همسرم را از بهداری برای ملاقات آوردند چون در حین حمله دنده ها و انگشتان پایش شکسته و بدنش کبود شده است.»


خانم باغبان حسنی در ادامه گفت: «ما خانواده ها بیشتر نگران هستیم که وقتی کسی جوابگوی این اتفاق نباشد و همه مسولان تکذیب کنند، این رفتارهای وحشیانه در آینده عادی شود. بهرحال تا کنون که واقعیت ها تکذیب شده است. لابد چند وقت دیگر که کبودی ها و جراحت های زندانیان تمام می شود عده ای را به عنوان نماینده دولت به زندان می فرستند و بعد در جواب تحقیق اعلام  می کنند فقط یک تلنگر ساده به زندانیان بوده است. اما ما خانواده های زندانیان که سه روز پس از حمله به بند، آنها را دیدیم، می دانیم تلنگر نبوده است.»


روز ۲۸ فروردین ماه  نیروهای وابسته به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و بیش از یکصد نفر از سربازان حفاظت سازمان زندان ها به بند ۳۵۰ زندان اوین یورش برده و با باتوم زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.  بیش از سی نفر از زندانیان مجروح  شد‌ند. چهار نفر از زندانیان به دلیل خونریزی شدید به بیمارستان منتقل شد و سی و دو نفر نیز به سلول انفرادی منتقل شدند. پس از گذشت ۱۳ روز از این اتفاق، ده نفر از زندانیان همچنان در سلول های انفرادی و ممنوع الملاقات هستند و تعدادی از آنها نیز در بهداری زندان به سر می برند.


محمد صدیق کبودوند، دبیر سازمان حقوق بشر کردستان و مدیر مسول نشریه “پیام مردم” در سال ۱۳۸۶ بازداشت شد و در دادگاه انقلاب تهران به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق تشکیل “سازمان حقوق بشر کردستان” و فعالیت در آن به ۱۱ سال حبس محکوم شد.


 


http://persian.iranhumanrights.org/1393/02/evin_ejeii/