کبودوند، مدافع سرشناس حقوق بشر در اعتراض به شکنجه خود اعتصاب غذا می‌کند اطلاعیه مطبوعاتی
01/09/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
(سلامتی وی کاملا در خطر است)

اطلاعیه مطبوعاتی


کبودوند، مدافع سرشناس حقوق بشر در اعتراض به شکنجه خود اعتصاب غذا می‌کند


 (سلامتی وی کاملا در خطر است)


محمدصدیق کبودوند که طی هفته گذشته برای دومین بار در زندان دچار نارسایی قلبی و عروقی شده بود هم ‌اکنون نیز به دلیل عفونت شدید کلیه و کبد و ریه به طور شکنجه‌آمیزی در حال دست و پنجه نرم کردن است؛ این وضعیت وی با سهل ‌انگاری و اهمال و بی‌توجهی مسئولان قضایی و زندان مواجه شده است. گفته می‌شود در پرونده درمانگاه ایشان مراجعه هر روزه به درمانگاه ثبت شده است اما تاکنون معاینه دقیقی به عمل نیامده است.


در همین حال نامه‌های درخواستی وی با واکنش تند مسئولان زندان مواجه شده بطوری که درخواست کبودوند برای کاهش یا توقف برنامه صبحگاهی در هوای سرد و یخبندان زندان، منجر به صدور دستوری از سوی رئیس زندان شده که در آن ساعت بیدارباش و برنامه صبحگاهی از 6:30 بامداد به 5:30 (اذان صبح)‌افزایش یافته و برنامه هواخوری اجباری که از سوی زندانیان به برنامه سرماخوری اجباری معروف شده اقدامی شکنجه‌گرانه برای زندانیان بیماری نظیر ایشان است. از سویی دیگر مسئولان زندان طی روزهای اخیر برخوردهای ناشایست و نامناسبی با رئیس در بند حقوق‌بشر کردستان داشته‌اند که آخرین مورد آن در هم ریختن وسایل شخصی و تختواب کبودوند و کندن پرده تخت توسط افسرنگهبان و اهانت به ایشان در برابر دیدگان زندانیان و بیان این جمله از سوی افسر نگهبان که بعضی در پس این پرده‌ها مواد مخدر استعمال می‌کنند به ایشان اهانت کرده اند. گفته می‌شود افسر نگهبان در برابر واکنش اعتراضی آقای کبودوند با لحن بی‌ادبانه و توهین ‌آمیزش، قصد ضرب و شتم ایشان را کرده بود.


از طرفی خبرها حاکی از آن است که بیماری ریوی فعال سرشناس حقوق‌بشر ایران به دلیل عفونت‌های بیماری اخیر دوباره عود نموده که این مسئله خود به تنهایی می‌تواند خطری برای وضعیت ایشان باشد در هر حال کبودوند در آخرین تماس با خانواده خود گفته است ممکن است ناچار شود در برابر ستم، زورگویی و تبعیض دستگاه قضایی و زندان و در اعتراض به ادامه بی‌توجهی به بیماری و شکنجه‌ها و تحقیر، از اواسط هفته آینده دست به اعتصاب غذا زند.


سازمان حقوق‌بشر کردستان بیماری‌هایی نظیر نارسایی قلبی و عروقی و بیماری‌های کلیه و کبد و ریه آقای کبودوند که هریک به تنهایی می‌‌تواند بسیار نگران‌کننده باشد و در کنار آن اعتصاب غذا را برای ایشان فوق العاده خطرناک اعلام می‌کند اگرچه گفته می‌شود که طی روزهای اخیر وی از تغذیه مناسب برخوردار نبوده است. با این حال اعتصاب غذا وضعیت ایشان را به مراتب وخیم‌تر خواهد نمود. این سازمان ضمن هشدار جدی نسبت به این مسئله مسئولان قضایی و زندان اوین را مسئول مستقیم حفظ سلامت و جان آقای کبودوند  و هرگونه عواقب ناگوار بعدی معرفی می‌کند.


 تهران: 5 دی ماه 1387


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com