بازداشت شدگان و زندانیان عقیدتی و مذهبی آزاد شوند بیانیه عمومی
06/02/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

بیانیه


به مقام های دولتی


بر اساس اطلاعات موجوددر ماه های اخیر فشار دستگاه های انتظامی، امنیتی و قضایی بر گروه ها، فرق و دسته جات مذهبی به طور نگران کننده ای افزایش یافته است بطوریکه جلوگیری از مراسم و آیین های مذهبی، تعقیب و دستگیری و بازداشت و آزار و اذیت فعالان گروه های مذهبی هر روز به دامنه این نگرانی ها می افزاید.


پیمان فتاحی نویسنده و از فعالان مذهبی 25 دیماه در منزل خود در تهران دستگیر شده و از آن زمان تاکنون در سلول انفرادی بازداشتگاه 209 اطلاعات تحت فشار و بازجویی قرار دارد. فتاحی که رهبر یک گروه مذهبی به نام «آل یاسین» است سال پیش نیز به اتهام انتشار برخی از نوشته ها و بیان عقایدو بانتشار برخی از نوشته هایش دستیگر و بیش از 6 ماه در بازداشت به سر برد. علاوه بر این طی هفته گذشته تعدادی از اعضای گروه یاد شده از جمله 4 نفر به نام های سعید صورتی, حمید صورتی,مرتضی رسولیان و فرهاد مرادی دستگیر شده اند.


 از سوی دیگر سید حسین کاظمینی بروجردی رهبر یک گروه مذهبی که سال گذشته همراه با تعدادی از پیروانش بازداشت و بعدها به ده سال حبس قطعی و تبعید به زندان یزد محکوم گردید. اخیراً در زندان با فشارهای بیشتری مواجه شده و گزارش های دریافتی حاکی از آن است که مسئولان زندان کلیه ملاقات ها و تماس های تلفنی ایشان را ممنوع کرده اند.


در همین حال دستگیری و بازداشت فعالان یک گروه مذهبی دیگر که به دراویش گنابادی معروفند در شهرهای جنوبی و شرقی ایران ادامه دارد. گروه مذکور که مساجد و تکایایشان تعطیل شده کماکان با فشار، تهدید و آزار و تعقیب مواجه اند.


در کردستان نیز فعالان گروه بزرگ مکتب قرآن از پیروان اهل سنت، کماکان تحت تعقیب و آزار و محدودیت قرار دارند.


علاوه بر این دیده بانان حقوق بشر کردستان از ایجاد محدودیت های بیشتری برای دراویش پیرو فرقه قادریه در کردستان خبر می دهند. به طوری که اخیرا از برگزاری مراسم آنها در شهر بانه جلوگیری شده و نیروهای انتظامی و امنیتی اقدام به بازداشت تعدادی از فعالان طریقه مذهبی مذکور کرده اند.


پیروان ادیان و مذاهب دیگر نیز از ایذا وازار و بازداشت در امان نبودهاند طی ماههای اخیر از بازداشت و زندانی شدن تعدادبیشتری از پیروان ایین بهایی خبرهایی منتشر شده که از تشدید فشارر و سرکوب بیشتر این گروه مذهبی حکایت میکند


 سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که با نگرانی شدید برخوردهای اخیر دستگاه های انتظامی، امنیتی و قضایی را زیرنظر گرفته,یادآور می نماید آزادی اندیشه، وجدان و مذهب و عقیده از حقوق و آزادیهای اساسی میباشدو همانگونه ماده 18 اعلامیه جهانی حقوق بشر تصریح می دارد این حقوق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد در قالب آموزش دینی، عبادت ها، اجرای آیین و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی یا به طور عمومی است. بنابراین دولت نباید احدی را به ترک باور و اعتقاد خود مجبور کند و یا اتباع کشور را به پذیرش عقیده و مذهب رسمی وادار سازد و یا از داشتن عقیده دیگر منع کند.


 این سازمان ضمن فراخواندن دولت به پایبندی به اصول و معیارها و استانداردهای حقوق بشری و رعایت آن، خواهان پایان دادن به فشار و سرکوب و بازداشت فعالان گروه ها ,فرقه ها و دستجات مذهبی و آزادی فوری همه فعالان بازداشت شده عقیدتی و مذهبی از جمله پیمان فتاحی و همفکران وی و همچنین اعاده حقوق انسانی بروجردی کاظمینی و آزادی وی, و بهاییان در بند میباشد.


 تهران: هفدهم بهمن 1387/ ششم فوریه 2009


 سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com