عودت به زندان و ممانعت از ملاقات محمد صدیق کبودوند اطلاعیه مطبوعاتی
23/05/2016 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر


عودت به زندان و ممانعت از ملاقات محمد صدیق کبودوند


 در پی وخامت وضعیت جسمانی محمد صدیق کبودوند روز شنبه اول خردادماه 1395، دادستانی تهران مجوز اعزام و بستری شدن فوری وی را صادر کرد و همزمان مجوز ملاقات با اعضای خانواده و نزدیکان این زندانی بیمار داده شد.


از سوی دیگر کبودوند به شرط عدم تجویز و تزریق داروهای خوراکی و سرم پذیرفت به بیمارستان اعزام شود، اما پس از بستری شدن ایشان در بیمارستان امام خمینی تهران، ماموران مراقب اعلام کردند طبق دستور دریافت شده هرگونه ملاقات یا تماس تلفنی با وی ممنوع است. در همان حال پزشکان با نصب آنژیوکت درصدد تزریق دارو بودند که این امر با ممانعت کبودوند روبرو شد.


رییس بخش مربوطه با تهدید ضمنی اعلام می‌کند مطابق دستور قضایی آنها موظف به خوراندن و تزریق مواد لازم برای ایشان هستند و در صورت لزوم با توسل به زور این کار را خواهند کرد.


این تهدید با اعتراض شدید کبودوند مواجه می‌شود؛ وی ضمن خارج کردن آنژیوکت با امتناع از دریافت هرگونه دارو، خواهان ترخیص فوری و بازگشت به زندان می‌شود که در نهایت پس از 12 ساعت گفتگو و مذاکره بین مسئولین قضایی و بیمارستان آنها کبودوند را با تهیه این گزارش که «بیمار از دریافت و مصرف هرگونه مواد دارویی خودداری کرده و از رساندن مواد دارویی لازم ممانعت به عمل می‌آورد» وی را ترخیص و به زندان بازمی‌گردانند.


در این رابطه، علاوه بر خلف وعده مسئولین قضایی و زندان در خصوص پذیرش شرط کبودوند و حضور خانواده در کنار وی، در نامه اعزام به بیمارستان نیز، محل اعزام که بیمارستان طالقانی ذکر شده بود، برخلاف آن به بیمارستان امام خمینی منتقل می‌شود. همین موضوع باعث شده بود که خانواده کبودوند با مراجعه به بیمارستان‌های طالقانی، مدرس و شهدای تجریش با توجه به عدم حضور وی در این بیمارستان‌ها، دچار تشویش و نگرانی فزاینده‌ای شوند. در نهایت پس از مراجعه به بیمارستان امام خمینی و اطلاع از عودت ایشان، خانواده کبودوند روز دوشنبه با مراجعه به دادستانی تهران، مجوزی برای ملاقات می‌گیرند و پس از مراجعه به زندان اوین و حضور در سالن ملاقات با رفتار فوق‌العاده غیرعادی ماموران مواجه می‌شوند. آنها ابتدا از حضور کبودوند با وجود وضعیت جسمانی بسیار نامساعد و بیماری، به شکل بی‌سابقه‌ای به دلیل نداشتن پوشش زندان جلوگیری می‌کنند. پس از مقاومت وی و خانواده می‌خواهند تا در جایی که آنها مشخص کرده‌اند در حضور چند مأمور، ملاقات داشته باشند که این وضعیت بی‌سابقه با مخالفت خانواده و شخص کبودوند روبرو می‌شود و آنها بدون انجام ملاقات ناچار به ترک سالن می‌شوند.


اعتصاب غذای اعتراضی رییس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، با وجود وضعیت بحرانی و خطرناک جسمانی وی، همچنان ادامه دارد. این مدافع حقوق بشر زندانی اعلام کرده است که تا رسیدن به خواست‌های قانونی‌اش به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.


 


دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان


سه‌شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۴ مه ۲۰۱۶     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com