درخواست تأمین حقوق مردم و برقراری صلح و آشتی در کردستان نامه سرگشاده
11/05/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
به آيت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ايران در آستانه‌ سفر به كردستان

مردم کرد که به عنوان اولین پدید آورندگان مدنیت در تاریخ منطقه، با تشکیل اولین اتحادیه‌های قبیله‌ای ـ قومی و ایجاد سازمان‌های مدنی ـ قانون‌گذاری و حکومتی، نخستین حکومت‌های قانونی مبتنی بر مشارکت جمعی و سامانه فدرالیزم را در زاگرس و بخش‌های عظیمی از میزوپوتامیا بنا نهادند، از عهد باستان تا به امروز با اقوام و ملل ساکن در فلات ایران هم‌زیست و متحد در برابر تجاوزات متجاوزان و هم‌سرنوشت بوده‌اند. این مردم که سرزمین‌های محل سکونت‌شان همواره مورد تجاوز و تهاجم بوده و یا بارها توسط قدرت‌های متجاوز تسخیر گردیده است، به رغم این تسخیر و تسلط‌های مکرر موجودیت و هویت خود را حفظ کرده و با تغییر و تعویض، ظهور و سقوط و یا زوال و فروپاشی قدرت‌ها و حکومت‌های چیره‌گر، وحدت، موجودیت و انسجام ملی ـ قومی و هویتی خود را از دست نداده است.


 عالیجناب


همان گونه که آگاهید مردم کرد چه در هزاران سال پیش و چه در سده گذشته و چه در دهه‌های اخیر از حق حیات و موجودیت خود دفاع کرده، برای وحدت ملی ـ قومی خویش مبارزه کرده و امروز نیز برای صیانت از هویت فرهنگی و زبانی خویش تلاش می‌کنند. این مردم با زنان و مردانش در پاسداری از ارزش‌های ملی، فرهنگی، زبانی، مذهبی، انسانی و تاریخی قوم خویش و جامعه‌ای که بدان تعلق دارند متحمل رنج‌ها، آزارها، آوارگی‌ها، آسیب‌ها و صدمات فراوانی گردیده‌اند.


 عالیجناب


همان گونه که مطلعید، سرزمین به هم پیوسته مردم کرد در چند سده گذشته بر مبنای منافع استعمارگران تقسیم شد و امروز تنها یک چهارم از جمعیت 35 میلیون نفری و سرزمین چهارصد هزار کیلومتری محل سکونت‌شان در چارچوب مرزهای ایران باقی مانده است. مردم کردستان ایران که امروز در استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و بخش‌هایی از استان‌های همدان و لرستان در غرب کشور، استان خراسان شمالی و بخش‌هایی از شمال خراسان رضوی در شرق ایران زندگی می‌کنند نه تنها از حقوق ملی، فرهنگی و زبانی خود محرومند و از هیچ‌گونه حقوق سیاسی و حمایت رسمی، حقوقی و قانونی برخوردار نمی‌باشند، بلکه به عنوان مردمی به حاشیه رانده شده از حق مشارکت در اداره امور سیاسی، تصمیم گیری، اجرایی، قانون‌گذاری و اداری و قضایی کنار گذاشته شده‌اند. این مردم که به نسبت جمعیت‌شان از قدرت و ثروت و منابع و بودجه و امکانات بهره‌مند نیستند و با عدم امکان برخورداری عادلانه از حق رشد و توسعه و پیشرفت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیستی عقب نگه داشته شده‌اند، با انواع ستم‌ها و تبعیض‌های حقوقی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز مواجه می‌باشند.


 عالیجناب


انکار واقعیت وجودی موجودیت و هویت ملی و فرهنگی و تاریخی مردم کرد به عنوان یک ملیت و نفی و پایمالی حقوق سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی برگرفته از وجدان حقوقی بشر این جامعه که از حقوق اساسی جوامع انسانی است، صدمات روحی و روانی و فیزیکی فراوانی به آحاد مردم کرد وارد آورده و این ملت را به رنج دیده‌ترین مردم منطقه تبدیل نموده است.


 عالیجناب


آزاد ساختن مردم کرد از رنج و تبعیض و ستم و رسمیت بخشیدن به موجودیت و هویت ملی ـ قومی و فرهنگی و زبانی این مردم و فراهم آوردن امکان برخورداری از حق تعیین سرنوشت که از حقوق سیاسی و اساسی آن‌ها و به عنوان حقوقی جداناپذیر از حقوق بشر از وظایف دولت است و دولتی را به عنوان دولت طرف میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر، حقوق مدنی و سیاسی و حقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی که بر حق تعیین سرنوشت و حق خودمختاری خلق‌ها و ملت‌ها تأکید دارند، مکلف گردیده به این‌که تحقق خودمختاری اقوام و ملل را تسهیل و احترام به این حق را طبق منشور ملل متحد رعایت کند.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از جنابعالی به عنوان عالی‌ترین مرجع و مقام جمهوری اسلامی ایران که هم‌اینک در آستانه عزیمت به استان کردستان هستید، درخواست می‌نماید تا با توجه به مراتب فوق و با عنایت به مسئولیت‌های قانونی، اخلاقی و وجدان حقوقی و انسانی جنابعالی و توجه به خواسته‌های ذیل تمهیداتی اساسی برای پایان بخشی به رنج و آلام و بی‌حقوقی مردم کردستان اندیشیده شود:


1ـ به سیاست «در حاشیه قرار دادن اجباری مردم کرد» و رفتارهای تبعیض آمیز حقوقی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی علیه این مردم پایان داده شود.


2ـ با اعلام عفو عمومی در کردستان و آزاد نمودن زندانیان سیاسی ـ وجدانی و دعوت از افراد و گروه‌های مخالف کرد برای بازگشت به موطن خود، صلح و آشتی و آرامش در مناطق کردنشین برقرار گردد.


3ـ به موجودیت و هویت ملی ـ قومی و فرهنگی و زبانی ملیت کرد در ایران رسمیت قانونی داده شده و اداره امور محلی و منطقه‌ای شامل امور سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منطقه به مردم کرد واگذار شود.


4ـ برای جبران توسعه نیافتگی اقتصادی، عمرانی، صنعتی و عقب ماندگی مناطق کردنشین تمهیدات ضرور در نظر گرفته شده و سهم مشارکت مردم کرد نیز نسبت به جمعیت‌شان در اداره امور کشور و دولت مرکزی تضمین و تأمین گردد.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان


21 اردیبهشت 1388 ـ 11 مه 2009


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com