عملیات ژینوساید نرم و سخت کُردی دولتهای عراق و ترکیه متوقف شود بیانیه عمومی
15/03/2018 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

عملیات ژینوساید نرم و سخت کُردی دولتهای عراق و ترکیه متوقف شود
بیست و پنجم اسفندماه سالروز بمباران شیمیایی شهر حلبچه در" باشور"(اقلیم کوردستان) در سال ۱۳٦٦ است. نظام وقت حاکم بر عراق در آن ایام، در اجرای عملیات گسترده پروژه ژینوساید مردم کُرد" باشور" موسوم به عملیات انفال کُرد، اقدام به بمباران شیمیایی شهر بی دفاع حلبچه نمود. این واقعه دردناک و غم انگیز که در دوران جنگ خونین ۸ ساله ایران و عراق روی داد هزاران تن از شهروندان کُرد را قربانی سیاست های جنگ طلبانه دیکتاتورهای نژادپرست نمود.
بمباران شیمیایی حلبچه، با اینکه تنها بخشی بسیار کوچک از عملیات گسترده نسل کشی سازمان یافته مردم کُرد بود، با این حال پنج هزار نفر کشته و بیش از ده هزار مجروح و نیز هزاران بیمار روانی و جسمی و ناقص العضو زاد و ولدی برجای گذاشت.
نسل کشی مردم کُرد متاسفانه تنها موقوف به دوران رژیم گذشته حاکم بر عراق نبوده است بلکه در دوران و سال های اخیر نیز به طرق و با عناوین مختلف ادامه یافته است. کشتار ایزدی های کُردتبار در شنگال توسط گروه های بنیادگرای اسلامی موسوم به داعش،تداوم سیاستهای کُردستیزی و سرکوبگری و تعریب سازی کرکوک و مناطق مورد اختلاف با دولت خودگردان اقلیم کُردستان، توسط مسئولان حکومت فعلی عراق و هم چنین با گسترش عملیات نسل کشی کُردی داخل کشور ترکیه به فراسوی مرزها، و تجاوز نظامی این کشور به کانتون خودگردان عفرین درز"روژآوا" و اشغال آن، عملیات سنواتی ژینوساید کُردی، به طرز بی سابقه ای گسترش یافته است.
به نظر سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان، بمباران شیمایی حلبچه در ۳۰ سال پیش، رویدادی بسیار دردناک و غم انگیز و فراموش ناشدنی از ژینوساید مردم کُرد بوده که روند آن متوقف نشده است، بلکه تداوم آن در بخشهای مختلف کردستان، بویژه در عفرین روژآوا و نیز در کرکوک و شنگال، وضعیتی نگران کننده و هراس آور پدید آورده است. این سازمان خواستار توقف ادامه عملیات نسل کشی نرم کُردی توسط دولت عراق و ژینوساید سخت مردم کُرد، از سوی دولت ترکیه می باشد.

تاریخ: ۲٥ اسفند ۱۳۹٦ / ۱٦ مارس ۲۰۱۸

سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان

https://t.me/rmmkurdistan

http://www.hro-kurd.net
http://www.didban.net
https://www.facebook.com/prmmkkurd1
https://www.facebook.com/DIDBAN.KURDISTAN/?ref=hl
https://twitter.com/prmmkkurd1
https://www.balatarin.com/users/prmmkkurd1/links/submitted
https://t.me/hrokurd
https://www.instagram.com/prmmkkurd/

ایمیل:
prmmkkurd1@gmail.com
info@hro-kurd.net
     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com