سخنگوی سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان: مصاحبه
08/04/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
هر كجا حقوق بشر نقض شود آن جا دموكراسی نيست

اجلال قوامی سخنگوی سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان به مناسبت آغاز پنجمين سال فعاليت اين نهاد حقوق بشری در گفت‌وگويی با خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان به بيان برخی مسائل پرداخت.


قوامی با بيان اين‌كه انسان فطرتاً كرامت خواه است گفت: سرشت يا فطرت انسان برخورداری از كرامت انسانی‌ست و آن چيزی نيست جز آزادی و اختيار و توانايی تفكر و بيان تفكر، يعنی انسان قبل از آن‌كه فكری و يا دينی را قبول كند. وی افزود نهادينه شدن دموكراسی زمانی ميسر است كه حقوق و آزادی‌های اساسی ملت تأمين شده باشد به همين دليل دفاع از حقوق بشر بخش جدايی ناپذير از جنبش دموكراسی خواهی‌ست و هر كجا حقوق بشر نقض شود آن‌جا دموكراسی نيست و اگر هم وجوهی از دموكراسی باشد با خطر نابودی و از ميان رفتن روبروست.


اين فعال حقوق بشر در ادامه با اشاره به فعاليت سازمان متبوع خويش در طول چهار سال گذشته گفت: انديشه‌ی تشكيل يك نهاد مدنی و حقوق بشری به نام سازمان حقوق بشر كردستان محصول يك خرد جمعی و احساس مسئوليت موسسان آن نسبت به مسائل و مشكلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی در ايران و به ويژه در مناطق كردنشين كشور بود كه در اين راستا اين نهاد مدنی متولد شد.


سخنگوی سازمان حقوق بشر كردستان با تأكيد بر اين كه فعاليت اين سازمان در طول چهار سال گذشته نشان داده است گفتمان دموكراسی خواهی و حقوق بشر در ميان كردها گفتمان غالب است افزود: ايجاد يك گفتمان قوی و ضد خشونت و مبتنی بر حقوق بشر چه در عرصه‌ی نظر و چه در عرصه‌ی عمل نشان دهنده نادرستی آن نوع نگاهی است كه همواره مطالبات و خواست‌های كردها را در ايران بر پايه‌ی توهم توطئه تحليل می‌نمايند.


اجلال قوامی در ادامه گفت: اين بزرگ‌ترين دستاورد است كه به دور از هر گونه خشونت و با منطقی حقوق بشری كه گفتمان روز دنياست سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان توانست به عنوان يكی از نهادهای تأثيرگذار و قابل اعتماد در سطح داخلی و بين المللی خود را تثبيت نموده و اين‌ را بايد به مردم تبريك گفت.


وی انتشار اخبار، تحليل‌ها و گزارش‌های حقوق بشری از سوی سازمان حقوق بشر كردستان را نشان دهنده اين دانست كه اين راهبرد توانسته است به نهادينه كردن فرهنگ حقوق بشری در كردستان ياری رساند.


سخنگوی سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان در پايان اظهار اميدواری نمود كه موارد نقض حقوق بشر در سال جاری به حداقل برسد و زندانيان سياسی و عقيدتی همچون محمدصديق كبودوند رئيس دربند اين سازمان، فعالان سياسی، دانشجويی و مدنی آزاد شوند و در احكام اعدام و حبس‌های طويل المدت فعالان نيز تجديد نظر صورت گيرد.


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com