خطاب به دولت جمهوری اسلامی ایران و حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) بیانیه عمومی
07/05/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
درگیری‌های نظامی و چریکی در کردستان پایان یابد


بنا به گزارش خبرگزاری‌ها، طی هفته‌ها و روزهای اخیر چند برخورد نظامی میان نیروهای دولتی با گروه‌هایی از افراد مسلح وابسته به حزب حیات آزاد کردستان روی داده که در یک مورد آن نیروهای نظامی و پلیس انتظامی مستقر در پایگاهی در روانسر کرمانشاه با افراد مسلح وابسته به پژاک درگیر شده که در جریان آن حدود سی نفر از نیروهای طرفین کشته و تعدادی مجروح گردیده‌اند و در برخوردی دیگر در حوالی سنندج تعدادی دیگر از نیروهای دو طرف کشته شده‌اند. همچنین نیروهای نظامی دولتی با اقدام به بمباران و توپباران نواحی مسکونی نوار مرزی به ویژه مناطقی در مثلث نوار غربی ایران و عراق و ترکیه، خسارات فراوانی بر ساکنان محل وارد آورده‌اند.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از علل بروز و یا اهداف و انگیزه‌های سیاسی و نظامی این‌گونه درگیری‌ها اطلاعی حاصل ننموده اما توجیهی نیز برای آن نمی‌تواند بیاید. این سازمان نگرانی و تأسف خود را از شروع و وقوع این‌گونه رویدادهای خشونت بار ابراز نموده و اعلام می‌نماید که از ملتهب شدن فضای سیاسی و اجتماعی و مدنی جامعه، نظامی و امنیتی کردن مناطق کردنشین و از سرگیری دوباره درگیری‌های نظامی در کردستان ایران عمیقاً نگران است.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بر این نظر است که سرکوب نظامی راه حل پاسخ به مطالبه حقوق سیاسی مردم کرد نیست و از سویی توسل به خشونت که راه را بر هر گونه فعالیت سیاسی مسالمت آمیز می‌بندد و فعالیت‌های مدنی و اجتماعی را نیز نابود می‌سازد، نمی‌تواند دستاورد قابل توجه‌ای برای جنبش حق طلبانه کرد به بار آورد، تجارب گذشته خود موید تایید این نظر است، آنجا که مبارزات پارتیزانی و فعالیت‌های چریکی، دهه‌های گذشته در کردستان، خود به توجیهی برای اعمال خشونت خشن‌تر طرف مقابل، منبعی برای افزایش رنج و آزار و اذیت مردم بی‌دفاع، مصدری برای تجاوزگری به ابتدایی‌ترین حقوق انسانی مردم منطقه، بهانه‌ای برای سرکوبی حرکت‌های مدنی و سیاسی مسالمت آمیز مردم، دستاویزی برای استقرار سامانه آپارتاید رسانه‌ای ـ خبری دولتی علیه مردم کردستان بدل می‌گردید.


قابل انکار نیست که در نتیجه سرکوب خشن مبارزان کرد و پیامدهای خشونت بار آن، جامعه کرد و کردستان ایران متحمل خسارات انسانی، اجتماعی، معنوی، روانی، مادی و اقتصادی فراوانی گردید و نه تنها بسیاری از مدیران و رهبران و نیروهای فعال و جوان و آگاه خود را از دست داد بلکه حقوق و مطالبات و منافع مردم کردستان و حتی طرح آن دهها سال است بایکوت و یا تحت سرکوب و قربانی شدن قرار گرفته است. از سویی به سبب اطلاع رسانی یکسویه آپارتاید رسانه‌ای دولتی و عدم امکان ارائه اخبار و گزارش‌های واقعی در خصوص وقایع و اوضاع کردستان بر مردم ایران به رغم گذشت چند دهه از آن ایام هنوز فعالان مدنی و سیاسی کرد در اغلب مصاحبه‌ها و مناظره‌ها نه در مقام و موقعیت مطالبه کننده حقوق پایمال شده مردم کردستان بلکه در موقعیتی تدافعی در قبال بیان اعمال نسبت داده شده به جنبش کرد قرار می‌گیرند.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان اخیراً پیام‌هایی از کنشگران و فعالان مدنی و سیاسی کرد، دریافت نموده که هم‌نظر با این سازمان خواهان پیشگیری از خشونت‌های نظامی و توقف برخوردهای مسلحانه در کردستان می‌باشند. از این رو از مسئولان جمهوری اسلامی درخواست می‌شود به نظامی و امنیتی کردن بیش از پیش کردستان پایان دهند و رهبران حزب حیات آزاد کردستان نیز با پایان دادن به اعزام و گشت نیروهای مسلح خود در اطراف پایگاه‌های نظامی دولتی، از گسترش خشونت‌ها جلوگیری کنند.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان موکداً از حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) درخواست می‌نماید به فعالیت‌های مسلحانه پایان داده و برای کسب حقوق مردم کرد به گفتمان مسالمت آمیز سیاسی روی بیاورد. همچنين از دولت ایران می‌خواهد تا به توپباران و گلوله باران مناطق روستایی در اقلیم کردستان پایان دهد.


تهران ـ 17 اردیبهشت 1388 / 6 مه 2009


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com