خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران خبر
07/06/2016 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از مقامات مسوول ایران می‌خواهد بی درنگ سلامت محمد صدیق کبودوند و احسان مازندانی را تضمین کنند.


خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایرانگزارش‌گران بدون مرز (RSF) از مقامات مسوول ایران می‌خواهد بی درنگ سلامت محمد صدیق کبودوند و احسان مازندانی را تضمین کنند.

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ - گزارش‌گران بدون مرز(RSF) همچنان نگران وضعیت در بازداشت محمد صدیق کبودوند و احسان مازندانی است


گزارش‌گران بدون مرز(RSF) بار دیگر نگرانی عمیق خود را از وضعیت نابسامان روزنامه‌نگاران زندانی محمد صدیق کبودوند و احسان مازندرانی اعلام می‌کند. این دو روزنامه‌نگار همچنان در اعتراض به وضعیت بازداشت و بی‌عدالتی‌هایی قضایی که قربانی آن شده‌اند در اعتصای غذا بسر می‌برند.


بنا بر گفته‌های خانواده‌های آن‌ها ، احسان مازندرانی از تاریخ ۲۸ اردی‌بهشت اعتصاب غذا کرده است، در همین تاریخ بود که همسرش از ناپدید شدن وی در زندان اوین خبر داده بود. در تاریخ ۲ خرداد در اثر ضعف ناشی از عدم تغذیه در سلول‌اش بیهوش و به بیمارستان منتقل شده است. پزشک معالج وضعیت این روزنامه‌نگار را خطرناک توصیف کرده است. بنا به گفته‌ نزدیکان‌اش، وی از سوی یکی از نگهبانان زندان نیز کتک خورده است.


محمد صدیق کبودوند، نیز پس از چندین روز اعتصاب غذا دچار عارضه قلبی شده و در تاریخ ۵ خرداد در بیمارستان بستری شد، اما پس از یک هفته دوباره به زندان اوین منتقل شده است. وضعیت سلامت این روزنامه‌نگار که همچنان به اعتصاب غذای خود ادامه‌ می‌دهد، وخیم اعلام شده است.


آزارگری مقامات قضایی ایران علیه این دو روزنامه‌نگار از حد گذشته است. گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از مقامات مسوول ایران می‌خواهد بی درنگ سلامت محمد صدیق کبودوند و احسان مازندانی را تضمین کنند.


گزارش‌گران بدون مرز (RSF) بار دیگر به احمد شهید گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل یادآور می‌شود بنا بر مسئولیت‌اش وظیفه دارد به فوریت در این باره از مسوولان جمهوری اسلامی ایران توضیح رسمی بخواهد.
۳ خرداد ۱۳۹۵ - نگرانی از وضعیت محمد صدیق کبودوند بیمار و در اعتصاب غذا و "ناپدید" شدن احسان مازندرانی در زندان اوین


گزارش‌گران بدون مرز (RSF) نبود شفافیت و عناد دستگاه قضایی در بستری کردن محمد صدیق کبودوند محکوم می‌کند. مدیر روزنامه‌ توقیف شده پیام مردم کردستان که از تاریخ ١٩ اردی‌بهشت ١٣٩٥ در اعتراض به وضعیت بازداشت خود و آزارهای قضایی اعتصاب غذا کرده است. وی در تاریخ اول خرداد در پی عارضه‌ای در زندان به بیمارستان منتقل اما کمتر از بیست و چهار ساعت دوباره به زندان بازگردانده شده است. خانواده اش که ۳ خرداد به ملاقات رفته بودند از ضعف و وخامت وضعیت جسمی وی خبر می‌دهند. این روزنامه‌نگار زندانی همچنان در اعتصاب غذا بسر می برد.


از سوی دیگر ملیحه حسینی همسر احسان مازندرانی روزنامه‌نگار زندانی از " ناپدید " شدن همسرش در زندان اوین خبر داده است. در تاریخ ۲۸ اردیبهشت به خانواده اطلاع داده‌ا شده بود که این روزنامه‌نگار به دستور محمد مقیسه قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران دوباره به بند ۲ الف زندان اوین که در مهار سپاه پاسدران انقلاب اسلامی است، منتقل شده است. اما مسوولان زندان اوین زندانی بودن احسان مازندزانی را در این بند بدون مشخص کردن محل بازداشت وی، رد می‌کنند.


احسان مازندارنی مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، آفرین چیت‌ساز، ستون نویس روزنامه‌ دولتی ایران،, سامان صفرزایی همکاری بسیاری از رسانه‌ها و از این میان اندیشه‌پویا، و عیسی سحرخیز روزنامه‌نگار مستقل و مدیر مسئول چندین نشریه اصلاح‌طلب، در موج دستگیری و احضار روزنامه نگاران به تاریخ ۱۱ آبان ماه بازداشت شدند. بنا بر گفته‌های محمد علیزاده طباطبایی وکیل آفرین چیت‌ساز، احسان مازندانی و ایمان میرزازاده وکیل سامان صفرزایی این روزنامه‌نگاران به ترتیب به ده، هفت و پنج سال زندان محکوم شده‌اند.


گزارش‌گران بدون مرز (RSF)از احمد شهید گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل می خواهد به فوریت در این باره اقدام و درباره وضعیت این دو روزنامه‌نگار از مقامات مسوول ایرانی توضیح بخواهد.


یادآر می شویم بنا بر میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران یکی از امضا کنندگان آن است، محروم کردن از درمان پزشکی می‌تواند نقض ممنوعیت شکنجه و رفتار ظالمانه، غیر انسانی و یا تحقير آميز محسوب شود.


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com