ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری جلسه کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه کانون مدافعان حقوق بشر
30/04/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
چهار شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۲۹ آپريل ۲۰۰۹komite_entekhabat.jpg

 

نیروهای امنیتی روز چهارشنبه نهم اردیبهشت ماه 1388 از برگزاری جلسه «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» ممانعت به عمل آوردند.

این جلسه قرار بود در دفتر مؤسسه حقوقی «راد» که متعلق به محمد علی دادخواه- عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر- است، برگزار شود.

«کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» مرداد ماه 1386 به ابتکار «کانون مدافعان حقوق بشر» و به عنوان اولین اقدام ملی این سازمان مردم نهاد، توسط جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی تأسیس شد.

جلسات این کمیته پیش از پلمپ غیرقانونی دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در این مکان برگزار می شد اما پس از پلمپ این دفتر، مکان برگزاری جلسات به مؤسسه حقوقی «راد» منتقل شد.

بنابراین روز چهارشنبه نهم اردیبهشت ماه 1388 نیروهای امنیتی قبل از ساعت 9 صبح که زمان برگزاری جلسه بود، پس از ورود به دفتر مؤسسه حقوقی راد مانع از ورود اعضای کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه به محل جلسه شدند. نیروهای امنیتی پس از تنظیم صورت جلسه اعلام کردند که از این پس هیچ جلسه ای تحت هیچ عنوانی نباید در این محل برگزار شود.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و آزادانه» 31 فروردین ماه 1388 در آستانه برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در بیانیه ای تحلیلی ضمن تبیین شرایط موجود جهت برگزاری انتخابات پیش رو، نظارت نهادهای مدنی را تضمین کننده تحقق انتخابات آزاد، سالم و عادلانه عنوان کرده بود. «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و آزادانه» در بیانیه خود بر این باور است که در فقدان فضای باز سیاسی، نبود مطبوعات آزاد و محدودیت امکان فعالیت احزاب سیاسی و سازمان های اجتماعی مردم نهاد، نظارت نهادهای مدنی ملی و بین المللی بر انتخابات ریاست جمهوریپیش رو یکی از راهکارهای قانونی مؤثر است که می‌تواند به برگزاری یک انتخابات آزاد، سالم و عادلانه ياري رساند.

اما بیانیه «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» با طرح خواسته نظارت نهادهای مدنی بر انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در حالی منتشر شد که «مهدی معتمدی مهر» یک روز قبل از انتشار آن بازداشت شده بود.     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com