به تبعیض و خشونت علیه زنان پایان داده شود بیانیه عمومی
06/03/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
بيانيه‌ی سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان به مناسبت 8 مارس روز جهانی زنهشت مارس دیگری فرا می‌رسد و زنان همچنان درگیر خشونت و تبعیض‌اند. اگر تا دیروز خرید و فروش زنان و اجیر کردن آنان برای خودفروشی وجدان انسان را می‌آزرد. امروزه عدم تساوی در حقوق و تبعیض میان زن و مرد و خشونت علیه زنان وجدان‌ها را آزار می‌دهد.

با اینکه برابری حقوق زن و مرد در منشور ملل متحد به عنوان نخستین سند بین‌المللی صریحاً و مشخصاً بیان شده و با اینکه این منشور عزم ملت‌های متحد را به «تصریح دگرباره ایمان خود به حقوق ‌اساسی بشر، حیثیت و ارزش شخصیت انسانی و برابری حقوق زن و مرد» اعلام می‌دارد و با اینکه اعلامیه جهانی حقوق‌بشر نیز بیان می‌دارد که «همه انسان‌ها آزاد و با حقوق برابر و حیثیت برابر به دنیا آمده‌اند و همه انسان‌ها بدون هیچ گونه تبعیضی شامل تمایز مبتنی بر جنسیت، محق به برخورداری از کلیه حقوق ‌بشر‌اند».


با اینکه کمیسیون موقعیت «مقام» زنان به عنوان یکی از ساز و کارهای حقوق‌ بشر ملل متحد در ارتباط با پیشرفت زنان در جهت برابری و پیشبرد حقوق زنان در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و آموزشی توصیه‌ها و رهنمودهایی ارائه می‌دهد.


با اینکه اعلامیه جهانی رفع خشونت علیه زنان، کنوانسیون‌ حقوق سیاسی زنان، عهدنامه مربوط به ملیت زنان مزدوج، کنوانسیون مربوط به رضایت ازدواج،‌ حداقل سن برای ازدواج و ثبت ازدواج‌ها و تامین حقوق برابر برای دو طرف زناشویی، و سرانجام کنوانسیون رفع تمامی اشکال تبعیض علیه زنان، برای بهکرد و بهبود وضعیت و موقعیت زنان از جهت قوانین و اجرای آنها در عمل، ‌تصویب و به مورد اجرا گذارده شده است اما امروز در دهه اول هزاره سوم زنان در اکثر کشورهای جهان همچنان از حقوقی برابر با مردان برخوردار نیستند. هنوز جنسیت به عنوان مهمترین عامل تبعیض بین زن‌ها مطرح است و هنوز تعداد کثیری از مردمان جهان زنان را ناقص‌العقل می‌دانند.


با اینکه اعلامیه جهانی رفع خشونت علیه زنان، تدابیری برای برطرف کردن عواملی که رهنمون به خشونت علیه زنان است و زنان قربانی آنند، شناسایی کرده و حقوقی را که باید مورد حمایت قرار گیرد، همراه با اقداماتی که باید توسط دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی اتخاذ شود بیان داشته،‌ اما هنوز خشونت‌های جسمانی،‌ جنسی و روانی در محیط خانواده و در جامعه علیه زنان اعمال می‌شود و هنوز دولت‌ها مرتکب آن می‌شوند یا آن را نادیده می‌گیرند.


با اینکه کنوانسیون رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان نیز تدابیری به منظور پایان دادن به تبعیض علیه زنان در بسیاری از زمینه‌ها شامل زندگی سیاسی، اجتماعی،‌ ملیت، آموزش و پرورش، ‌اشتغال، بهداشت، ازدواج و زندگی خانوادگی که باید توسط دولت‌ها اتخاذ گردد، روشن ساخته و ارگانی به نام کمیته رفع تبعیض علیه زنان طبق عهدنامه مذکور به منظور نظارت بر اجرای آن برپا شده و دولتهای متعاهد باید تدابیری را که به منظور تنفیذ مفاد کنوانسیون اتخاد می‌کنند به صورت دوره‌ای به این کمیته گزارش نمایند، ‌اما هنوز تعدادی از دولت‌ها از جمله جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون نپیوسته‌اند و هنوز نابرابری، بی‌حقوقی و تبعیض و خشونت در بسیاری موارد علیه زنان اعمال می‌شود.


خشونت جنسی که ریشه در فرهنگ و سنن اجتماعی دارد هنوز در بسیاری از کشورها دارای سوابق و ابعاد مفصل و وسیعی است،‌ هنوز خشونت علیه زنان در کشورهای عقب‌مانده و فقیر و جوامع سنتی به طور گسترده‌ای وجود دارد. هنوز خشونت سنتی مثل ختنه زنان،‌ برغم منع قانونی در برخی کشورهای منطقه انجام می‌گیرد و هنوز سنگسار کردن زنان متهم به ارتباط جنسی خارج از روابط خانوادگی در کشورهای اسلامی از جمله جمهوری اسلامی به طور قانونی وجود دارد به طوری که هم اکنون حدود ده تن در ایران محکوم به سنگسار و در آستانه اجرای حکم قرار دارند.


هنوز موارد جنایت علیه زنان مانند خرید و فروش دختران خردسال، استخدام دختران نابالغ، ازدواج‌های اجباری، سوءاستفاده‌های جنسی و نابرابری‌های حقوقی مثل نابرابری در حقوق زوجین از جمله در ازدواج، تعدد زوجات، طلاق و جدایی، ولايت فرزندان، امور مالی فرزندان، ریاست خانواده، سهم ارث زوجین، تابعیت و نام خانوادگی فرزندان در قوانین بسیاری از کشورها و کشور ما نیز وجود دارد.


هنوز خشونت غیرقابل کنترل علیه زنان به عنوان یکی از بزرگترین معضلاتی که جوامع مختلف با آن روبرو است به طور گسترده‌ای وجود دارد بطوری که طبق آمارهای متعددی که در سال‌های اخیر توسط سازمان‌های غیردولتی و بین‌المللی منتشر شده، میزان خشونت از بسیاری جهات در کشورهای پیشرفته نیز بالاست، گفته می‌شود در هر 6 دقیقه یک تجاوز جنسی در کشورهایی که از نظر شاخص توسعه جنسی در صدر قرار دارند، رخ داده است. به علاوه گفته شده به طور متوسط ماهانه 25٪‌ زنان این کشورها نیز از شوهران‌شان یا از مردانی که با آنان زندگی می‌کنند کتک می‌خورند، غیر از قتل، دزدی، کلاهبرداری و صدها مورد جرایم و جنایت‌های عمومی که کل جامعه را تهدید می‌کند زنان کشورهای پیشرفته نیز قربانی برخی جنایت‌های خاص از قبیل تجاوز جنسی، سوءاستفاده جنسی از دختر‌بچه‌ها،‌ کتک خوردن از همه و یا دوست پسر، فاحشگی، پورنوگرافی و چندین جرایم دیگر‌اند و امروز یکی از مهم‌ترین خشونت‌های جنسی علیه زنان،‌ خشونت در محیط خانواده است که گفته می‌شود 20 تا 30 درصد زنان کشورهای پیشرفته نیز حداقل یک بار در زندگی از شوهران‌شان کتک خورده‌اند که این آمار در کشورهای توسعه نیافته 70 تا 80 درصد است.


سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان همانند هزاران سازمان مدافع حقوق زنان نگرانی خود را از ادامه نابرابری‌های حقوقی، تبعیض و خشونت علیه زنان ابراز می‌دارد و ضمن دعوت از جمهوری اسلامی ایران به پیوستن به کنوانسیون رفع تمامی اشکال تبعیض علیه زنان و دیگر کنوانسیون‌ها و معاهدات حقوق‌بشری، از تمامی دولت‌ها و جوامع مختلف درخواست می‌کند با رعایت و اجرای دقیق مفاد اسناد حقوق‌ بشری به طور جدی به بی‌حقوقی، ستم، تبعیض و خشونت علیه زنان در سراسر جهان پایان دهند.سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان


تهران ـ 16 اسفند 1387 برابر با 6 مارس 2009


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com