ممانعت از سفر مدافعان حقوق بشر و بازداشت فعالان حقوق زن کمیپین بین المللی حقوق بشر در ایران
12/05/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

Int Campaign Logo


 


http://persian.iranhumanrights.org


 


 

اعضای کانون مدافعان حقوق بشر باید بدون هیچگونه مزاحمتی به فعالیت های خود ادامه دهند و دفتر کانون مدافعان حقوق بشر باید گشوده شود.


 


21 اردیبهشت ماه 1388- کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کرد که دولت ایران پیشاپیش و قبل از انتخابات ریاست جمهوری دربیست و دوم خرداد ماه،  به سرکوب فعالان حقوق زن در ایران با جلوگیری از سفر، بازداشت و احضار آنها گسترش می دهد.


 در تاریخ 17 اردیبهشت ماه از سفر خانم نرگس محمدی؛ سخنگو و نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و همچنین عضو شورای ملی صلح، به همراه خانم ثریا عزیز پناه؛ مدیر کانون پاکسازی مین، به  خارج از کشور ممانعت بعمل آمد. خانم ها محمدی و عزیز پناه قصد داشتند که در کنفرانس جهانی زنان در گواتمالا که توسط زنان برنده جایزه نوبل برگزار می شد، شرکت کنند. پاسپورت آنها توسط نیروهای دفتر ریاست جمهوری مستقر در فرودگاه ضبط شد وبه آنها اعلام شد که باید ظرف 72 ساعت به دادگاه انقلاب مراجعه کنند.


هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد این ممانعت از سفر مدافعان حقوق بشر گفت: "یکبار دیگر، مقامات ایرانی، حقوق فعالان جامعه مدنی را نقض کردند و مانع شدند که آنها برای شرکت در یک برنامه مهم بین المللی کشور را ترک کنند."


کانون مدافعان حقوق بشر که توسط خانم شیرین عبادی؛ برنده جایزه صلح نوبل و وکیل مدافع حقوق بشر و سایر همکارانش تاسیس شده بود، از تاریخ اول دی ماه 1387  پلمپ شد و همچنان بسته است. در این تاریخ، ماموران دولتی به مراسم بزرگداشت شصتمین سالگرد بیانیه جهانی حقوق بشرکه در کانون مدافعان حقوق بشر برگزار می شد، حمله کرده و دفتر کانون را پلمپ کردند. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با اعتراض به بسته شدن دفتر کانون مدافعان حقوق بشر، از مقامات ایرانی خواست که دفتر کانون را باز کنند و اجازه بدهند که شهروندان ایرانی از کمک های کانون مدافعان حقوق بشر برخوردار شوند.


هادی قائمی در این مورد تاکید کرد:" نه دولت و نه شهروندان هیچکدام به هیچوجه از این اقدامات غیر قانونی و سرکوبگرانه اعم از  بستن دفتر کانون مدافعان حقوق بشر ویا جلوگیری از سفر اعضای آن برای شرکت در یک نشست بین المللی در خارج از کشور، سودی عایدشان نمی شود." این اقدامات فقط  نشان دهنده ترس دستگاه حاکمیت از حقوق بشر و وحشت آنها از دسترسی ایرانیان به جامعه بین المللی است."


مقامات ایرانی اخیرا اقدام به بازداشت و بازجویی تعدادی از فعالانی کرده اند که بطور مسالمت آمیز برای تغییر قوانین تبعیض آمیز فعالیت می کنند.


دو نفر از اعضای کمپین یک میلیون امضا در قم به نام های مریم بیدگلی و فاطمه مسجدی در روز  17 اردیبهشت ماه بازداشت شدند. مریم بیدگلی در غروب روز 17 اردیبهشت ماه در حالی که ماموران برای تفتیش به خانه او رفته بودند بازداشت و ماموران او را به همراه وسایل شخصی او را که ضبط کرده بودند، با خود بردند. فاطمه مسجدی در صبح همان روز در کرج بازداشت شده بود .ماموران خانه فاطمه را در قم  در روز قبل تفتیش کرده بودند و وسایل شخصی اش را با خود برده بودند.


غلامرضا سلامی؛ محققی که کتاب "نهضت نسوان شرق" را منتشر کرده است، و با خانم مسجدی  مشترکا روی موضوع زنان کار تحقیقی می کند، همراه ایشان در کرج بازداشت شد. خانم بیدگلی و مسجدی سالهاست که در حوزه توانمندسازی زنان در قم فعالیت می کنند. طبق اطلاعات رسیده به کمپین، فعالیت اخیر آن ها در دفاع از دختری در ماجرای قتل ناموسی  در قم، منجر به اختلافاتی با مقامات در قم شده بود.


خدیجه مقدم نیز که عضو کمپین یک میلیون امضا و از اعضای مادران صلح است به همراه همسر خود؛ دکتر اکبر خسروشاهی به معاونت امنیت دادگاه انقلاب برای روز 18 اردیبهشت ماه احضار شد. خانم مقدم به همراه همسر و وکیلشان؛ خانم نسرین ستوده در دادگاه حاضر شدند. خانم مقدم در دادگاه مورد سوال های فراوان قرار گرفت؛ از کمک به قربانیان زلزله بم گرفته تا فعالیت های ایشان برای آزادی فعالان کمپین چه در مورد مریم ملک و چه در مورد آنهایی که در روز کارگر بازداشت شده بودند .


کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خواستار پایان دادن به سرکوب فعالان حقوق بشر و حقوق زن در ایران شد.


برای اطلاعات بیشتر در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران به سایت فارسی کمپین در این پیوند مراجعه کنید:


http://persian.iranhumanrights.org


      پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com