بازدید نمایشی از زندان اوین اطلاعیه مطبوعاتی
03/07/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
بازدید نمایشی از زندان اوین
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان:

تهران: روز جمعه 12 تیرماه چندنفر به نام نماینده سازمان های بین المللی و احتمالاً سازمان ملل متحد از زندان اوین بازدیدی نمایشی و مضحک به عمل آوردند. در این بازدید یک نفر عرب زبان به نام لیدر هیئت بازدیدکننده همراه با مترجم در محاصره و احاطه ی کامل ده ها مامور امنیتی و انتظامی و مسئولان زندان از بخش های خاصی از زندان که از قبل درنظر گرفته شده بود بازدید به عمل آوردند.
در این بازدید امکان هرگونه تماس و گفتگو با زندانیان امکان ناپذیر شده بود بطوری که از صبح جمعه در یک اقدام از پیش تعیین شده کلیه سالن ها از زندانیان تا حد امکان تخلیه و عمده زندانیان به هواخوری ها، کارگاه ها و سالن های ورزشی هدایت شده بودند تا از دید بازدیدکنندگان بدور باشند. گفته می شود در این بازدید نمایشی چندسالن تقریباً خلوت و کتابخانه مورد بازدید قرار گرفت و یک زندانی از پیش مشخص شده با هئیت گفتگو کرد. فرد مذکور با اعلام اینکه جرمش مالی و چند ماهی زندانی شده و بدهی وی حدود 10 میلیون تومان است که با مساعدت دولت مردم دوست به زودی بدهی وی پرداخت و آزاد خواهد شد، به تعریف و تمجید از وضعیت زندان پرداخت.
شایان ذکر است بندهای 240 و 241 که هریک دارای 4 طبقه روی زمین و چندطبقه در زیرزمین هستند و هریک دارای صدها سلول انفرادی اند هم اکنون مملو از دستگیرشدگان اخیرند بطوری که سالن 8 از بند 8 (محل نگهداری رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و 150 نفر از زندانیان مالی) نیز از 2 هفته پیش تخلیه و با دیوارچینی ضمیمه بند 240 گردیده اند. آقای کبودوند و دیگر زندانیان سالن 8 به سالن 2 بند 7 (محل نگهداری سارقان و معتادان مواد مخدر) منتقل شده اند. گفته می شود سالن یادشده بسیار آلوده و محل خرید و فروش و استعمال مواد مخدر است. این در حالی است که تازه واردان و برگشتی های مرخصی در سالن 1 با شنیع ترین اقدام از سوی ماموران روبرو هستند، بطوری که فرد تازه وارد در حلقه چندین مامور و سرباز ناچار می شود کاملاً لخت گردیده و ماموران به دور از شأن و کرامت انسانی، معقد زندانی لخت شده را مورد بازدید قرار داده و حتی ابزار و آلاتی را جهت جستجوی موادمخدر در معقد فرد تازه وارد فرو می کنند.
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان از هئیت های بازدیدکننده درخواست می کند به جای بازدیدهای نمایشی و ارائه گزارش های کذب و غیرواقعی و مصنوعی از بندهای 1 و 2 الف (سپاه پاسداران) 209 (وزارت اطلاعات) بندهای 9 (حفاظت اطلاعات زندان) و 10 (حفاظت اطلاعات قوه قضائیه) بازدید به عمل آورند و از وضعیت زندانیان سیاسی به اصطلاح امنیتی و بازداشت شدگان در سلول های انفرادی پرس و جو و گزارش تهیه کنند.

تهران: 12 تیرماه 1388/ 3 جولای 2009
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com