صالح نیکبخت در گفتگو با خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان مصاحبه
04/07/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
اعترافات و مصاحبه ها برخلاف اصل 38 قانون اساسی
صالح نیکبخت در گفتگو با خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان
اعترافات و مصاحبه ها برخلاف اصل 38 قانون اساسی

پس از نقض حکم اعدام هیوا بوتیمار و عدنان حسن پور توسط ریس قوه قضاییه، دیوان عالی کشور با محاکمه مجدد آنان و با حضور وکلای مدافع به ترتیب هیوا بوتیمار و عدنان حسن پور را به 11 و 10 سال زندان محکوم کرد .
صالح نیکبخت وکیل مدافع این دو فعال کرد به خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان گفت اگر چه این دو پرونده هیچگونه ارتباطی با هم ندارند ولی همزمانی دو حکم بدوی این دو در شعبه دوم دادگاه انقلاب مریوان و نیز صدور حکم بدوی بعد از رفع اتهامات دیگر در مراجع بالاتر قوه قضاییه در دادگاه شعبه اول سنندج موجب شد که با توجه به مسائل مربوط به انتخابات از اظهار نظر در این مورد سکوت کنم.
نیک بخت افزود اتهام بوتیمار همانطور که قبلا اعلام شد پیدا کردن تعدادی فشنگ ساخت صنایع دفاعی ایران و همچنین پیدا کردن گلوله آر پی جی در یکی از پایگاه های متروکه اطراف مریوان که در سن 15 سالگی آن را پیدا کرده بود و آن را به برادرش فروخته و پس از مدتی تحویل شخصی که در ارتباط با یکی ازاحزاب کرد ترکیه دستگیر شده، داده بود و نامبرده هیچگونه ارتباطی با فعالیت مدنی و روزنامه نگاری نداشته است.
عدنان حسن پور نیز به اتهام دادن اطلاعات به افراد دیگری ازپادگان ها و مراکز نظامی غرب کشور توسط یک دستگاه (جی پی اس)مشخصات جغرافیایی 9 مرکز نظامی را تهیه و برای یک نفر در عراق ایمیل زده بازداشت شده بود.
نیک بخت افزود متاسفانه در مورد این دو نفر به نادرست تبلیغاتی صورت گرفت از یک طرف توسط مراجع قضایی و امنیتی و نظامی به اتهام محارب دستگیر میشوند و از طرف دیگر بعضی از افراد نا اگاه مدعی دوستی با آنان اتهام این دو نفر را فعالیت مطبوعاتی و زیست محیطی عنوان نمودند. درحالیکه این دو نفر هیچ کدام با گرو های مسلح ارتباطی نداشته و این امر در احکام دیوان عالی کشور و مشاوران قوه قضاییه و معاونین دادستان کل کشور به صراحت قید شده است .
نیکبخت در مورد حبیب الله لطفی که به اعدام محکوم شده است گفت من در مورد حکم نامبرده تقاضای اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور ارائه داده ام و امیدوارم مورد توجه قرار گیرد.
صالح نیکبخت در مورد دستگیر شدگان پس از انتخابات 22 خرداد به خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان گفت؛ گروه کثیری از خانواده های بازداشت شدگان از جمله بهزاد نبوی ،محسن صفایی فراهانی ،حجت السلام محمد ابطحی ،محسن میردامادی ،محسن امین زاده،عبد الله رمضان زاده و عبدالرضا تاجیک با مراجعه به دفتر انجمن دفاع از حقوق زندانیان تقاضای پذیرش وکالت آنان را داشتند و بنده نیز وکالت آنان را بر عهده گرفته ام. وی افزود متاسفانه علرغم مراجعات و مکاتبات با دادستان تهران و دادسرای تاکنون نتوانسته ام با آنان ملاقات نمایم .
نیک بخت در مورد پخش اعترافات و مصاحبه های برخی از این افراد گفت این اقدام بر خلاف اصل 38 قانون اساسی میباشد که در فضای خاص در زندان صورت گرفته است.
وی گفت به موجب اصل نهم قانون اساسی که میگوید آزادی و امنیت کشور از هم تفکیک ناپذیرند نباید بخاطر امنیت، آزادی های شرعی و قانونی افراد سلب شود.
وی درمورد وضعیت مازیار بهادری خبرنگار مجله نیوزویک گفت بنده وکالت وی را برعهد گرفته ام و متاسفانه با گذشت بیش از دو هفته نتوانسته ام با وی ملاقات نمایم.
شنبه 14 تیر ماه 1388     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com