ممانعت از بازگشايی آموزشگاه زبان كُردی در قروه مصاحبه
12/11/2008 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
گفت‌و‌گوباخاتون حبيبی نماينده مركز فرهنگی ـ آموزشی سوما


ممانعت از بازگشايی آموزشگاه زبان كُردی در قروه


 


پس از آن‌كه در مرداد ماه امسال اداره اماكن شهرستان قروه به بهانه‌ی عدم مجوز فعاليت آموزشی در ساختمان محل برگزاری كلاس‌های زبان كُردی شهر قروه اقدام به تعطيلی تنها آموزشگاه زبان كُردی در اين شهر نمود. مسئولان آموزشگاه مذكور كه با نمايندگی رسمی از مركز سومای مهاباد و با كسب مجوز از شورای شهر قروه از آذر ماه 85 فعاليت رسمی خود را در اين شهر آغاز كرده بودند در مراجعات مكرر طی چند ماه اخير به اداره اماكن و اداره ارشاد شهرستان قروه نتوانستند امكان بازگشايی مجدد آموزشگاه را فراهم نمايند.


خاتون حبيبی نماينده مركز فرهنگی ـ آموزشی سوما در قروه و مسئول آموزشگاه زبان كُردی اين شهر در گفت‌و‌گويی كوتاه با خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان دليل اين امر را چنين عنوان كرد: پس از آمد و رفت‌های‌ بسيار و بهانه تراشی‌های مختلف نهايتاً مسئولان مربوطه در اداره ارشاد عدم تأهل اينجانب به عنوان مسئول و مدرس كلاس زبان كُردی و نيز ناهم‌خوانی رشته‌ی تحصيلی‌ام با زمينه‌ی تدريس زبان كُردی را به عنوان مواردی دال بر عدم صلاحيت در اداره آموزشگاه و تدريس كلاس عنوان نمودند. خانم حبيبی می‌افزايد: اين در حالی‌ست كه من دارای مدرك رسمی آموزش از مركز سوما می‌باشم و طی اين دو سال فعاليت آموزشگاه و نيز در موارد مشابه برای ديگر موسسات هيچ‌گاه سخن از چنين شروطی نبوده است. همچنين در ابتدای تعطيلی كلاس‌ها عدم مجوز فعاليت آموزشی در ساختمان محل آموزشگاه دليل آن عنوان شده بود و ما پذيرفته بوديم كه نسبت به تغيير اين محل اقدام نمائيم.


خاتون حبيبی كه مصمم به راه‌اندازی مجدد كلاس‌های زبان كُردی در قروه از طريق مراجعه به نهادهای مربوطه در مركز استان می‌باشد‌ از حاشيه ‌سازی برخی افراد مسئول و غيرمسئول در مطرح نمودن دلايل سياسی يا مشكلات اخلاقی به عنوان دليل تعطيلی آموزشگاه انتقاد می‌كند و اميدوار است تا ضمن بازگشايی آموزشگاه دوباره فعاليت‌های ادبی خود را در شهر قروه از سر بگيرد.    


گفتنی‌ست به دنبال برخوردهای صورت گرفته با NGOهای شهر قروه و به تعطيلی كشاندن آن‌ها به بهانه‌های مختلف در حال حاضر اين شهر فاقد تشكل‌های ادبی، اجتماعی و فرهنگی فعال می‌باشد.  


 


دوشنبه 20 آبان 1387


 


ذکر خبر بدون اشاره به منبع مجاز نیست


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com