درخواست «کانون مدافعان حقوق بشر» از مسوولان امنیتی و قضایی کانون مدافعان حقوق بشر
03/05/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
موازین دادرسی عادلانه را در بازداشت کنشگران مدنی رعایت کنید

«کانون مدافعان حقوق بشر» به دنبال تشدید برخوردهای امنیتی اخیر با کنشگران مدنی در ایران، بیانیه ای منتشر کرد. در این بیانیه که دوازدهم اردیبهشت ماه 1388 منتشر شده با انتقاد از عدم رعایت موازین دادرسی عادلانه در خصوص کنشگران مدنی که اینک در زندان هستند، آزادی آنان و تحت تعقیب قرار دادن ناقضان حقوق شهروندی بازداشت شدگان را خواستار شده است. متن بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر به شرح زیر است:


 

تشدید بازداشت کنشگران مدني بدون بهره مندي آنان از حقوق دادرسي عادلانه در آغازین روزهای سال 1388 موجب تداوم نگراني نهادهاي ملي و بين المللي حقوق بشری از جمله «کانون مدافعان حقوق بشر» که پيش از اين نیز بارها نسبت به نقض حقوق قانوني شهروندان اعتراض کرده بود، شده است.


متاسفانه مشکلات و گرفتاری های کنشگران مدنی در روزهای اخیر تنها به بازداشت آنان ختم نشده است؛ انتساب اتهام هایی به آنان از طریق رسانه های دولتی و نیمه دولتی توسط برخی مسوولان قضایی و امنیتی، بدون آنکه موازین دادرسی عادلانه از جمله داشتن وکیل در مرحله تحقیقات دادسرا برای این بازداشت شدگان رعایت شود، بر مشکلات کنشگران مدنی افزوده است.


در حالی که دانشگاه ها صحنه برخورد و تحدید دانشجويان منتقد بوده است، دانشجویان بازداشت شده دانشگاه امیر کبیر به داشتن ارتباط با سازمان مجاهدین خلق، متهم شده اند. اتهام سنگینی که می‌تواند به صدور احكام سنگین‌تری برای آنان بیانجامد؛ دانشجویانی که ماه هاست در زندان و تحت شرایط خاص نگهداری می شوند. شبنم مددزاده دانشجوی دیگری است که او هم به این اتهام در بازداشت به سر می برد. همچنين بازداشت رکسانا صابری، خبرنگارایرانی- امریکایی در بهمن ما سال 1387 و برگزاری یک جلسه دادگاه و محکومیت هشت ساله او به اتهام جاسوسی و پس از آن بازداشت مهدی معتمدی مهر،  عضو «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» و عضو «نهضت آزادی ایران»، یک روز قبل از انتشار بیانیه «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم وعادلانه» در خصوص انتخابات دهمین دوره ریست جمهوری به اتهام مسایل مالی، بار ديگر توجه ناظران حقوق بشري و افکار عمومي را نسبت به احتمال نقض موازین دادرسی عادلانه و تبديل شدن برخی اتهامات به ابزارهاي نقض حقوق قانوني شهروندان، جلب کرد.


از سوي ديگر بازداشت «مسعود دهقان»، عضو  سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر به دنبال بازداشت 9 دانشجوی دیگر این دانشگاه، سؤالاتی را در خصوص انگیزه های  بازداشت کنندگان مطرح کرده است. چرا که مسعود دهقان، فرزند شهیدی است که پس از شهادت پدر به دنیا آمده و تنها مونس مادر پس از شهادت همسر بوده است. وضعيت نامشخص دهقان نگراني هاي عمده اي را برای این همسر شهید در خصوص تنها فرزندش، موجب شده است.


این بازداشت ها در حالی صورت گرفته است که مادر و پدر یکی از دانشجویان سابق دانشگاه امیر کبیر که گفته می شود در خارج از کشور مشغول ادامه تحصیل است نیز در ارتباط با پرونده دانشجویان دانشگاه امیر کبیر در بازداشت به سر می برند. همچنین بازداشت همراه با خشونت تعدادی از فعالان کارگری در تجمع کارگران در پارک لاله تهران را می توان در این زمینه ذکر کرد.


بر اين اساس «کانون مدافعان حقوق بشر» از مقام های قضايي و امنیتی مي خواهد، ضمن حفظ استقلال راي خود از ادامه برخورد با کنشگران مدنی به خصوص دانشجویان و فعالان کارگری که از حقوق شهروندی خود استفاده کرده اند، بپرهيزند و هر چه سريع تر ناقضان حقوق قانوني اين کنشگران را مورد تعقيب قانوني قرار داده و محاکمه کنند.


«کانون مدافعان حقوق بشر» با ابراز تاسف از عدم توجه مسئولان قضايي و امنيتي نسبت به هشدارهاي متعدد نهادهاي حقوق بشري از جمله اين کانون در خصوص عواقب سوء نقض حقوق قانوني شهروندان، رعایت موازین دادرسی عادلانه ر همه مراحل دادرسی به ویژه در دادسرا و در ایام تحقیقات را خواستار است.


برای رفع فاصله کنشگران مدنی و مسوولان، توقف صدور گسترده قرارهاي بازداشت موقت و لزوم رعایت موازین دادرسي عادلانه توسط محاکم مستقل و صالح قضایی بر اساس قانون اساسي و موازين جهاني حقوق بشر پیشنهاد می شود.


کانون مدافعان حقوق بشر


12/2/1388


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com