درخواست آزادی نسرین ستوده و ۴ روزنامه‌نگار زندانی خبر
15/01/2011 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

به گزارش کميته دانشجويی دفاع از زندانيان سياسی، کمیته نویسندگان زندانی انجمن بین‌المللی قلم و نیز انجمن قلم آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای که به امضای ده‌ها نویسنده مرتبط با انجمن بین‌المللی قلم رسیده است،حکم صادره برای نسرین ستوده؛ ۱۱ سال زندان، ۲۰ سال محرومیت شغلی و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور را «تنها به دلیل اقدامات صلح‌آمیز» وی «در چارچوب آزادی بیان» دانستند که  در ماده ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی مورد تصریح قرار گرفته و ایران نیز از امضاکنندگان آن است.


 


طبق ماده نوزدهم ميثاق بين المللی حقوق مدنی و سياسی «هيچکس را نمی توان بمناسبت عقايدش مورد مزاحمت و اخافه قرار داد» و «هر کس حق آزادی بيان دارد. اين حق شامل آزادی تفحص و تحصيل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبيل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً يا بصورت نوشته يا چاپ يا بصورت هنری يا به هر وسيله ديگر به انتخاب خود می باشد».


 


گفتنی است تاکنون سازمان‌های حقوق بشری بسیاری نظیر عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر،‌ گزارشگران بدون مرز و همچنین شخصیت‌های سیاسی و مدنی نظیر واتسلاو هاول، رئیس‌جمهور پیشین جمهوری چک، شیرین عبادی، حقوقدان، و زهرا رهنورد، از چهره‌های شاخص جنبش سبز و همسر میرحسین موسوی، بازداشت خانم ستوده را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری وی شده‌اند.


 


در بیانیه‌ای دیگر، یکصد و هفتاد نفر از فعالان سیاسی، مدنی، دانشجویی و مطبوعاتی نیز به همراه گروهی از فعالان جنبش سبز و خانواده‌های زندانیان سیاسی خواستار آزادی فوری ریحانه طباطبایی، نازنین خسروانی، ساجده کیانوش‌راد و فرزانه روستایی، چهار روزنامه‌نگار زنی شده‌اند که در هفته‌های اخیر به دلیل آن چه دادستان تهران جرائم امنیتی نامیده بازداشت شده‌اند.


 


در این بیانیه بزرگ‌ترین اتهام برخی از بازداشت‌شدگان وقایع پس از انتخابات، «دلسوزی برای عزت ملت و تلاش جهت حفظ سلامت بنیان‌های انقلاب و سرفرازی ایران و جلوگیری از بدعت‌ها در دین» عنوان شده و آمده است که امضاکنندگان به عنوان جمعی از «همفکران، دوستان و همراهان» ساجده کیانوش‌راد، ریحانه طباطبایی، نازنین خسروانی و فرزانه روستایی، خواستار «اجرای قانون اساسی و برخورد عادلانه بر اساس شرایط و آزادی هرچه سریع‌تر» آنان هستند.


 


در این بیانیه که به امضای زهرا رهنورد نیز رسیده است، از مسئولان دستگاه قضایی خواسته شده تا آزادی فوری روزنامه‌نگاران را پیگیری کنند.


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com