ابلاغ چندباره یک حکم یا اعمال شکنجه روحی؟ اطلاعیه مطبوعاتی
01/09/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

روز یکشنبه 25 مردادماه محمدصدیق کبودوند در زندان اوین خارج و به شعبه دوم دادیاری منطقه 23 قضایی تهران اعزام گردید. در شعبه یادشده حکم محکومیت به تحمل 6 ماه حبس موضوع اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار مطالبی در هفته نامه پیام مردم به وی ابلاغ شده است. در این باره و در رابطه با اعزام های هرچند مدت یک بار کبودوند به دادگاه ها موارد ذیل قابل بیان است:


1. با اینکه حکم محکومیت اخیرالذکر چه در مرحله حکم بدوی و چه در مرحله تجدیدنظر و یا بررسی دیوان عالی کشور،, قبل از زندانی شدن وی به شخص ایشان در محل سکونت، به وکلا آقایان سیف زاده و محمد صفوی و خانم ستوده ابلاغ و با آنکه به وزارت اطلاعات، دادسرا و دادگاه انقلاب و زندان اوین ابلاغ و ارسال گردیده و در سوابق زندان و حکم رای دادگاه انقلاب در محکومیت 11 ساله ایشان نیز آورده شده، دلیل ابلاغ دگرباره این حکم معلوم و مشخص نمی باشد.


2. طی 2 ماه گذشته کبودوند بارها از زندان بیرون برده شده و از ساعات ابتدایی تا پایان روز با دستبند به همراه چند مامور ناآشنا به ابتدایی ترین اصول رفتار انسانی با زندانی، به طرزی تحقیرآمیز و خسته کننده مورد شکنجه روحی و روانی قرار گرفته است. در همین رابطه پیش از انتقال به مهاباد نیز به مدت 4 روز در بدترین وضعیت در یک اتاقک بدون امکانات موسوم به بازداشتگاه به شکل رنج آوری در بازداشت بوده است.


3. همانگونه که پیشتر نیز اعلام شد آقای کبودوند در زندان دچار بیماری های مختلفی از قبیل بیماری قلبی، کلیه و پروستات و کبد گردیده به طوری که مسئولان پزشکی زندان معالجه و مداوای خارج از زندان و اعزام وی به مرخصی استعلاجی را خواستار شده بودند که با مخالفت آقای حداد – معاونت امنیت دادسرای انقلاب- و مسئولان ذیربط دستگاه اطلاعات مواجه شد. از همان زمان ایشان به خانواده و سازمان اعلام نمود دیگر وضعیت بیماری وی رسانه ای نشود. با این حال نمی توان از امنیت و سلامتی وی اطمینان حاصل نمود. در این رابطه خانم حسنی همسر ایشان در آخرین ملاقات با وی از بیماری و آثار آن در چهره و چشمان او خبر داد که نگرانی خانواده و اعضای سازمان را موجب گردید.


4. در جریان انتقال تحت الحفظ ایشان به مهاباد برای یک دادگاهی چند دقیقه ای حدود 3 هفته او را در زندان مهاباد نگه داشتند و تنها پس از آنکه وی مجبور شد مخارج درخواستی انتقال به تهران و وسیله نقلیه و هزینه ماموران همراه را تامین کند وی را به زندان اوین بازگرداندند.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان اعزام و انتقال های بی مورد آقای کبودوند به خارج از زندان بویژه نحوه انتقال که موجبات شکنجه و آزار روحی و روانی وی را فراهم می آورد و همچنین از اینکه هزینه های مادی و مالی به زندانیان بویژه در خصوص اعزام و انتقال های بی مورد بر زندانی تحمیل می گردند متاسف است. این سازمان همچنین از بی توجهی به وضعیت تندرستی رئیس خود شدیدا نگران است و خواهان رسیدگی و توجه جدی به سلامتی آقای کبودوند است.


 


29 مردادماه 1388/ 20/اگوست2009


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com