درخواست بازنگری در حکم یاسر گلی اطلاعیه مطبوعاتی
01/09/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر


چهارشنبه 29 آبان 1387 - سازمان حقوق بشر کردستان امروز در بیانیه ای از آیت الله شاهرودی خواست تا در حکم سنگین 15 سال حبس در تبعید برای یاسر گلی بازنگری نماید.


شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج اخیرا یاسر گلی فعال دانشجویی کرد را به اتهام "محاربه" به حبس سنگین 15 سال و نیز تبعید به زندان بافت کرمان محکوم کرده است.این در حالی است که یاسر گلی بیش از 13 ماه است که در بازداشت بسر می برد و از این میان چندین ماه  را در سلول انفرادی بسر برده است.


یاسر گلی نخستین دبیر اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد و از دانشجویان ستاره دار بوده و با برخی از نهادهای مدنی در استان کردستان همکاری داشته است.


نعمت احمدی وکیل مدافع این فعال کرد به سازمان حقوق بشر کردستان گفت "متن حكمی كه به من ابلاغ شده حدوداً 10 خط است! در اين حكم كه با استناد به ماده 168 قانون مجازات اسلامی صادر شده به هيچ مدركی در اثبات اتهام اشاره نشده و خود ياسر نيز در هيچ يك از بازجويی‌ها و نيز جلسات دادگاه به موارد اتهامی عليه خويش اقرار نكرده است".


سازمان حقوق بشر کردستان  در این باره گفت"این حکم به هیچ وجه عادلانه نیست و از آغاز بازداشت این فعال کرد خود وی و خانواده اش تحت شدیدترین و عجیب ترین فشارهای امنیتی بودند.نیروهای امنیتی نخست وی را بازداشت کردند. چند هفته بعد مادر وی را که برای کسب خبر از وضعیت فرزندش به دادگاه رفته بود بازداشت کردند.حتی پدر وی را به مدت ده روز دستگیر کردند.تنها به جرم پیگیری وضعیت فرزندش.با این حال خانواده یاسر گلی تا ماهها نتوانستند فرزنداشان را ملاقات کنند؛ به نظر می رسد نیروهای امنیتی تمامی اعضای خانواده گلی را تحت فشار قرار داده اند تا از این طریق بتوانند یاسر گلی را به پذیرش آنچه که خواسته اند متقاعد کنند".


سازمان حقوق بشر کردستان همچنین گزارشات موثقی دریافت کرده که نیروهای امنیتی یاسر گلی را در زندان تحت آزارهای جسمی و بدرفتاری قرار داده اند و جهت اخذ اقرار وی را تحت فشار قرار داده اند.همه اینها در حالی اتفاق افتاده که یاسر گلی از بیماری قلبی رنج می برده و نیاز به مراقبتهای ویژه پزشکی داشته است.


آسو صالح از اعضای ارشد سازمان حقوق بشر کردستان گفت"روند محاکمه و صدوراین حکم ، از هر نوع وجاهت قانونی و معیارهای حقوق بشری عاری است.دستگاه قضایی با صدور چنین احکامی نشان می دهد که مستقل نیست و شدیدا تحت تاثیر وزارت اطلاعات است".


نعمت احمدی وکیل یاسر گلی همچنین در خصوص اتهام موکلش تصریح کرده"ی افزود: نمی‌دانم چه اصراری است بر معرفی يك فعال مدنی به عنوان يك فرد حزبی در حالی كه هيچ دليلی بر درستی اين ادعا و اتهام وجود ندارد و اصولاً هيچ جرمی نيز به وقوع نپيوسته تا آن را مستمسك اعلام جرم و صدور حكم قرار دهند".


سازمان حقوق بشر کردستان از آیت الله شاهرودی درخواست می کند تا سریعا دستور دهند در حكم یاسر گلی بازنگری بشود.چرا که بازداشت وی خودسرانه بوده، تا ماهها به وکیل دسترسی نداشته،در زندان تحت فشار بوده و خانواده اش تحت فشارو تعقیب قرار گرفته اند.همچنین سازمان حقوق بشر کردستان تاکید دارد که یاسر گلی سریعا باید تحت مراقبتهای پزشکی قرار بگیرد تا بیماری قلبی وی مداوا شود.


 


 


 


 


 


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com