تمدید بازداشت مختار زارعی گزارش خبری
23/02/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان؛ قرار بازداشت مختار زارعی از اعضای شورای مرکزی جبهه متحد کرد که روز پنج شنبه 24 دی ماه در مراسم دومین سالگرد درگذشت ابراهیم لطف الهی توسط نیروهای لباس شخصی در گورستان بهشت محمدی شهر سنندج بازداشت شده بود، تمدید شد.


 


تمدید بازداشت مختار زارعی در حالی صورت می گیرد که وی از 36 روز پیش که بازداشت شد تا کنون فقط دوبار با خانوده اش تماس تلفنی داشته است.


 


پیشتر اما گفته شده بود که مختار زارعی عضو شورای مرکزی جبهه متحد کُرد و آزاد لطفی پور، فعال مدنی و عضو انجمن شاهو برای تعیین وثیقه به دادگاه معرفی خواهند شد اما صبح امروز یکی از خبرنگاران خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان گزارش داد که  قراربازداشت مختار زارعی تمدید شده است.


 


گفتنی است؛ مختار زارعی و تعداد دیگری از فعالان مدنی و سیاسی کرد ساکن شهرهای مختلف مناطق کردنشین، بعد از ظهر روز پنج شنبه 24 دی ماه به مناسبت دومین سالگرد در گذشت ابراهیم لطف الهی، راهی سر مزار این دانشجوی کرد در قبرستان بهشت محمدی شهر سنندج می شوند اما این عضو شورای مرکزی جبهه متحد کرد قبل از ورود به گورستان در همان جلوی در توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت می شود.


 


به همراه مختار زارعی، تعداد دیگری از فعالان کرد نیز بازداشت شده بودند که برخی از آنها با تعهد و یا قرار وثیقه آزاد شدند.


 


همچنین طبق گزارش منتشر شده توسط یکی دیگر از خبرنگاران خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان؛ «ابراهیم لطف الهی دانشجوی حقوق دانشگاه پیام نور سنندج بود كه 15 دی ماه 1386 توسط ماموران اداره اطلاعات اين شهر بازداشت و 10 روز بعد خبر مرگ وی به خانواده‌اش اعلام شد. هر چند اداره اطلاعات سنندج علت مرگ این دانشجوی کُرد را خودکشی عنوان کرد اما از سوی ديگر گفته می‌‌شود و‌ی بر اثر شدت شكنجه جان خود را از دست داده است


 


ضمناً دلیل بازداشت ابراهیم لطف الهی، دانشجوی حقوق دانشگاه پیام نور سنندج هیچ گاه مشخص نشد. جنازه ی این دانشجوی کرد برای جلوگیری از کالبد شکافی و نبش قبر بدون اطلاع و حضور خانواده اش دفن و قبرش نیز بتون ریزی شد

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com