میثاق گزارشگران
شرایط وخیم جسمی علی مرادی زندانی سیاسی در زندان میناب 23/1/1393
علی مرادی زندانی سیاسی کُرد به دلیل نارحتی قلبی در وضعیت وخیمی به‌سر می‌برد و با توجه به امکانات محدود بهداری زندان مرکزی میناب برای معالجه زندانیان این زندان، وی نیاز فوری به اعزام به بیمارستان خارج از زندان دارد.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
تداوم کارشکنی‌ مسوولان و ممانعت از آزادی یک زندانی سیاسی کُرد 20/1/1393
رحیم رشی زندانی سیاسی کُرد اهل مهاباد، با گذشت نزدیک به دو ماه از بازداشت وی و نبود دلایل قانع‌کننده هنوز در بازداشت به‌سر می‌برد و مسوولان از آزادی وی ممانعت می‌کنند.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
نامه زانیار مرادی در پی ممانعت از انتقال به بیمارستان وی از سوی ماموران امنیتی رجایی‌شهر 20/1/1393
زانیار مرادی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، دیروز سه‌شنبه 19 فروردین به دنبال کارشکنی و ممانعت ماموران امنیتی زندان رجایی‌شهر از انتقال به بیمارستان، نامه‌ای منتشر کرد.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
احتمال تجدیدنظر در حکم اعدام شیرکو معارفی قوت می‌گیرد 24/6/1389
خبرگزاری دیده‌بان حقوق بشر کردستان: دفتر رییس قوه قضاییه در نامه‌ای به رییس کل دادگستری استان کردستان خواهان ارائه‌ی گزارشی در مورد پرونده شیرکو معارفی و بررسی شرایط اعمال ماده 18 در رابطه با حکم صادره علیه این زندانی سیاسی کُرد شد.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
نگاهی به وضعیت حقوق بشر در کردستان طی هفته‌ای که گذشت* 10/9/1389
بدترین خبر این هفته اعدام فصیح یاسمنی زندانی سیاسی کُرد بود که بامداد 16 دی ماه در زندان خوی اجرا شد. اتهام این جوان 28 ساله، محاربه از طریق همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان عنوان شده بود. اتهامی که مستندش شکایت اداره اطلاعات و اعترافاتی بوده که تحت فشار از خود متهم اخد گردیده بود. این دومین اعدام سیاسی در کردستان طی دو ماه گذشته است. 20 آبان 1388 نیز احسان فتاحیان به اتهام محاربه در زندان سنندج اعدام شد
بیشتر

  میثاق گزارشگران
اخباری از زندانیان سیاسی در زندان سقز 10/6/1389
دو معلم و پنج فعال کُرد به نام‌های محمدصالح شکری، محمد منیری، علی امینی، احمد احمدپور، کاوه غفاری، بختیار خوشنام و عباد شیخی که ماه گذشته بازداشت شده بودند، پس از 20 روز نگهداری در بازداشتگاه اداره اطلاعات سقز به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند. نام‌بردگان در حال حاضر ممنوع الملاقات هستند.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
بازداشت افشین کرمیان نسب، فعال فرهنگی در کرمانشاه 24/6/1389
بیشتر

  میثاق گزارشگران
یکسال حبس تعزیری برای 5 شهروند کرد 24/6/1389
بیشتر

  میثاق گزارشگران
تبعید یک شهروند17 ساله بانه ای به زاهدان 24/6/1389
بیشتر

  میثاق گزارشگران
حکم اعدام برای دو معارض کرد 24/6/1389
ماکو: دو فعال معارض کرد به نام های سرهد چالش و سعید رمضان به اتهام همکاری و عضویت در یک گروه کرد مخالف دولت در ایران به اعدام محکوم شدند.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
مراسم چهلم كيانوش آسا در كرمانشاه برگزار شد 18/5/1388
'گزارشگران سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان: مراسم چهلم كيانوش آسا، دانشجوی نخبه‌ی كُرد يارسان كه طی وقايع پس از اعلام نتايج انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در جريان تظاهرات اعتراضی روز 25 خرداد ميدان آزادی تهران به شهادت رسيد عصر روز پنج‌شنبه 15 مرداد به دعوت خانواده وی در تالار عباسيه كرمانشاه برگزار گرديد. در اين مراسم بيش از 10 هزار نفر از شهروندان كرمانشاهی، اساتيد و دانشجويان دانشگاه رازی و علم و صنعت، گروهی از فعالان سياسی و مدنی، تعدادی از اعضای شورای ‌شهر كرمانشاه و نمايندگان سابق استان در مجلس و نيز عده‌ای از شهرهای تهران، سنندج، اسلام آباد غرب و جوانرود شركت داشتند.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
بازداشتهای دامنه دار شهروندان کرد 24/6/1389
به گزارش گزارشگران سازمان دفاع از حقوق یشر کردستان نیروهای امنیتی وابسته به سپاه پاسداران در اقدامی گسترده و دامنه دار از روز 22 تیرماه تاکنون ده ها نفر از تجار و بازاریان و فعالان اصناف و اتحادیه ها و فعالان مدنی و سیاسی را از شهر ها ی شمالی مناطق کردنشین ایران بازداشت کرده اند.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
افت شدید دما و نبود وسایل گرمایشی کافی در زندان مرکزی سنندج 21/11/1392
با گذشت بیش از سه ماه از آغاز فصل سرما، تاکنون سیستم گرمایشی در زندان مرکزی سنندج به خوبی کار نمی کند.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
تجمع خانواده زندانیان اعدامی اهل سنت کُرد مقابل کاخ ریاست جمهوری 21/11/1392
امروز 25 نفر از اعضای خانواده زندانیان محکوم به اعدام اهل سنت کُرد در مقابل کاخ ریاست جمهوری تجمع کردند و خواستار ملاقات با علی یونسی شدند.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
حمله نیروهای انتظامی و امنیتی به محل برگزاری جلسە جبهە متحد کُرد در سنندج 21/11/1392
دیروز یک‌شنبه نیروهای انتظامی و امنیتی به جلسه جبهه متحد کُرد در سنندج حمله و از ادامه آن جلوگیری کردند.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، جلسه روز یک‌شنبه 20 بهمن‌ماه 92 جبهه متحد کُرد، به دنبال حمله نیروهای اداره اطلاعات و ماموران نیروی انتظامی سنندج به اعضای این جبهه لغو شد.
بیشتر

  میثاق گزارشگران
رهنمود گزارشگري 24/6/1389
                                                                   رهنمود گزارشگري

گزارشگران حقوق بشر سازمان حقوق بشر کردستان، براساس اساسنامه سازمان و ميثاق گزارشگران عهد بسته اند از حقوق بشر دفاع کنند. گزارشگران متعهد شده اند هرگونه تعرض به حقوق اساسي و آزاديهاي بنيادي مردم از سوي هر کس يا کساني با هر مقام و موقعيتي که باشد افشا کنند. ذيلا" خلاصه موضوعات مورد گزارش، چگونگي تهيه گزارش و نحوه ارائه آن، بيان شده است.


بیشتر

  میثاق گزارشگران
ميثاق گزارشگران 24/6/1389

 


گزارشگران حقوق بشر كردستان


وابسته به سازمان حقوق بشر كردستان


در فرايند جست و جو، جمع آوري، تهيه و تدوين اخبار و اطلاعات عيني مورد نياز و انتقال و اعلام و انتشار آنها، "گزارشگر حقوق بشر" براساس آزاديهاي بنيادي و آزادي بيان، وظايف حرفه اي خود را انجام  ميدهد.


به بياني، "گزارشگر حقوق بشر" با توجه به رسالت انساني و اجتماعي خود در دفاع از حقوق شهروندي، حقوق انساني و آزاديهاي اساسي، زندگي مدني، اجتماعي، افشاي موارد نقض حقوق بشر و پاسداري از مصالح و منافع مردم حق دستيابي آزادانه به همه منابع خبري و گزارشي و آزادي انجام بررسي و تحقيق هاي ضروري در باره تمام رويدادهاي زندگي عمومي را دارد. با اين حال "گزارشگر حقوق بشر" ، نسبت به رعايت اصول و معيارهاي گزارشگري متعهد و مسئول است.


 

بیشتر


آرشیو ماهیانه:

مرداد1388  -  شهریور1389  -  آذر1389  -  بهمن1392  -  

فروردین1393  -  

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com