توهین به جامعه یارسان شرم آور است بیانیه عمومی
07/06/2013 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

توهین به جامعه یارسان شرم آور است


 " اهل حق یارسان نام بومی و ایرانی پیروان دین اهل حق یا همان علی اللهی است. پیروان کیش یارسان که فارس زبانان آنها را بیشتر به نام علی اللهی می‌شناسند بیشتر ساکن بخش باختری استان کرمانشاه ایران هستند. کیش یارسان آمیزه‌ای است از دینهای زرتشتی و بودایی و اسلام. آنها مانند بوداییان به وازایش باور دارند یعنی بر این باورند که ما پس از مرگ در پیکر دیگری دوباره زاییده می‌شویم. مناطق گوران و لرستان مرکز اصلی پیدایش آئین یارسان یا اهل حق است"


یارسان اقلیتی مذهبی از مردم رنج دیده کرد که دارای آیینی متفاوت از کردهای دیگر هستند و بخاطر باورهای مذهبیشان بطور مضاعف مورد ظلم و ستم دستگاه حاکمیت و حتی افرادجامعه قرار میگیرند.


اخیرا در یکی از زندانهای کشور با نجس مورد خطاب قرار دادن جامعه یارسان به این آیین مذهبی توهین میشود که بلافاصله با عکس العمل و اعتراض شدید افرادی از این جامعه مذهبی قرار میگیرد و چند نفر در اعتراض به این توهین دست به خود سوزی میزنند.


حسن رضوی و نیک مرد طاهری از فعالان یارسانی در اعتراض به توهین یاد شده در مقابل فرمانداری شهرستان همدان دست به خودسوزی میزنند بصورتی که حسن رضوی دچار 60 درصد سوختگی شده و نیک مرد که پدر دو فرزند است جان خود را از دست میدهد.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن ابراز تاسف از خودسوزی ومرگ این فعالین یارسانی که ظاهرا خودسوزی تنها راه اعتراض ورساندن پیامشان بوده است توهین به مذاهب و آیین های متنوع در ایران را شرم آور میداند و از مقامات دولت جمهوری اسلامی ایران درخواست میکند ضمن احترام به تمام مذاهب و آیین ها در ایران  شرایطی را فراهم کند که این اقلیت مذهبی به راحتی بتوانند به انجام فرایض دینی آیین خود بپردازند و توسط عمال دولتی و یا جامعه مورد اهانت قرار نگیرند


 


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان


 


جمعه 8ژوئن 2013 


18 خرداد1392شمسی


      پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com