محمد صدیق کبودوند ، شایسته جایزه صلح نوبل است . بیانیه عمومی
20/03/2014 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
محمد صدیق کبودوند ، شایسته جایزه صلح نوبل است .
محمد صدیق کبودوند که اکنون 51 ساله و هفتمین سال حبس خود رادر اوین سپری میکند ،جرم او تشکیل سازمان دفاع ازحقوق بشر کردستان است .سازمانی که برنامه عمل آن هیچ تعارضی بامعیار های منطبق با اعلامیه جهانی حقوق بشر ندارد .
او روزنامه‌نگار و مدیرمسوول هفته‌نامه توقیف شده‌ی پیام مردم نیزبود .و ازآنجا که مطبوعات مستقل در ایران مخرب تشخیص داده شده اند ، لذا توقیف هفته نامه پيام مردم و حبس مدیر مسئول آن از دید دستگاه سانسور واختناق حکومت اسلامی ، امری طبیعی مینماید .
سازمانی که وی پایه ریزی و بنانهاد موجب اعتراض دستگاه حاکمه ایران شده زیرا که هیئت حاکمه ایران، اساسآ به حقوق بشر بعنوان پایه یی ترین حق افراد جامعه اعتقاد نداشته و ندارد و از همین رو کبودوند ، با حکم بینهایت ظالمانه ١١ سال زندان روبرو گشته کهبخش عمده آنرا سپری نموده است .
محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار کُرد از ۱٨ تیرماه ٨۵ بازداشت شده است و در طول سال‌های زندان به بیماری‌های مختلف قلبی، عروقی، فشار خون، مغز و اعصاب و پروستات حاد مبتلا ست و چند بار دچار سكته ناقص قلبی و مغزی شده و هم‌اكنون تحت نظر پزشكان است. تعدادی از متخصصان گزارش‌هایی مبنی بر عدم توانایی تحمل حبس برای ایشان صادر كرده‌اند.
حمایت‌های جهانی از کبودوند تا به امروز را میتوان اینگونه بر شمرد :
سخنگوی حزب چپ سوسیالیستی نروژ؛ وی نامزد شایسته‌ای برای دریافت جایزه صلح نوبل ۲۰۱۴ است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ماه آوریل سال 2012؛ خواستار آزادی کبودوند شد.
وزارت خارجه آمریکا در ماه مه سال 2012؛ در روز جهانی مطبوعات کبودوند را به عنوان روزنامه‌نگار برگزیده روز معرفی کرد.
هیئت امنای جوایز مطبوعات بریتانیا در سال 2009؛ جایزه روزنامه‌نگار بین‌المللی را به کبودوند اعطا کرد ..
سازمان عفو بین‌الملل در سال 2008؛ در مراسم روز نویسنده زندانی کبودوند را شایسته نام یک نویسنده برجسته زندانی وجدان نامید.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر در سال 2008؛ جایزه هلمن – هامنت این سازمان را به کبودوند اعطا کردند.
بنا بر این ما بمثابه امضاکنندگان این بیانیه بر این باور هستنیم که آقای کبودوند ، در راه احقاق اهداف حقوق بشری در ایران از آزادی محروم و به انواع دردهای صعب‌العلاج جسمی و روحی گرفتار گشته است واز همین رو تمام آزادیخواهان و مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج از ایرانرا فرامیخوانیم که در وهله اول برای آزادی بدون قید و شرط وی تمام تلاش خود را بکار گیرند و با تقویت حمایت‌های مداوم از نامبرده، در خصوص نامزدی دریافت جایزه صلح نوبل 2014 بمنظور ادامه تلاشهای بشردوستانه وی با ما همصدا شوند .

سازمان دفاع ازحقوق بشر کردستان
کمیته کُردهای مقیم آمریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
تشکل دفاع ازحقوق زنان ( سوئد )
کوردوساید واچ ( چاک – کمیته شرق کردستان )

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com