معارضان بلوچ به فعالیت‌های خشونت آمیز پایان دهند. بیانیه عمومی
01/09/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
بیانیه


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان تأسف شدید خود را از حادثه کشته شدن تعدادی از شهروندان زاهدانی در اثر اقدام هولناک  بمب گذاری و همچنین اعدام اختصاری و عجولانه سه زندانی بلوچ اعلام می‌نماید و از معارضان بلوچی درخواست می‌کند به فعالیت‌های مسلحانه و خشونت آمیز خود پایان دهند.


بر اساس آن‌چه که خبرگزاری‌ها و رسانه‌های عمومی مخابره و بیان کرده‌اند روز پنجشنبه 7 خرداد ماه در جریان یک حادثه بمب گذاری در شهر زاهدان در جنوب شرق ایران ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.


گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که در اثر انفجار یک بمب کار گذاشته شده در یک مسجد حداقل 25 نفر جان خود را از دست داده‌اند. مقام‌های دولتی اعلام کرده‌اند که عامل بمب گذاری در جریان انفجار بمب کشته شده و در عین حال 2 نفر نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند و همچنین سه نفر دیگر که از مدت‌ها پیش در بازداشت بودند در انظار عموم به دار آویخته شده‌اند.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن ابراز تأسف عمیق از وقوع حادثه بمب گذاری در زاهدان که منجر به کشته شدن تعداد از شهروندان این شهر شده، اقدام به بمب گذاری در امکان مذهبی و قتل شهروندان را اقدامی غیر قابل توجیه، غیر قابل پذیرش و عملی غیرانسانی و هولناک می‌داند.


 این سازمان همچنین تأسف خود را از اعدام اختصاری و عجولانه سه نفر که گفته می‌شود بدون انجام تشریفات قانونی و رعایت الزامات حقوقی، قضایی و دفاعی و ظاهراً به شکل انتقام جویانه به دار آویخته شده‌اند ابراز و اعلام می‌نماید.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان اگر چه از ارتباط بمب گذاری و گروه‌های مخالف و معارض و مسلح بلوچ اطلاعی در دست ندارد با این حال از معارضان بلوچ درخواست می‌کند به فعالیت‌های مسلحانه و خشونت آمیز خود پایان دهند.


 تهران ـ 10 خرداد 1388 / 31 مه 2009


سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان
     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com