کبودوند: حضور و دفاعیه من یا وکلایم در دادگاه بیهوده است اطلاعیه مطبوعاتی
07/07/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
کبودوند: حضور و دفاعیه من یا وکلایم در دادگاه بیهوده است

دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان: محمدصدیق کبودوند رئیس زندانی این سازمان در پیامی کوتاه که از درون زندان به بیرون ارسال داشته خطاب به وجدان‌های بیدار می‌گوید: « ثابت شده که ارائه هرگونه دفاعیه و یا حضور در دادگاه‌های انقلاب چه با حضور وکیل و چه بدون وکیل امری بی‌فایده و اساساً بی‌معنی بوده است. احکام اینگونه دادگاه‌ها از پیش توسط دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی صادر شده است»، ایشان گفته است: دیگر در این گونه دادگاه‌ها شرکت نخواهد کرد و اگر مجبور به حضور شود هیچ‌گونه دفاعی ارائه نخواهد داد و از وکلای خود نیز خواسته است به دادگاه مراجعه نکنند. متن پیام به قرار زیر است:

« همانگونه که اطلاع دارید دادگاه‌های انقلاب که به عنوان شعبه‌های صادرکننده حکم وزارت اطلاعات (دستگاه‌ امنیتی- پلیسی حکومت) عمل می‌کنند مقید به هیچ‌گونه اصول و استاندارد رسمیت یافته حقوقی، قضایی و دادگری جهانی نیستند. با اذعان به این موضوع در جریان به اصطلاح دادگاهی این‌جانب در رابطه با موضوع تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان براین نظر بودم حکم از قبل صادر شده و دادگاه صرفاً صورتی فرمالیته و نمایشی خواهد داشت، لذا شرکت و یا ارائه دفاعیه در چنین دادگاهی که از صلاحیت لازم،برخوردار نیست بی‌فایده خواهد بود اما به اصرار برخی دوستان و تاکید وکلا، در دادگاه شرکت کرده و به ارائه دفاعیه پرداختیم، اما هیچ‌گونه توجهی به دفاعیات من و وکلایم نشد و اشد مجازات که از قبل تعیین گردیده بود را در رای صادره اعلام کردند. هم اکنون نیز چنین پیش‌بینی برای دادگاه انقلاب مهاباد وجود دارد، همانطور که پیشتر نیز اعلام کرده‌ام در جریان موضوع اتهامی مطروحه که مربوط به تهیه و انتشار جزوات غیرقانونی است هیچ‌گونه نقشی نداشته‌ام اما تردیدی ندارم که دادگاه حکم محکومیت را از قبل صادر کرده است. چرا که تاکنون ثابت شده که ارائه هرگونه دفاعیه و حضور در دادگاه انقلاب چه با حضور وکیل و چه بدون حضور وکیل بیهوده و اساساً بی‌‌معنی بوده است. بنابراین حضور من در آن دادگاه و ارایه دفاعیه و یا حضور وکلای من بی‌فایده خواهد بود. از اینرو قصد دارم در آن دادگاه شرکت نکنم و اگر مجبور به حضور شوم هیچ‌گونه حرفی بر زبان نخواهم راند و هیچ‌گونه دفاعیه‌‌ای ارائه نخواهم داد و از وکلایم نیز می‌خواهم به دادگاه مراجعه نکنند».

یادآور می‌گردد طی روزهای اخیر چندبار رئیس سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان از زندان اوین به بازداشتگاه یگان ویژه دستگاه‌ قضایی جهت اعزام به مهاباد انتقال داده شده و ظاهراً به بهانه نداشتن مامور و در عمل برای ایذا و آزار ایشان مجدداً به زندان اوین بازگردانیده‌شده است.

تهران: 16 تیر 1388 / 7 جولای 2009

دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com