درخواست لغو حکم اعدام جوان کرد بیانیه عمومی
01/09/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
شنبه 2 آذر 1387- سازمان حقوق بشر کردستان امروز طی بیانیه ای از مسئولان قضایی جمهوری اسلامی خواست تا حکم اعدام " فصیح یاسمنی"یک جوان 27 ساله کرد را لغو نمایند و سلامتی وی را تضمین کنند.

شعبه اول دادگاه انقلاب خوی یک جوان 27 ساله بنام "فصیح یاسمنی" را به اتهام "محاربه" از طریق"همکاری و عضویت در یکی از احزاب کرد" به اعدام محکوم کرد.

فصیح یاسمنی به همراه "حسین یاسمنی"پدر 65 ساله اش،هفت ماه پیش در روستای "هندوانه" از توابع شهر خوی –در استان آذربایجان غربی-  توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و اخیرا دادگاه انقلاب خوی برای "فصیح یاسمنی" حکم اعدام صادر کرده و پدر وی را هم به دو سال حبس محکوم کرده است.

در همین خصوص  "عادل آیتی فر" وکیل مدافع این جوان کرد به سازمان حقوق بشر کردستان گفت: اتهام موکلم "محاربه" از طریق عضویت و همکاری با یکی از احزاب کرد عنوان شده است و به براساس همین اتهام، شعبه اول دادگاه انقلاب خوی، دو هفته پیش برای موکلم حکم اعدام صادر کرد.که این پرونده به پس از اعتراض ما به شعبه دهم دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی ارجاع داده شده است".وی همچنین در خصوص اتهام نسبت داده شده به موکلش گفت"تنها سندی که در پرونده هست،گزارش وزارت اطلاعات است و خود فصیح هم گفته تحت فشار و شکنجه  و به زور از او اعتراف اخذ کرده اند".

این در حالی است که خانواده "فصیح یاسمنی" از ابتلای فرزنداشان به بیماری "صرع" می گویند و نگرانی شدید خود را از وضعیت سلامتی وی و نیز احتمال تایید و اجرای این حکم  ابراز داشته اند.

سازمان حقوق بشر کردستان در همین ارتباط گفت"صدور حکم اعدام برای «فصیح یاسمنی» نگران کننده است.بخصوص اینکه وی از بیماری صرع رنج می برد.همچنین او تحت شکنجه مجبور شده اقرار کند.متاسفانه شکنجه متهمین برای پذیرش اتهامات، رفتار عجیبی است که در بازداشتگاه های امنیتی بر برخی از افراد بازداشتی اعمال می شود. که به هیچ وجه نمی تواند به اجرای عدالت و رای منصفانه ای بیانجامد".

سامان رسول پور از اعضای ارشد سازمان حقوق بشر کردستان گفت" صدور بی رویه احکام اعدام برای شهروندان کرد شدیدا ما را نگران کرده است.این نهمین  حکم اعدامی است که در طی دو سال گذشته در کردستان صادر شده است.طی اخبار موثقی که از وکلا یا خانواده های زندانیان محکوم به اعدام بدست ما رسیده، بیشتر زندانیان محکوم به اعدام در معرض آزارهای فیزیکی یا روانی قرار داشته اند برای اینکه اتهامات انتسابی را بپذیرند.نمونه آشکار  آن، نحوه رفتار نیروهای امنیتی با فرزاد کمانگر می باشد.این معلم کامیارانی بارها در بازداشتگاههای 209 و کرمانشاه  تحت شدیدترین شکنجه ها قرار گرفته و در نهایت دادگاهی در تهران او را به اعدام محکوم کرد.در مجموع بجای گرفتن اعتراف و شکنجه زندانی باید به این مساله اعتراف کرد که صدور احکام اعدام آنهم در چنین روندی به هیچ وجه نمی تواند به اجرای قانون و عدالت بیانجامد.این احکام منصفانه نیستند".

سازمان حقوق بشر کردستان همچنین گفت "در 20.12.2007  «حسن حکمت دمیر» از اعضای یکی از احزاب کرد در زندان خوی و به اتهام "محاربه" به دار آویخته شد.آنهم در حالی که زخمی بود و در اثر سرمازدگی  پاهایش را از دست داده بود. ما نگران تکرار این سرنوشت برای «فصیح یاسمنی» هستیم .او از بیماری "صرع" رنج می برد.ما از مسئولان قضایی درخواست می کنیم تا در مرحله تجدیدنظرخواهی این پرونده، با توجه به بیماری این زندانی و  اقرارهایی که دز پی شکنجه از وی گرفته اند،در حکم دادگاه بدوی تجدید نظر جدی انجام دهند.ما همچنین خواستار تضمین سلامتی «فصیح یاسمنی» و مراقبتهای پزشکی از وی هستیم ".

 

 

 

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com