آقای کبودوند ناراحتی حاد قلبی و عروقی دارد اطلاعیه مطبوعاتی
02/01/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

 دبیر خانه سازمان حقوق بشر کردستان:


روز سه‌شنبه دهم دی ماه آقای علی‌رضا جمشیدی سخن‌گوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت بازداشت شدگان و زندانيان تحت نظر معاونت امنیت دادسرای انقلاب تهران مواردی را درباره بیماری رئيس سازمان حقوق بشر کردستان بیان داشتند که با واقعیت‌های موجود انطباق ندارد. در این باره روزنامه اعتماد ملی آورده است: از جمشیدی در مورد وضعیت جسمانی محمدصدیق کبودوند از فعالان حقوق بشر کردستان پرسیده شد که او پاسخ داد "وضعیت جسمانی ایشان حاد نیست و به دلیل بیماری در زندان تحت مراقبت پزشکی هستند. بر اساس گزارش پزشکان زندان او به دو بیماری آنفلوانزا و ناراحتی کلیه مبتلا است که برای انجام مراحل درمانی زیر نظر پزشکان زندان در درمانگاه زندان تحت مراقبت است". وی  پاسخ خود را این‌گونه تکمیل می‌كند كه "محمدصدیق کبودوند به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دو پرونده اتهامی محاکمه شد که دادگاه در یک پرونده به 10 سال و در پرونده دیگر  به 1 سال حبس تعزیری محکوم کرد و هم اکنون هم برای گذراندن مدت زمان حکم در زندان به سر می‌برد. البته خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های داخلی دیگر نوشته‌اند که جمشیدی گفته است اگر نیاز به مرخصی و مداوای خارج از زندان باشد اقدام می‌شود.


علی‌رضا جمشیدی محکومیت آقای کبودوند را مجموعاً 11 سال و اتهامات وی را اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام عنوان کرده است. سخنگوری قوه قضائيه عدم مشکل حاد جسمانی کبودوند را در حالی مطرح می‌کند که پزشکان زندان تا کنون 3 بار از طریق اداره اجرای احکام از مقام قضايی تقاضای مجوز اعزام ایشان به خارج از زندان را کرده‌اند و در همين حال ناراحتی‌های حاد قلبی و عروقی و ریه و کبد و سابقه‌ی دو بار حمله قلبی طی 7 ماه گذشته اخیرا در خواست مرخصی استعلاجی و اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان شده  بود که با مخالفت وزارت اطلاعات و دادستانی مواجه گردید با این حال سخنگوی قوه قضاییه تنها به مسئله بیماری آنفلوانزا و ناراحتی کلیه بسنده کرده‌اند.


علاوه بر این سخنگوی قوه قضائیه گفته محمدصديق كبودوند در دو پرونده جداگانه‌ی اقدام علیه امنیت و تبلیغ علیه نظام مجموعً به 11 سال حبس قطعی محکوم شده است در حالی که اين فعال شناخته شده حقوق بشر دارای سه پرونده قضايی مجزا می‌باشد و آن‌چه آقای جمشیدی گفته فقط مربوط به پرونده سازمان حقوق بشر کردستان در دادگاه انقلاب تهران است. در حالی که دو پرونده ديگر يكی با اتهام تشویش اذهان عمومی از دادگستری کردستان مربوط به هفته‌نامه پیام مردم و ديگری در دادگاه انقلاب آذربایجان غربی به اتهام تبلیغ علیه نظام مربوط به انتشار کتابچه‌های بدون مجوز در مرحله بازپرسی می‌باشد و هنوز دادگاهی برای آن تشكيل نگردیده است.


 تهران – 13 دیماه 87دوم ژانویه 2009-01-01


دبیر خانه سازمان حقوق بشر کردستان


 


 


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com