عباس جليليان، نويسنده و پژوهشگر كُرد به 15 ماه حبس محكوم شد خبر
11/04/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان: صبح روز گذشته با مراجعه‌‌ی عباس جليليان به دادگاه انقلاب شهر كرمانشاه رأی دادگاه مبنی بر 15 ماه حبس تعزيری برای وی به اين نويسنده و پژوهشگر كُرد ابلاغ گرديد.


رأی مزبور از طرف شعبه‌ی سوم دادگاه انقلاب اسلامی كرمانشاه و به اتهام شناسايی و جذب جاسوس و معرفی آن به كشور بيگانه، با استناد به تبصره ماده 510 قانون مجازات اسلامی برای وی صادر شده و ظرف بيست روز از تاريخ ابلاغ قابل تجديد نظر خواهی می‌‌باشد.


عباس جليليان در تمامی مراحل بازجويی و در جلسه‌ی دادگاه اتهام نسبت داده شده به خود را قوياً رد كرده و خواهان ارائه‌ی اسناد و مداركی در اثبات اين اتهام ساختگی شده است، اما دادگاه بدون ‌توجه به خواست نام‌برده و نيز با رد درخواست وی مبنی بر تعويق جلسه‌ی دادگاه تا تعيين وكيل اقدام به صدور اين حكم نمود.


گفتنی‌ست عباس جليليان متخلص به "ئاكو" از چهره‌های ادبی سرشناس كُرد و مؤلف آثاری چون فرهنگ باشوور، رمان رنگامه، مجموعه‌ی زرينه و سيمينه می‌باشد كه در تاريخ 26 دی ماه 87 در منزل شخصی خود در شهر اسلام آباد استان كرمانشاه توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت شد. وی پس از آن‌كه بيش از دو ماه را در بازداشتگاه اداره اطلاعات كرمانشاه و بند قرنطينه‌ی زندان ديزل آباد اين شهر گذراند به قيد وثيقه‌ی 100 ميليون تومانی آزاد گرديد و به فاصله‌‌ی كمی پس از آزادی در تاريخ 17 فروردين ماه سال جاری بدون آن‌كه فرصت و امكان تعيين وكيل را داشته باشد در شعبه‌ی سوم دادگاه انقلاب اسلامی كرمانشاه مورد محاكمه قرار گرفت.


يكشنبه 23 فروردين 1388


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com