اطلاعيه‌ی سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان در مورد حوادث اخير دانشگاه اميركبير اطلاعیه مطبوعاتی
01/09/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر


همان گونه كه طی هفته‌ی گذشته شاهد بوديم دانشجويان معترض به خاك‌سپاری اجساد شهدا در محوطه‌ی دانشگاه اميركبير با هجوم نيروهای امنيتی و گروه‌های فشار مواجه شده و اعتراض مسالمت آميز آنان با واكنش شديد و در عين حال خشونت بار مهاجمان سركوب گرديد. در جريان اين تهاجم ده‌ها تن از دانشجويان معترض با سلاح‌های سرد از قبيل چماق، چاقو، پنجه بكس مورد ضرب و شتم قرار گرفتند كه شماری از اين تعداد به دليل شدت جراحات به بيمارستان منتقل شدند. همچنين نزديك به صد نفر دانشجو نيز در جريان اين مراسم يا در مراجعه‌ی مأموران اداره اطلاعات به منازل‌شان بازداشت گرديدند. هر چند طی روزهای ‌اخير بيش‌تر اين افراد آزاد شده‌اند، اما وضعيت تعدادی از دانشجويان بازداشتی هنوز نامشخص است.


سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان ضمن قانونی دانستن واكنش دانشجويان معترض در مخالفت با پروژه دفن شهدا در محوطه‌ی دانشگاه محل تحصيل خود، اعتراض خود را به اقدام رقت بار و غيرقانونی نيروهای امنيتی و گروه‌های ‌فشار در برخورد با دانشجويان معترض دانشگاه اميركبير و مجروح ساختن و بازداشت نمودن آنان اعلام می‌دارد. اين سازمان همچنين با تأكيد بر لزوم موضع گيری مديريت دانشگاه اميركبير و نيز مسئولان ذی‌صلاح در وزارت علوم به نفع دانشجويان و دل‌جويی از آسيب ديدگان و بازداشت شدگان حوادث اخير از مسئولان قضايی می‌خواهد تا هر چه زودتر نسبت به پيگيری وضعيت آن دسته از دانشجويانی كه هنوز در بازداشت به سر می‌برند اقدام نموده و امكان آزادی آنان و رسيدگی به شكايت آسيب ديدگان اين حادثه را فراهم آورند.


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com