دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را فک پلمپ کنید بیانیه عمومی
01/09/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

متأسفانه طی روزهای اخير هم‌زمان با مراسم بزرگداشت شصتمين سال‌روز تصويب اعلاميه‌ی جهانی حقوق بشر كه قرار بود روز شنبه اول دی ماه در دفتر كانون مدافعان حقوق بشر برگزار گردد مأموران انتظامی و امنيتی ضمن ممانعت از برپايی اين مراسم اقدام به پلمپ دفتر اين تشكل حقوق بشری نمودند.


اين اقدام در حالی صورت گرفت كه هيچ حكم قضايی مبنی بر پلمپ دفتر كانون به مسئولان اين تشكل ارائه نگرديد و حتی اقدامات قانونی لازم در پلمپ يك محل از جمله صورت برداری از اسباب و اسناد موجود در دفتر نيز انجام نشده است. اين موردی ا‌ست كه روابط عمومی كانون مدافعان حقوق بشر در دومين اطلاعبه خود پس از پلمپ دفتر نسبت به آن هشدار داده است.


پس از اين اقدام دفتر سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد که دفتر کانون مدافعان حقوق ‌بشر به ‌طور موقت بسته شده است و بازگشايی مجدد آن را منوط به كسب مجوز فعاليت از مراجع ذی‌صلاح نمود. اين در حالی‌ست كه هيئت موسس كانون پيش از اين اقدامات قانونی لازم جهت اخذ مجوز از وزارت كشور را انجام داده و حتی پرونده كانون در كميسيون ماده ۱۰ قانون فعالیت احزاب و جمعیت‌ها در ايران مورد تصويب قرار گرفته است. اما طی اين سال‌ها همچنان از صدور پروانه‌ی فعاليت كانون خودداری شده تا آن‌جا كه چندی پيش دبیرخانه کمیسیون مذكور برخلاف رأی اوليه خود فعاليت كانون مدافعان حقوق بشر را غیرقانونی اعلام نمود.


كانون مدافعان حقوق بشر از زمان تأسيس تا كنون بر اساس تعهدات اساسنامه‌ای خود مبنی بر «دفاع رایگان از متهمان عقیدتی و سیاسی»، «حمایت از خانواده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی» و «گزارش دهی منظم و مستمر در موارد نقض حقوق بشر در ایران» عمل نموده و همواره در جهت اعتلای وضعيت حقوق بشر در ايران و دفاع از قربانيان نقض حقوق بشر گام برداشته است.


در اين ميان وضعيت وخيم حقوق بشر در مناطق كردنشين كشور و نيز وضعيت فعالان زندانی كُرد هيچ‌گاه از نظر كانون مدافعان و وكلای اين مجموعه دور نمانده و اشاره مكرر در گزارش‌ها و بيانيه‌های كانون نسبت به موارد نقض حقوق بشر در كردستان و نيز پذيرش وكالت زندانيان سياسی و عقيدتی كُرد توسط وكلای كانون كه در عين بزرگواری و بدون دريافت حق‌الوكاله و نيز با پذيرش رنج سفر جهت دفاع از متهمان در دادگاه‌های سنندج، مهاباد، كرمانشاه و... صورت گرفته است گويای پايبندی فعالان كانون به تعهدات حقوق بشری و نيز گستردگی حوزه فعاليت آن در اقصا نقاط كشور می‌باشد.


سازمان حقوق بشر كردستان ضمن ارج نهادن بر فعاليت‌های اعضای محترم كانون مدافعان حقوق بشر در ايران و با يقين به تداوم اين فعاليت‌ها در شرايط موجود اعتراض خود را نسبت به اقدام غيرقانونی ماموران انتظامی و امنيتی و نيز مراجع قضايی در پلمپ دفتر اين تشكل شناخته شده حقوق بشری در سطح داخلی و بين‌المللی اعلام می‌دارد و از مراجع ذی‌ربط می‌خواهد تا هر چه زودتر با فك پلمپ دفتر كانون مدافعان حقوق بشر در ايران امكان فعاليت آزادانه‌ی اين تشكل و ديگر نهادهای ‌مدنی و حقوق بشری در ايران را فراهم آورد.    


 


تهران: 6 دی ماه 1387


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com