میثاق گزارشگران
شرایط وخیم جسمی علی مرادی زندانی سیاسی در زندان میناب 23/1/1393
علی مرادی زندانی سیاسی کُرد به دلیل نارحتی قلبی در وضعیت وخیمی به‌سر می‌برد و با توجه به امکانات محدود بهداری زندان مرکزی میناب برای معالجه زندانیان این زندان، وی نیاز فوری به اعزام به بیمارستان خارج از زندان دارد.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
تداوم کارشکنی‌ مسوولان و ممانعت از آزادی یک زندانی سیاسی کُرد 20/1/1393
رحیم رشی زندانی سیاسی کُرد اهل مهاباد، با گذشت نزدیک به دو ماه از بازداشت وی و نبود دلایل قانع‌کننده هنوز در بازداشت به‌سر می‌برد و مسوولان از آزادی وی ممانعت می‌کنند.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
نامه زانیار مرادی در پی ممانعت از انتقال به بیمارستان وی از سوی ماموران امنیتی رجایی‌شهر 20/1/1393
زانیار مرادی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، دیروز سه‌شنبه 19 فروردین به دنبال کارشکنی و ممانعت ماموران امنیتی زندان رجایی‌شهر از انتقال به بیمارستان، نامه‌ای منتشر کرد.
بیشتر

  گزارش ماه
وضعیت تاسف بار پناهندگان در ترکیه 14/6/1391
کمیساریای عالی پناهنده گان سازمان ملل در ترکیە فعالترین شعبە این سازمان در خاورمیانە است بنا بر گزارش این سازمان حدود ٢٥ تا٣٠ هزارنفر پرونده خود را بە سازمان ملل ارائە کرداند .این پناهنده گان از کشورهای مختلف ازجملە ایران ،عراق، افغانستان ،سودان ،سومالی وازهمە مهمتر سوریه ای های آوارە است کە بە خاطر وضعیت جنگی بە صورت جمعی وارد ترکیە شدەاند و بیشتر در نوار مرز جنوبی ترکیە اسکان دادە شدەاند. این افراد زیر نظر کمیساریای عالی پناهنده گان سازمان ملل هستند کە شعبەهایی در شهرهای هاتای(اسکندرون) اورفە وغازی عنتب بە مشکلات آنها رسیدگی میکنند. از زمان هجوم گستردە آوارگان سوری وضعیت پناهجویان ایرانی مقیم در ترکیە دچار تغییر شدە است و طولانی شدن بیش ازحد رسیدگی بە پروندە آنهادر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل را در پی داشته که با توجه به وضعیت معیشتی اسفبارپناهنده گان در ترکیه نگرانی شدید آنها رادر پی داشته است.
بیشتر

  گزارش هفته
دولتمردان ایرانی باید محمد صدیق کبودوند را فوری و بی قید و شرط آزاد کنند دولتمردان ایرانی باید محمد صدیق کبودوند را فوری و بی قید و شرط آزاد کنند 28/4/1391
بیشتر

  گزارش هفته
جلوگیری از اعزام محمدصدیق کبودوند به بیمارستان، به دلیل خودداری وی از زدن دستبند 25/4/1391
چکیده :در پی وخامت وضع جسمانی محمد صدیق کبودوند در اثر اعتصاب غذا، و عفونت و درد کلیه وی، پزشک زندان درخواست اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان کرده بود که شعبه مأمور اعزام به دلیل امتناع کبودوند از زدن دستبند، از اعزام وی به بیمارستان خودداری کرد. پس از آن، مسئولان زندان هم دستور به لغو اعزام وی به بیمارستان دادند و بدین ترتیب کبودوند با وجود وخیم بودن وضعیت جسمانی اش به بند ٣۵٠ بازگردانده شد
بیشتر

  گزارش هفته
کمپین حمایت از کبودوند نامه‌ای خطاب به مسعود بارزانی نوشت 14/4/1391
کُردپا: "کمپین حمایت از محمدصدیق کبودوند" طی نامه‌ای به رئیس اقلیم کُردستان عراق، خواستار وساطت وی در رسیدگی به مطالبات رئیس سازمان دفاع از حقوق‌بشر کُردستان شدند.
بیشتر

  گزارش هفته
تاکید بر ایدەها؛ درخواست توقف اعتصاب غذای کبودوند 11/4/1391
کمپین پشتیبانی از محمد صدیق کبودوند، دبیر زندانی سازمان حقوق بشر کردستان در ادامە حمایت از خواستەهای این سمبل حقوق بشر، بار دیگر از می خواھد کە با اقدامات مناسب به حمایت ھای خود از وی ادامە دهد، بە شکلی کە بتوانیم صدای حق خواھی ایشان و جامعه‌ی کردستان را ھر چە رساتر بە گوش جھانیان و تمامی وجدانهای بیدار رسانده‌ و بر حقوق انسانی خود و وفاداری به‌ فرزندان خویش تاکیدی دوباره‌ کرده، و نیز این پیام را دوباره‌ برسانیم کە تحت ھر شرایطی فرزندان این سرزمین کە برای آزادی و حقوق ملت خود مبارزە می کنند تنها نخواهد نماند.
بیشتر

  گزارش هفته
کبودوند در معرض خطر جدیست، تمام ظرفیتها برای حمایت از وی به کار گرفته شود 10/4/1391
امروز محمد صدیق کبودوند، موسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در حالی ٣٥مین روز اعتصای خود را پشت سر می گذارد که وی به دلیل بیماریهای قلبی و پروستات نیاز به جراحی فوری دارد. کبودوند همچنین به دلیل ضعف شدید جسمانی ناشی از اعتصاب به عفونت حاد کلیوی نیز مبتلا شده و جان وی در معرض خطر جدی قرار گرفته است.
«کمپین حمایت از کبودوند» از همان روز دوم اعلام اعتصاب، ضمن ایجاد کانال ارتباطی با نهادها و شخصیتهای فعال در سطح بین المللی و بخشهای مختلف کردستان، حداقل رسالت خویش را بر آن قرار داد کە تریبونی جهت انعکاس صدای کبودوند باشد
بیشتر

  گزارش هفته
بيش ازچهل نهاد مدنی و تشکل سیاسی بیانیه ی حمایت از کبودوند را امضا کردند 10/4/1391
نگرانى جامعه بين المللى مدافعان حقوق بشر نسبت به تندرستى محمد صديق كبودوند
محمد صدیق کبودوند، موسس و مديرسازمانِ دفاع از حقوق بشرِ کردستان و مدیر مسئولِ هفته نامه ی توقیف شده ی «پیام مردم» در تماسی کە از زندان اوین با خانوادە خود داشتە ، اعلام کردە است با توجە بە اینکە مقامات جمهوری اسلامی بە درخواست ملاقات وی با فرزند بیمارش جواب مثبت ندادەاند ایشان از ٦ خردادماە ١٣٩١ دست بە اعتصاب غذا زدەاند کە تاکنون نیز ادامە دارد.
محمد صديق كبودوند در تير ماه سال ١٣٨٦خورشيدى به دلیل فعالیتهای حقوق بشری اش بازداشت و پس از تحمل ماهها زندان انفرادی سرانجام در دادگاه انقلاب اسلامى تهران به اتهام “اقدام عليه امنيت ملی” و “تبليغ عليه نظام” از طريق تاسیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و فعالیت در آن به ۱۰ سال و نیم حبس محکوم گرديد
بیشتر

  گزارش سال
9 آوریل را روز حقوق بشر کردستان بنامیم 20/1/1391
به مناسبت هشتمین سال فعالیت

دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

طی هفته های اخیر محمد صدیق کبودوند پیامهای را برای مناسبتهای 8 مارس روز زن ، 15 مارس روز بمباران شیمیای حلبچه و پیام تبریک عید نوروز ودهم فروردین 65 مین سالگرد اعدام قاضی محمد ارسال کرده بودند که متاسفانه این پیامها تاکنون به دست خانواده وی نرسیده است بهمین دلیل پیام سال گذشته ایشان را درمورد روز حقوق بشر در کردستان دوباره منتشر میکنیم تا یادآور درخواست سال گذشته ایشان باشیم .
بیشتر

  گزارش هفته
حقوق زندانیان غیرایرانی رعایت شود 16/4/1390
دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان: گزارشگران حقوق بشر کردستان طی اطلاعیه ای وضعیت تعدادی از زندانیان سیاسی و امنیتی غیرایرانی را به قرار ذیل تشریح نموده است. در همین رابطه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نیز بیانیه ای صادر کرده که در پی می آید:
بیشتر

  گزارش هفته
دیدار شورای عالی سازمان حقوق بشر کردستان با خانواده گلپری پور 28/6/1389
شورای عالی سازمان حقوق بشر کردستان با حضور در منزل حبیب ا... گلپری پور با خانواده وی دیدار کردند
بیشتر

  گزارش هفته
درخواست‌های خانواده کبودوند عملاً بدون پاسخ مانده است رویا کریمی 7/9/1389
بیشتر

  گزارش هفته
جان محمدصدیق کبودوند در خطرست كاوه قريشي 7/9/1389
بیشتر

  گزارش ماه
هیچ کس پاسخ گوی ناامنی ها در کردستان نیست. کاوه قریشی 1/9/1389
بیشتر

  گزارش هفته
تفهیم اتهام جدید به دانشجوی کُرد 24/6/1389
تفهیم اتهام جدید به دانشجوی کُرد خضر رسول مروت دانشجوی کُرد دانشگاه ارومیه که مرداد ماه سال پیش بازداشت شد و هم اینک دوره محکومیت 3 ساله‌ی خود را در زندان میاندوآب می‌گذراند، اخیراً با انتقال به دادگاه انقلاب مهاباد مورد تفهیم اتهام جدید قرار گرفت. وی فاقد وکیل است و در حال حاضر در شرایط نامناسب در بند متادون زندان میاندوآب نگهداری می‌شود. چهارشنبه 7 بهمن 1388
بیشتر

  میثاق گزارشگران
احتمال تجدیدنظر در حکم اعدام شیرکو معارفی قوت می‌گیرد 24/6/1389
خبرگزاری دیده‌بان حقوق بشر کردستان: دفتر رییس قوه قضاییه در نامه‌ای به رییس کل دادگستری استان کردستان خواهان ارائه‌ی گزارشی در مورد پرونده شیرکو معارفی و بررسی شرایط اعمال ماده 18 در رابطه با حکم صادره علیه این زندانی سیاسی کُرد شد.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
نگاهی به وضعیت حقوق بشر در کردستان طی هفته‌ای که گذشت* 10/9/1389
بدترین خبر این هفته اعدام فصیح یاسمنی زندانی سیاسی کُرد بود که بامداد 16 دی ماه در زندان خوی اجرا شد. اتهام این جوان 28 ساله، محاربه از طریق همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان عنوان شده بود. اتهامی که مستندش شکایت اداره اطلاعات و اعترافاتی بوده که تحت فشار از خود متهم اخد گردیده بود. این دومین اعدام سیاسی در کردستان طی دو ماه گذشته است. 20 آبان 1388 نیز احسان فتاحیان به اتهام محاربه در زندان سنندج اعدام شد
بیشتر

  میثاق گزارشگران
اخباری از زندانیان سیاسی در زندان سقز 10/6/1389
دو معلم و پنج فعال کُرد به نام‌های محمدصالح شکری، محمد منیری، علی امینی، احمد احمدپور، کاوه غفاری، بختیار خوشنام و عباد شیخی که ماه گذشته بازداشت شده بودند، پس از 20 روز نگهداری در بازداشتگاه اداره اطلاعات سقز به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند. نام‌بردگان در حال حاضر ممنوع الملاقات هستند.
بیشتر


آرشیو ماهیانه:

بهمن1387  -  تیر1388  -  مرداد1388  -  شهریور1388  -  

شهریور1389  -  آذر1389  -  تیر1390  -  فروردین1391  -  

تیر1391  -  شهریور1391  -  بهمن1392  -  فروردین1393  -  


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com